Blbé a drobné (parfemové) dotazy

12. srpna 2014 17:51
Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. ledna 2017 23:53
Reakce na Luna:

Díky, fragranticu mám teda pročtenou naskrz a právě tam jsem to zjistila. Takže to, že EL koupila FM a že proběhly reformulace, to vím. Spíš mě zajímaly konkrétní zkušenosti, jak moc velký to byl zásah. Starý vzorek těžko seženu. No, tak ale možná je lepší nepátrat a když se mi líbí nová verze, tak víc neřešit.

Komplet vůně Fréderica Malleho jsem objevila v roce 2008. Bylo to jako zjevení. Líbílo se mi všechno. I to, co nebyl úplně tak můj styl (ty svěžejší kousky). Musc Ravageur patřila k největším perlám kolekce. Tak lahodná, tak sofistikovaně gurmánská a živočišná zároveň, jako žádná jiná. Platí to o ní pořád. Ale jo, ztratila něco ze své výlučnosti. Pamatuju si verzi  roku 2008 (nebo starší), mám vzorky verze 2010 a můžu je srovnávat s verzí 2015 a 2016. A řekla bych, že k zásadnější reformulaci došlo někdy v letech 2010-2012. To předtím byl hodně skořicové a hodně animální. Takový ten "přisprostlý" tón, kterým disponoval Muscs Koublai Khan a o několik let později Mitzah. Tón, který buď odpuzuje nebo rajcuje a velmi přitahuje a lahodí. Ale to celkové složení bylo tak skvělé a dobře založené, že ani reformulace (manipulace s eugenolem a s některými pižmovými molekulami) vůni nezabila, naštěstí! Pokud se ti líbí (mně pořád jo), tak po tom jestli a jak moc byla jiná a třeba ještě lepší ani snad nepátrej. 

K citelnější reformulaci došlo taky u Le Parfum du Therese, Une Fleur de Cassie a Une Rose. U ostatních vůní jsem to bud nepoznala nebo patři do skupiny vůní, které (výrazněji) upraveny nebyly.

Źe by došlo k nějakým zásahům do kompozice parfémů po roce 2015 (po přesunu pod křídla koncernu EL), jsem si zatím nevšimla. Pokud něco, tak to nebylo nic zásadního. Ale rok je krátká doba. .

Offline raadka89
Avatar
1 příspěvků moje polička 26. ledna 2017 22:47

Jsem hledam parfem Dior tady https://www.kasa.cz/parfemy-krasa/parfemy/ . Je tam pohodlna cena. Ale vzdycky jezdila na nakupy parfem do Rakouska (tam kamaradka ma svuj obchod), tak ona prodava stejne parfemy o 1.5-2 krat drazsi nez tady. Tak nevim je-li falsovani nebo ne

Byla bych vdecna za pomoc!

Offline Luna
Avatar
10441 příspěvků moje polička 27. ledna 2017 19:46
Reakce na domenica:

Mockrát děkuji za vyčerpávající informace.  Já tam pořád ten animální tón trochu cítím a je to právě TO, co mě ve vůních moc baví. A klidně bych ho tam snesla ještě o trošinku víc. Ale i tak je to božská vůně a jsem rozhodnutá koupit si svůj první FM parfém.   No a jinak souhlasím, že tahle značka je naprosto fantastická. Taky se mi líbilo úplně všechno, co jsem zkusila. Taková Portrait of a Lady a Carnal Flower už stojí ve frontě.

Offline slniecko admin
Avatar
17586 příspěvků moje polička 04. února 2017 12:44

Počujte, potrebujem nejakú rozumnú radu.

Odkedy má elnino v ponuke ten zámok na č.p. Hermés, tak ma to furt a furt drása, že ho kúpiť, a potom už len dokupovať náplne.

Ale zas si hovorím, že možno skôr až budem tak ďaleko, že si fakt pôjdem kúpiť toto, tak vezmem celú sadu, či sa to vôbec vyplatí.

Vyplatí, či nie?

Online ISON
Avatar
327 příspěvků moje polička 04. února 2017 19:38

Nevím, kam s tím dotazem jinam, tak to zkusím tady. Nemáte někdo tip na parfém, ve kterém by se jako jedna z hlavních složek vyskytoval kosatec? Ideálně nějaký dostupný v běžných parfumeriích, abych ho mohla vyzkoušet naživo.

