Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 09. dubna 2024 23:51

Součástí chrámů bylo i spousta stánků s občerstvením a taky velmi zvláštní budova. 

A spousta svatých, na některé bych chtěla poukázat a doufám, že "modří vědí" to ocení!

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 09. dubna 2024 23:53

Přilehlá nákupní ulička byla super, kromě penisů byla plná darum! 

A potkali jsme tam cvičenou opici! 

Offline Kan
Avatar
7084 příspěvků moje polička 10. dubna 2024 19:52

GarfieSlaví Japosko nějak tu kamennou svatbu bývalého císaře Akihito? 

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 03:55

Kan O kamenné svatbě slyším poprvé!

Vůbec, dokonce jsem projela i zpravodajství a nikde ani zmínka, poslední připomínka je z 60. výročí, ale to byl ještě na trůnu (i když pár dní před abdikací). Podle toho co o císaři vím, jeho největší životní touhla bylo žít jako civilní člověk, tak myslím, že je rád, že zmizel z očí....

Offline continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 06:45

Garfie ty darum z toho těsta nebo z čeho to je, jsou dost přísné.

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 06:52

continuity Hlavně ta bílá je hustá, viď?

Offline Kan
Avatar
7084 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 06:56

Garfie Tak to je dobrá touha císaře:D 

Offline continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 06:58

Garfie jj, ta druhá už je dostatečně nelidská, nebo jak to říct. 

Ale ta bílá je mazec. 

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 08:31

Kan Já o něm hodně četla a je mi strašně sympatický, můj japonský favorit, i s jeho paní. Ona byla první neurozená císařovna, jeho vychovávali vychovatelé a rodiče prakticky nevídal, hrozně v paláci trpěl a kdysi se prý svěřil, že jeho největší dětská touha bylo jít do Zoo, ale nikdy se mu nesplnila. Celou svou "císařskou" roli přirovnal k robotu. Oni děti vychovávali sami a císařovna jim prý údajně sama chystala svačiny do školy. :-)

(ex)Císař je jinak vědeckým pracovníkem v ichtyologii a vydal o rybách spoustu odborných knih.

Jen jsem si ještě vzpomněla s tím výročím svatby, loni v létě navštívili se ženou tenisový kurt v Karuizawě, kde se seznámili, to mi přišlo moc milé. :-) Oni to neměli jednoduché, císařovna pochází  z neurozené a ještě katolické rodiny, byla to dost aféra a císařství ji dokonce "odstranilo" a poslalo do Belgie na konferenci. Posílali si tehdy dopisy prostřednictvím belgického krále, který byl mladý a fandil jim, nakonec se u nich i přimluvil u císaře. Po smrti tehdejší císařovny vyplynulo, že byla extrémně proti a že v 60. letech snachu (i vnoučata) prakticky tyranizovala a neustále jim předhazovala, že nejsou dost dobří pro císařskou rodinu.  

Offline Kan
Avatar
7084 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 09:54

Garfie No páni! O té neurozenosti jsem taky četla, oba mají moje sympatie. Úžasní lidé! A díky, díkyTi.

Online Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 14:07

Garfie a cisarovna musela asi nabozenstvi zmenit?

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 14:38

Kokoska No ona je vlastně asi tak nějak obojí, jak to u Japonců je občas zvykem. Není křtěná, spíš její rodiče tíhli ke katolictví a ona sama navštěvovala katolickou školu (to ale v Japonsku není nic výjimečného pro nekatolíky). Některé zdroje říkají že je budhistka, ale každopádně oficiálně musí být shinto. 

Online Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 14:41

Garfie to je dost pestré :)

Taky mi přijde nespravedlivé, že muž, který si vezme neurozenou ženu, může být klidně císařem, zatímco žena se musí vzdát veškerých nároků a je vlastně jakoby vyhoštěná z císařské rodiny.

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 11. dubna 2024 23:31

Kokoska Jo, je to pravda a je to dost nefér pravidlo, ale myslím si, že pro ty ženy svým způsobem výhodné. Že jsou spíš rády. :-) Ony dostanou tučné odstupné a můžou žít civilní život, přitom pochopitelně s rodinou jsou normálně v kontaktu, jen se jim nedostává těch výsad, ale ty jsou asi dost pochybné, v rámci toho co o tom říká sám císař. Ony v rozporu s představami o japonských ženách všechny pracují, sestra aktuálního císaře je známá ornitoložka, přednáší na univerzitě, jeho teta (sestra emeritního císaře) je hlavní kněžka v císařské svatyni v Ise, kam se teď šla poklonit ta odpromovaná cíařská dcera (která mimochodem začala pracovat pro Červený kříž). 

Toto pravidlo vzniklo, když se po válce vedly snahy o zeštíhlení císařské rodiny, protože dřív stát živil celou širokou rodinu, takže se zavedlo tohle pravidlo, plus se z císařské rodiny vyloučili všichni ti příbuzní do šířky a ponechala se jen hlavní větev přímých potomků. 

