Historie módy

02. dubna 2021 14:53
Offline brrr
Avatar
10020 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 23:28

Hanna6 Jo, A. Nachtmannová je dobrý tip, knih o módě má víc, třeba i té ze 14. a 15. století.

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 07:35

barbucha K té nepraktické bílé, ve které se nedělalo na poli, jen poznámka, která se ale vzhledem k materiálu (plátno a ne vlna nebo hedvábí) a nutné nezdobenosti netýká svatebních šatů - praktické  bylo  bílé oblečení  (která možná ale začínalo  někdy  životní  cyklus jako režné ) v případě plátěného (len, později bavlna) prádla, což ale dřív znamenalo i všelijaké košile, spodní  ženské košilky, spodničky, spodky - máma vzpomíná, jak se v parném létě při žních její otec ještě svlékl do prádla, aby vydržel horko - což ale samotřejmě znamenalo, že měl na sobě plátěnou košili s dlouhými rukávamy a dlouhé volné plátěné spodky dole stáhnuté tkaničkou, aby ho na zpocené kůži neškrábal prach a osiny.  Toto se potom , na rozdíl od barevného, dalo vyvařit v louhu a vybělit. 

Podobně ložní a dětské prádlo. 

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 09:31

Ta historie barveni je moc zajimava, dokonce Brazilie se pry jmenuje po drevu braza, ze ktereho se v renesanci vyrabela cervena barva. A karminove barvivo dovezl do Evropy az Hernan Cortez po objeveni Mexika.

A co materialy? Prosty lid len, vlna, slechta navic hedvabi? Divala jsem se, kdy se zacala objevovat bavlna a vypada to, ze pozdeji nez to hedvabi.

Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 09:34

Kokoska Košenila, červec nopálový. Proto pak do Evropy dovezli opuncie. A pěstovali ve velkém třeba na Kanárských ostrovech.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 10:40

Isca 

Jo, prádlo: košile, košilky, spodničky a spodky... to je jiná, ty byly vždycky bílý (pokud si teda prostej lid mohl spodní prádlo dovolit). Možná i proto, že barvený by byly dražší?

Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 16:15

Koukla jsem u Kybalové na barvy ve vrcholném středověku. 
Barvy měly i symbolický význam. Služebníci nosili barvu svého pána, muži se oblékali do barev ženy svého srdce. 
Černá, která je v Bibli barvou hladu a smrti, zůstává barvou zármutku a neštěstí.

To se změnilo až v 15.st na burgundském dvoře. Stala se elegantním atributem panovníka, který tak vynikl v přehnané barevnosti ostatních.

Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 16:16

Svůj význam měly i jiné barvy, to ještě pohledám. Teď z paměti vylovím jen, že žlutá se postupně stala barvou kurtizán.

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 18:50

barbucha Předpokládám, že nebělené , tj. režné (rež je moravský výraz  pro žito, prostě barva podobná totálně zralýmu žitnýmu poli) prádlo bylo, díky absenci nákladů na barvení,  nejlevnější , a díky pár cyklům praní a sušení vybělilo (vyzkoušeno v mládí za vás :-) ). Myslím, že prostej lid, pokud nešel vysloveně o žebrotě, si to spodní prádlo  dovoloval, protože díky tomu nemusel často prát ty svrchní dražší vlněný kusy,  který jsou na praní choulostivější. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 19:35
Reakce na Isca:

barbucha Předpokládám, že nebělené , tj. režné (rež je moravský výraz  pro žito, prostě barva podobná totálně zralýmu žitnýmu poli) prádlo bylo, díky absenci nákladů na barvení,  nejlevnější , a díky pár cyklům praní a sušení vybělilo (vyzkoušeno v mládí za vás :-) ). Myslím, že prostej lid, pokud nešel vysloveně o žebrotě, si to spodní prádlo  dovoloval, protože díky tomu nemusel často prát ty svrchní dražší vlněný kusy,  který jsou na praní choulostivější. 

​To máš určitě pravdu, svrchní/dražší oblečení měli beztak jen jedno asi. Otázkou zůstává, kolik měli těch košilek a spodků, na každej den nový asi ne... i když ono se plátno tkalo podomácky v mnoha rodinách

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 03. dubna 2021 19:39
Reakce na Sweet Potato:

 
Barvy měly i symbolický význam. Služebníci nosili barvu svého pána, muži se oblékali do barev ženy svého srdce. 

