Retro - vzpomínky voňavé i jiné

27. listopadu 2016 13:26
Offline Sweet Potato
Avatar
34801 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 13:26

Vlákno pro všechny, které občas popadne chuť si na něco v dobrém i zlém zavzpomínat.

Offline Sweet Potato
Avatar
34801 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 13:37

Začnu jednou voňavou vzpomínkou tak z poloviny let 90. Tenkrát se v obchodech objevil ohromný hit, vůně Vanilla Fields. Vonělo to úžasně (tenkrát), kdo nevoněl po vanilce, jako by nebyl. Stálo to myslím nějakých 290 korun, pro mne tenkrát strašná pálka. Byla jsem děvče vynalézavé, vlezla mámě do špajzu a čmajzla vanilkovou esenci a radostně se polívala.

Bylo léto, randila jsem s jedním (kde je mu asi konec?) a on mi takhle v lese na mechu povídá "Mně je s tebou tak dobře, nevím proč, připomínáš mi Vánoce."

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 14:00

Když se pomalinku blíží ty Vánoce, úplně jsem si vzpomněla na kouzelné ozdoby z korálků, které babička dávala na stromek. Pár mi jich po ní naštěstí zůstalo. Vím, že ty foukané různých tvarů se ještě ojediněle dají sehnat jako sezónní zboží, ale ty korálkové úplně zmizely, což mi přijde škoda, protože klasickým různobarevným koulím jsem nikdy nepřišla na chuť (vždycky mi přišly i přes tu různobarevnost tuctové). Pamatujete?

(Fotku jsem našla na mimibazaru, ale tu hvězdu vlevo nahoře a ta letadla mám a pak taky třeba jízdní kolo. Neprodala bych je za nic na světě.)

Offline Sweet Potato
Avatar
34801 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 14:06
Reakce na wendulka:

Ty jsou krásné! Když jsem byla malá, naši jich jednou vyčarovali celou krabici. Jenže už tenkrát o ně byl zájem, tak je bez ohledu na mé protesty prodali.Zbyla jen jedna trochu poškozená hvězdička.

Offline žluťásek
Avatar
7600 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 14:17

Přijde mi, že ty korálkové se zase mírně dostávají do kurzu. V různých tvořivých obchůdcích se dokonce dají koupit sady na výrobu takové ozdoby - nastříhané drátky potřebné velikosti, přesný počet korálků a obrázkový návod, jak na to.

Pro mě jsou tedy nejkrásnější vánoční ozdoby ty barevné i čiré skleněné koule mého dětství, co nejvíc přeplácaný stromeček hrající všemi barvami. V mých dětských vzpomínkách je to nádherný obří strom, na fotkách ale obvykle vidím děsnou borovici se třemi patry větví, ověšenou kde čím, naprosto nesouměrně a chaoticky Jsem ráda, že nás rodiče nechali nazdobit si to tak dětsky, podle svého vkusu a schopností a tajně ten strom večer nevylepšovali. Jsem rozhodnutá dělat to doma stejně, i kdyby měl stromek vypadat sebekýčovitěji.

Offline Sweet Potato
Avatar
34801 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 14:33
Reakce na žluťásek:

Já jsem se i jeden rok na výrobu drátkovokorálkových hvězdiček vrhla. Popadlo mne to poněkud nečekaně v lednu, protože jsem si přinesla z výprodeje knihu návodů.

Offline žluťásek
Avatar
7600 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 14:39
Reakce na Sweet Potato:

Mě by bavilo vyrábět je, ale nějak moc se mi ty korálkové ozdoby nelíbí, tak co potom s nimi, žejo. Nakoupila jsem si takhle před lety hrozné zásoby korálků, drátků, vlasců, gumiček, komponentů, uzávěrů a buhvíčeho všeho, včetně celé sady kleštiček a podobných serepetiček, vyrobila si spousty naušnic a už je mám dost let jen navěšené na stojánku a vůbec je nenosím, protože v uchu mám trvale jedny střídmé zlaté, co jsem dostala někdy k promoci a hodí se ke všemu :)

