Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 07. května 2024 00:02

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 07. května 2024 08:23

Garfie nahodne bezvyznamne diry byvaji fajn, nejen v Japonsku. A tyhle jsou teda velice malebne!

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 08. května 2024 01:51

Včera jsme byly s kamarádkami na čajovém obřadu v původní čajovně v historickém domě, který je spravován jako národní památka v jednom z jokohamských parků a který městu darovala místní bohatá rodina. Je to krásné místo a zdejší dobrovolníci nám půjčili jukaty (i když od naší sensei vím, že jukaty se k čajovému obřadu nepoužívají). :-)

Bohužel dost pršelo, ale i tak to bylo prima, obřad byl trochu jiný, než se učíme my, je to jiná čajová škola (v Japonsku se rozlišují asi tři hlavní směry), ale byl to zážitek. Potom jsme si tam snědly i oběd a pokecaly s tea master a jejími asistentkami. Super bylo, že u toho měli paní, která přesně krok za krokem vysvětlovala průběh celého obřadu....

Takto vypadá místnost, než začne obřad, vidíte alkovnu, kterou máme při lekcích na školní lavici! Tedy kytka + obraz. 

Tohle je pohled do přípravny. My se učíme mít věci na tácku, tady master nosila všechny propriety postupně z přípravny a v průběhu obřadu to dělala asistentka. 

První (a druhý) host jsou vždy nejdůležitější, slouží jako pojítko mezi master a ostatními hosty. 

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 08. května 2024 01:55

Napřed proběhl čajový obřad jako ukázka (a teda musím říct, že pozorovat tea master byl zážitek, to bylo jako koncert!!) a mohly jsme fotit dle libosti. Potom jsme se obřadu účastnily my osobně. Do funkce prvního a druhého hosta jsme byly s kamarádkou zvoleny jako nejzkušenější osoby v čajovém obřadu.

Jinak celá budova, ke které patří čajový altán je nádherná a protože je blízko dni dětí, viseli tam obří kapři....

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 08. května 2024 08:34

Garfie zajimavy moc! A krasna cajovna, to ohniste uprostred

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 08. května 2024 09:32

Garfie 

Pěkná čajovna! Hele, pustili by na ten obřad i někoho v evropským obleku? Jakože představení pro turisty, nebo zásadně trvají na tradičním?

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:07

barbucha Jasně, všechny ty trapy pro turisty jsou normálně přístupné v čemkoli. Tohle byla speciální tour organizovaná místním spolkem dobrovolníků, kteří organizují různé kulturní akce, pro Japonce i cizince. 

U toho obřadu je trochu blbé to, že vyžaduje spolupráci hostitele i hostů, každý z nich má nějaké předepsané úkony, takže vlastně pro turisty nejde udělat čajový obřad v pravém slova smyslu. Leda, že sedí a koukají a to je trochu zvláštní....Naše sensei má spousta vtipných historek, třeba jak jí nějaká skupinka odešla v polovině obřadu, protože mysleli, že už je konec.

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:16

barbucha Garfie kdyz jsme byli v Kjotu na predstaveni (gejsi, tanec, zpev atd.), mohl se koupit i cajovy obrad, teda asi nejaka ta verze pro turisty. Takze nejaka dvojice tam sedela stranou a jen pro ne prinesli ruzne ty salky a konvicky a metlickou slehali caj. Moc jsem z toho nevidela, spis jsem koukala na jeviste, ale asi si to teda muze doprat kdokoli, jen to bude nejaka ocesana verze asi. Turiste v kimonech nebyli, prave jen sedeli a koukali.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:24

Kokoska To jsem taky kdysi zažila, s kamarádkou v nějakém chrámu v Kjotu. Je to fajn, prostě ti připraví čaj tím tradičním způsobem. :-) Pamatuju si, že to bylo takové otevřené a přátelské, ty paní, co ho připravovaly si s námi celou dobu povídaly...průběh jako takový už si vůbec nepamatuju, takže nevím, jestli skládaly fukusu a čistily nástroje a tak, dneska už bych to uměla jinak posoudit. Ale určitě neříkaly žádné obvyklé věty a ani nás nenutily obdivovat hrnky.

Ono teď po covidu se stejně dělá jen okleštěná verze, protože dřív se začínalo extra silným čajem, skoro jako pasta nebo hustá polévka a ten sdíleli všichni hosté z jednoho hrnku a až potom se připravoval běžný čaj pro každého zvlášť. Bohužel, první kolo už se dnes vynechává. Zažila jsem to teda loni, když nás kamrádka vzala do čajovny k jejímu sensei, i jsem vám tu myslím dávala fotky. Ten nám ho udělal, ale jen proto, že jsme byly kamarádky a říkal, že se to už nesmí dělat. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:39

Garfie 

Z jednoho hrnku!

Dost zvláštní - na hygienicky úzkostlivý Japonce!

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:39

Garfie a jak to husty chutna? Ja mam zeleny caj rada, i jako prichut, ale v konzistenci huste polevky si to moc neumim predstavit. Neni to trpke?

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 08. května 2024 10:43

barbucha Je to trochu zvláštní, prostě tradice. :-) Něco jako dýmka míru asi...

Kokoska Jo, je. Lidem to většinou moc nechutná. Mně jo, ale jeden hlt stačí a často bych to určitě pít nemohla. 

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 09. května 2024 01:25

Úplně nevím kam s tím, ale tak asi tady do toho samožerského vlákna. Konečně máme fotky z dramatu, slíbila jsem Kokoska foto v paruce, musím ale říct, že to je fakt katastrofa, včera byla zkouška, tak jsem zase plná dojmů...

A tady ještě společná (chybí tam teda jedna účastnice, která místo dopoledne dorazila odpoledne...)

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 09. května 2024 01:26

Jinak si teda v té paruce fakt připadám jako trotl, to už jsem se líp cítila loni v té jasně růžové! A nehorší je, že v ní vypadám úplně stejně jako moje ségra a to jsem si do teď mysela, že si vůbec nejsme podobné!!!!

Offline Kan
Avatar
7084 příspěvků moje polička 09. května 2024 07:10

Garfie To je náhodou super! Moc vám to všem sluší.

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 09. května 2024 07:59

Garfie ale to je dobry, diky, diky! Ale budes mezi temi bledulemi teda neprehlednutelna.Ta tvoje postava se obava neceho shury?

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 09. května 2024 08:10

Kokoska Moje postava vidí a komunikuje s duchy a cítí ďábelskou auru v knihovně....

Jojo, jsem tam jediná v barvách, i podle scénáře...ale na scénu s vyvoláváním duchů se obleču do černého...:-)

Offline 711990
Avatar
17185 příspěvků moje polička 09. května 2024 08:13

Garfie miluju tvoji postavu

Online Janulik03
Avatar
16735 příspěvků moje polička 09. května 2024 08:13

Garfie to je dosť dobré. Ty tam medzi nimi vynikas, ako farebne, tak aj vyrazovo.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 09. května 2024 08:34

711990 Já taky! To byla láska na první čtení! Teda pochopitelně, ve skutečnosti jsem podvodnice, takže je tam spousta legračních scén, protože v té hře postupně všichni umírají, ale zůstávají na scéně v podobě duchů...

Kokoska A všimla sis, jakou má tvůj oblíbený "mexikánec" šik košili? Ti chlapi nám příští rok budou chybět, všichni opouští Japonsko. A jestli tam zůstane jen tahle čínská sestava, tak to nechci vidět!