Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline continuity
Avatar
33802 příspěvků moje polička 26. května 2022 18:33

Garfie no uff, to jsou starosti. upřímně bych si přestala dělat starosti, jestli tam náhodou někde někomu neprekazite. Přijde mi právě šikovné, že v této chvíli bydlíte v ubytování od firmy, protože třeba budou mít trochu větší zájem vám pomoct. Věřím tomu, že kdyby s vámi chodil japonský sprostredkovatel, hned by bylo všechno snazší. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 26. května 2022 18:45

Kokoska No to právě dělá. Tu realitku nám našla a dohodila firma a museli jsme dodat asi milion dokladů, včetně ručitele (manželův šéf), pojištění, dokoce i značku auta, které bychom si případně chtěli koupit! Smlouvu za nás bude podepisovat firma, v podstatě máme to nejlepší zázemí, co jde. I proto si ta realiťačka byla prakticky jistá, že ten dům dostaneme. A můj muž s ní. Jen já, vycvičená z expatských skupin na FB měla trochu pochybnosti a nutila je do dalšího hledání a prohlídek. Kromě toho strašlivého a drahého špinavého bytu jsem všechny nemovitosti našla já. 

continuity  Máš pravdu, ale taky bychom rádi vypadli, víš jak. A ten kontejner sem přivést nemůžeme...

Offline Zu
Avatar
2537 příspěvků moje polička 26. května 2022 21:04

Garfie ty ceny jsou v jenech na měsíc? A platí se tam také kauce a kolik si bere realitka, když máte tu lepší? 
Teda a taky držím palce, ať se brzy něco skvělého objeví!

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 02:26

Zu Ano, ceny jsou v jenech na měsíc. Obvykle je to tak, že kauce se platí zhruba ve výši tří měsíčních nájmů + měsíční nájemné ještě před podpisem smlouvy. Kolik si bere realitka netuším a nevím, jestli si nebere třeba jen od jedné strany. Ale existuje tady zakový zvláštní poplatek, key money, zhruba ve výšce nájmu-a ten se považuje jakoby za "dar" majiteli!. Je na majiteli nemovitosti, jestli ho požaduje, ale většinou ano. 

Takže v praxi, ten náš nejdražší byt za 380 tisíc by vyšel při nastěhování na zhruba 1 900 000 yenů. Ten nejlevnější na hruba 750 tisíc. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 10:51

A když už mluvíme o domech, mám tady pár zajímavých, taková zvláštní moderní vila tady stojí v sousedství. Je to skleněná kostka a uvnitř v ní jakoby další, alespoň co jde z venku vidět. Asi to má být inspirace klasickými japonskými domy, které se také stavěly jako "uvnitř" a kolem vedly obvodové chodby napojené ven. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 10:54

Tento se mi moc líbí, jak obestavěl vzrostlý strom, to je tady v Japonsku dost časté a vždycky mě to potěší. Tady je kolem stromu postavená jen terasa, ale už jsem viděla takové stromy zakomponované i do vnitřních prostor. Ten dům byl vůbec zajímavý, jen jsem nenašla místo, odkud by šel celý vyfotit. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 10:56

Tady taková malá zahrádka před vstupem do úplně obyčejné levné bytovky. :-) A nakonec výhled na Jokohamu z parku u cizineckého hřbitova. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. května 2022 12:01

Garfie ta kostka v kostce vypadá moc dobře 

Offline Kan
Avatar
7066 příspěvků moje polička 27. května 2022 12:41

Garfie Paráda.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 14:53

Evaeva Přitom bych si ho málem nevšimla, je v řadové zástavbě, nic co by čnělo do okolí. :-)

A taková drobná historka k hledání bytu na okraj. Šéf si dnes podal muže, že jsme moc nároční a že není možné, aby nám někdo nepronajal byt, protože jsme cizinci, že to se nemůže v Japonsku stát! 

