Vrstvení vůní (layering) aneb míchání hotových vůní

24. března 2015 14:44
Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 07. února 2016 20:24

Vrstvila jsem na podzim úspěšně Après L'ondée s reformulovanou Balafre.

Dělám to často, nijak vědecky, spíše intuitivně, na doma. Právě mám na sobě navrstvenou English Lavender, Etro Patchouly a Rose Noir od Byreda a někde by se tam měl schovávat i č.p. Caleché. Cítím ale jen Rose Noir.

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 08. února 2016 08:54

Občas, keď mám chuť sa s tým hrať. Kombinujem skôr soliflory, než nejaké komplikované vône, prípadne nejakým soliflorom doplním niečo, čo mi v niektorej vôni - pre ten deň - chýba.

Beriem to ako hru.

Čo mi vadí na vrstvení, resp. zo začiatku vadilo, kým om si neuvedomila, že to môžem proste ignorovať, sú značky (v tomto ma obzvlášť vytáčali Jo Malone), ktoré výslovne nabádali k "tvorbe" vlastnej vône z ich parfémov, pričom boli v cenách, kde by si už človek predstavoval, že to za mňa skutočne spraví draho zaplatený parfumér a navyše predaj vyslovene priveľkých balení na toto.

Offline svěženkář blogger
Avatar
722 příspěvků moje polička 08. února 2016 19:52
Reakce na slniecko:

Občas, keď mám chuť sa s tým hrať. Kombinujem skôr soliflory, než nejaké komplikované vône, prípadne nejakým soliflorom doplním niečo, čo mi v niektorej vôni - pre ten deň - chýba.

Beriem to ako hru.

Čo mi vadí na vrstvení, resp. zo začiatku vadilo, kým om si neuvedomila, že to môžem proste ignorovať, sú značky (v tomto ma obzvlášť vytáčali Jo Malone), ktoré výslovne nabádali k "tvorbe" vlastnej vône z ich parfémov, pričom boli v cenách, kde by si už človek predstavoval, že to za mňa skutočne spraví draho zaplatený parfumér a navyše predaj vyslovene priveľkých balení na toto.

Vůně Jo Malone, které jsem zkoušel, mi výdrží připomínali spíše slabé edc. Navíc většinou šlo o nepříliš originální kompozice za cenu nikovek... zkoušel jsem většinou ctrusové a svěží věci.

Jinak když už kombinace svěženek, tak rád experimentuji s vůněmi s jednou hlavní komponentou, ideálně s vysokým podílem jako jsou Ellenovy počiny v The Different Company (Bergamot, Osmanthus...). Myslím, že předpokladem pro layering je kvalita vůní. Ideálně "nesyntetické" a z vybraných komponent. 

Když jsme u TDC: profláklá je kombinace Bergamotu s Tokyo Bloom. Krásné antree, nicméně velmi krátká potěcha.

Jediná rozumná možnost je nosit Tokyo Bloom, která má na zelenou vůni slušnou výdrž a energizovat ji (při potřebě oživení/osvěženi) tím Bergamotem! To je pak paráda. Když jsem unavený, tak to skvěle povzbudí! 

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 08. února 2016 20:16
Reakce na svěženkář:

Tokyo Bloom je krásna vôňa.

Ja som si všimla, že pri kombinácii soliflorov výrazne zvýšim trvácnosť vône.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 09. února 2016 14:14
Reakce na svěženkář:

Protože už tu před časem bylo téměř identické téma se zkušenostmi z vrstvení vůní založeno, spojila jsem ho kvůli přehlednosti s tím tvým dohromady. Ale jelikož mi tvůj název přijde trochu přesnější i jsi to v příspěvku obsáhleji vysvětlil, použila jsem pro původní vlákno tvůj název tématu. Nevadí to?

