Co parfémového vám udělalo radost?

20. srpna 2014 11:22
Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 15. května 2018 18:24

barbucha Asi tak...

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 15. května 2018 18:59
Reakce na barbucha:

Fleur 

To je ale - pardon my french - pěkná kravina. Pokud se to na internetu prodává pod cenou jednorázově, tak po vyprodání nezbyde zákazníkům než se s brekem vrátit (jak sama píšeš, akce se zpravidla nezopakuje) do oné kamenné prodejny. A ta tudíž nemusí portfolio měnit, však stačí počkat až na internetu nebude nic - a i nadále vesele prodávat za svoje ceny!

Pokud ovšem majitel/vedení takové prodejny nesází pouze na rychlý, okamžitý zisk, oblíbenou to zásadu našich "podnikatelů" 

​No tak jednoduchý to není. V momentě, kdy máš prodejce kamenné prodejny, kterej prodává za oficiální cenu nebo s často povolenou slevou 10 %, tak aby v tom neměl vázáno moc pěnez, odebere tak 5 kusů.

Objeví se ti e-shop, kterej někde díky šedému trhu nabere 20 kusů vůní a prodává je za poloviční cenu. Jako jo, nadšený český zákazník se samozřejmě rozhodne pro lepší cenu, to zboží se samozřejmě za nějakou dobu vyprodá, ale kolik z těch českých zákazníků, pokud jsi závislá jenom na nich, si poté, co nakoupili online, bude chtít tu vůni pořídit za plnou cenu? Z pohledu zákazníka asi nikdo co?

A prodejce kamenné parfumérie nemůže čekat třeba tři měsíce, než se to online vyprodá - taky z něčeho musí mezitím platit provozní náklady, nějak se živit.

Tím máš i odpověď na tvůj další argument o tom, že "majitel kamenné parfumérie to přece může od e-shopu zkoupit za tu nízkou cenu a prodat za oficiální cenu".

To si může dovolit až v momentě, kdy má dostatečně velký zisk a nemá ty prachy vázaný už v těch vůních odebraných oficiální cestou, jeho klientelu tvoří zahraniční turisté a ne jen čeští zákazníci, kteří mají povědomí o existenci těchto českých e-shopů, má pokrytý provozní náklady, potřebnou reklamu na udržení a rozšíření klientely atd. atd. V týhle pozici je u nás v současný době zatím jenom Ingredients, no.

Offline RoSa
Avatar
8202 příspěvků moje polička 15. května 2018 19:08

wendulka

... z toho Tvého posledního odstavce pro mě teda vyplývá, že příčetnej podnikatel si takovou kamennou niche-parfumérii nesmí otevřít někde v Horní Dolní, no...

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 15. května 2018 19:27

RoSa Jo, fakt to není taková prča, jak by se na první pohled zdálo, začít v našem českém rybníčku podnikat v niche. Na tomhle si vylámali zuby Rusáci v Palladiu, Ital v Kotvě a podle toho příspěvku, který se o víkendu objevil na FB a Instagramu, mám neblahé tušení, že ani Odér na tom nebude nejlépe.

A není to právě jenom o tom, kde si tu parfumérii otevřeš, ale i o skladbě sortimentu (více profláklý niche se prodávaj spíš, v tomhle má Ingredients svý značky vybraný geniálně), způsobu vlastní propagace, že zároveň funguješ i jako e-shop....

...než si vybuduješ tu pozici jako má Ingredients, kdy už ho nabídka českých e-shopů existenciálně neohrožuje a může si dovolit některý z těch kroků, které navrhovala barbucha. Do té doby je samozřejmě pro dotyčného podnikatele lepší, když tohle nemusí řešit.

Hele já to ale nepíšu proto, aby tu někdo kvůli tomu přestal nakupovat za výhodný ceny na notinu a elninu a radši koupil za plnou ve Vavavoom a Ingredients.

V žádném případě nikoho nesoudím, jak má investovat svoje peníze. To je každýho věc.

Jenom to vysvětluju z jejich pohledu, že snazší je u nás začít podnikat v čemkoliv jiném než v niche parfémech, no. Musí to dělat lidi, který jednak maj k těm vůním vztah a jednak mají zmáknutou i tu podnikatelskou stránku, jinak nemaj šanci. Oni nemaj oproti notinu a elninu v nabídce i mainstream, kterej jim tvoří pravidelný příjmy, pokrývající jejich provozní náklady a tvořící jejich zisk a tudíž je netrápí, kdy ty niche vyprodaj.