Ale zas jsem tuhle udělala radost kamarádčiným dcerám, protože jsme je hlídali, ony pořád hrozně blbly nebo chtěly furt koukat na televizi a když už mi z těch animáků šla hlava kolem, přinesla jsem tři kufříky korálků a kamínků a té starší zasvítily oči a vyrobily jsme během odpoledne hned několik náhrdelníků a náramků. Ani jsem moc netrpěla, když jsem viděla, jak ty drahé krásné vinuté perle kombinuje s nějakými plasťáky a dřevěnými korálky všech možných tvarů a barev

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 14:48

Když už jsme u toho vzpomínání a ozdob a vůbec zdobení stromku, tak pro mě je naprosto hrozná představa oněch pžezdobených, kolekcema ověšených stromků mého dětství. Každá ozdoba jiná, do toho  barevným staniolem obalené čokoládové figurky, barevné svíčky, brrr....

Zařekla jsem se, že až budu velká, tak jen 2 barvy a snažím se dodržovat, i když samozřejmě vzpomínám s nostalgií, jak si máma vždy dopředu propašovala muchomůrky ještě z jeího dětství, kdy jsme je pověsili dozadu, aby nebyly vidět.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 15:18

Já zase vyloženě miluju barevnost vánočních stromků, ty tenké, křehké barevné vánoční ozdoby všech možných tvarů, koule samozřejmě nesmějí chybět, barevné elektrické svíčky... každý jsme si do domácnosti přinesli své oblíbené kousky z dětství, je tam i nějaká ta korálková ozdoba, moje "jahůdka"...  Kdyby tam viselo i barevné polomáčené želé, byl by to téměř stromek z mého dětství. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33668 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 15:28
Reakce na náťa66:

mě ty vydesignovaný stromečky moc nebavěj, ale ať si to každej dělá jak chce, myslím, že stromeček by měl dělat radost a líbit se těm, co si ho ozdobí, blbý teda je, když se ten názor nesejde...:-D Já jsem šla teda cestou od celkem purismu do kýče mýho dětství, dokonce jsem si pořídila barevnej řetěz /ten teda omylem), kterej nedávám na stromeček, ale na kredenc vedle, atmosféru udělá dokonalou :-D

Já teda trochu autisticky musím mít na stromku od doby co pamatuju jednu ozdobu se srnkou, přes to nejede vlak. Mám teda i celou kolekci s autobusem, veverkou nebo lodí, ale na stromek se naštěstí vejde jen ta srnka :-D

Fotka se asi nahraje naležato, ale je to ta velká červená vpravo dole.

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 16:05
Reakce na domenica:

Ano, tak to je stromek dle gusta mého táty, hlavně to želé

Ale já jsem vánoční kýčař, kdybych měla místo, tak mám i soby , ale ten stromek prostě ne, ten přezdobenej nedávám.

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 16:11
Reakce na Potrefenáhusa:

Zdaleka nemám " dyzajnovej " stromek, jen méně barevnej a méně zdobenej..... ale já si to vynahradím přidruženejma vánočníma dekoracema .

Takže na větve ve váze klidně nějaké to jablíčko, domeček apod. pověsím.

A ted jsem si vzpomněla, že kromě výše uvedeného želé jsme jeden čas poctivě propichovali háčky takovéto sněhové cukroví, drolilo se to, ale na stromku to být muselo. ( a pes ležel pod stromkem a okusoval ho)

Offline 999
Avatar
17546 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 16:28

Vždycky jsem měla krásné elegantní vánoční stromky, ale jednou dcera vyhrabala ve sklepě velkou krabici vánočních ozdob po babičce. Je to směs ozdob, které babička nasbírala v průběhu šedesáti let. A já si řekla, že když se jí líbí, tak ať si ten stromeček jimi ozdobí... Když jsem pak přišla do pokoje a viděla ten "babiččin" stromek, brečela jsem jako želva...

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 16:44
Reakce na Sweet Potato:

Začnu jednou voňavou vzpomínkou tak z poloviny let 90. Tenkrát se v obchodech objevil ohromný hit, vůně Vanilla Fields. Vonělo to úžasně (tenkrát), kdo nevoněl po vanilce, jako by nebyl. Stálo to myslím nějakých 290 korun, pro mne tenkrát strašná pálka. Byla jsem děvče vynalézavé, vlezla mámě do špajzu a čmajzla vanilkovou esenci a radostně se polívala.

