Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. května 2019 16:26

Karja taky na slehani 

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 16:36

Potrefenáhusa

999  červenou sem měla, buď ji neumím uvařit nebo nejsem cílovka, nějak mě nezaujala. Klasickou mám ráda moc a ty další zkusím určitě, zvlášť když sou tu napsaný zajímavý recepty..

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 16:37

Karja dej klasiku a dochuť octem, zakysaná se dycky srazí. A chuťově je to stejně lepší s klasikou.

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:00

Ounz Pozde, delala jsem dle menu domu a dala zakysanku, ale pak jak to nebylo ono, tak jsem tam vrzla I polovinu te naslehani. Ted jak se to odlezelo, tak je to moc dobre. V tom ,,menu domu,, bylo I kyseleni citronem, to mi teda nechutnalo, prerazila jsem to jeste octem.

Tak diiiiky!

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:06

Karja já bych do kulajdy citron nedala (jeden čas to bylo děsně moderní cpát citron všude místo octa, imho ocet při vaření svoje místo prostě má). A ta hladká konzistence s nesraženou zakysanou je fajn..(dělala sem jednou i se zakysanou, jako dá se, ale ono to rozhodně není)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:34

Ounz netusim jestli je to moderni, ale citron misto octa davam do vseho odjakziva, protoze mi to chutna neuspela jsem jen s tlacenkou, to fakt nejde:P

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:36

viktorka_od splavu eww  já teda tlačenku nejim (nevyhledávam ji, přesně řečeno) a co takový utopenci? A octový brambůrky! Okurkovej salát! Rajčatovej! 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:38

Ounz tlacenku (domaci s hodne masem a malo kuzema) mam moc rada, utopence nepripravuju, do salatu prave ten citron, s octem mi to vubec nechutna. bramburky nevyhledavam zas ja

Offline dynda
Avatar
7250 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:41

Ounz viktorka_od splavu 

Tak okurkovej jsem jednou musela okyselit citronem a vůbec mi to nejelo.

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:53

Ounz Ja jsem vylozene octoba, nechapu, ze jsem se tim citronem nechala zlakat;-)

Offline 999
Avatar
17566 příspěvků moje polička 28. května 2019 17:53

Ounz Já mám z té červené ráda to oblibené nepálské jídlo, vařím ho nějak takhle, někdy i bez rýže. https://www.dvabezci.cz/cs/recepty/cocka-s-ryzi-po-nepalsku-dal-bhat.html

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 28. května 2019 19:01

Jak tady píšete o těch čočkách. Nedávno jsem hledala recept na Šmakoun a udělala jsem ho i s červenou čočkou s kokosem. Bylo to překvapivě hodně dobrý. TADY

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 28. května 2019 19:04

asi viem, čo bude zajtra na obed. Urobili ste mi strašnú chuť na šošovicu. Inak belugu najčastejšie používam do vegetariánskych bolonských špagiet namiesto mäsa :)

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 21:46

dynda viktorka_od splavu holt nejsi octový typ :)

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 21:47

Karja tak zase už teď víš, že ne..

Offline Ounz
Avatar
19830 příspěvků moje polička 28. května 2019 21:48

999 díky za tip :)

Offline Sofi
Avatar
příspěvků moje polička 29. května 2019 14:26

Lama_z_Lana Prosím tě, měla bych prosbu. Uvažuju o Thermomixu a tys ho nedávno zmiňovala a všimla jsem si i na fotce, že už ho máš doma .  Fakt bys ho doporučila a co ti  na něm konkrétně pro tebe přijde nejlepší? Sjíždím videa a jsem ve fázi rozhodování, ale bohužel nikoho v okolí, kdo ho vlastní neznám. Vaření úplně nemiluju, ale jíst se musí..

Kdybyste někdo z ostatních měl osobní zkušenost, budu ráda za postřeh...

Offline Janulik03
Avatar
16690 příspěvků moje polička 29. května 2019 15:09

Tak som si urobila uz aj ja lievito madre. Som zvedava ci bude lepsie na sladke.

Offline Lama_z_Lana
Avatar
6124 příspěvků moje polička 29. května 2019 18:23

Sofi Pokusím se to smysluplně sepsat Chápu, že si zkušený kuchařky budou klepat na čelo, ale já jsem v tý kuchyni fakt dement

Mně na to Thermomixu vyhovuje nejvíc, že u toho vaření nemusím vůbec přemejšlet a že mi šetří čas. A není z toho vaření tolik nádobí Mně to vaření taky nijak extra nebaví, ale chci jíst nějak normálně a na experimentování a učení se klasickýmu vaření jsem moc líná a nekreativní a neni čas, no.

Se strojem se furt ještě zaučuju, ale jsem s ním moc spokojená. Jak jsem řekla, nemusím přemýšlet - přístroj mi vždycky řekne, kolik mám navážit a sám si to pak v jedné nádobě zváží, namele, rozseká, smíchá, uhněte....co je třeba a pak taky sám uvaří. Super je, že se ty suroviny nemusí krájet na malé kousky - včera jsem dělala rajčatovou polívku z rajčat a stačilo tam naházet rozpůlený rajčata, rozpůlenou cibuli atd. Pak je super, že jde dělat několik věcí najednou - když se v hrnci vaří omáčka nebo polívka, dá se v páře, která z ní uniká, udělat maso, knedlík nebo zelenina. Thermomix teda neumí péct nebo smažit. Těsto v něm normálně člověk udělá, ale musí se dopéct v troubě. Ale třeba cibulku do polévky zasmaží, to jo. A třeba kynutý knedlíky jdou v té páře udělat, nebo ijiné deserty. Jako, i mně teď jde udělat tak kráásny kynutý těsto, který se mi nikdy před tím nepovedlo .  Já zatím dělám hlavně všemožný krémový polívky, na ty je naprosto super (už žádnej tyčovej mixer, haha) a dělala jsem i risoto nebo těstoviny. Člověk to tam všechno naháže a jde si po svým a když jsou jednotlivé kroky hotové, tak si řekne.

Recepty jsou dovjího typu. Buď elektronické, které se do stroje synchronizují přes wifi. Já to dělám tak, že si na jejich stránkách najdu na PC/v aplikaci v mobilu recept, nahraju ho buď do sbírky receptů, nebo si řeknu, který den si to třeba uvařím, tak si ho naharaju do kalendáře. Pak si v aplikaci vegeneruju nákupní sesznam, ten si projdu a vyškrtám věco, co doma mám a pak už jen v obchodě vesele nakupuju. Pak jsem k tomu dostala i nějaké papírové kuchařky (ale ty recepty jsou snad v drtivé většině i elektronicky) a tam má zas člověk přesně napsané, kde co mačkat. Když má člověk zkušenosti, tak může vařit i "freestyle" Tahle elektronizace mi strašně vyhovuje.

Jo a jsou tam teda jak recepty, který jdou udělat kompletně v thermomixu, nebo i takové (většinou těsta), který se pak dodělávají mimo.

Nevýhody. Při některejch operacích je poměrně hlučnej - když seká na vysoké otáčky (ale to bývají řádově sekundy), drtí led nebo mele pšenici a tak. Tak by bylo dobrý, aby měl prostor a ideálně nad sebou neměl vrchní skřínky, protože při některým vaření generuje páry celkem dost. Já ho vždycky musím trošku postrčit dopředu na lince a je to OK.

Určitě jsem na něco zapomněla, tak se klidně zeptej na něco konkrétního

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 29. května 2019 18:25

Lama_z_Lana doteraz som nemala tušenia, že niečo také vôbec existuje