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 15. května 2018 19:46

wendulka Dobře jsi to uzavřela

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. května 2018 20:28

wendulka 

Tím máš i odpověď na tvůj další argument o tom, že "majitel kamenné parfumérie to přece může od e-shopu zkoupit za tu nízkou cenu a prodat za oficiální cenu".

To byla spíš legrace, Vendulko 

Jenom to vysvětluju z jejich pohledu, že snazší je u nás začít podnikat v čemkoliv jiném než v niche parfémech, no. Musí to dělat lidi, který jednak maj k těm vůním vztah a jednak mají zmáknutou i tu podnikatelskou stránku

Naprosto souhlasím. 

Tak, jak nemůžeš lidem předpisovat kde mají nakupovat, tak se musí nechat na nich, v čem a jak podnikají. Jedny jak druhý jsou svéprávný  a jak se nestrachuju o první, jestli neplatí málo nebo příliš, tak není moje starost ani to, jestli obchodník přijde na buben... Jejich věc, jedněch jak druhejch.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 15. května 2018 20:46
Reakce na barbucha:

Tím máš i odpověď na tvůj další argument o tom, že "majitel kamenné parfumérie to přece může od e-shopu zkoupit za tu nízkou cenu a prodat za oficiální cenu".

To byla spíš legrace, Vendulko 

Já vím, že byla, ale jako kdyby ten dotyčnej podnikatel měl ty prostředky, tak by to nebyl špatnej nápad. Tak jsem to myslela.

Tak, jak nemůžeš lidem předpisovat kde mají nakupovat, tak se musí nechat na nich, v čem a jak podnikají. Jedny jak druhý jsou svéprávný  a jak se nestrachuju o první, jestli neplatí málo nebo příliš, tak není moje starost ani to, jestli obchodník přijde na buben... Jejich věc, jedněch jak druhejch.

​Ano, je to jejich věc, v čem a jak podnikají.

Tvoje starost jako zákazníka je to jenom v momentě, pokud chceš mít jako zákazník možnost si ty vůně konkrétních značek (a jejich další novinky v budoucnu, popř. jiný sortiment té značky) v ČR fyzicky zadarmo očichat a vyzkoušet bez nutnosti si objednat a zaplatit vzorek a chceš k tomu svým dílem jako zákazník přispět.

To se podle mě snažila Fleur vyjádřit s tím, že na to "doplatí zákazník".

Pokud tohle neřešíš, pak se skutečně o osud obchodníka s niche parfémy starat nemusíš, protože ano, je to jeho problém, že se rozhodl podnikat zrovna v tomhle. Tvůj opravdu ne.

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. května 2018 20:54

wendulka 

to se podle mě snažila Fleur vyjádřit s tím, že na to "doplatí zákazník"

Tak to jo, to JE důvod. Já si právě to, proč zákazník na to doplatí, nedokázala vysvětlit. No vida, co z týhle diskuse vzniklo  Korsičanka   Osvícení barbuchy!  Aspoň něco! 

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 15. května 2018 20:57

barbucha  A jsou z nás rázem osvícené zákaznice

Offline RoSa
Avatar
8202 příspěvků moje polička 15. května 2018 21:00

wendulka

takže pokud si vůni koupim za oficiální cenu v kamenném obchodě, platim de facto servis všem těm čmuchalům, co si to vočuchaj a následně objednaj na notinu/elninu...

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 15. května 2018 21:03

barbucha 

Jo, myslím, že nakonec bylo dobrý, že jsi to vytáhla. Tohle téma se tu nakouslo už několikrát, ale nikdy jsme to vlastně neprobraly do mrtě a neuzavřely. Až teď.

RoSa Ano, i takoví se najdou. Ale takhle se na to podle mě nedá dívat. Je to jen jeden z úhlů pohledu. Takhle se v podstatě chováme my taky, když chodíme očichávat mainstream do řetězcových parfumérií a následně čekáme, až se objeví na elninu a notinu za lepší cenu.

