Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 16. října 2022 14:11

Karja to jsme na tom úplně stejně, ale muž se pořád tváří, že tím, že vařím a peču, tak ještě pořád ušetříme, což jo, protože restaurace je dražší.  A ta levná jídla neumím. Ne dlouhodobě 

Offline Kokoska
Avatar
28381 příspěvků moje polička 16. října 2022 14:20

Jídlo je ted strasna palka, ale ono vsechno. Kdybychom meli vyzit jen z duchodu, tak fakt nevim, asi bysme museli prodat barak a jit do ty garsonky tady na malomeste, zrusit auta a pronajmout si kus zahrady od segry a pestovat zeleninu, ty my snime strasne moc. I kdyz pri tom, jaky ja jsem zahradnik, by to asi moc uspech nebyl.

Offline continuity
Avatar
33777 příspěvků moje polička 16. října 2022 14:24

Jídlo je strašná pálka a hlavně mi děti začli se začátkem puberty konečně pořádně jíst. A to se snažím, aby jedly dobře, protože oni ty kalorie naženou i brambůrky z kapesního. Takže teď je to fakt děs. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33771 příspěvků moje polička 16. října 2022 14:29

Karja jsme na tom stejně 

Offline continuity
Avatar
33777 příspěvků moje polička 16. října 2022 15:02

MaeGandal no to domácí vaření hodně ušetří, já si dělám srandu, ale jen napůl, že den v práci mě stojí minimálně pětikilo, které na HO neutratim. 

Musím se tam dopravit, musím si koupit oběd a nemáme tam dobré kafe. Vůbec se před COVIDem nepočítalo s tím, že by někdo jedl v kancelářích.

 

Offline Candance
Avatar
5355 příspěvků moje polička 16. října 2022 15:26

Ja zrusila i manzelovi obedy v restauracich a dostava krabicky. Detem jsem porad pekla k svacinam, to zase zmena neni. Zacala jsem po nich vic dojidat ty svaciny, co nesni. To se stydim, ale driv to slo sousedovic slepicim, ted to snim odpoledne. A to prosim mame vlastni papriky, rajcata, okurky, jablka, spoustu zmrazenych malin. Od nasich brambory. Ja nevim, jak to delaji ti, co maji mensi platy. Je pravda, ze nekupuju nekvalitni potraviny ale i tak. Nekupuju toho tolik. 

Plus jsem omezila auto a vic vyuzivam mhd. Jsem zvedava ma konci mesice 

Offline Karja
Avatar
35947 příspěvků moje polička 16. října 2022 15:36

MaeGandal Ano, muz se taky tváří, kolik ušetříme tím domácím kvalitním stravováním, je to pravda, to ano. On ale moc neví, kolik co stojí, myslím, že mimo svoji svaciny nebyl rok na nákupu, tuhle snedl dětem Misu tvarohacka, tvářil se ublizene že mu to taky nekupuju, než jsem mu řekla, kolik to stoji, ehm v akci, myslím, že už si nedá:-D.

continuity To vyčíslování ,, dne práce v Praze,, dělal taky, ale jezdí si tam od nás i odpočinout:-D, tak musí, i když se zimou můžou zůstat doma pořád. 

Candance No ano, já jsem si říkala, že jsem celé léto a září nekupovala ovoce a zeleninu, teď zase přibyde tato položka. S tím autem se zatím neomezuju, řekla jsem si, že nebudu omezovat děti, že prostě pojedeme do zoo, že je jedno, jestli benzín stojí 30 nebo 40, že ty běžné výdaje budu honit jinde a že je pro mě hrozně důležité vypadnout někam pryč.

Offline Pinot Noir
Avatar
24562 příspěvků moje polička 16. října 2022 15:52
Reakce na Karja:

 Já teda právě neumím to levné vaření. Jakože nevarim že drahých surovin typu tuňák, hovězí svíčková, ale neumím asi udělat takové to ,,levné jídlo,,. Prostě vařím aby to fakt všem chutnalo, takže jsou to taková ta poradna jídla, žádné ,,páteční,, nudle s mákem a tak. Ani si nekupujeme žádné drahé pochutiny či junkfood, nesezoni drahou zeleninu či ovoce, nebo nechodíme do restaurací. No nevím, prostě hodně zereme, to říkám furt. 

​Přesně, jako u nás. Přitom jedno dítě nejí a druhé trochu, takže to všechno prožereme my dva.

Offline MP Meri
Avatar
5411 příspěvků moje polička 16. října 2022 16:03

Já jsem byla cely život chudá, na zdejší poměry rozhodně, holt státní zaměstnanec. Až poslední rok jsem trochu povolila kohoutky, spíš i s vidinou toho si dopřát, než přijde druhé a s ním dlouhé (minimálně) měsíce samoty a odříkání. 
A trochu se mi svírá žaludek, když si představím, jak zase začnu šetřit, ale nejspíš nebude vyhnutí. Na druhou stranu nutno říct, že jsem v tom fakt dobrá  

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 16. října 2022 16:05

Karja Jídlo je asi největší položka všude. U nás už vlastně tři chlapi, vařím doma hodně a vyjde to levněji než v restauraci, ale moc taky neušetříme. Já se zatím teda nechci uchylovat k nákupu jogurtů za pár korun a pořád ještě koukám na složení. Stejně tak, když jeden syn toho moc nejí, tak se mu snažím koupit šunku z masa a podobně. To ještě manžel a mladší syn obědvají v zařízeních a to pořád vychází lépe. A protože nakupuju na Rohliku, každý týden, skoro totožný nákup, tak nárůst od ledna vidím, je skoro dvojnásobný.