Pokud jde o vrstvení vůní, dělám to spíš náhodně. Minulý týden jsem zase dostala nový tip v Guerlain Institutu a dnes vyzkoušela: Santal Royal a Ambre Eternel. Druhá zmiňovaná na mně samotná v první polovině malinko divočí, ovšem se Santalem Royal nikoliv. Díky Santalu Royal nedostává koriandr v AE tolik prostoru a kůže v AE jeho zásluhou taky tolik nedrhne. Zároveň dojde k zajímavému prolnutí ovocných složek obou vůní a výsledek je pro mne daleko lepší než samotná Ambre Eternel.

Jinak vyloženě míchat dvě vůně v jednom refanu to už by mi přišlo jako barbarství, ale namíchat si z předpřipravených polotovarů vonných složek něco, jako měly příležitost Hoolinkah s Mitzi loni během degustace parfémů v elninu, to bych si někdy docela i vyzkoušela.

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 09. února 2016 16:31

Ja som si kedysi dávno kúpila takúto hračičku:

http://www.galimard.com/index.php/en/online-boutique/cadeaux-vaporisateurs-echantillons/coffret-l-eleve-parfumeur-detail.html

Nerobím z toho nejaký konkrétny parfém, najprv som to používala, abz som sa naučila rozoznávať jednotlivé zložky, teraz to mám to poprelievané do rozprašovačov a prestriekavam tým, buď len skombinujem, alebo cez nejaký hotový parfém.

Je mi jasné, že tá kvalita je niekde inde ako u TDC, niektoré sú vydarenejšie, niektoré menej, ale tvrdia, že používajú len prírodné komponenty a je to celkom zábava.

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 09. února 2016 16:33
Reakce na wendulka:

Jedného dňa si spravím výlet do Grasse a pôjdem na nejaké to ich miešanie, myslím, že to robia aj u Galimardu, aj u Fragonardu, aj u Molinardu...

...jedného dňa...:)))

tak zatiaľ aspoň takto :-)

Offline svěženkář blogger
Avatar
722 příspěvků moje polička 09. února 2016 23:16
Reakce na wendulka:

Protože už tu před časem bylo téměř identické téma se zkušenostmi z vrstvení vůní založeno, spojila jsem ho kvůli přehlednosti s tím tvým dohromady. Ale jelikož mi tvůj název přijde trochu přesnější i jsi to v příspěvku obsáhleji vysvětlil, použila jsem pro původní vlákno tvůj název tématu. Nevadí to?

Pokud jde o vrstvení vůní, dělám to spíš náhodně. Minulý týden jsem zase dostala nový tip v Guerlain Institutu a dnes vyzkoušela: Santal Royal a Ambre Eternel. Druhá zmiňovaná na mně samotná v první polovině malinko divočí, ovšem se Santalem Royal nikoliv. Díky Santalu Royal nedostává koriandr v AE tolik prostoru a kůže v AE jeho zásluhou taky tolik nedrhne. Zároveň dojde k zajímavému prolnutí ovocných složek obou vůní a výsledek je pro mne daleko lepší než samotná Ambre Eternel.

Jinak vyloženě míchat dvě vůně v jednom refanu to už by mi přišlo jako barbarství, ale namíchat si z předpřipravených polotovarů vonných složek něco, jako měly příležitost Hoolinkah s Mitzi loni během degustace parfémů v elninu, to bych si někdy docela i vyzkoušela.

Skvěle, spojení diskuzí je perfektní! 

Také si rád chodím pro tipy do niche parfumerií a krámků (ať už k Vladovi do Madelaine nebo v zahraničí).

Nejlepší kombinace vznikají "náhodně". Jak jsem již zmínil v ůvodu. Zbytky Live Jazz (po 28 hodinách na kůži) udělali z vintage Eau Sauvage úplně jinou vůni. Svěží kombinace citrusů a vetiveru rychle odezněla a dostavili se výrazné kožené tóny na hladkém, hedvábně hladkém průzračném "levandulovo-vanilkovém" podkladě s krémovými citrusy v pozadí. Vintage verze Eau Sauvage mají v sobě pěkné kožené podtony v pozadí typického citrusovo-vetivého svěžího mixu. Navíc se objeví i kouřové tabákové tóny.

Druhý den jsem pak opakoval s odlišným časováním nanesení (aplikace ihned po rozvonění 1. vrstvy).