Já druhý neřeším, řeším SEBE, co JÁ chci mít za možnosti. A zase obráceně je výhradně TVOJE věc, co TY chceš mít za možnosti.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. května 2018 21:15
Reakce na RoSa:

wendulka

takže pokud si vůni koupim za oficiální cenu v kamenném obchodě, platim de facto servis všem těm čmuchalům, co si to vočuchaj a následně objednaj na notinu/elninu...

​Ano. 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. května 2018 21:27
Reakce na barbucha:

Korsičanka 

Jo a vůbec - co pak tomu milému majiteli brání, těch pár podceněných flakonů vykoupit, a opět je s pěkným ziskem prodat ve svém obchodě? Zajistí si tak monopol a ještě vydělá! 

​Tohle si nemůže dovolit. Přílišný risk. Značky, se kterými má smlouvu, si kulturu prodeje, prodejní cenu a ostatní sakra hlídají. Ale nápad super! 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. května 2018 21:36

Super téma, které si zaslouží vlastní vlákno. Ta problematika je mnohem složitější, než jak by se mohlo zdát z některých příspěvků. 

Offline Luna
Avatar
10437 příspěvků moje polička 15. května 2018 21:57

Jak nad tím tak přemýšlím, asi jsem si na internetu nikdy niche vůni nekoupila, pokud nepočítám vzorky... Já si prostě ten poklad musím odnést v té krásné papírové taštičce s tunou kartiček a pak si obřadně sednout na kafe.

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 15. května 2018 22:20

Včera i dnes mě potěšil návrat k vůním Vero Profumo. Loni se mi zdály moooc moc a letos už vnímám posun

Líbí se mi alespoň 4

Offline Jitka77
Avatar
1134 příspěvků moje polička 15. května 2018 22:42

wendulka Zajímavé - mně už to v Ingredients přijde MOC velké. Řekla bych, že tady už byznys převážil nad tím ostatním. 

Jak nad tím přemýšlím, pro mě je hlavní vůně - jestli mi stojí za to, abych si ji pořídila za plnou cenu, věděla, že s ní po cestě ke mně hezky zacházeli a že je určitě v pořádku. Myslet na majitele kamenných parfumerií je pro mě příliš melodramatické  

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 15. května 2018 22:50

Jitka77 Já jsem ale nepsala, že myslím na majitele kamenných parfumérií. Já myslím v první řadě na SEBE a tak to máme každá, když se rozhodujeme, kde nakoupíme, ne?

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. května 2018 23:26
Reakce na wendulka:

pokud chceš mít jako zákazník možnost si ty vůně konkrétních značek (a jejich další novinky v budoucnu, popř. jiný sortiment té značky) v ČR fyzicky zadarmo očichat a vyzkoušet bez nutnosti si objednat a zaplatit vzorek 

​No, já jsem se přece jen ještě zamyslela... 

Ale když to vezmu z čistě ekonomickýho hlediska, tak pořád se mi ještě vyplatí i objednat pár vzorků v e-shopu - pokud hodlám koupit nějakou konkrétní značku a chci se rozhodnout mezi 2-3 výrobkama dejme tomu. Pořád, je-li cena e-shopu tak podhodnocená, vychází to v můj prospěch.

Jiná věc je samozřejmě, když jde člověk očichávat jen tak z rozmaru, pravidelně každej tejden. To by přestalo, to je fakt.

No a nakonec je tady důležitej moment jak píše Luna - jednou za čas si užít ten nákup se vším všudy, což je taky příjemný. Obskakování, taštička, vzorečky...člověk si připadá jak Jackie O  Ale to pak záleží i na momentálním duševním rozpoložení a na přístupu tý který osoby: někdy je to potřebný a vítaný, ale někdy zas prostě jen potřebuješ doplnit to s odpuštěním spotřební zboží 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 16. května 2018 00:06

barbucha Jasně, že těch rozhodovacích faktorů je víc.

Kdybych uvažovala čistě z ekonomickýho hlediska, tak jsem si Philtre Ceylan koupila na notinu tu dvoustovkua rozmedvědila ji. Ale já jsem prostě chtěla na něco ten zákaznický kupón se slevou 10 % na něco uplatnit. Jo, ten třicítkový flakon mě i po té slevě vyšel daleko dráž, ale tak zrovna v tomhle případě jsem odtamtud chtěla s něčím odejít, nechat se obskakovat, vydyndat si vzorečky, protože mě to v KaDeWe baví.

A jindy se v závislosti na stejných nebo odlišných okolnostech rozhodnu zase jinak.