Offline MP Meri
Avatar
5411 příspěvků moje polička 16. října 2022 16:11

Renusatko V tomhle velebím mužovo bistro a je to jeden z hlavních duvodu, proč ho ještě trpím (bistro, ne muže ). To "dojidani zbytku" odtamtud nám určitě šetří mraky peněz.

Offline Myrtila
Avatar
3023 příspěvků moje polička 16. října 2022 18:09
Reakce na Karja:

Candance Presne, žádnej výsledek. Zina Já teda právě neumím to levné vaření. Jakože nevarim že drahých surovin typu tuňák, hovězí svíčková, ale neumím asi udělat takové to ,,levné jídlo,,. Prostě vařím aby to fakt všem chutnalo, takže jsou to taková ta poradna jídla, žádné ,,páteční,, nudle s mákem a tak. Ani si nekupujeme žádné drahé pochutiny či junkfood, nesezoni drahou zeleninu či ovoce, nebo nechodíme do restaurací. No nevím, prostě hodně zereme, to říkám furt. 

​No, ale aspon teda u nas, kdyz mame neco typu ty nudle s makem, tak se pak tom vic dojidame chlebem se sunkou, jogurty, syrem, proste bilkoviny, takze clovek stejne nakonec nic neusetri. 
Jinak my taky strasne projime, manzel pracuje z domu, vsechna jidla jime domaci, jenom cca 1-2x mesicne mame obed nekde jinde. Pres leto jsme meli hodne sve zeleniny, velkou cast masa a vajicek mame od rodicu a stejne ty výdaje za jidlo porad lezly nahoru. Dneska jsem varila a pekla na 2-3 dny (kotel polevky, bolonska omacka a kolac) a manzel to akorat okomentoval, ze s tema cenama energii si brzo takove vyvareni moc nedoprejem. Bylo to recene v nadsazce, ale taky casto premyslim, jak to delaji a jak se zije tem, co nemaji dostatecne prijmy :-/

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 16. října 2022 18:30

MP Meri To je určitá výhoda, protože ušetříš i na dalším vaření doma. My nemáme ani jedny rodiče s domkem na vesnici. Takže maso a vejce nehrozí, zeleninové záhonky mamce zrušil brácha, takže kupujeme opravdu úplně všechno. My jsme chalupu prodali, takže už ani ovoce ze zahrady není a na balkon se sotva vejdu já. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 16. října 2022 19:14

Taky projime hrozne moc. Je tedy pravda, ze kavarny navstevujeme tez hodne, nasi kamaradi maji tady bistro a hospodu a casto je navstivime no. Tohle urcite omezit pujde. Ale jinak...Vejce mame vlastni, sklenik se zeleninou, vcely, jablka, dyne, orechy apod. tez. Zverinu od zdroje. Susime houby, zavarijeme kecup, delali jsme i nejaky most...Ale ten zbytek je palka. Hlavne maso a mlecne vyrobky. Pes sni tvaroh denne treba . Uprimne vydaje na jidlo radsi nesledujeme. Sice nakupujeme mnohem mene nez drive, ale zase velkou cast farmarskou produkci nebo proste kapku drazsi veci (sunka, syry, uzeny losos). A trochu tedy i syslime do spajzu a mrazaku. A hodne v ramci rodiny smenujeme vypestky. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 16. října 2022 20:36

Renusatko my z chalupy máme akorát ovoce, takže uděláme marmelády, pár jablek a tak kilo mrkve, to neušetříš skoro nic. Žádná domácí vajíčka natož maso nehrozí. Ale večeře vařím bezmasé, muž má obědy v práci v "závodce" a s malým toho tolik neprojíme, i když kluci docela rádi jogurty, tam ty desítky korun taky docela lítají. Já výdaje na jídlo nikdy moc nesledovala, naštěstí nemusím, ale toho nárůstu si nejde nevšimnout. Pro spoustu lidí to fakt musí být složité.

Offline JankaM
Avatar
2397 příspěvků moje polička 16. října 2022 20:44

Kokoska na tvůj popud jsem se zamyslela nad rodiči mými i sambovými, sice obojí z domů skoro v pohraničí, ale jako zdroje mohou být maximálně na jablka ze zahrady. Spíš jestli sami zvládají a budou finančně zvládat, jestli by si třeba řekli o pomoc ... Naši tedy zatím nechtějí anj třeba přispět na jídlo a další výdaje, když tam třeba o prázdninách byli děti. Ale oba jsou důchodci 65+,  zdravotně v pořádku, táta ještě chodí na brigádu a má různé melouchy, mamka dokud je počasí, tak jezdí po výletech na kole, tak snad dobrý. 

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 16. října 2022 21:41

Evaeva já jsem to taky nesledovala, jen u těch stejných nákupů si nejde nevšimnout. A na té chalupě se spíš dalo néco levnéji koupit od sousedů. Vedle bydlel i strýc, vozili jsme mu zbytky a on nám občas odprodal levnější maso nebo ty vajíčka. Ten bohužel zemřel a obě chalupy se prodaly, takže blbý čas.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 16. října 2022 21:44

Renusatko přesně, nejde si nevšimnout.

Offline Karja
Avatar
35947 příspěvků moje polička 16. října 2022 22:03

Evaeva Renusatko No já jak mám tu divnopaměť, co si výběrově pamatuje kraviny, ale zapomene na narozeniny všech příbuzných, tak já si bohužel pamatuju dobře, kolik co stojí a i v ruzných obchodech, o kolik to zdražilo, kolik to stojí, když je to v akci, no to je hrůza:-D.

Offline Kokoska
Avatar
28381 příspěvků moje polička 16. října 2022 23:09

Karja to jsi jak moje mama, dokud chodila nakupovat. A pamatovala si z hlavy i recepty na peceni, ja vzdycky hledam papir. Ja proste na cisla nemam bunky.