Mám totiž doma zbyteček parfému, který už se dávno nevyrábí a podle všeho právě kosatec je to, co mi v něm nejvíce voní, tak si chci svou domněnku ověřit a zároveň vybrat novou vůni.

Offline jerry
Avatar
9023 příspěvků moje polička 04. února 2017 20:04
Reakce na ISON:

Pokud mě paměť neklame, tak v běžných parfumeriích nic takového nenajdeš, ale u Markse a Spencera mívali skvělou kosatcovku Iris, Akorát nevím, jestli ji tam pořád mají.

Offline slniecko admin
Avatar
17586 příspěvků moje polička 04. února 2017 21:42

No, v bežných parfumérkach asi len poskúšať Infusion d'Iris , Insolence, Iris Noir a urobiť si nejaký prienik, že čo ich tak zhruba spája, nejaký vyslovený kosatcový soliflor ma tiež nenapadá. Apropó, nenechať sa zblbnúť Iris Bleu & Iris Blanc, tá nemá s kosatcom nič spoločné!!!

Offline jerry
Avatar
9023 příspěvků moje polička 04. února 2017 23:09
Reakce na slniecko:

Máš pravdu - na Infusion jsem zapomněla, to je opravdu pořádná (a povedená) kosatcovka - ten u nás vede pouze Douglas, jinde už myslím není.

Insolenci vede Douglas a Sephora - trochu kosatce jsem registrovala ale pouze u Eau de Parfum, v Eau de Toilette ne.

Iris Noir byla krásná kosatcovka, le tu už u Rochera nemají (aspoň si tedy nevybavuji, že bych ji tam v posledních letech viděla).

Offline RoSa
Avatar
8216 příspěvků moje polička 04. února 2017 23:13
Reakce na ISON:

A co je to za parfém, který se už nevyrábí?

Pokud se nemýlím, tak v kamenném obchodě se dá koupit kosatcovka nejkosatcovatější: HIRIS - Hermès, Pařížská, Praha

Moc roztomilý kosatec má i Fragonard - ale jen na objednání z eshopu:

https://www.fragonard.com/en/product/IR050/women/flower%20of%20the%20year/iris%20eau%20de%20toilette

Offline slniecko admin
Avatar
17586 příspěvků moje polička 05. února 2017 10:04
Reakce na jerry:

Iris Noir skončil? Škoda.

ISON fakt, napíš, čo je to za vôňu,, alebo ak nevieš, daj sem foto, my už asi vydetektívujeme, o čo ide

Offline Kokoska
Avatar
28310 příspěvků moje polička 08. února 2017 12:23

Zaujal mě popis Labdanum de Seville v komentářích k vůním. Zkusila jsem se na řadu Voyage en Mediterranee  zeptat v L'Occitane a vůbec nevěděli, že něco takového existuje. To je nějaká limitka nebo se to u nás neprodává?

Offline jerry
Avatar
9023 příspěvků moje polička 08. února 2017 13:45
Reakce na Kokoska:

Tato řada se u nás prodávala, ale bohužel se přestala před několika lety vyrábět.

Offline Kokoska
Avatar
28310 příspěvků moje polička 08. února 2017 14:24
Reakce na jerry:

Aha, dík za odpověď

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 08. února 2017 16:35
Reakce na Kokoska:

A přitom byla jedna z jejich nejpovedenějších - plnokrevné vůně, které měly svůj vývoj i výdrž. Škoda...

Offline Satin
Avatar
9 příspěvků moje polička 09. února 2017 15:05

Mám trošku problém s vůní Francise Kurkdjiana Baccarat Rouge 540 - ne a ne jí přijít na chuť, (cukrová vata přebíjí vše ) i když je tady tak vychválená. Ve zdejší databázi je složení:

HLAVA: červený pomeranč, citrónová kůra SRDCE: levandule, šalvěj, molekula hedion, šafrán ZÁKLAD: šedá ambra, větvičník, dřeva Na Notino.cz (i na Fragrantica.com) je to jinak:

Hlava šafrán, jasmín

Srdce ambrové dřevo

Základ cedr, jedlový balzám

Je možné, že jsou nějaké dvě varianty? Nebo kde je chyba?

