Čeština - chrám i tvrz

18. srpna 2017 08:16
Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:21

Hanka H Ano, přesně tohle taky dál v diskuzi padlo. Ale spíš to vzniklo jako reakce na loňský nebo který rok, kdy někdo hrozně řešil, co je "jméno". Jako že místo Jan Neruda napsal Jan a pak se dohadoval.

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:27

Sweet Potato tak pokud jsou tam chytáky na téma: napište příjmení a kdo napíše i jméno, tak je to už špatně, je nutné ty úkoly zadávat absolutně přesně a jednoznačně. Což teda, se vší úctou, je kolikrát problém i v matematice. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:37

continuity Každej rok se to řeší, vždycky z nich vypadne něco nejednoznačného. Firma s monopolem na tyhle testy a furt.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:39

continuity No ale zadání "napište příjmení" je tak jednoznačné, že už více být nemůže.Snad jenom v případě španělských příjmení, kdy někdo používá spojení otec- matka, jiný ne....

Sweet Potato .... a vlastně byl v právu!

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:43

Hanka H nebyl. Jmeno se nerovna krestni jmeno

Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:46

Hanka H Je to jednoznačné, ale zbytečné.

A jo, přiznávám, asi bych byla mezi těmi, co napíšou celé jméno.

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:49

Sweet Potato Hanka H Já si teďka otevřela to letošní zadání, jen tak ze zvědavosti co tam ještě bylo, a vidím, že u téhle otázky je to zadaný dokonce takhle:

"Napište příjmení spisovatele, které patří na druhé vynechané místo (xxxxx) ve výchozím textu. Odpovědi musí být zapsány bezchybně. Zápis jakékoli nesprávné (tedy i nepožadované) informace je považován za chybu."

To už mi přijde docela dost návodný, na druhou stranu, proč bazírovat zrovna na tomhletom, to mi stejně není jasný...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:51

Karoleena to je ale fakt jednoznacny

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:51

Sweet Potato no možná nastal čas testovat čtenářskou gramotnost jinak než chytáním na příjmení spisovatele. 

Mě se líbil ten úkol s čárkami. Nemusíš z té teorie vědět vůbec nic, aby ta věta bez čárky nedávala smysl. 

moora zrovna to jméno je asi v pořádku, ale fakt kolikrát na to v té matice čumím jak Sůva z nudlí a přemýšlím, co tím chtěl básník říct. Napadnou mne tak tři vysvětlení, ale ani jedno zcela neodpovídá zadání. 

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:53

viktorka_od splavu tady je to jednoznačný, ale když jsou tam dvě - tři otázky nejednoznačné, je to pak hroznej voser, protože nevíš, jestli to nemysleli jinak než napsali i někde jinde. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. května 2022 13:55
Reakce na moora:

Hanka H nebyl. Jmeno se nerovna krestni jmeno

​Jak to vezmeš .... z hlediska jazykového je Jan jméno stejně jako Neruda, takže pokud by tam nebylo specifikováno "celé jméno", byly by možné odpovědi a) Jan b) Neruda c) Jan Neruda.

Jsem ráda, že mám maturitu už několik desetiletí zdárně za sebou§

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 04. května 2022 14:02

Hanka H mě prijde šílený, kam nás ty didakticke testy a snaha o dokonalou spravedlnost dovedly. 

Nakonec se otestuje akorát to, jestli se studenti zvládli připravit na logiku těch testu. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. května 2022 14:05

continuity Šílený to je, a šílený je i tyhle testy připravovat a hodnotit. Máš v rukou osudy lidí!

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 04. května 2022 18:15

A protože Cermat připravuje i testy na přijímačky, tak lecktere dítě dokáže vymyslet víc řešení. A je to špatně. Proto se na přípravných testech učí i to, jak vyplnit tyto testy. Teď mají školy měnit RVP, nebylo by dobre rovnou tu náplň definovat Cermatem?

A abych si jen nestěžovala, v téhle institucí bych moc ráda pracovala. Nikdy nedělají chyby

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. května 2022 19:06
Reakce na Mha:

A protože Cermat připravuje i testy na přijímačky, tak lecktere dítě dokáže vymyslet víc řešení. A je to špatně. Proto se na přípravných testech učí i to, jak vyplnit tyto testy. Teď mají školy měnit RVP, nebylo by dobre rovnou tu náplň definovat Cermatem?

A abych si jen nestěžovala, v téhle institucí bych moc ráda pracovala. Nikdy nedělají chyby

​Cermat to za testy opravdu v posledních letech hodně schytal. Učit se jak vyplnit určité testy, je  diskutabilní, ale ..... to už se tu rozebíralo. A k té změně RVP - zhodnotila bych to slovy "psi budou štěkat a karavana potáhne dál". 

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 04. května 2022 19:19

Hanka H

Asi jo. Já jen mám za sebou zábavné období s Cermatem (příprava a úprava maturit pro nevidomé) a teď je mám na stupni oblíbenosti asi jako Spolek přátel žehu.

Nuže. Jdu najít nějaký rozmilý novinový titulek. 

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 04. května 2022 19:32

Jeden informačně přínosný  titulek:

Jeden z nejlepších seriálových thrillerů Netflixu ve svém finále vydrbal s diváky jako máloco

A nádherný, nyní už změněny:

Prošívání rajčat zajistí bohatou úrodu. Klíčem k úspěchu je počkat na správný okamžik

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. května 2022 19:35

Mha Na to " prošívání" rajčat jsem také narazila, ale pomyslela jsem si, že je to nějaky mně neznámý zahradnický fígl.

Offline Marika
Avatar
42 příspěvků moje polička 04. května 2022 20:06

Ještě k tomu Zolovi. Oni to možná myslí jinak. Požadují pouze příjmení. I nepožadovaná nesprávná odpověď je špatně. Takže když žák napíše třeba Jean Zola, je to celé špatně, i když Zolu trefil a špatně měl nepožadovanou informaci- křestní jméno. A za Emila Zolu bod bude.

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 04. května 2022 20:20

Mha já asi chápu potřebu jednotné maturity, i když si o tom myslím svoje, ale teda není mi jasné, proč si kritéria pro přijetí nemůžou stanovit školy sami a určit, čo je pro ně důležité. Stejně je to tak, že na Moravě se dostane dítko se 70 body s přehledem, a Praze je s tímto výsledkem na krásném 200. místě.