"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 20:50

Jiná Realita poradit si sama doma je podle me docela riziko. Pokud je mu tak zle jak rikas, rozhodne by mel byt v peci diabetologa, tyhle poradny by snad fungovat mely i ted.

Offline Mrakoplas
Avatar
8806 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:10

711990 my mame xiaomi, predtym roombu a ten xiaomi mi kvoli tej aplikacii pride ovela praktickejsi. V novej verzii appky si viem vybrat aj konkretnu izbu, ktoru ma povysavat, dat no go zony alebo vybrat len malu cast, kde ma ist. Tie majaciky pri roombe ma stvali a bolo ich malo

Je ale pravda, ze obcas zblbne a nevie sa zorientovať kde ma dokovaciu stanicu ale obavam sa, ze je v tom trochu nevinne, lebo decka idu po nom ako po udenom a v kuse sa s nim hraju. Preto dufam, ze nam sa pod novy novy gauc zmesti, nech je chudak v bezpečí.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:11

711990 Ono si to hodně lidí ani tak nevykládá, oni jim to říkají lékaři. Měla jsem v okolí několik lidí, kteří se děsili, když mě viděli jíst salát, brokolici apod. Protože jim doktor zelenou zeleninu zakázal.

Já jim trochu nevěřila, protože mně, dvacet net na warfarinu, o tom neřekl doktor ani ň.

Tak jsem se na to jednou zeptala a on mi vysvětlil, že pacient má jíst úplně normálně a vyrovnaně, obvyklá množství zeleniny, na jaká je zvyklý a dávka warfarinu se pak podle toho nastaví tak, aby byla dostatečná.

takže jsem léta jedla vysoké dávky warfarinu a bylo mi to stejně nanic, protože mám na něj nějakou rezistenci.

Naštěstí jsem už dva roky na Xareltu a tam nejsou omezení žádná a ani nemusím na krev.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:12

Kokoska já vím, že to tu myslíte dobře, zase spadám do toho, že chci jen poradu a dostanu přednášku :)

on v péči diabetologa je. v úterý dokonce má jet na převaz a kontrolu. bohužel myslím, že určitě nepojede. protože to nezvládne. sem nikdo nepřijede. a nevím, jak to funguje jinde, ale po telefonu mi nikdo nic neporadí. po telefonu ho akorát seřval obvodní lékař, když chtěl předepsat antibiotika, protože se mu zřejmě zase rozjíždí chronický zánět v amputované noze, že erecept je drahý, a ať si přijede do ordinace pro normální.

mám za sebou roky těchto stavů, vím, kdy má smysl jet do nemocnice a kdy ne, protože by nám ho taky mohli vrátit (a tím mu jen přitížit). máme vyzkoušené, že někdy je lepší ho za každou cenu udržte nějak doma, i když je mu fakt hrozně zle, protože už se nám několikrát podařilo ho vylepšit, zatímco v nemocnici skoro umřel. to není výčitka nemocnici, prostě to tak je, v nemocnici na to nemají lidi ani čas, aby ho krmili po lžičkách každých pět minut, převlékali zpocené oblečení každé půl hodiny nebo měnili mokré peřiny a podobně.

teď prostě vím, že potřebuje jiné jídlo. jediné, co jsem se tu chtěla zeptat, je, jestli někdo nemá vyzkoušené dobré asi veganské jídlo a tip na recepty. nic víc.

fakt chápu, že to myslíte dobře, ale prosím taky pochopte, že máme za sebou desítky těchto stavů, hodně nemocnic, amputaci, infarkt, selhání orgánů, stavy s cukrem 0, a nevím už ani přesně co, a nějakou zkušenost už mám, abych věděla, co mám dělat.

nechci se nikoho dotknout. 

Offline 711990
Avatar
17131 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:30

Mrakoplas tak to zni slibne! My se ted rozhodujem, jestli xiaomi s tim, ze se pod gauc nevejde, nebo electrolux, ktery ma sice aplikaci a vyber mistnosti horsi, ale vesel by se tam...ale ja to vidim na xiaomi, potrebuju to hlavne proto, aby nebyl Tonda vecne obalenej chlupama:)

Dadoo booze tak to me nenapadlo, ze tohle muze tvrdit i doktor! Tak hlavne ze mas leky ktery ti vyhovujou! 

Offline Magráta
Avatar
7770 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:46

Jiná Realita já třeba ráda sleduju jimezdrave (Na ig + web), myslím že vyšla i nějaká kniha receptů... Tak zkus kouknout jestli by ti to vyhovovalo

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:49

Jiná Realita "že erecept je drahý, a ať si přijede do ordinace pro normální" to co je za hovadinu?

