Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline Samantha
Avatar
1816 příspěvků moje polička 08. května 2024 06:57

Archivářka

Myslím, že rozumem obdařený člověk nebude pochybovat o tom, zda je "in" oslavovat konec války a jakéhokoliv osvoboditele... euforie musela být úžasná. 
Vím, že to těžko snese srovnání, ale taky v dnešní době mám lepší pocit, když čtu  o čemkoli, co pomůže UA (a tím pádem nám). 
P.S. I kdyź teda: včera opakovali  Želary, konec války... osvoboditelé ...uff ... ale ano, to je jiný příběh 

Offline Řvousenka
Avatar
733 příspěvků moje polička 08. května 2024 07:35

V tom Ořechově to byl fakt masakr, padlo tam asi1500 ruských vojáků. Jenže se traduje, že tam  předtím "vypili" lihovar a byli tak zastižení v ne zrovna dobré formě, Němci je tam vyloženě kosili. 

Offline letolet
Avatar
558 příspěvků moje polička 08. května 2024 08:08

Řvousenka jako malá si pamatuji, že děda říkal, že díky tomu je tam Němci "umlátili čepicema". Představivost mi tehdy jela na plné obrátky:)

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 08. května 2024 08:55

dzizisketa

Ne, překvapivě netrvám na moravských oslavách osvobození americkou armádou

Archivářka 

Netřeba se omlouvat, nicméně když už píšeš o tom, kterak se "Američani zastavili" u Plzně, bylo by na místě se zmínit, proč. Jinak to skoro vypadá, že se zastavili svévolně - což jak jistě víš, není pravda. A rovněž není pravda, že "co se pak dělo dál", je jiný příběh - ten k tomu "osvobození" (resp. zabrání území pod vliv SSSR) neodmyslitelně patří.

My máme v rodině jiné příběhy, a nadšení se nekonalo. Rozhodně ne dlouho. Kdo mohl, ukryl ženskou část rodiny, a to, že manželky a dcery nepřišly k úhoně (jako stovky a stovky jiných), brali jako přízeň osudu - čert vem majetky, který jim russáci rozkradli nebo aspoň zničili, když k nim přišli "bydlet"... na rozdíl od chování vojáků amerických, který lidem rozdávali svoje zásoby a holky jim samy nadbíhaly (protože vypadali a chovali se jako lidi, a ne jako lítá vožralá zvěř). 

Každej měl radost že válka skončila, ale ten konec probíhal v různých částích země různě... a já si to dovedu představit, protože jsem pak další "osvobození" už zažila na vlastní kůži, v ´68, a to nechceš... nakonec každej vidí, jak se chovají dneska při dalším osvobozování na Ukrajině. Nezměnili se, nikdy se nezměněj.

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 08. května 2024 09:39

barbucha 

O tom, jestli je co slavit a jakou formou, si rozhodnou obyvatelé těch obcí, kde se oslavy odehrají. Srovnat osvobození poválečné s válkou na Ukrajině je úplně mimo.

Jen ještě doplním, že spolu s Rudou armádou postupovali na Moravě Rumuni a samozřejmě Svobodova armáda.

Znám několik lidí, kteří se reenactmentu druhé světové věnují, vystupují v rolích Sovětů a ne, nejsou fanoušci Putina.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 08. května 2024 09:49

dzizisketa 

Jasně, ať si to rozhodnou, je to jejich právo. Jakož i moje si o tom myslet svý, že jo Stejně tak si myslím, že chování vojáků v jakýmkoliv konfliktu srovnávat lze, ale vyvracet ti to taky nebudu...

Offline nika
Avatar
682 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:05

dzizisketa ten Orechov je vzkvetajici a akcni obec. U nas byl kdysi borec remeslnik a rikal ze je v takove skupine vojenske historie ze na bitvu do Orechova jezdi. Je to pres dvacet let. Pred nedavnem jsem byla na skoleni prave v Orechove a pri privitani nas s dejinami obce kratce seznamil starosta. Tak mi to pripadalo trochu nespravedlivy soudit. Jestli se teda jedna o Orechov

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 08. května 2024 11:33

barbucha 

Tak myslet si můžeš své, ale když ten názor napíšeš veřejně, mohu ho já podrobit kritice, zvlášť když se ukáže, že o věci vůbec nic nevíš - nevíš, kde přesně se má akce konat, tedy ani nic o důvodu zvolené formy; nevíš nic o reenactmentu, ale to ti vůbec nebrání podsouvat účastníkům, že jsou to v podstatě ožralí mužici, přitom to jsou lidi, kteří mají obrovský přehled. Otázkou tedy je, nakolik je tvůj názor validní, zvlášť když ti šlo především o odsouzení účastníků a organizátorů jako domnělých putinovců, ten tvůj návrh na znásilňování je už úplné WTF, tady jsi fakt úplně mimo.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 08. května 2024 11:47

dzizisketa 

Tobě zas nebrání se se mnou dohadovat, ačkoliv máš problémy se čtením Neřekla jsem nic o tom, že nynější účastnící jsou ožralí mužici. To byli ti původní "osvoboditelé".

