Historie módy

02. dubna 2021 14:53
Offline barbucha blogger
Avatar
30579 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 14:53

Už jsme to nakously v japonským vlákně, ale jak k tomu Garfie přijde, takhle jí ředit zajímavý téma

Tak ještě pro Kokoska - hele, koukala jsem na tu Markétu z Valois ještě, a dobovej svatební portrét jsem nenašla (resp. jako svatební uváděnej), kromě nějakejch historizujících obrazů, který jsou ale poplatný době vzniku to jest nehodnověrný. Ale našla jsem něco, co mluví ve prospěch toho Roberta Merle (já věděla, že je na něj spoleh)... psala jsem o fialový, ale purpurová je hned vedle, že jo

Henry of Navarre was dressed in pale yellow satin embroidered with pearls and precious stones while his 19-year-old bride stood next to him dressed in a purple velvet gown embroidered with fleurs-de-lys and a cape of spotted ermine. Her head was covered by a wide, blue, jewel-encrusted mantle with four yards of train.

https://parisinperson.com/la-reine-margot/uncategorized/

Offline Kokoska
Avatar
28277 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 15:29

barbucha Zajimavy. Tady v tom clanku je sice obrazek, ale nemusi to nutne byt svatebni obleceni.

https://www.dotyk.cz/magazin/bartolomejska-noc-marketa-z-valois-30001021.html

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 17:35

barbucha Tak pro nás barevně jednodušší purpurová JE fialová.

Dlouho jsem si myslela, že purpurová je něco jako hodně tmavá sytá červená, pak jsem se dost divila.

A k tomu smutku prostého lidu, zcela laicky mne napadá, že bílá by pro něj byla tuze nákladná a nepraktická.

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 17:37

A když tak koukám na ty burbonské lilie, víte, co bylo znakem Napoleona? 

Offline Vilemina
Avatar
2265 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 17:57

Sweet Potato orel s bleskama?

Offline Garfie
Avatar
23923 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 18:13

Kokoska To je vůbec celý zajímavý článek! 

Sweet Potato Ony myslím i ty svatební se začaly nosit bílé jako známka luxusu, protože je to hrozně nepraktická barva.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 18:28

Sweet Potato 

Včela!

Offline Vilemina
Avatar
2265 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 18:58

domenica no jo, pravdu máš, včely!

Offline Kokoska
Avatar
28277 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 19:15

Sweet Potato taky jsem si purpur představovala červenější. A pak máme ještě nachovou, narozdíl od bordó, šarlatové a karmínové, o korálové nemluvě

Offline Kokoska
Avatar
28277 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 19:18

Garfie taky měla bílá znamenat nevinnost, panenskost, podruhé se v bílém žena vdávat neměla. Teď už se na to tak nekouká, v bílém jde kdekterá, často polonahá, panna na první pohled :)

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 19:37

domenica

A jestlipak víte, co ta včelka byla zač?

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 19:45

spíš cikáda

Jinak k těm napoleonským včelkám hezky barbucha  tady:

https://www.parfumanie.cz/clanky/vcelicky:a8.htm

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 21:10

Sweet Potato Nevím, ale hezky to románově pojala A. Selinko v Désirée, jak hlavní hrdinku, takto dceru obchodníka s hedvábím, napadlo prodat látku s bourbonskýma liliema ze starých zásob se zdůvodněním, že to obráceně vypadá jako včely :-) a možná tam vlastně psala o významu, ale to si už nepamatuju. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 21:20

Isca Ano, to pamatuju.

Včely si Napoleon vypůjčil od merovejovců, z francké mytologie, tehdy byla symbolem nesmrtelnosti.

A té myšlence, že tím zároveň s chutí otočil burbonskou lilii vzhůru nohama, bych i věřila.

Offline Mrakoplas
Avatar
8802 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 21:40

Sweet Potato biela bola aj v našich končinách kedysi smútočná ale myslím, že sa počítalo aj nebielene plátno. Škoda, že už si z toho moc nepamätám. 

Offline Hanna6
Avatar
83 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 22:27

Nevim, zda správně navazuji  na dané téma, ale zkusím.

V minulosti  svatební šaty reprezentovaly rodinu. Šaty nevěsty byly  v různých barvách, (záleželo na financích, příslušnosit k určitému náboženství, vkusu, atd). Bílé látky patřily k nejdražším (vybělení, údržba, atd.) Většinou svatební šaty sloužily i později na slavnostní přiležitosti. Jsou dochovány  obrázky, kdy se  nevěsta vdává podruhé a je oblečena ve vdovském černém rouchu (např. Žerotinský epitaf 1575). Podrobně svatební oblečení v období renesance až baroka popisuje Mgr. Alena Nachtmannová v knize Mezi tradicí a módou.  V období direktoria je zajímavá např. historie růžových šatů, nyní v majetku Rijskmuzea,  svatební šaty Bílá barva se dostala do módy  ke konci první poloviny   19. století, zásluhou slavných  tři nevěst, francouzské císařovny Eugenie, anglické královny Viktorie, a rakouské cisařovny Alžběty (Sisi).

Offline barbucha blogger
Avatar
30579 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 22:49

Kokoska 

Ten dvojportrét asi nebude ze svatby A podobný články vesměs bejvaj docela zajímavý, člověk tam najde pár perliček... ale tady jsem zas našla jednu mouchu: Jindřich zůstal stát před kostelem ne proto, že by se nějak zdráhal (na rozdíl od Markéty, která údajně ani neřekla ano a dělala že tam vlastně není - až ji musel nějakej příbuznej stlačit hlavu tak, že to vypadalo že aspoň kývla), ale proto, že byl v době sňatku ještě hugenot a svatba byla v katolickým svatostánku

Offline barbucha blogger
Avatar
30579 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 22:57
Reakce na Sweet Potato:

barbucha Tak pro nás barevně jednodušší purpurová JE fialová.

Dlouho jsem si myslela, že purpurová je něco jako hodně tmavá sytá červená, pak jsem se dost divila.

A k tomu smutku prostého lidu, zcela laicky mne napadá, že bílá by pro něj byla tuze nákladná a nepraktická.

​Jo jasně, ty dvě barvy jsou podobný... a máš pravdu že někomu, kdo musel od rána do večera makat na poli, by bílá dlouho nevydržela, to dá rozum.

V souvislosti s tím smutkem a čtyřicetidenním "internování" urozené vdovy (což si vdova z lidu rovněž nemohla dovolit) mě ještě tak napadlo, jestli jeden z důvodů taky nebyla opatrnost vzhledem k případnýmu pohrobkovi - že vdovu zavřeli na tak dlouho, aby se jednak ukázalo jestli toho pohrobka už nenosí, a taky proto, aby si ho případně narychlo a dodatečně nepořídila s nějakým ochotným dvořanem anžto v sázce bejvalo mnoho...

Offline barbucha blogger
Avatar
30579 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 23:01

domenica 

Dík za připomenutí. Mě ty starý hadry a záležitosti obecně prostě bavěj

Offline barbucha blogger
Avatar
30579 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 23:16
Reakce na Hanna6:

Jsou dochovány  obrázky, kdy se  nevěsta vdává podruhé a je oblečena ve vdovském černém rouchu (např. Žerotinský epitaf 1575). 

​To je pravda, v původních smutečních šatech se (podruhý) vdávala i Marie Stuartovna, kterou jsem nakousla ještě v japonským vlákně... ty vdovy tak zřejmě chtěly deklarovat, že se nevdávají poněkolikátý jen z pouhý rozvernosti či žádosti těla