Offline continuity
Avatar
33802 příspěvků moje polička 27. května 2022 15:01

Garfie

To mě už napadlo,jestli si nebudou myslet,že máte na japonské poměry vysoké požadavky.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 22:08

continuity To víš, že si to myslí. On je fajn, ale už když jsme spolu byli na večeři, tak nám to říkal. Sice nás tak jakoby škádlil, ale trochu s pozadím....my hlavně minule bydleli přesně v takovém typickém miniaturním japonském bytě s tatami, tak možná nechápou, kde je teď problém. No a problém je, že jsme to přesně zažili a nechceme znovu. A cizinci si mezi sebou doporučují různé agentury, včera jsem je všechny sjížděla a mají nádherné věci za trojnásobek a víc našeho rozpočtu. Ale zase si to odpovídá, to jsou krásné vily s pěti a víc pokoji a podobně. Do háje, já chci slušný dům/byt pro japonskou rodinu, ne pro rodinu amerického námořníka!

Offline continuity
Avatar
33802 příspěvků moje polička 27. května 2022 22:34

Garfie nedejte se. Ten váš minibyt si pamatuji, hlavně bude muset pochopit, ze když tam máte vydržet několik let, musíte mít odpovídající bydlení. 

U nás děti začly vymyslet, že by každá potřebovala vlastní pokoj. No budou to muset nějak vydržet.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. května 2022 22:49

continuity taky jsme si se ségrou takhle vymýšlely, ale zároveň jsme se nechtěli stěhovat dál než dva kilometryony.to.holky.zvladnou

Garfie přeju vám, ať se zadaří najít něco odpovídajícího, musí to být dost stresující

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 23:01

continuity Buď ráda, že jsou to aspoň obě holky, to se ten společný pokoj utřepe líp. Taky jsme to řešili, já je teda měla jak rozdělit, ale toho pokoje "navíc" mi bylo hodně líto!

Evaeva Děkuju, hlavně mě štve, že výběr byl, jen jsme ho těsně propásli. A teď nám zase všechno uniká tak "o kousek", ale nic nového nepřichází. 

Asi skončíme v domě s paní, co nemá ráda cizince, protože neumí vynášet odpadky a v noci telefonují. :-) On je docela hezký, i když malinký, ale nemá fakt vůbec žádný prostor okolo a navíc je tak hodně mimo, v takové zástavbě starých domečků, ke stanici daleko, do obchodu daleko, k silnici daleko a ještě s japonskou stařenkou za zády! 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. května 2022 23:04

Garfie třeba změníte její mínění o cizincích, když tam bude mít vás. A něco ucházejícího pronajmout a podívat se po něčem lepším třeba za půl roku, to je mimo? Že byste třeba měli nějaké doporučení majitelů, jsem si říkala.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. května 2022 23:05

Garfie jinak muž sdílel pokoj se ségrou ještě na vejšce:) ono když není ten pokoj navíc, tak to taky přežiješ.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 27. května 2022 23:33

Evaeva To stěhování by asi nebylo jednoduché. Navíc tady se běžně uzavírají smlouvy na rok až dva (ty dva jsou obvyklejší, je to doba krátkodobých kontraktů, i my to tak máme), pokud řekneme, že chceme někam na půl roku, tak už nás nebudou chtít vůbec. A dát výpověď předčasně je drahé. Navíc tady jsou různé ty poplatky, viz ty key money, co jsem popisovala, prostě je to hrozně drahá varianta. Ani nevím, jak by se na to dívali v práci a říct jim to musíme, bez firemní podpory nás neubytuje už nikdo, leda v těch předražených cizineckých enklávách. 

No tak hele, přežiješ všechno, že jo! :-) 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. května 2022 23:39

Garfie no myslela jsem si to, že to nebude tak jednoduché

No já mám pocit, že muž se ségrou vycházel v tom společném pokoji líp než já s tou svojí

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 28. května 2022 04:27

Omg, volala realiťačka, že teda chce nabídnout vyšší cenu za ten "náš" dům, pokud ho majitel nechá nám, tak to konzultovala s naší firmou, ale ta nesouhlasí. Platíme si to sami, podotýkám.

Takže teď hledáme způsob, jak to udělat a přitom neztratit firmě tvář, přebíjet cenu je velmi nejaponské.