​A naopak

"Chci jí s vierou nad jiné slúžiti, bych se mohl k ní přiblížiti, k té, jež mi vesele plodí (to mě vždycky pobaví), kteráž v mej barvě chodí."

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 09:01

barbucha moje babicka vzpominala na svoji babicku, ze mivala spodniho pradla z platna plnou truhlu a jednou za cas se to vse pralo najednou, takze zasoby asi predci meli. Jako mala holka jsem se strojila do jedne z tech kosilek a nabiranych kalhot na snurku v pase a lemem z madeiry na nohavicich (a hned jsem byla princezna). 

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 09:31

Lamicka to nam zustalo po "prazske" babicce taky. Nemyslim, ze to nosila, ale byla narozena nekdy koncem 19. stoleti a asi to mela do vybavy. Bylo to jemnoucke platno, zdobene madeirou. Z jednech dlouhych spodnich kalhot, zjevne nepouzivanych, jsem si usila letni halenku bez rukavu. Bylo to tak siroke a ja tenkrat hubena, ze z tech dvou nohavic, ktere mely sev jen na vnitrni strane, to paradne vyslo. Sámky a krajku, ktere puvodne byly na spodnim okraji, jsem mela u krku a bylo hodne dotazu, kde jsem tak krasnou vec sehnala. Ale touhle historii mody jsem se nikde nechlubila, jen jsem rikala, ze to je po babicce

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 10:23

Kokoska to je hezke, ze jsi to vyuzila :) pamatuju se, ze to byla opravdu pekna a pevna latka. 

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 10:43

Lamicka pevna jo, kdyz to preckalo takovou dobu, ale zaroven jemna, zadne tuhe platno. Ale je mozny, ze ty lepsi kusy byly novejsi. Mozna si to dala sit nekdy kolem 2.valky a pak uz to nenosila, melo to i ty tkanicky uplne pekne rovne, na viditelne nosenych vecech jako kosile a spodnicky byly uz zkroucene a otrepene.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 11:43

Lamicka 

To jo, babičky... já spíš pořád mluvím tak o středověku a přilehlých obdobích. Naše babičky už byly přece jen o krok dál

Kokoska 

Já svýho času nosila nějakou spodní košili po asi pradědovi (děda už nosil normální tílka a košile), krásně ušitou a vypracovanou, samej sámeček... spoustu parády jsem s ní nadělala, ale brzo se rozpadla, jak jsem ji - přece jen prastarou - často prala. Musela pocházet ještě z doby císaře pána.

Offline černá káva
Avatar
1911 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 11:47

barbucha Takovou jsem měla taky a nerada jsem se s ní rozloučila. Ona byla i za dědečka casto praná - teda vyvářená , bělená na sluníčku. Halt nic netrvá věčně.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 11:57

černá káva 

No jo, škoda toho... Vono jak nebyla televize ani internety, tak měli dost času si s tím vším vyhrát Moje babička, čekající pět let než se mohli s dědou vzít, si nejen krásně vyšila celou výbavu (již s novým předpokládaným monogramem ), ale rovnou si uvázala i pár krásnejch koberců! Vždycky jsem si myslela kdovíjaký to nejsou peršany, než jsem se dozvěděla jak to bylo...

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 12:16

barbucha ja prave myslela, ze mluvis treba o konci 19. stol. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 12:29

Lamicka 

To ne, navazovala jsem na původní myšlénku ale nakously jsme to v tom japonským vlákně tak to asi neni moc srozumitelný. Mluvily jsme nejdřív o barvě svatebních šatů někdy v 16. století... 

Mimochodem Garfie ! Pořád si myslím že ty bílý kimona pro nevěstu jsou až moderní výdobytek, vem si jaký kimono měla na svatbě Masako! Než se převlíkla do těch evropskejch šatů...

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 04. dubna 2021 12:36

barbucha ale Garfie psala, ze se to lisi podle nabozenstvi. Pro sintoisticky obrad je ta bila tradicni, vcetne toho cepce.