Bylo léto, randila jsem s jedním (kde je mu asi konec?) a on mi takhle v lese na mechu povídá "Mně je s tebou tak dobře, nevím proč, připomínáš mi Vánoce."

Tak ja prerusim vanocni stromecky priznanim: Vanilla Fields jsem si v devadesatych letech kupovala pravidelne a ta vune se mi dodnes tak libi, ze ac uz davno pouzivam mnohem drazsi a sofistikovanejsi parfemy, na Vanilla Fields obcas poradam hon na eBay a pokud sezenu, tak zakoupim a pouzivam. Je fakt, ze jsem na zadnou jinou vuni nedostala tolik komplimentu, zejmena od muzu. Uz tenkrat v tech devadesatych kluci od nas ze staje, co si normalne nejakeho mejkapu nebo parfemu vubec nevsimli, zacali vzdycky zalibne cenichat a rikat "ty hezky vonis"! A v soucasnosti v USA je to to same: Navonim se Flowerbomb, Miss Dior, nebo J'Adore - a nikdo nic. Navonim se Vanilla Fields a cely den posloucham od deti i od kolegu, jak nadherne vonim  Bud je ta vanilka fakt afrodiziakum, nebo to proste ke mne nejak pasuje! Dobre jste mi pripomnela, jdu se mrknout na eBay, jestli by se tam lahvicka nenasla!

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 16:51

Jinak vanocni stromecky za me jedine kycovity, barevny mismas vcetne cokoladovych figurek a polomaceneho zele! Akorat kdyz jsem ze v osmnacti prestehovala k tatinkovi, tak jsme se rozhodli poridit si zivy stromecek v kvetinaci, ktery byl samozrejme malinky, takze jsme museli obvyklou divocinu hodne omezit. A protoze stromecek byl prilis maly na obvyklou spicku nebo hvezdu na vrsek, tak jsme tam dali muchomurku, coz se nam tak strasne libilo, ze jsme ji vyhlasili za novou vanocni tradici. Kdyz za mnou poprve tatinek prijel na Vanoce do USA, nas prvni bojovy ukol znel najit obchod, kde prodavaji kapry, a najit muchomurku na stromecek 

Offline Sweet Potato
Avatar
34801 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 17:30
Reakce na MP Marge:

Ono se to dá sehnat? To bych asi neodolala, pokud tedy cena nevzrostla na desetinásobek.

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 17:44
Reakce na Sweet Potato:

Da, ale spatne. V obchodech uz se to davno neprodava, takze jedine eBay a tam je trochu problem, ze vetsina nabizenych vyrobku neni parfem, ale "kolinska", ktera ve skutecnosti voni trochu jinak a hlavne hrozne chemicky. Takze clovek musi dlouho hledat, a kdyz konecne najde, tak je to vetsinou hanebne drahe. 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 17:53
Reakce na náťa66:

Ano, tak to je stromek dle gusta mého táty, hlavně to želé

Ale já jsem vánoční kýčař, kdybych měla místo, tak mám i soby , ale ten stromek prostě ne, ten přezdobenej nedávám.

Ježiš soby!  Ale ještě ke stromku, já třeba vůbec nechápu termín trendy ve vánoční výzdobě. Naše výzdoba je nadčasová.  

Online Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 18:14
Reakce na Sweet Potato:

Začnu jednou voňavou vzpomínkou tak z poloviny let 90. Tenkrát se v obchodech objevil ohromný hit, vůně Vanilla Fields. Vonělo to úžasně (tenkrát), kdo nevoněl po vanilce, jako by nebyl. Stálo to myslím nějakých 290 korun, pro mne tenkrát strašná pálka. Byla jsem děvče vynalézavé, vlezla mámě do špajzu a čmajzla vanilkovou esenci a radostně se polívala.

Bylo léto, randila jsem s jedním (kde je mu asi konec?) a on mi takhle v lese na mechu povídá "Mně je s tebou tak dobře, nevím proč, připomínáš mi Vánoce."

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33668 příspěvků moje polička 27. listopadu 2016 18:49
Reakce na náťa66:

no já si letos koupila lišku a dinosaura olepený flitrama a budeme asi muset pořídit trochu větší stromeček než obvykle, aby se to tam vešlo :-D 

Ty příbehy jsou normálně nejlepší, viz muchomůrka nebo ty ozdobičky po babičce, to mě normálně fakt dojalo....