A žádný znásilňování jsem nenavrhovala, kdes to vzala? Jen mě zajímalo, jestli ti dobří lidé, tak vzdělaní a s takovým přehledem, dodrží veškeré historické skutečnosti. Ironii a řečnickou otázku patrně nerozeznáš, i kdyby tě kopla do kotníku, co?

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 08. května 2024 12:08

barbucha 

Všechno, co jsem chtěla říct, už zaznělo.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 08. května 2024 12:49

dzizisketa 

To je dobře. Z mé strany rovněž, takže ti přeju hezkou sváteční středu

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 08. května 2024 13:20

barbucha nerozporuju zastavení amerického postupu. Ta alkoholická linie byl možná blbý vtip. I v tom Brně po první vlně nadšení příbuzní zažili nepěkné věci. Jiní předkové přišli se Svobodovou armádou. Nemám sílu na politologickou esej. Důležité je připomínat, nezapomínat.

Online Kan
Avatar
7086 příspěvků moje polička 09. května 2024 10:39

Archivářka Prosím hoď sem politickou esej. Přes dědinku babičky se to jen přehnalo, prvně němci a za něma rudá armáda. Praděda moji babi doma zamčel, té se podařilo utéct a při návratu domů dostala naliskáno. Takže od babi vím, že konec války byl ve znamení výchovných facek. :D

Online Isca
Avatar
4472 příspěvků moje polička 09. května 2024 11:19

Archivářka Tak Brno navíc zažilo několik bombardování, jak amerických, tak ruských, tady doufám žádnej reenactment nebude.

Jinak jsem na tohle téma s našima hodil včera řeč, máma měla štěstí, že přes jejich dědinu šla československá jednotka. Víc na sever totiž přecházeli Rumuni, a to prý bylo krutý, hezká mladá neznásilněná ženská prý byla spíš výjimkou. 

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 10. května 2024 04:47
Reakce na Kan:

Archivářka Prosím hoď sem politickou esej. 

​Archiváři většinou neumějí psát eseje Já tedy rozhodně neumím. Našim posláním je vědět, kde jsou informace uchované.

Takže můžu (jenom podle matrik, to je můj obor) naznačit, kolik lidí a kde umřelo po pochodech smrti, při bombardování, kolik holek ze Škodovky si vzalo amerického vojáka. A protože už máme po válce a blíží se nám odsun Němců, tak kolik jich spáchalo sebevraždu. A taky kolik malých dětí pomřelo lidem, kteří po odsunu dosidlovali západočeské pohraničí.

Nechme tohle vlákno současné politice. I když spousta problémů, které máme, má kořeny právě v tom dosídlení ...

Online Kan
Avatar
7086 příspěvků moje polička 10. května 2024 06:43

Archivářka Zajímavé. Díky. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 10. května 2024 10:10

Archivářka 

Zrovna dneska vyšel článek, kterak za ten strašlivej ústeckej zmar může to poválečný dosídlení. Na jednu stranu to lze pochopit, když tam tehdy soudruzi pustili ty největší socky a lůzu (hezky zadarmo do cizích baráků), která uměla všechno jen ukrást, nikoli už udržovat natož budovat... ale na stranu druhou je to po 80 letech už malinko pasé Odsun bych taky dokázala pochopit, ale to provedení hnus.

Ti co dosidlovali měli nějak výrazně vyšší dětskou úmrtnost? Proč, nedokázali se ani o ty děti postarat? Nebo nějaká dědičná zátěž?

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 10. května 2024 12:24
Reakce na barbucha:

Archivářka 

Ti co dosidlovali měli nějak výrazně vyšší dětskou úmrtnost? Proč, nedokázali se ani o ty děti postarat? Nebo nějaká dědičná zátěž?

​Pohybujeme se v letech 1946-1948. Rodina dosídlená třeba z Polabí do Slavkovského lesa. Úplně jiné přírodní podmínky, těžká práce, doktor daleko. Spíš blbé náhody.

Demografické výzkumy na to ještě nejsou. Většina matrik zemřelých z tohohle období je ještě na matričních úřadech.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 10. května 2024 13:20

Archivářka 

Z Polabí? Tam tolik chudiny nebylo, aby ji museli stěhovat do těch Sudet, spíš tam lifrovali lidi ze Slovenska a jinejch chudejch oblastí... a vzhledem k nevyhovujícím podmínkám v původních bydlištích se vůbec divím, že jim to tam nešlo spíš k duhu - měli zcela určitě najednou lepší bydlení (i ve smyslu hygieny) než předtím... přijde mi to zvláštní. Možná dojezd válečný bídy, zejména ve výživě? Ale ty o tom určitě víš víc.

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 10. května 2024 13:39

barbucha Polabí, Strakonicko, Maďaři a Romové ze Slovenska. A na Volyňské Čechy nesmíme zapomenout. Slíbili jim domek (Fond národní obnovy). Když ho vybydleli, dostali třeba jiný. A nemohli poslat jen chudinu - potřebovali učitele, úředníky, četníky... Obecně bylo málo lidí na péči o dobytek i pole.

Navíc já jsem zaměřená pracovně na Plzeňský a Karlovarský kraj. Na Ústecku nebo na pomezí s Rakouskem to mohlo být trochu jiné.

Možná Zdivočelá země (seriál a kniha) to popisují dobře. Nebo Cejch od Zdeňka Šmída.