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 09. února 2017 15:35
Reakce na Satin:

Ne. Je jen jedna varianta. Ale na fragranticu není dobré se vždy stoprocentně spoléhat, pokud jde o složení. Mnohdy tam zaměňují složky, že třeba něco jiného uvádí v textu a něco jiného v té složkové pyramidě.

Baccarat Rouge 540 je vůní, kterou Francis Kurkdjian vytvořil pro Baccarat a ta měla složení, které je u nás v databázi. Pak ji znovu vydal už pod svojí značkou. A ty vůně jsou stejné, porovnávala jsem je. Jen ten Baccarat měl nádherný flakon z broušeného křišťálu. Takže jsem použila stejné složení a fragranticou jsem se v tomto případě neřídila - notino to asi přepralo od nich.

To složení se nesmí brát tak doslova, protože nikdy nejsou uváděny všechny složky - to měl akorát jednu dobu Kilian u té své první černé kolekce, i když pochopitelně bez přesného poměru, pak to změnil a jako ostatní už uvádí jen ty nejzřetelnější. On třeba teď Francis Kurdjian uvádí na svých stránkách v olfaktorickém popisu jen jasmín, šafrán, cedrové dřevo a ambru, ale dřív tam měl uvedeno červený pomeranč, šafrán, levandule, jasmín, šedá ambra, cedrové dřevo, větvičník.

Jinak na vysvětlenou: ta molekula hedion neboli Methyl Dihydrojasmonate uváděná v Rouge 540 je syntetická látka, která svou vůní připomíná právě jasmín s lehkým dotekem citrusové magnólie. Takže proto jsem ten hedion na jasmín neměnila a na rozdíl od všech ostatních databází nechala původní složení.

Offline Satin
Avatar
9 příspěvků moje polička 09. února 2017 15:54
Reakce na wendulka:

Děkuji moc za podrobné vysvětlení. Je vidět, že jsi odbornice. Mě to složení trohu zmátlo, ten pomeranč tam právě cítím taky, Ale ta cukrová vata - ach jo, ta mi to kazí. To je asi chyba na mém přijímači.

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 09. února 2017 16:23
Reakce na Satin:

Kdepak, to vůbec není chyba na tvém přijímači. Já tam tu cukrovou vatu cítím také. Já nejsem žádný odborník, ale z toho, co mám laicky načteno a načicháno, tipuju, že buď její dojem zvládá evokovat ten použitý druh ovocné levandule s vůní jahod v kombinaci s dalšími složkami anebo bude ve složení i ethyl maltol, což je látka, používaná ve vůních právě k vytvoření efektu cukrové vaty.

Typickým příkladem vůně, kde bylo ethyl maltolu použito opravdu hodně, je Angel od Thierryho Muglera.

Offline Vilemina
Avatar
2267 příspěvků moje polička 16. února 2017 14:05

Drobný blbý parfémový dotaz - je možné sehnat v Česku  vůni Nivea Eau de toilette? Velice by mě lákala, ale nabízel ji jen jeden eshop (nějaké levné zboží) a ten nevzbuzoval moc důvěry.

Online ISON
Avatar
327 příspěvků moje polička 17. února 2017 18:19
Reakce na slniecko:

RoSa , a jerry 

Díky za reakce :)

Jde (vlastně šlo) o Amethyst Fatale od Oriflame. Měl by obsahovat ambru, kosatec a růži. Jak voní růže vím, ambru trochu znám z jiných voňavek, kde se podle složení také vyskytuje. V téhle je něco dalšího, co mi hrozně hezky voní a odjinud to neznám, tak jsem si říkala, že je to možná ten kosatec.

Věc se má takhle, sháním nový parfém a řekla jsem si, proč se neodpíchnout od složek, které mi voní. I když chápu, že jedna složka ještě nezaručí, že se mi bude líbit i výsledná kompozice.

Kosatec nejspíš ani nemusí hrát prim, stačí, když tam bude jako jedna ze složek. Dokud nezajdu do parfumerie a něco neodzkouším, tak se stejně dál nepohnu, ale nechce se mi tam jít úplně naslepo.

Z vašeho výčtu mě docela zaujal ten Infusion d'Iris, napíšu si ho na seznam :)