A to na levé ruce Live Jazz + současná Eau Sauvage (samotná bez kožených tónů v pozadí) a na pravé LJ + vintag ES.

Výsledkem byla modifikovaná LJ přecházející v ES na levé (hebkost LJ, v decentnější podobě) osvěžená citrusy. Po půlhodině se dostavila i kůže, žel bez tabáku.

Pravá dopadla mnohem lépe. Live Jazz má určitou sladkou aquatickou "vlezlost" typickou pro 90. léta. Trochu mi vadí, i když i tak je to krásná vůně a držák. V kombinaci s ES ale sladkost zmizela a vůně získala decentnost a suchost kosatcových vůní, vznešenost hirisu, ale zajímavější jako decentní pánská svěží vůně - úplně nesladká. Časem s lehkým sílícím nádechem citrusů, ale především celou dobu nesená samotově hebkým průzračným podkladem (připomínající levandulové či vanilkové drydowny). Nádhera.

Vrstvení je hodně o kvalitě vůní. Rád pro vrstvení používám vůně s dominantní složkou (cedrovky či santalovky pro zvýšení výdrže svěženek), nebo např. TDC má Osmanthus, Bergamot a další k tomu vhodné vůně.

Namíchat si vlastní vůni by mne také lákalo. Jen si zatím nemyslím, že bych to dal tak dobře jako někteří mí oblíbení parfuméři.

Přeci jenom mám nejvíce rád svěženkové nikovky s dlouhou výdrží... a to je dost vysoký level :-D.

PS: Btw. ještě na Arome jsme si vyměnili vzorky. Posílal jsem Ti Entre Naranjos :-D

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 09. února 2016 23:35
Reakce na svěženkář:

Ha, já to věděla! Poznala jsem už podle Tvého prvního příspěvku tady a poličky, že jsi vonegut (jerry mi může mé holmesovské schopnosti dosvědčit). Samozřejmě, že si Tebe a Entre Naranjos pamatuju. Moc ráda Tě tu vidím.

Ano, to je to, čím mě vrstvení vůní zaujalo, že při vrstvení s jinou vhodnou vůní z ní může zmizet to, co mě v ní ruší, i když se mi jinak líbí.

Nikové svěženky s dlouhou výdrží? Jsi vskutku velmi skromný.

"Namíchat si vlastní vůni by mne také lákalo. Jen si zatím nemyslím, že bych to dal tak dobře jako někteří mí oblíbení parfuméři."

Přesně tak jsem to myslela i já.

Offline svěženkář blogger
Avatar
722 příspěvků moje polička 10. února 2016 19:49
Reakce na wendulka:

Ha, já to věděla! Poznala jsem už podle Tvého prvního příspěvku tady a poličky, že jsi vonegut (jerry mi může mé holmesovské schopnosti dosvědčit). Samozřejmě, že si Tebe a Entre Naranjos pamatuju. Moc ráda Tě tu vidím.

Ano, to je to, čím mě vrstvení vůní zaujalo, že při vrstvení s jinou vhodnou vůní z ní může zmizet to, co mě v ní ruší, i když se mi jinak líbí.

Nikové svěženky s dlouhou výdrží? Jsi vskutku velmi skromný.

"Namíchat si vlastní vůni by mne také lákalo. Jen si zatím nemyslím, že bych to dal tak dobře jako někteří mí oblíbení parfuméři."

Přesně tak jsem to myslela i já.

Tak už jsem jich pár ulovil  Svěžích nikovek se slušnou výdrží není nikdy málo a hlavně těch, co vydrží přes 10-12 hodin. Teď jsem další 2 ulovil 

Momentálně jsem se ale zasekl na vůních z přelomu století (+/- 5 let), které už jsou dnes německou typologií řečeno "vintage", protože byly zreformulované nebo se už nevyrábějí. Hlavně YSL má skvosty, jaké už se dnes nedělají.

U vrstvení je skvělé, že se dají některé vůně prodloužit (pomocí třeba zmíněných "dřívek") či zintenzivnit :-D.