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:50

Jiná Realita Vím, že se neptáš a je to nevyžádaná rada, ale co je to za nesmysl s tím ereceptem?Máte teda smůlu na debila doktora, kterej ještě ke všemu lže. Tím bych začala změnou doktora. Erecept je teď každý, pokud by ho vypisoval rukou, tak naopak musí zdůvodnit proč se tak stalo (výpadky proudu a podobně). A potom už je úplně jedno jestli odejde na email nebo SMS, nebo se natiskne na papír. Naše dr. ho občas i omylem vytiskne, nadiktujeme pacientovi číslo kódu a on si ho může vyzvednout i tak. 

S jídlem bych klidně vyzkoušela nějakou skupinu na FB. Nevím jestli tam s tolika omezeními něco vybereš, ale docela normální a dobrá jídla jsou i tady. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 21:53

Jiná Realita Tím spíš, že toho za sebou máte tolik, tak bych nevolila úplně samodomo postup a tu stravu bych rozhodně řešila s lékařem, resp. nutriční terapeutkou.

Ještě mě napadlo, že bys mohla napsat na FB Grossularii, určitě by ti poradila. Ona o stravování ví skutečně hodně. Zkus to.

Sbírat nahodilé tipy nemusí být úplně bezpečné.

Offline Zu
Avatar
2529 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:03

711990 u nás nakonen roomba, ale nemám s čím porovnat. Pes a vousy všude, aktuálně jede každý den a kolem 6.bych otevřela i návštěvě ale jestli má něco aplikaci, kde jde vytyčit hranice, šla bych do toho, kvůli zasekávání pod postelí si musím ložnici luxovat zvlášť. Ale je to skvělá věc!

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:09

Jiná Realita reaguju az na tvuj posledni prispevek, ze potrebujes jen inspiraci, jinak bych si ti netroufla radit. Zkus se odpichnout od low carb receptu (treba paleosnadno) a uprav je tak, aby hodnoty vyhovovaly tatovi. Patrej na IG, je tam hodne profilu, ktere resi recepty pro diabetiky (napr. Masteringdiabetes nebo pres hashtag #diabetes #zivotscukrovkou apod.). Zkus se obratit na MUDr. Hanu Krejci (neslazeno.cz), zda by nevedela o nekom ve vasi oblasti, kdo by ti poradil. Drzim palce, at to zvladnete.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:10

Jiná Realita nechtěla jsem přednášet, jen jsem napsala, co si myslím. Babička měla cukrovku 30 let, zemřela na komplikace a vím, jak každá změna jídelníčku ovlivňovala výkyvy cukru a musely se upravovat dávky inzulinu. Chápu, že už máte svoje zkušenosti apřeju, ať to zvládnete co možná nejlíp.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:13

viktorka_od splavu nemyslel tím, že e-recept musí elektronicky podepsat a za každý podpis se nějaký halíř platí?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:17

Kokoska tak to nevím, ale předpokládám že náklady s tím spojené si dá doktor do nákladů?

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:20

viktorka_od splavu nevím, jestli to dokonce nějak nezohledňuje pojišťovna ve vyúčtování péče, abych neuváděla někoho v omyl.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:45

Kokoska Naopak musí pojišťovně vysvětlit proč nevystavil e-recept a musí k tomu být důvod, jak jsem psala. 

Offline Myrtila
Avatar
2980 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 22:54

Renusatko No, mne na jedne klinice rikali, ze erecpty posilaji jenom na mail, a ne smskou, protoze ta sms brana je draha. 
edit: osli mustek: vybavila jsem si u toho, ze tu Jina Realita psala, ze ma jenom tlacitkovy mobil. 

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 23:02

Myrtila Ono je jedno, jakou to jde cestou, ale všechny recepty jsou dnes e-recept. Jde jen o to, co jsi ochotná udělat a neudělat. V klidu se dá to číslo 12 místné nadiktovat do telefonu a potom znovu v lékárně, poslat e-mailem nebo SMS. Pacient ani lékař za SMS nic neplatí. 

Offline Myrtila
Avatar
2980 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 23:06

Renusatko No, ochota lekare je pak druha vec. Je pravda, ze poslani ciselneho kodu smskou me nenapadlo, jak vzdycky dostanu carovy kod do mailu. 

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 05. dubna 2020 23:12

Myrtila Taky jsem se s tím setkala - zdravotnické zařízení nabízelo pouze možnost zaslání e-receptu emailem nebo přijít si do ambulance pro papírový recept, tedy přesněji listinnou průvodku receptu.

Jestli je to právně v pořádku to nevím, spíš bych řekla, že ne, měli by vydat pacientovi recept v té formě, která je pro něho nejpřijatelnější.

Možná to tak bude i u Jiná realita, že lékař řekne, že dá jenom recept v ordinaci, ale ve skutečnosti vystaví e-recept a vytiskne ho a tím vznikne listinná průvodka, které se ale pořád v běžném provozu říká recept.