Zábavné parfémové příhody

15. srpna 2014 15:25
Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 13:51
Reakce na nonemy:

a možná to je ten hodně sladký, potenciálně vlezlý pačuliový základ.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 13:54
Reakce na nonemy:

"Mně tak napadá, není třeba člověk, který hodně zkouší vůně daleko víc odolnější k "divnovůním"? Řekla bych, že jo."

To máš určitě pravdu.

K tomu jasmínu - opravdu tisíc podob podle typu, podle množství, podle souhry s ostatními složkami...  

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 14:08
Reakce na domenica:

A je pačuli vždy sladké?

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 14:12
Reakce na nonemy:

To ne. Pačuli vůní zemito-dřevitě, může mít nasládlé balzamické podtóny, ale není sladké. 

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 14:16
Reakce na domenica:

Tak dám jasmínu ještě šanci. Někde byl na mě moc silný, musím se podívat doma do vzorečků, co to bylo.

Shlédla jsem všechna videa k jednotlivým složkám, ale zatím poznám s určitostí asi jen vetiver, ten je hodně typický.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 14:19
Reakce na domenica:

Děkuji, tak pačuli také ponechám na seznamu možných, přijatelných složek :) Zemito-dřevité můžu.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 14:43

A ještě přidám pro zajímavost, že jsem našla tu rostlinu, která mi voněla a všem smrděla. Je to Rojovník bahenní a píše se o ní:

"Rojovník bahenní kvete od května do června, přičemž celá rostlina silně voní.  Germáni rostlinu používali jako hořké koření piva, ovšem vyšší dávky působí narkoticky, omamně a jsou i jedovaté. "

Tak už mám jasno, proč mi voní, hořké vůně já můžu a jak je to ještě narkoticky omamné...

Offline blackviolet
Avatar
3321 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 15:25
Reakce na nonemy:

Ale pozor: "Éterické oleje, které jsou v rojovníku obsaženy (ledol a další), vyvolávají agresivitu a záchvaty zuřivosti. " 

Offline blackviolet
Avatar
3321 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 15:28
Reakce na nonemy:

Děkuji, tak pačuli také ponechám na seznamu možných, přijatelných složek :) Zemito-dřevité můžu.

A někdy má pačuli i podtón hořké čokolády.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 17:28
Reakce na blackviolet:

Ale pozor: "Éterické oleje, které jsou v rojovníku obsaženy (ledol a další), vyvolávají agresivitu a záchvaty zuřivosti. " 

Teda, to je ale fakt zajímavá rostlina, že já ji v té chráněné krajinné oblasti nenarvala
Každopádně záchvaty zuřivosti mi občas způsobuje manžel, to už by mohlo být moc

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 17:29
Reakce na blackviolet:

A někdy má pačuli i podtón hořké čokolády.

Ty složky jsou pěkně zákeřné, kdo to má potom rozpoznat

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 18:11
Reakce na nonemy:

Tak ono ve finále jde hlavně o to, aby byla vůně harmonická, hladká, aby se líbila, aby se trefila do vkusu.  Bez ohledu na složky a na to, kolik jich člověk rozpozná nebo ne.  

Můžu tě ubezpečit, že s tím rozpoznáváním je to ošemetné a bez nápovědy v podobě oficiálně deklarovaného složení (resp. jen jeho části) by spousta i těch zasvěcenějších tápala. 

Každopádně, pro seznámení se základníma složkama jsou docela fajn vonné olejíčky.

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 18:34
Reakce na nonemy:

Jedna věc jsou složky, druhá věc to, že momentálně ještě pořád letí výrazně sladké vůně, kdy ta sladkost může být až omračující pro nepřipravený nos a zhusta tam nechybí ani to (nebo ta) pačuli, viz Muglerův Angel, La Vie Est Belle, zmiňovaná Flowerbomb... bez pačuli, ale potenciálně též vražedně sladká je třeba Olympea (hrozí smrt vanilkou) nebo Poison Girl.

Některé tyto vůně jsou víc květinové, jiné čistě "jedlé", někde jedlost obstarává oříšková čokoláda, jinde mandle nebo prostě jen cukrová vata, případně karamel (Prada Candy)... narveme to tam lopatou a pořádně přisladíme, to je v kostce filozofie podobných počinů. Představu, jak voní jednotlivé složky - kromě těch čistě kuchyňských, u kterých to člověk ví - bych si raději dělala jinde (a to říkám jako člověk, který slaďárny vyloženě může).

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 20:40
Reakce na domenica:

Já měla za to, vlastně stále mám, že rozpoznání složek ulehčí výběr a hledání parfému, který sedne. Nečekám, že se ze mě stane znalec, k tomu vede jistě dlouhá cesta, jen bych se ráda trošku orientovala. Já vlastně stále nevím, co mám ráda. Lásku na první přičichnutí jsem zažila jen dvakrát (i když taky už jsem tu zjistila, že to nemusí být okamžité, že je možné se k oblíbené vůni pročichat - to je skoro jak s partnerským vztahem ). O zkoušení pomocí olejíčků už jsem tu četla, to je dobrý nápad Budu to muset zrealizovat.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 20:52
Reakce na Jitka77:

Já jsem si koupila vzorek Flowerbomb, protože jsem na základě opěvných recenzí očekávala záplavu květin, ale jemné, květiny mám vždy spojené s jemností. Nechtěla jsem testovat u této vůně jednotlivé složky. Spíš jsem se teď dotazovala, abych věděla, čemu se příště vyhnout, když sladké nemůžu a je jedno, jestli květinové či jedlé. Ale pokud to způsobilo pačuli, které jindy sladké není, tak je to jedno. O nic nejde, jsem smířená, že při hledání mi toho bude vonět méně než více, alespoň zatím to tak je

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 21:39
Reakce na nonemy:

Určitě se vyhni všemu, co jsem vyjmenovala   jestli vadí pačuli vždy a všude, to bych zkusila třeba na Coco Noir.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 22:08
Reakce na Jitka77:

Vyhnu a Coco Noir vyzkouším, pokud seženu, děkuju

Offline Korsičanka
Avatar
12835 příspěvků moje polička 15. srpna 2017 22:49
Reakce na nonemy:

"O nic nejde, jsem smířená, že při hledání mi toho bude vonět méně než více, alespoň zatím to tak je "

To bys byla šťastná žena

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 16. srpna 2017 06:20
Reakce na Korsičanka:

Že bych byla moc náročná? Je fakt, že jsem omezena finančně, takže zkouším spíš mainstream a levnější vůně. Dle recenzí mám pocit, že čím dražší, tím větší pravděpodobnost, že je vůně kvalitní=pěkná, i když je mi jasné, že to není 100% pravidlo.

Offline Korsičanka
Avatar
12835 příspěvků moje polička 16. srpna 2017 08:52
Reakce na nonemy:

Podle mě je to bohužel tak ze 70% pravda, naštěstí ne ze 100% Ale je tu ještě otázka "drahosti" - při prohlubujícím se zájmu o vůně se tato nenápadně posunuje: dříve pro mě byla drahá vůně za 2000,-. Nyní za šestku až sedmičku