Historie módy

02. dubna 2021 14:53
Offline Hanna6
Avatar
83 příspěvků moje polička 24. února 2024 16:39

Garfie To je pěkné. To je starožitnictví nebo běžný obchod? Jak se asi lahvičky dostaly do Japonska?

Offline tamara
Avatar
příspěvků moje polička 24. února 2024 17:30

Hanna6 to je perfektní. Díky.

Offline stes
Avatar
7358 příspěvků moje polička 24. února 2024 18:50

Hanna6 to jsou skvosty

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 25. února 2024 01:39

Hanna6 Já to právě teď objevila jako internetový obchod, hledala jsem původně něco jiného. Ale už jsem rozvinula pátrání (a nebylo to jednoduché!) a zjistila, že je to kamenný obchod, vypadá takto.  Specializuje se na retro věci z Československé éry, i když pokrývá širší nabídku, jako věci z Východního Německa a zbytku východní Evropy. Je v centru Tokya a nikde není zmínka o tom, kdo za ním stojí. Takže jsem se trochu zapotila a nakonec objevila o majiteli článek v nějakých japonských novinách. Je to Japonec, kterého od mala fascinovaly české obrázkové knihy a další zboži, takže si před dvaceti lety otevřel obchod v Kobe, později se přemístil do Tokya. Minimálně 2x do roka létá do Čech a nakupuje po starožitnictvích. Má tam i galerii, zhruba dva tisíce českých knih pro děti, věci hlavě ze 70. a 80. lety, občas promítá české kreslené pohádky. No mazec. Obchod se jmenuje Háček. :-) Za chvíli máme jarní prázdniny, musím se tam jet s dětmi podívat, jako překvápko. Myslím, že to bude větší zážitek než Maledivy, kam mě lákala kamarádka!

Offline Kan
Avatar
7003 příspěvků moje polička 25. února 2024 03:33

Garfie No paráda!

Offline stes
Avatar
7358 příspěvků moje polička 25. února 2024 05:05

Garfie to je perfektní,tam bych si teda vybrala

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 25. února 2024 07:39

Garfie Ty malé flakónky se u nás vyrábějí dodnes, s bižuterními komponenty i bez nich, nejde o nějaké starožitnosti. Ale stejně je fascinující, že je má v sortimentu.

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 25. února 2024 07:43
Reakce na Garfie:

Je to Japonec, kterého od mala fascinovaly české obrázkové knihy a další zboži, takže si před dvaceti lety otevřel obchod v Kobe, později se přemístil do Tokya. Minimálně 2x do roka létá do Čech a nakupuje po starožitnictvích. Má tam i galerii, zhruba dva tisíce českých knih pro děti, věci hlavě ze 70. a 80. lety, občas promítá české kreslené pohádky. No mazec. Obchod se jmenuje Háček. :-) Za chvíli máme jarní prázdniny, musím se tam jet s dětmi podívat, jako překvápko. Myslím, že to bude větší zážitek než Maledivy, kam mě lákala kamarádka!

​A nejvíc mě fascinuje, jako propagační roli ve vztahu k celé české kultuře hrály obrázkové knihy pro děti. Začalo to po roce 1958 a trvalo to skutečně až do těch 80. let, pak nastal hluboký propad, kdy jsme museli projít adorací dříve nedostupného kýče, a teď si ten respekt začínáme v této sféře pomaličku znovu vydobývat. V řadě zemí roli našeo kulturního emisara plnil Miroslav Šašek s jeho obrazovými bedekry pro děti.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 25. února 2024 08:35

Fleur Oni o tom dokonce mluví i v tom článku, o české ilustrátorské scéně, vzpomínají Josefa Ladu a Jiřího Trnku. A krtečka pochopitelně. Krtek se mimochodem v japonštině jmenuje "krtek Kurutek". :-)

Šaška miluju. K jedněm Vánocům jsem nakoupila ty jeho bedekry celé rodině, každému podle oblíbené země...

Offline Kokoska
Avatar
28316 příspěvků moje polička 25. února 2024 09:15

Garfie To je uzasny obchudek, na co ty neprijdes! Pomalu bys mohla sbirat material na publikaci Ceska stopa v Japonsku. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34836 příspěvků moje polička 25. února 2024 09:56

Fleur

Šašek byl strýc mých známých. Jeho neteř před několika roky vyvinula obrovské úsilí, aby tu jeho knížky začaly vycházet. 

Offline Hanna6
Avatar
83 příspěvků moje polička 25. února 2024 10:37

Garfie Děkuji, no to je nepopsatelné. Svět je hrozně malý a všechny cesty vedou ke Garfie.

Offline brrr
Avatar
10023 příspěvků moje polička 25. února 2024 10:37

Fleur Sweet Potato Garfie Ty znovu vychazející Šaškovy bedekry jsem nakoupilaklukům,když byli malí. Máme jich aspoň pět, úplně je milovali.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 25. února 2024 10:53

brrr Já mám pocit, že jsme si tehdy tady o nich i povídaly!

Hanna6

Kokoska Děkuju, no schází se mi to nějak, to je pravda! Potom vám napíšu, jaké to tam bylo! 

Offline Sweet Potato
Avatar
34836 příspěvků moje polička 25. února 2024 10:58

Tak jsem si zrovna vytáhla To je Miroslav Šašek a moc si to užívám.

Knížku To je Praha, vydanou jako určitou parafrázi a zároveň poctu M.Š., jsem si koupila spíš z piety než nadšení.

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 25. února 2024 11:01
Reakce na Sweet Potato:

Fleur

Šašek byl strýc mých známých. Jeho neteř před několika roky vyvinula obrovské úsilí, aby tu jeho knížky začaly vycházet. 

​Olga Černá ?

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 25. února 2024 11:07
Reakce na Sweet Potato:

Tak jsem si zrovna vytáhla To je Miroslav Šašek a moc si to užívám.

Knížku To je Praha, vydanou jako určitou parafrázi a zároveň poctu M.Š., jsem si koupila spíš z piety než nadšení.

​Mě nejvíc potěšilo, když v jednom díle rozhovorů, kde Martin Scorsese zpovídá Fran Lebowitz na téma New York, vyloví Fran právě ten Šaškův bedekr a říká něco v tom smyslu, že tohle je moc dobrá kniha.

Ale to už jsme od historie módy dost daleko, takže to napravuji alespoň zmínkou, že ty nadčasové pánské kabáty a saka, které Fran v té dokumentární sérii nosí, se mi moc líbí .

Offline Sweet Potato
Avatar
34836 příspěvků moje polička 25. února 2024 11:07

Jsme v úplně blbém vlákně, ale k té literatuře:

https://thelanguagenerds.com/2023/map-shows-every-countrys-favorite-book/

Offline Stará existence
Avatar
251 příspěvků moje polička 25. února 2024 11:24

Sweet Potato Ta mapa je výborná! Střední Evropa je trošku špatně vidět, podařilo se mi rozluštit, že naše kniha je asi Dobrý voják Švejk..? Ale která je to na Slovensku?