Co Vám dnes udělalo radost.?.

11. srpna 2014 09:59
Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 03. března 2017 12:51
Reakce na continuity:

kdyz jsem byla dite, tak v rodne vesnici me matky se to o generaci vys pouzivalo zcela bezne. dnes uz to rychle mizi, protoze to prestalo byt dulezite.

Moc nechápu, proč to přestalo být důležitý... s rozlišováním té které strany se přece konverzace (a orientace v ní) jenom zjednoduší, je to výhoda.

My jsme museli vždycky dodávat děda Karel nebo děda Tonda... babička pražská nebo babička kroměřížská... strejda Jan nebo strejda Erne... jinak by nikdo nevěděl, o kom je vlastně řeč!

Offline moora
Avatar
7536 příspěvků moje polička 03. března 2017 13:07

U nas se rikalo "mala babicka" (babicka) a "stara babicka" (prababicka), coz tak nejak zustalo, takze i moje deti rikaji "jdeme k maly babicce", kterazto je teda jejich prababicka a "starou babicku" vubec nezazily.

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 03. března 2017 13:10
Reakce na barbucha:

Po všech dnešních protivenstvích mě doma čekal velkej dopis od zřítelnice - s vlastnoručně vyvedeným portrétem Otíčka a s věnováním: Till mormor fran zloduch (babičce od zloducha) 

Nikdy mi nepíše, teda neposílá papírový dopisy, stačí mobil a Skype... ale chtěla mě zjevně nějak extra potěšit... jsem totálně naměkko! 

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 03. března 2017 13:12
Reakce na barbucha:

Zajímavý. To jsem už nezažila... naopak jsem nabyla dojmu, že na Slovensku se úplně všem lidem říká ujovia a tetušky  Aspoň podle chování mých tamních bratranců

Už hej, je proste Ujo alebo Strýko (bez ohľadu na stranu) a Teta. Kedysi sa nejako rozličovali strýko/stryná z jednej strany a ujo/ujčiná z druhej strany, ale fakt nemám ani tušenia z ktorej strany bolo čo. A pravdepodobne to bolo aj v rôznych oblastiach rôzne.

Offline crazydaisy
Avatar
2667 příspěvků moje polička 03. března 2017 13:31
Reakce na moora:

V naší rodině z matčiny strany se vždy říkalo všem členům rodiny jménem. Akorát babička (nar. 1907) vzpomínala, jak své babičce říkala Evo, ale musela jí vykat. Rodičům tykala a říkala jménem, což v té době a na malém městě muselo být docela pikantní. Já sama s tím mám příhodu ze školky, kdy jsem prý brečela, že žádnu maminku nemám, ale jen Soňu. 

Offline coralline
Avatar
2155 příspěvků moje polička 03. března 2017 13:41
Reakce na moora:

Já jsem jako malá obdobně říkala mladá babi a stará babi :-D Ale nikdo to po mně nepřevzal

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 03. března 2017 13:53

Finstina striktne rozlisuje stryce z otcovy a matcininy strany, bratr otce je setä a bratr matky je eno. Pro netere a synovce se pouzivaji slozena slova siskontytär/veljentytär (sestrina/bratrova dcera) a siskonpoika/veljenpoika (sestrin/bratruv syn). Vyrazy pro vnoucata jsou na tom podobne, bud je neutralni lapsenlapsi (dite ditete) nebo se to rozlisuje jestli je dite dcery nebo syna (tyttärentytär/tyttärenpoika/pojantytär/pojanpoika). Obcas je tezke se v tom i tak vyznat, zvlast kdyz jeste moji tchanovi (oba nar. v 50. letech) jsou z generace, kdy bylo bezne mit deset sourozencu a mit 3 i vice deti.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 03. března 2017 14:19

Uf, jsem skoro ráda, že moji rodiče byli jedináčci  Měli jen neteře a bratrance, to byly jako naše tety a strejdové. Jednou jsme to s mou nejoblíbenější tetou chtěly uvést na pravou míru, protože teta je přece sestra rodiče a ne sestřenice. A vymyslely jsme označení strýcanec a tetenice, bohužel se to nějak neujalo... Ale pamatuju se, jak jsme se s tím vyblbly a pobavily.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 03. března 2017 14:22

A dneska mě potěšilo, že jsem dodělala práci, na kterou normálně mám čas do 15. v měsíci, a můžu zítra s klidným svědomím odjet na hory. Ale byl to boj, poslední 3 dny od rána tak do 11 v noci.

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 03. března 2017 15:06
Reakce na Kokoska:

Strýcanec a tetenice je ale super! Mně by se teda ještě více líbila tetenica, ale chápu, že sestřenice.  

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 03. března 2017 22:20
Reakce na barbucha:

Po všech dnešních protivenstvích mě doma čekal velkej dopis od zřítelnice - s vlastnoručně vyvedeným portrétem Otíčka a s věnováním: Till mormor fran zloduch (babičce od zloducha) 

Nikdy mi nepíše, teda neposílá papírový dopisy, stačí mobil a Skype... ale chtěla mě zjevně nějak extra potěšit... jsem totálně naměkko! 

Ta je zlatá.

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 04. března 2017 09:11
Reakce na wendulka:

Jo, je to zlatíčko.

Akorát to mělo ještě dohru: hned jsem psala děkovnou sms, a při tý příležitosti jsem se dotazovala, co by chtěla přivézt z Prahy... že prej nic. Jen kdybych s ní zašla, až přijedu, do jednoho obchůdku... tak to víš, servilní mormor odkejvala všechno a ještě se tetelila radostí, jak má skromnou vnučku!Jen ovšem do tý chvíle, než si ten obchůdek  vygooglila

Offline jerry
Avatar
9019 příspěvků moje polička 04. března 2017 10:02
Reakce na barbucha:

Je nejen hodná, ale i chytrá (po kom asi?).

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 04. března 2017 10:56
Reakce na barbucha:

Hehe

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 04. března 2017 11:27
Reakce na barbucha:

Šikovná.

No jo, ty geny se prostě nezapřou.

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 04. března 2017 11:48
Reakce na jerry:

wendulka 

Je to od vás hezký, ale s tou dědičností opatrně, holky. Teď například jsem si naprosto jistá, že jak jsem stará, tak jsem blbá.

No nic... třeba budu mít kliku, a v obchůdku (bude se dobře hledat, leží zhruba někde mezi Pradou a Cartierem ) budou mít kromě šatů i třeba gumičky do vlasů  V neposlední řadě to má tu výhodu, že můžu v klidu jet s malým kufrem - nepovezu nic tam, ale ani zpátky! 

Offline Sweet Potato
Avatar
34825 příspěvků moje polička 04. března 2017 12:10
Reakce na barbucha:

Holčička se vyzná Kolik že jí je?

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 04. března 2017 14:07
Reakce na barbucha:

"bude se dobře hledat, leží zhruba někde mezi Pradou a Cartierem "

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 04. března 2017 14:17
Reakce na barbucha:

ozaj, len zo zvedavosti, čo je to za obchůdek ?

Offline Ellen
Avatar
1633 příspěvků moje polička 04. března 2017 18:23
Reakce na barbucha:

Taky jsem zvědavá. Ono se řekne obchůdek... 

... aha, až teď to čtu, mezi Pradou a Cartierem, helemese.