VIP zjevy

14. srpna 2014 20:26
Offline continuity
Avatar
33843 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 08:37

Garfie jinak já myslím, že na to, abychom vysvětlili ten přenos traumatu na další generace, není potřeba žádné složitosti. I tady člověk vidí v podstatě denně, jak rodiče dokážou ovlivnit deti ať už pozitivně nebo negativně. Takže trauma jako holokaust nebo válka musí mít nutně dopad na další generace. 

Offline Anema
Avatar
841 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 08:56

continuity máš prosím odkaz? Protože epigenetické modifikace DNA se asi vrací do normálu, ale ještě k tomu patří mikroRNA a ta je prý přenosná i přes několik generací.

Garfie tohle se studovalo na lidech z Nizozemí, ke konci války trpěli několik měsíců hladem a prej se to projevilo až do 3. generace. Jejich potomci byli obéznější a snad i trpěli víc duševníma chorobama. Ale slyšela jsem to kdysi v nějakém popularizačním pořadu v rozhlase...

Offline continuity
Avatar
33843 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:03

Anemana konci vlákna je to ozdrojovane + ve vlákně je odkaz na další související dotaz

https://twitter.com/Zeptej_se_vedce/status/1778106553536491903?t=Ii_XcNzTxSuPVprfSm3xKA&s=19

Offline Garfie
Avatar
24046 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:04

Anema Jenomže to zase může nastavit to rodinné prostředí, kde si "užívají", že mají jídla dostatek...myslím, že výzkumy v téhle oblasti jsou fakt strašně těžké. Nás třeba taky nutila babička dojídat, protože vyhodit jídlo bylo absolutně nemyslitelné. 

continuity No přesně, ale nemusí být nutně zakódováno geneticky. (i když pochopielně může)

Offline continuity
Avatar
33843 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:14

Anema s tím strádáním to má moje máma po babičce. Ale projevuje se to kromě obezity tak, že opravdu tomu jídlu přikládá ohromnou váhu, drží si zásoby jídla třeba na měsíc. Já jsem taky zasobar, ale rozhodně si nemyslím, že to je geny, nýbrž výchovou. 

Ono se to během covidu ukázalo jako výhodné, můj muž to třeba moc nechápe. Moje tchýně popíše narvanou spíž tak, že tam má jednu rozdělanou láhev oleje a kilo mouky. Tady bych řekla, že je to výchovou, nějaký problém s váhou máme v podstatě všichni, i ti jejichž (pra)rodiče během války nehladoveli. 

Online Kan
Avatar
7092 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:17

Anema Můj děda v druhé světové byl i hlad měl, takže po válce si prý mazal krajíc „navysoko" říkala jeho tchýně, že se jí u toho vždycky kroutil žaludek z toho mastnýho. Obézní nejsme nikdo. A jedinej následek to asi mělo, že se děda vždycky snažil, aby prostě doma bylo. Aby nebyl závislej na systému, dodnes se smějeme, jak jeden rok bylo víc erteplí a než aby prodal brambory, raději vykrmil další prase. Ono se to blbě popisuje, ale ta generace uvažovala úplně jinak. Něco jako je v té myšlence, kterou nemusím: Špatné časy rodí silné muže, silní muži dělají lepší časy...

Offline Tak Betty
Avatar
5016 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:21

Christová je stále krásná,  za mě nejhezčí miss napříč rokama.

Offline Anema
Avatar
841 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:39

continuity díky!

Garfie continuity Kan jasně, vždycky, když na něco takového narazím, uvědomím si, jak je složité studovat něco na lidech . Ale u háďátek se to prokazatelně ví!

Offline notna
Avatar
6575 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 10:22

Francová, Tatarková, Pompeová a ještě pár jmen, který jsem v životě neslyšela! A to jsem myslela, že ty první jsem věděla, to se psalo hodně o nich. Ale kromě Francové a Tatarkové jsou podle mě všechny hezké.

Offline milacka
Avatar
5482 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 10:38

barbucha ona je celá prirodzená, taká sa narodila.

Offline barbucha blogger
Avatar
30708 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 11:46

milacka 

Má to někdo štěstí!

Offline RoSa
Avatar
8254 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 11:49

barbucha a ještě možná bude jezdit dělat vostudu do Bruselu, jestli se Vláďa dostane do Europarlamentu

Offline barbucha blogger
Avatar
30708 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 12:07
Reakce na Garfie:

Anema Jenomže to zase může nastavit to rodinné prostředí, kde si "užívají", že mají jídla dostatek...myslím, že výzkumy v téhle oblasti jsou fakt strašně těžké. Nás třeba taky nutila babička dojídat, protože vyhodit jídlo bylo absolutně nemyslitelné. 

continuity No přesně, ale nemusí být nutně zakódováno geneticky. (i když pochopielně může)

​Taky si myslím, že geny nejsou všemocný.

Můj děda byl v koncentráku a babička (s dvěma dětma) neustále na útěku, neměli to lehký - ale nikdy o tom nemluvili a nikdy si nestěžovali. Jedli střídmě, zvlášť děda... pokud se teda hanácko-vídeňská kuchyně tak dá vůbec nazvat, ty koláče, dortíky, šlehačky, omáčky a samozřejmě se neplýtvalo, ale to měli zažitý ještě z první republiky bych řekla. Že bychom po nich zdědili nějaký úzkosti nebo sklony k syslení, to už vůbec. 

Naopak moje matka (jejíž rodina ani za války nijak netrpěla) se celej život ukrutně přežírala, až ji to nakonec fakt zabilo. Kde se to v ní vzalo, těžko říct... její otec i její bratr byli hotoví asketové. Někdo se prostě narodí takovej a jinej zase makovej, člověk se nemůže spolehnout ani na prostředí, ani na geny...

Offline barbucha blogger
Avatar
30708 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 12:08

RoSa 

Ježiš no jo Si tam mezi tu elitu přitáhne takovou šlápotu

Online andulka01
Avatar
10777 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 12:15

barbucha Tak jestli se tam dostane i Dostálová a další podivnosti, a taky vzhledem k tomu, za koho manžílek kandiduje, šlápota sem, šlápota tam, už to bude úplně jedno.

Offline Mrakoplas
Avatar
8860 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 13:08

Kan ja som to, co spomina Anema tiez niekde citala ale tam myslim islo o to, ze tehotne zeny hladovali a potom tie deti mali viac sklony k obezite. Lebo telo sa uz v prenatalnom vyvoji naucilo fungovat z mala. Laicky povedane. 

Offline Leny
Avatar
262 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 15:39

barbucha Monča se s tím také nes*re

Offline 0zero7
Avatar
10798 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 18:45

Z tech miss je moc hezka Jitka Kocurova. Plus teda je videt, ze nektery maji tech uprav v objiceji docela dost. 

Offline stes
Avatar
7393 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 18:58

Lenyno nazdar. Já napřed myslela,že je to ta Katčrenko že Slovenska

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 19:36

Leny jeste jak tam jsou ty stiny a ty rty na svetle, je to super fotka