K vrstvení patří třeba i použití různých vůní, které jdou obě hodně do prostoru, když každá přide na jinou paži a v prostoru se slijí... 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 11. února 2016 09:05
Reakce na svěženkář:

Já jsem zase zjistila, že pomocí nich můžu osvěžit některé svoje vůně, které bych třeba jinak přes léto nenosila.

I když třeba můj poslední loňský objev mezi svěženkami Cologne Indélébile (Frederic Malle) - zkoušel jsi už? - ta je krásná sama o sobě a i drží, že tu tedy nevrstvím s ničím.

Offline svěženkář blogger
Avatar
722 příspěvků moje polička 11. února 2016 20:43
Reakce na wendulka:

Já jsem zase zjistila, že pomocí nich můžu osvěžit některé svoje vůně, které bych třeba jinak přes léto nenosila.

I když třeba můj poslední loňský objev mezi svěženkami Cologne Indélébile (Frederic Malle) - zkoušel jsi už? - ta je krásná sama o sobě a i drží, že tu tedy nevrstvím s ničím.

Cologne Indélébile jsem zkoušel a na kůži mi nesedla. Můj oblíbenec od FM je Bigarade concentree. Pomeranč na večer. Sice ne svěženka, ale první večerní pomeranč pro muže (ne gurmánka, ne svěženka a ne Amen se špetkou pomeranče).

Pro mne je úchvatná Sicillan Mandarin od Zegny. Krásná pánská noblesní univerzálka (s mátou, hladká a madarinkou od těla). 

Oživovat lze také pěkně. Přestříkávám třeba nasládlé pačuliovky (cca po 2-3 hodinách) citrusy :-D.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 01. ledna 2018 10:41

Na míchání vůní si netroufám a přiznávám, že za léta svého parfémového koníčka jsem to ještě nezkusila. Je ale fakt, že především v zimě se mi vůně namixují na šálách nebo například na límcích bundy. 

Offline andry
Avatar
2699 příspěvků moje polička 01. ledna 2018 14:32

Vcera jsem se doslova osprchovala v Narcisovi (cerns kostka), ale zdalo se mi to malo sladke, tak jsem to jeste lehce prestrikla Felanillou... ano, totalne se to k sobe nehodi... a v zivote jsem nedostala tolik komplimentu, i od cizich lidi 

Offline Luna
Avatar
10437 příspěvků moje polička 01. ledna 2018 17:09

andry no teda, tahle kombinace by mě ve snu nenapadla a už pár minut se bavím tím, že si to snažím nějak představit.  

Offline andry
Avatar
2699 příspěvků moje polička 01. ledna 2018 19:36

Luna uz jsem to urcite nekde psala,v lete rada nosim Incense Rose od Tauera + Safanad od Parfums de Marly, coz je rovnez silena kombinace 

Offline Fleur blogger
Avatar
6086 příspěvků moje polička 13. ledna 2018 11:02

Shalimar v kombinaci se Shalimar Cologne je velmi příjemný a první kompliment na Shalimar jsem dostala až v okamžiku, kdy jsem ho zkombinovala se Spiritueuse Double Vanille. Teď ho zkouším spolu s vůní Chaman a hned mám pocit, že na poličce je o jeden parfém víc.

Offline luciole
Avatar
1090 příspěvků moje polička 13. ledna 2018 23:44

Fleur 

Hm, to musím hned vyzkoušet, Shalimar je na mně v zimě až moc strohý a málo hřeje a Spiritueuse Double Vanille zas moc gurmánská. Dohromady to bude tak akorát.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 18. ledna 2018 13:35

ja dnes zkombinovala SPI a Hiris (neodolala jsem kdyz mi dorazil odstrik) a voni mi to velmi libe! asi budu experimentovat:-) zatim jsem vrstvila jen eau de shalimar a SPI ale to se asi nepocita:-)

Offline janejane
Avatar
656 příspěvků moje polička 18. ledna 2018 21:53

Mně dnes zaujala kombinace Shalimar edt a Mon Guerlain, v poměru 3:1.