Chlpáči a iné

09. srpna 2014 22:02
Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:03
Reakce na paktofonika:

bolo to seminar o obedience, trenerka, ktora sa kvalifikovala so svojimi psami na majstrovstva sveta, s nami prechadzala vsetky cviky a radila a komentovala, co robime zle a co mozeme zlepsit, ako psa motivovat cez palsok a ako cez hracku. tie cviky su tam napr. priradenie k nohe, polohy sadni, lahni, privolanie, aporty, vyslanie na miesto - vacsina veci sa pouziva normalne v zivote, ale pri obedience to pes nielenze musi spravit, ale musi to spravit rychlo a presne - podla predpisov. 

dostala som vela tipov, ako na hyperaktivnu Zunu a co robit s mojimi chybami - lebo u nas je to o tom, ze ja som strasne drevo a nemehlo  a kym si prepojim hlavu, ruky, nohy a povel a Zunu...  problem je naozaj iba vo mne :-D takze ked sa ja zosynchronizujem... :-D Zunka na to ma: je rychla, namotivovana, bavi ju to, uci sa velmi rychlo - napr. trenerka: najprv budete trenovat toto, potom toto a nakoniec to spojis. vo vysledku zvladla Zuna 2 cviky + ich prepojenie za 10 minut. za 2 tyzdne sa takymto tempom moze dosta na zavodnu uroven, sikovnica moja. 

+ napr. ukazovala ako zlepsit cvik vyslanie do boxu a musela to ukazovat a vysvetlovat MNE, co mam robit JA, aby som dokazala naviest Zunu, ale Zune sa to uz zdalo dlho  tak zacala robit shaping a uz stacilo iba spravne odmenit a bolo to. tiez dala tipy, ako toto vyuzivat a zlepsit trening. naozaj super dva dni.

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:12
Reakce na Potrefenáhusa:

Na sólo psa v autě jsme měli tohle - drželo to dobře a na autě nebylo poznat, že by v něm jel pes, daly se tím protáhnout i pásy. Já když jdu pryč na dýl než placení benzínu, tak teda postroj sundavám a nechávám psa v autě na volno, se mi taky nelíbí t představa, jak se tam do toho zamotá. Ale pravda je, že tam nijak neputujou a u malýho je ta přepravka asi dobrý řešení.

Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:15
Reakce na Potrefenáhusa:

to zní zajímavě, vůbec si to neumím představit! (myslím, že u Rufíka ten jeho joudíkovskej posed souvisí dost s krátkejma nohama a dlouhým tělem, corgiové a některý JRT si sedaj podobně)

ono sa to riesi hlavne kvoli tomu obedience poriadku, ktory ma presne predpisy, ako ma pes lezat/sediet - ze to nema byt to rozkosne Rufikovo hačí :-) alebo ze pes, ked lezi, tak zadne laby ma mat pozdlz tela, nie obe pohodene na jednej strane a pod.

v beznom zivote mi to aj tak pride iba ako forma buzeracie, preto tie predpisove povely pouzivam na cvicaku/pri treningu (sit a lahni), v beznom zivote mam normalne "sadni", "lahni" ani nepouzivam...

ale zaujimave tiez boli take poznamky ako napr. sadni a lahni (aj v cestine) zneju velmi podobne, takze lepsie je pri zavodoch pouzivat povely, pri ktorych je ten foneticky rozdiel vyraznejsie; pochvala je tiez lepsia cez kratsie slovo, lebo je rychlejsia - cize radsej super ako vyborne a tak.

trenerka je ceska, sranda bola, ze niektore psy reagovali na k noze, niektore nie :-D  

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:15
Reakce na palahniukowa:

To je paráda. A s tým nemehlom to chápem. Ja som na to rovnako, viem že by Amy mohla byť vo všetkom lepšia a ten slabý článok som ja. Tak ale hádam sa časom zosinchronizujeme a bude to fajn. Ja som veľmi rada, že sa Vám darí a až pôjdete na závod bližšie smerom k nám tak sa prídeme určite pozrieť :D Zunka je šikovnica a ty to určite časom vychytáš na jednotku. A Blackino Vás bude z diaľky povzbudzovať 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:17
Reakce na Zina:

tu deku máme taky, teda nějakou z Lidlu, je dobrá - ta jízda je v pohodě, ale potřebovala bych ho trochu omezit, když má čekat. 

Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:17
Reakce na Zina:

ten odkaz sa sice musi nahodit rucne... ale mam rovnaku deku a je super - vyberiem, umyjem, otrepem = vybavene.

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:22
Reakce na palahniukowa:

No jo, odkaz jsem předělávala asi třikrát :-). Jinak s tím cvičením je u nás  tay kombinace super šikovný pes a psovod nemožný, navíc Cid prý reaguje na každé moje sebemenší bezděčné gesto, čili i na chyby, o kterých ani nevím. Nejhorší je, když je vám jasné, že něco fakt nejde a nidky nepůjde, načež si psa vezme cvičitelka a udělají to na první dobrou :-).