Jenomže teď je dost komplikovaná situace, je jen jeden dědic trůnu, celkově je členů málo v té nejmladší generaci a hrozí v podstatě zánik královské rodiny, trůn se totiž dědí jen přes mužskou linii. Budoucí císař bude mít 18 a pokud by neměl syna, je Japonsko v průšvihu. Navíc vlastně nemá kdo reprezentovat, podobná situace jako teď v Británii.

Už asi před čtyřmi lety vláda navrhla různá řešení (včetně toho, že by se císařského trůnu ujala Aiko, tedy císařova dcera). Ponechat ženy "v rodině" byl jeden z hlavních návrhů vlády, výslovně se v návrhu ale píše "se souhlasem obou stran", což taky trochu napovídá, že ty ženy z císařské rodiny se do toho moc nehrnou.

Další z návrhů byl právě přivést zpátky tu rozšířenou rodinu bratranců atd., jenomže ti už 70 let žijí civilně, těm se do toho nechce už vůbec, navíc ani nejsou na život v paláci zvyklí. 

Online Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 01:11

Garfie pak jsou ty mlade cisarovny ve strasnem stresu mit dite a ted jeste navic aby to byl kluk. No asi by nejak zavedli tu moznost zenskeho nastupnictvi nebo vystrachali nejakeho toho bratrance, kdyby bylo nejhur. Neumim si predstavit, ze by Japonsko prestalo byt cisarstvim, ze by tam s tim souhlasili. Nebo jaky je postoj Japoncu k soucasnemu statnimu zrizeni, jsou taky tak vysazeni na cisarskou rodinu jako Britove na kralovskou? Promin, jestli jsi uz o tom psala.

Jeste jsem nekde cetla, ze byvalo zvykem treba v rodinach obchodniku nebo podnikatelu, kdyz nemeli syna, adoptovat nejakeho "vhodneho" (chudeho, vzdaleneho...) pribuzneho, ktery prevzal rodinne jmeno a pokracoval ve vedeni firmy. Nebo dokonce provdali dceru a adoptovali jejiho muze, jen aby se zachovalo jmeno rodiny a nastupnictvi ve firme.

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 07:59

Kokoska On je i ten problém, že to dědictví jde přísně přes muže, takže třeba i syn od dcery císaře je neakceptovatelný (ale teď stejně žádný není). S těmi adopcemi se to v Japonsku běžně dělalo, ale u císařského dvora asi ne. Jinak to vypětí je obrovské, je docela známá věc, že obě novodobé císařovny (tedy současná i emeritní) měly velké psychické problémy. Současná císařovna na několik let úplně zmizela z očí veřejnosti, léčila se s psychiatrickou diagnózou "poruchy přizpůsobení". Ona se ani nechtěla vdát a prý dokonce 2x odmítla žádost o ruku...první (a jediné) dítě se narodila 8 let po svatbě, takže tam asi sehrál roli tlak na toho potomka. Pak dceru ve škole šikanovali, takže císařovna docházela do školy s ní, no asi toho na ni bylo moc. 

Její tchýně trpěla podobnými potížemi, dokonce se několikrát zhroutila, v 60. letech 7 měsíců nepromluvila a musela se léčit. (to ještě nebyla císařovnou). K podobnému extempore došlo i v 90. letech kdy se zhroutila a  v důsledku "hlubokého smutku" přestala mluvit na dva měsíce.

Jinak teda je třeba říct, že oba císaři své ženy velmi podporují, vyžadovali pro ně absolutní klid a apelovali na média, ať je nechají na pokoji. Současný císař několikrát žádal veřejnost o pochopení, ona se totiž na veřejnosti prakticky neukazovala, třeba několik let. Dokonce jednou vydal velmi kontroverzní prohlášení (vzhledem k tomu, že cíařská rodina je vždy maximálně zdvořilá a neutrální), kde se docela opřel do Imperial Household Agency, s tím že vytváří neslušný nepřiměřený tlak na jeho ženu a že ona musela obětovala vytouženou kariéru...

To dědictví po ženské linii už bylo na spadnutí, vládal to skoro schválila, ale pak se narodil synovec současného císaře, takže to odložili. 

Japonci nejsou nijak crazy kolem císařské rodiny, ani v pozitivním, ani v negativním smyslu. Prostě to tak je, je to něco, co je tradiční a co je drží svým způsobem dohromady. Ale zároveň k nim nijak nezdravě nevzhlíží, je to prostě spí "kulturní součást", nebo jak to říct. 

Offline continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 08:19

Garfie to je hrozně zajímavé, hlavně je to fakt asi řehole. 

Online Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:01

Garfie dekuju za obsahle povidani  je to moc zajimave. Prave ze jsem nekde zachytila tu snahu o zmenu nastupnictvi, je skoda, ze to nedotahli do konce. Ma ta emancipace jeste mezery, tradice jsou nekdy dost na skodu.

Online Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:07

Kokoska Mně přijde zajímavé, že vlastně ten císař je jen taková loutka. Já bych docela tipla, že císařská rodina by byla pro, ale rozhoduje o tom dědickém titulu vláda a oni do toho vlastně ani nemají co mluvit....

Online Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 12. dubna 2024 09:12

Garfie no, neni jim co zavidet, myslim.