Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 19. dubna 2023 22:46

andulka01 No já byla dost v šoku, bavili jsme se o tom na anglické konverzaci, jako co máme rádi a co naopak ne na Japonsku a o těch automatech mi říkala holka z Malajsie, že tomu vůbec nemohla uvřit. Každopádně jsou úplně nové a docela levné, já bych ještě pochopila, že to maso nabízí nějaká restaurace za hříšné peníze, ale tohle? 

Offline 711990
Avatar
17172 příspěvků moje polička 19. dubna 2023 23:10

Garfie ja jsem zkousela nejdriv mini mandarinku, je polovicni oproti tomu pomeranci. A nerozbila jsem ji, tak to muze byt mozna i tim! Jak to mam udelat?

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 19. dubna 2023 23:55

711990 Aha, tak ta naše kuchařka používala asi mandarinku, je to docela malinké, říkala prostě citrus, ale tady je to těžké, mají daleko víc druhů, než známe my. Normálně ji stlačila mezi dlaně a rozpraskla, třeba na tři až čtyři kousky a celé to hodila do konvice. Ale jako nečekej bůhví co. :-) Podle mě je to spíš zajímavost a třeba hezkej dárek. I když já třeba černý čaj nemám ráda a tenhle mi chutnal. 

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 00:35
Reakce na mitford sister:

motivačně :)

​ooooch!!!!

Offline 711990
Avatar
17172 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 08:18

Garfie ta mandarinka je fakt pidi kulicka, takhle to mam na dlani

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 08:48

711990 Jo, tak to bude ta samá, mně se vejdou přesně dvě do dlaně. Tu použila celou, ale jde prý cca 4x zalít. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 09:03

A když tady padly mandarinky, oslím můstkem skočím k durianu, který tady vůbec neroste, ale dnes jsem měla hrozně zajímavou rozpravu s jednou matkou z Malajsie, dozvěděla jsem se tolik věcí! Normálně mě mrzí, že jsem si nedělala poznámky! Třeba že durianů je hrozně moc druhů a nejlepší jsou ty, na kterém lezou mravenci. A taky že když při dešti spadnou ze stromu, už se nepovažují za dobré, protože jsou strašně vodnaté. A že za jejího dětství to bylo nejlevnější ovoce, ale teď skoro všechny malajské plantáže prodávají ty nejlepší duriany do Číny a ceny v Malajsii strašně vzrostly. No bylo to zajímavé! 

A taky jsem byla na obědě ve skložení Japonka, etnická Číňanka z USA a Tchajwanka a mluvily jsme o jménech a to bylo teda neuvěřitelně zajímavé, ještě víc než durian!  Ta z Tchajwanu říkala, že zná historii své rodiny dva tisíce let nazpátek! Že každá rodina vytváří cosi jako dlouhou báseň ze svých jmen, byl to trochu těžké na pochopení, protože i ona hledala dost těžko slova v angličtině, ale že v její rodině existuje ta tradice a celá ta "báseň" už dva tisíce let....Něco podobného říkala i ta americká Číňanka, že v Hongkongu (odkud pochází její rodiče) se zase přidává do každé generace speciální znak, nebo jakoby se ten znak rozrůstal, vzdáleně něco jako naše číslování, zkrátka že z toho může taky vysledovat historii rodu. Prý v její rodině nemají tak dlouhou, asi jen 800 let..no jako teda....a korunu tomu nasadila Japonka, která prý pochází taky z Číny, prý sem její rodina přišla před cca tisíci lety (předáváno v rodině pouze ústně).  To tvl, pak jsem vytáhla ten svůj genealogický strom sahající převratně až na konec 18.století!

Offline 711990
Avatar
17172 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 09:07

Garfie tyjo to je husty s tema jmenama! Neco podobnyho rikala sambova korejska kolegyne, ze kdyz pojmenovavaj v rodine dite, jedno ze jmen je takhle odvozeny z ty rodinny tradice. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 09:18

A ještě jsem dnes byla na dalším kurzu wagashi, tedy "posh" japonských sladkostí, které se pojídají na čajových obřadech. Téma byly sakury a dělaly jsme dva druhy wagashi, jedno takové víc "mochi" v naloženém sakurovém listu a druhé něco jako warabi mochi (letní typ), průhledné. 

Trochu jsem to přehnala s barvivem, takže moje není tak hezké, ale pochlubím se

Tohle vyrobila moje sousedka, daleko hezčí, ale zase je to Japonka, takže mám polehčující okolnost!

Postup byl tradičně složitý, smíchaly jsme agar s brvivem a vytvořily postupně různé hmoty, které promíchaly a pak to pevně uvázaly do pytlíčků a nechaly zchladit. Nakonec jsme to ozdobily zlatem. 

To druhé bylo jednodušší, prostě jen koule z fazolové pasty obalená obarvenou mochi rýží a to celé zabalené do naloženého sakurového listu. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34871 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 09:29

Garfie Tak na posh sladkosti, byť pozlacené, snad ani chuť nemám, želé a rosoly nemusím. Ale kurz byl určitě super.

Ty velryby, to je velké tlusté mínus., tradice-netradice.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 09:34

Sweet Potato Tak možná by ti chutnalo to v listu, i když to zase moc nenadchlo mě. Ten list je totiž naložený ve slané vodě (prý tak vydrží i rok) a i když byl umytý, stejně byl dost slaný a bylo to zvláštní. Ale prý ho používá i pro onigiri místo řasy nori, což mi přišlo jako fajn nápad, moje děti řasu nejí, tak to někdy zkusím. 

Online Kokoska
Avatar
28388 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 09:38

Garfie tak tohle fakt zkouset nebudu A mas to moc hezky, ne ze ne!

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:01

Garfie hezké to je, ale lákavě to nevypadá. Jak chutná ten rosol?

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:04

Evaeva Tak ten je moc dobrej, trochu jako sladká želatina na dortu. 

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:07

Garfie aha, tak to nezní špatně. Já vždycky když někde vidím různé asijské deserty, tak jsem z toho taková rozpačitá, moc mě nelákají.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:09

Evaeva Jo, to chápu, je to tak jiný, že člověk neví, co má očekávat...

Offline andulka01
Avatar
10760 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:16

Garfie na mě vyskočila stránka s tím kurzem! Tak, teď ti budeme na dálku určovat kurzy, na které tvým prostřednictvím chceme
https://www.stmaur.ac.jp/adult-enrichment-program/cooking/japanese-wagashi

a je tam odkaz na Yukiko práci, je moc šikovná, krása je to všechno.

Offline Sweet Potato
Avatar
34871 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:18
Reakce na Garfie:

Evaeva Tak ten je moc dobrej, trochu jako sladká želatina na dortu. 

​No a to já právě nerada.

Offline Sweet Potato
Avatar
34871 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:19

andulka01 Teda, ty jsi špión!

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 20. dubna 2023 10:20

andulka01 Já už tady myslím dávala ten její instagram minule, je fakt dobrá. Dneska mě překvapila, protože prý nemá vůbec žádný obchod, ani prodej, nic, živí se jen tím učením. 

A opovaž se mě někam přihlásit bez mého vědomí!