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:23
Reakce na palahniukowa:

když von má ty nožičky fakt takový trochu paťatý :-D Ale sedni je jeho oblíbenej cvik, náhodou, mně teda nevadí, že si sedá nakřivo, nám fakt žádný závody nehrozej :-D

Ale Zuna je skvělá a myslím, že budete lámat rekordy!!! A že je psovod ten slabší článek - to mi přijde jako hodně častej problém :-D

 

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:24
Reakce na Potrefenáhusa:

Klec se ti do kufru nevejde? Ruficek je malej, by mohla.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:24
Reakce na Zina:

hele fakt dobrý je si ty tréninky čas od času nahrávat na video a pak se na to podívat

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:25
Reakce na moora:

právě nevim s tim kufrem, to bysme museli hodně trénovat, zatim mi to přijde v kufru trochu herodesovský (ale vim, že psi tak normálně jezděj

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:28
Reakce na Potrefenáhusa:

Tak ona by se asi dala i na zadni sedacky a pripoutat ci jinak zajistit.. Lepsi je teda ten kufr. Klec ma oproti prepravce vyhodu, ze se da slozit na placato. Jinak mam doma celkem velkou prepravku, muzu zapujcit k vyzkouseni (a i klec).

Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:32
Reakce na Zina:

presne tak. mne staci pohnut prstami, zatat päst, otvorit päst a panika.

ale zasa u nas Zuna s nikym inym cvicit nebude. ked sa pozeram a presvedcim ju, nech mi to ukaze (ano, som magor ), tak nieco ukaze. resp. treba ju velmi, velmi presviedcat a vyslovene podplacat. takze snad sa u nas ako motivacia berie aj psovod, co mi trosku lichoti :-D 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:35
Reakce na palahniukowa:

tohle mi přijde ale taky zajímavý, že člověk vlastně neví pořádně, na co ten pes reaguje. Rufík třeba sedni dělal na pohyb rukou od pasu vejš, i když se gesta lišila, musela jsem pak něco začít dělat druhou rukou, jako neni jistý, co si z toho pes vybere a co vlastně vidí a přijde mu důležitý, mi přijde

Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:40
Reakce na paktofonika:

Potrefenáhusa dakujeme :-) ale zatial sa nikam nechystame, stale v sebe riesim moj vlastny nazor a postoj k zavodom: osobnostne k tomu netiahnem, aj k obedience som sa dostala len ako k aktivite pre mna a Zunu, nebolo to cielene, ze si na to vyberam psa a trenujem od stenata... uz som tomu aj bola naklonena, potom som od toho upustila a aj tak nemame hromadne odlozenie... a drezurovat to nejako extremne, neviem. bavi nas to a trenujeme, to mi zatial staci :-) 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:41
Reakce na moora:

díky moc, to by možná bylo fakt k zvážení, protože my se o tom pořád tak dohadujeme a reálně si to neumíme představit, co by bylo nejlepší .

Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:45
Reakce na Potrefenáhusa:

presne! u Zuny to bol na zaciatku kazdy mini-pohyb, ktory ju vyviedol z mieri (hyperaktivia), ale ked som sa naucila "nehybat", naucila sa ona reagovat na to, ze sa zamracim, zatnem zuby a zadrzim dych - napr. ked mam od nej odist a neviem, nevidim, co robi ona. pritom ona mi nemoze vidiet tvar, ked som k nej chrbtom, ale asi citi adrenalin... taketo veci ukazu naozaj tie nahravky.

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 02. května 2017 12:47
Reakce na moora:

Když mně v tom kufru přijdou víc na ráně, proto když mám jednoho, tak jede na sedačce v pásu.

palahniukowa Cid s cvičitelkou cvičí, pořád se teda kouká po mně a musí na něj jít hodně moc po dobrým a vesele, jinak se jí vypne. Ale jinak to s ním umí, i ty blbý obraty mu jdou jak z partesu. 

Potrefenáhusa
 To mi přijde tak zajímavý, jsem si teď ověřila, že Cid kouká i třeba na postavení mých ramen, postoj celkově atp., což je teda vzhledem k mojí nemotornosti spíš na škodu. A je to vidět i v tom, jak jim to na začátku nejde, když jim člověk dává povely třeba ze (svýho) lehu na břiše.

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 02. května 2017 13:33
Reakce na Zina:

Ja bych rekla, ze na pohyb tela reagujou mozna i vic nez na slovni, si pamatuju, jak jsrm jednou koukala na dceru na zavodech, vic z dalky, takze jsem ji neslysela, jen videla a bezela bych presne, jak ten pes :-) (narvala ho pohybem ramen do tunelu, kam samozrejme bezet nemel)

Offline palahniukowa
Avatar
1430 příspěvků moje polička 02. května 2017 14:53
Reakce na moora:

rec tela je bezkonkurencna, a to nie len pri agility. pri polohovani alebo ovladani na dialku v obedience je to ale o slovnom povele, tam sa pomoc cez gesta alebo rec tela "tresta" stiahnutim bodov.