Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 10:14

Pokud mě ještě něco napadne, zkusím pogooglit, přijde mi to lepší než knižní šifra, ale nejdřív k večeru. 

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 10:15

Chat GPT se nechytla vůbec. 

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 11:36

continuity Děkuji! No AI mi byla k něčemu dobrá, když jsem napsala, že se ta povídka pravděpodobně takhle jmenuje a stručně jsem popsala, o čem je. Tak to aspoň našlo toho spisovatele. Už jsem napsala do nakladatelství, třeba mi odpoví. Další krok by byl mrknout se, kdo tohoto spisovatele překládá. Teda spíš překládal, je to staré. Trošku je to zábava hledat, trošku mi štve, že nejsem - zatím - úspěšná Já jsem zvyklá,že ledacos najdu!

Offline Mrs.Robinson
Avatar
438 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 12:28

Marbuša Nevím, jestli to pomůže, Wiki píše, že The smile that wins byla ve sbírce Mulliner nights

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 22. dubna 2024 13:02

Marbuša

A nenapsal to O Henry? 

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 14:54

Mrs.Robinson Podle děje (musela jsem si to hodit do překladače) je to o něčem úplně jiném. V podstatě, co si pamatuju, se sejdou dva pánové, asi někde v klubu a baví se, že ženy nemají smysl pro humor. Ten jeden vypráví, že nedávno si večer lehl do postele nohama na polštář a přišlo mu to hrozně vtipné a čekal, co na to žena. Ta přišla a jen se zeptala "Proč ležíš obráceně?" a víc si nepamatuju. Ale mému sedmnáctiletému já se to hrozně líbilo! Mha Já nevím. Vyhledávač to podle názvu povídek nenašel. Jako já čtu  hodně, ale  přelouskat všechny povídkové knížky od obou spisovatelů, to nedám!

Offline Samantha
Avatar
1756 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 15:07

Marbuša 

Já bych doporučila nepátrat, ale v antikvariátu objednat pár Wodehousů... 

Přečteš si i více, "dovzděláš" se a pokud to nechceš mít doma, tak předáš po přečtení do knihobudky. 

Já hledám zde (taková heuréka pro knihy) 

Můj antikvariát (muj-antikvariat.cz)

Pokud ovšem toto pátrání nemá splnit účel "bojové hry". Pak je to jen o tom, vzpomenout si

Já jsem takhle jednou vypátrala knihu z dětství, u které jsem si pamatovala pouze titulní ilustraci.

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 15:44

Samantha Hele a to mě zajímá, co to bylo za knížku z dětství! 

Offline Malvin
Avatar
1033 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 15:51

Samanthajá takhle asi dva roky hledala povídkovou knihu pro děti po své mamce. Pomalovala jsem si obsah několika povídek a pár ilustrací. A našla jsem. Ten nádherný pocit, když z bazaru přišla domů

Offline moora
Avatar
7542 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 18:02

Tak ja se svou knizkou, co se ji snazim najit uz roky, furt nejsem uspesna. Byla to povidkova kniha pro mladez, pocitam tak trochu na styl Batlicky a jedina povidka, co si z ni pamatuju byl kolotoc pro panenky. Hrdina povidky cestoval za praci po svete, odehrava se to, myslim, v jizni americe nekde. Mel doma v cechach malou dceru a vyrezal ji kolotoc pro panenky, s konikama nebo retizkac? To uz si nepamatuju presne, funkcni, tocil se. Casove bych to zasadila tak do obdobi prvni republiky. Myslim se to kolotoc pro oanenky primo jmenovalo (ta jedna povidka), ale taky to nevim s urcitosti

Offline Samantha
Avatar
1756 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 20:44

Marbuša Hele a teď si nevzpomenu přesně na název

Mám ji na chatě, ale bylo to něco jako "Prázdniny..." a bylo to o staré paní, které se zatoulali synové (=vyprdli se na ní) a ona se rozhodla, že když má velký dům se spoustou pokojů, tak nabídne letní byt nějakým dětem. A kousek v malém městečku se právě malovalo v dětském domově a ona si vzala asi 7 malých kluků na hlídání... A byl tam kůň a slepice Albertina (?) a pes Barnabáš a létající skříň... a bylo to celé takové poetické, prázdninové... 

Offline Samantha
Avatar
1756 příspěvků moje polička 22. dubna 2024 20:45
Offline slniecko admin
Avatar
17586 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 02:32

Marbuša doteraz som si myslela, ze som citala vsetko, co tu vyslo, ale toto ani tuk....o com by to malo byt?

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 05:12
Reakce na Marbuša:

Mrs.Robinson Podle děje (musela jsem si to hodit do překladače) je to o něčem úplně jiném. V podstatě, co si pamatuju, se sejdou dva pánové, asi někde v klubu a baví se, že ženy nemají smysl pro humor. Ten jeden vypráví, že nedávno si večer lehl do postele nohama na polštář a přišlo mu to hrozně vtipné a čekal, co na to žena. Ta přišla a jen se zeptala "Proč ležíš obráceně?" a víc si nepamatuju. Ale mému sedmnáctiletému já se to hrozně líbilo! Mha Já nevím. Vyhledávač to podle názvu povídek nenašel. Jako já čtu  hodně, ale  přelouskat všechny povídkové knížky od obou spisovatelů, to nedám!

​ale to je mi hrozně povědomé. Odpověď by mě taky zajímala. Wodehouse je jisty autor?

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 07:01

Samantha To zní zajímavě. Nikdy jsem o té knížce neslyšela! A gratuluju, žes jí dohledala.

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 07:05

MulenNení to jisté. To mi napsal chatgpt. 

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 07:07

Marbuša nemohl by to být třeba Jerome Klapka Jerome? Já to určitě četla, ale zaboha si nevzpomenu kde..

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 07:19

Mulen Já to tenkrát v osmdesátkách četla v nějaké Literární ročence nebo Literárním salonu. A myslím, že tam byly povídky od různých autorů. Asi to už tenkrát bylo pár let staré.

Offline Samantha
Avatar
1756 příspěvků moje polička 23. dubna 2024 07:29

Marbuša Tak třeba si udělat výlet do Poděbrad a prolistovat v jejich antikvariátu literární almanachy z těch let. Jak jsem se koukala na internetu, mají jich tam asi 30

Offline notna
Avatar
6544 příspěvků moje polička 24. dubna 2024 08:47

Přečetla jsem od Petry Soukupové Věci, na které nastal čas. Chtěla jsem nějako oddechovku, tohle mi přišlo jako dobrý nápad. Rodina, vztahy. To teda dobrý nápad nebyl. Zoufalství a marnost a nešťastní úplně všichni od první stránky po poslední. Jsem to musela dočítat ráno u snídaní. Před spaním jsem se do toho nechtěla nořit. Byla to moje první knížka od Soukupové a umí ty vztahy vykreslit parádně. Určitě si ještě něco přečtu.

A tohel je částečně do přiznání, konečně se mi snad přestanou plést Petra Hůlová a Petra Soukupová. Jsem je pořád slučovala a měla za jednu spisovatelku.