Iniciační zážitky

25. listopadu 2020 21:59
Offline Sweet Potato
Avatar
34812 příspěvků moje polička 30. listopadu 2020 19:32

Torrah Na Pink Floydech jsem taky byla. Cestou dovnitř jsem byla v panice, že ztratím lístek, svírala jsem ho tak sveřepě, že jsem dovnitř prošla s neutrženým 

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 30. listopadu 2020 20:26

Jennyfor Zjistim a dam vedet.

Offline Makara
Avatar
2222 příspěvků moje polička 30. listopadu 2020 20:50

brrr teda uzasny, jak je ten svet maly. Jennyfor doufam, ze se to podari s pani  setkat..

Offline Makara
Avatar
2222 příspěvků moje polička 30. listopadu 2020 22:35

Setkani se sportem po prechodu z vesnicke malotridky na "velkou" zakladku ve vesnicce me strediskove. Na prvni telocvik jsem si jaksi zapomnela cvicebni ubor/obuv, tak jsem tu tristovku odbehla v normalnim obleceni a v sandalkach. Telocvikar a v jedne osobe I trener rekl " V sobotu s nama jedes na zavody.". Tak jsem jela a zacala ma ctyrleta sportovni kariera, ktere pricitam, ze ve mne posilila (asi vrozenou) zarputilost, naucila rekonavat nepohodli, nevdavat se, nebat se vyzev. To mi dost pomohlo v praci. Aspon si to myslim.

Kdybych ze den na den v prvaku na gymplu neskoncila kvuli nemoci, tak bych nejspis sla na jinou skolu, delala jinou praci, mela jineho manzela. Osud chtel, ze me moje prace hodne bavi a muze bych jineho nechtela.

No a v tech deseti letech byl jeste jeden objev - mistni lidova knihovna v te vesnicce me strediskove a knizka Boj o ostrov. V tom okamziku se ze mne stal ctenar. Napred jsem sjela vsechny Vlastovky a pak uz cokoli, v cem byly pismenka...

Online JankaM
Avatar
2394 příspěvků moje polička 01. prosince 2020 09:35

Makara "nevdavat se"

Vim, preklep, me se toto tak nejak vstipilo do hlavy na stredni skole za urcitych okolnosti a trva to stale 

Offline Aranel
Avatar
4495 příspěvků moje polička 01. prosince 2020 14:52

Sweet Potato mi s tím atlasem vesmíru a čerpáním vědomostí ještě na střední škole připomněla formativní seriál Byl jednou jeden život. Z poznatků o fungování lidského těla získaných v tomto seriálu čerpám dodnes pár jich ještě přibylo, ale většinu mě naučil Maestro!

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 01. prosince 2020 18:30

První koncert nevím, ale od cca 6 let jsem chodila na koncerty vážné hudby, nejdřív s mamkou, pak brzo sama. Úžasný zážitek byl Faust a Markétka ve Smetanově divadle. Warchalovci a Česká filharmonie (neuvěřitelná Novosvětská) na Mladé Smetanově Litomyšli. MSL vůbec bývala výborná hudební akce. Tři noci jsem zpravidla nespala. Jednou Michal Novenko s kamarády vytáhl ven z kláštera piáno a po půlnoci odehráli a odzpívali jsme celou Rybovu Vánoční mši. Tam jsem taky viděla The Wall, kdesi v roce 1987. A Jiřinkové plesy tamtéž. Pamatuju si, jak kluk mojí spolubydlící přinesl kazetu s prvním albem skvělé zpěvačky. Od té doby poslouchám a sleduju Sinead O'Connor.

Offline Makara
Avatar
2222 příspěvků moje polička 01. prosince 2020 21:53
Reakce na JankaM:

Makara "nevdavat se"

Vim, preklep, me se toto tak nejak vstipilo do hlavy na stredni skole za urcitych okolnosti a trva to stale 

to se mi povedlo! Nemám psát bez bryli. Já naopak s vdáváním počítala snad uz od patnácti, abych si pak počkala do dvaatriceti. 

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 02. prosince 2020 00:14
Reakce na Sweet Potato:

A ještě ďříve encyklopedie Vesmír, země, člověk a my děti. Tu jsem uměla v podstatě nazpaměť a z informací z ní žila ještě na SŠ.

https://www.databazeknih.cz/knihy/vesmir-zeme-clovek-a-my-deti-204484

​Jé, tu jsem taky měla a byla dost formativní. Pár věcí tam sice bylo dost tendenčních (teda při zpětným pohledu, tehdy jsem to tak samozřejmě nevnímala), ale zas toho překvapivě nebylo tolik a jinak to byla fakt dobrá a čtivá kniha. Ale o to hůř se mi z planet sluneční soustavy pozdějc vyškrtávalo Pluto...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 02. prosince 2020 10:24

Prosperina Sweet Potato 

já někdy v páté třídě dostala tuhle, strašně ji milovala a pořád ji mám:-)

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 02. prosince 2020 22:44

Krásný téma toto. Minulý týden jsem umývala u rodičů prováděla částečný předvánoční úklid, a brala přitom do ruky občas nesourodou směsku knížek, která mi v dětství a rané pubertě, kdy jsem šmejdila po rodičovské, místy nezáživné knihovně, už navždycky předznamenala do budoucna způsob, jak se koukám na svět.

G.K. Chesterton - Modrý kříž

Jack Schaefer - Jezdec z neznáma

Karel Čapek - Kniha apokryfů

Annemarie Selinko - Desirée

Karel Toman- Kámen a bolest

Mika Waltari - Egypťan Sinuhet

Offline Lenka22
Avatar
1626 příspěvků moje polička 03. prosince 2020 18:55

Jennyfor Moc pěkné zážitky jsi napsala, z té nemocnice úžasný, o Lennonovi taky, a ještě jsi psala o Jahodové proklamaci? Teď to už nevidím, ale na tom filmu jsme se musely potkat, viděla jsem to několikrát, vůbec Filmový klub byl pro mě celej iniciační. A první živý koncert - ve 4. třídě ZŠ začátkem roku 1969 na posledním koncertě Golden Kids v Lucerně. Chvíli potom zatrhli Kubišové zpívat.