Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 06:54

A když jsem u jídla, včera večer jsme byli v Čínské čtvrti a dali jsme se úžasný moučník, něco jako želatinové kuličky plněné kouskem ovoce...

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 06:55

Jo a potkali jsme Čínskou bránu z Lega za výlohou jedné restaurace!

Online Kokoska
Avatar
28297 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 06:58

Garfie ryby nemusim, jsem jak tvoje deti. Kulicky bych ochutnala a z brany by si muj vnuk sedl na zadek!

A preju hezkou dovolenou a tesim se na zazitky a fotky!

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 07:54

Garfie Lego brána je super,musím ji ukázat klukům.

A už jsem četbou tvých příspěvku úplně zblblá. Když jsem viděla ty želé kuličky, řekla jsem si, že musely být asi drahé, když je v nich tolik ovoce

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 09:24

brrr  No docela byly vlastně!

Online Kokoska
Avatar
28297 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 09:34

Garfie to je stejne zvlastni s tim ovocem. Tys to uz urcite psala, ale proc to nepestujou, vzdyt podminky by na to urcite byly?

Online Karja
Avatar
35848 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 09:42

Garfie To je strašně zajímavý dezert! To bylo nějak ochucené želé nebo to bez chuti a plavalo to v nějaké ochucene zálivce? 

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 09:45

Kokoska Oni pěstujou, ale zaprvé je jich opravdu moc a za druhé, ty podmínky nejsou ideální, buď je husté osídlení nebo hory. A pak tu hraje roli ten strašný zvyk dávat do obchodu jen perfektně dokonalé ovoce, to méně hezké asi zpracovávají, ale zvyšuje se tím cena toho hezkého. Tady je fakt jedno jablko jako druhé. :-(

Na prázdniny se chystáme do Kanazawy, byli jste tam?

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 09:51

Karja To želé bylo vcelku bez chuti, ovoce tam bylo různé, ale mikroskopické množství a celé to plavalo ve sladké omáčce. V té byly taky nějaké želé minikuličky, ale jakoby ze stejné sladké omáčky. 

Online Kokoska
Avatar
28297 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 10:06

Garfie myslim ze jo, dilny na hedvabi myslim a nejake cajovny jednak na prohlidku a pak i na posezeni (zakusky s matcha ) zahrady, stare domy jako muzeum... ale dost se mi to plete, co kde presne bylo. Zahrady uzasne vsude a tech samurajskych domu jsme videli taky par vsude mozne.

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 10:15

Kokoska Já se tam právě moc těším, nikdy jsem tam nebyla a doufám, že to nebude tak turisticky přecpané jako Kyoto (ovšem vzhledem k tomu, že byl problém sehnat ubytování, tak jsem asi naivní ). A bojím se vedra, asi jsme to měli nechat na podzim, to jsem moc neodhadla. :-/

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 11:09

Garfie nedavno byla celkem ctena knizka Tajny zivot uhoru a tam psali, ze uhore nedokazeme chovat umele, ze jsme jako lidstvo neodhalili, jak se rozmnozuji, proc a kam migruji atd. Takze uhore jsem si rikala, ze teda jist nebudu (ne ze bych k tomu mela nekdy prilezitost)

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 11:12

Garfie Zrovna jsem říkala mamce, že bydlíte v Jokohamě a ta si vzpomněla, že tam strýci ujela loď. Tomu se nějak z kraje 70. let podařilo dostat, ač nebyl námořník, na loď Košice, která jela postupně kolem světa. No a v Jokohamě mu ujela a on se musel dostat japonskou veřejnou dopravou do jiného přístavu, kde kotvila než odjela do JARU. Uměl německy, trochu anglicky a teď to Japonsko s těmi svými nápisy a cedulema pouze v "rozsypaném čaji". No zvládnul to a loď stihnul.

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 11:42

brrr  Strýc byl teda opravdový dobrodruch, správný týpek! 

baltik To je asi dobré předsevzetí, tady je teď úhoř opravdu na každém rohu, prodává se všude. :-( Japonci jsou v tomhle opravdu nepoučitelní, to samé třeba velryby. Jako jasně, jsou tady nějaké proudy a názory, že by měli změnit přístup k některým tradičním potravinám...ale skutek utek. Třeba zrovna ti úhoři jsou součástí japonského jídelníčku stovky, možná i tisíce let, nesrovnatelně déle, než třeba losos. Dokonce i farmy existují údajně stovky let, ale chovají se v nich jen mladí úhoři, ulovení v divokých vodách. A taky úhoř japonský už vůbec není schopný pokrýt spotřebu, ani vzdáleně, dováží se úhoř říční a úhoři z Číny. Aspoň cena prý úměrně tomu roste, ale mně přijde pořád levný. Třeba to obento se cenově nijak nelišilo od ostatních. 

Online Karja
Avatar
35848 příspěvků moje polička 07. srpna 2022 11:45

Garfie baltik To je hrozně zajímavé teda. 

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 08. srpna 2022 09:28

Vedro je pořád neúnosné, v devět ráno jsem se byla projít v parku a domů přišla úplně zplavená. Takže raději muzeum. :-) Byli jsme tam už minulý týden, National Museum of Nature and Science v Tokyu, bez debat nejlepší svého druhu, co jsem navštívila.  S odskokem na oběd jsme tam byli od otevíračky do uzavření a potřebovala bych ještě jednou tolik času. Krásné expozice, hrozně zajímavá a interaktivní část o počasí (je tam třeba hra, při které můžete odhadovat epicentrum zemětřesení), krásné sbírky z přírody, technické záležitosti, no prostě paráda. Vyfotila jsem jen zlomek, třeba v herbářích jsem strávila věčnost. :-)

velryba před muzeem. :-)

Oddělení medicíny a akupresurní body...

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 08. srpna 2022 09:31

Cestovní sada z období Meidži, už tehdy byli Japonci posedlí miniaturizací! Cestovní počítadlo, lampička, super je ten skládací svícen.

A taky robotizací! První roboti z téhož období, sloužili k servírování jídla. :-)

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 08. srpna 2022 09:34

První japonská televize byla kulatá! :-) Dokonce ji i 2x denně pouští, ale to jsme bohužel nestihli. 

A věděli jste že existuje japons(ko-čes)ká myš?

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 08. srpna 2022 09:35

A ještě nádherný suvenýr, který jsem koupila synovi, dinosaurus na seskládání, až když ho rozbalil a začal skládat, všimla jsem si, jak je krásný!!! Sestavený pochopitelně vypadá úplně normálně....

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 08. srpna 2022 09:37

Garfie Nádhera! všechno!