Meo Fusciuni

28. února 2020 16:20
Offline Fleur blogger
Avatar
6093 příspěvků moje polička 19. března 2020 08:43

2 Shukran:

Horký mátový čaj v čajovně La Grande Mosquée Paris 5. Palčivá vůně máty právě přelité vřelou vodou, limetová štiplavost, jemná svíravost zeleného čaje, který posloužil jako základ pro luhování čerstvých mátových lístků. Po dvaceti minutách ztrácí máta na výraznosti, nápoj je vlažný a příjemně osvěžující a je čas porozhlédnout se po výzdobě čajovny s dlaždicemi v maurském stylu. Ve vůni se začíná rozvíjet nařezaný tabák, ale ještě ani nestačil pořádně uschnout, mezi prsty by se kroutil jako živý. Na to, jak je tahle vůně geniálně jednoduchá, je v ní obdivuhodný pohyb, protože složky mentol a tabák působí povzbudivě a zároveň zklidňují, jsou teplé a přitom v horku ochlazují, máta je žensky jemná a tabák mužsky robustní. Moc se mi líbí, ale o něco radši bych ji cítila na muži.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 04. dubna 2020 21:54

1# Nota di Viaggio (rites de passage) - Ostrý pepř vás řízne do nosu s dost podobně ostrou náloží citrusů. Jemná ani náhodou. Cítím nádech nějaké chemikálie, ale ne nepříjemný, který se rychle ztrácí. Nástup kadidla je náhlý a překvapivý, doprovázený mentolovou vůní. Díky ní zůstává celou dobu svěží a štiplavá v nose. Víc než orient v ní cítím katedrály a kostely po okuřování. Je opravdu velice zvláštní, přitahuje svým nevšedním složením. Nemůžu jí přiřadit do žádné skupiny, protože svěží kadidlovka se mi moc nezdá.

3# Nota di Viaggio (Ciavuru d'Amuri) - Vůně s fíkem mám ráda, ale  většinou je fík sladký a po čase často až otravný. Tady je v začátku výrazný, ale bez ulepené sladkosti. Je hlavní složkou až do konce. Postupně se mění od sladkého zralého, přes svěží v oparu citrusů, nahořklý díky pelyňku až ke krémovému s tóny bílých květin a pudru. Celé je to zabalené ve vůni dřeva. Je to jemná vůně, čistá, svěží a středomořská.

2# Nota di Viaggio (shukran) Meo Fusciuni - Začíná jako krásná a svěží vůně do horkých dnů. Je osvěžující, jako letní citrónová limonáda. Žádný čajíček, ale pořádně kyselá citronáda s lístky čerstvé máty, kterou jsem utrhla ze záhonu hned vedle právě posekané louky. Veliká škoda, že během odpoledne se na slunci ohřála, někdo mi ji přisladil pořádnou náloží medu a z  louky už nevoní čerstvě pokosená tráva, ale jen pampelišky. Tabák kolem ani neprošel. Vůně s mátou a citrusy už jsem měla a nakonec jsem je nikdy v létě nepoužívala, většinou ze stejného důvodu, že svěží nevydrží. Tuhle určitě nepotřebuju.

Luce Meo Fusciuni - Zelená, ale i sladce ovocná.  Ty složky nějak nemůžu oddělit. Sladký tabák ve vanilkovém obležení. Úplně mi tam chybí kůže, bříza snad rozdrcený list mezi prsty, ale je tam nálož vanilky, ambry a santalu a neustále malinko vykukuje cedrový tón, který není kyselý. Líbí se mi .

Little Song Meo Fusciuni - Hned v začátku káva s náloží tabáku. Zatím co káva se hned vytrácí, tabák nabere na síle. Bohužel je to tabák typu popelníček. Teprve mnohem později se ke slovu dostanou ostatní složky, ale pouze v omezeném množství. Od všeho trochu. Okvětní lístek růže, plátek citrónu, špetka zázvoru a pižma. Je to takový pánský klub. Doutníky a luxusní alkohol. Líbí se mi, ale zdá se mi naopak víc pánská.

 Odor 93 Meo Fusciuni - Zkouška jen na papírek. Možná tím, že to není na kůži, tak se mi nezdá nijak nebezpečná. Určitě by mi v tomhle parfému udělal neplechu narcis, který i z papírku má trochu animální nádech. Když se od toho  oprostím, tak zbytek je kadidlová vůně s trochou citrusů, zeleným tabákem a špetkou bílých květin. Gumový tón jasmínu a tuberózy se ještě výrazně objeví v závěru. Určitě zajímá, ale víc ji zkoušet nebudu. 

Spirito Meo Fusciuni - Charakterizovat ji můžete jako dřevitou, svěží a kořeněnou. Vetiver tuhle vůni posouvá hodně pánským směrem až k pánské kolínské. Je zde pronikavý, čerstvý a štiplavý.  Kdybych ji měla k něčemu přirovnat, tak Aventus. Hřejivá a chladivá zároveň,  zemitá, citrónová, s doteky  bylinných tónů, mírně kořenitá, kouřová.

L'oblìo Meo Fusciuni -  Začátek je mi silně nepříjemný. Slamněnka politá sladkým sirupem, všechny složky výrazné, překřikující se. Hned po nástřiku jsem si říkala, že tu vůni znám, že ji mám, že je to něco co se mi v menším množství líbí. Když se trochu usadila, tak mi to hned došlo Angélique Noire. Nevím, která složka tady udělá tak výraznou vanilkovou a  sladkou vůni,  ale později na mé kůži vyznívá úplně stejně. Pánská to neumím představit, jedině by na muži voněla jinak. 

Notturno Meo Fusciuni - Ihned po nástřiku je to ostrá směs neidentifikovatelných vůní a za minutu nic, ale vůbec nic. Už jsem si říkala, že moje kůže tuhle vůni požírá, ale potom se začne objevovat kadidlo. Napřed výrazné, později jemnější a proslazené ambrou a kapkou alkoholu, který by mohl být kvalitní rum a nějakým ovocem.

Narcotico Meo Fusciuni - Tak tohle je na mé kůži učiněná hrůza. Chemické rozpouštědlo a koňské koblížky zabalené do koženého vaku. Později stále něco mezi šílenou desinfekcí a hnilobným zápachem.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:21

vůně v pořadí, v jakém jsem je zkoušela:

NOTTURNO

v cizím dámském pokoji, u stolu pod oknem, čekám až se hostitelka vrátí a rozhlížím se okolo... nemá tu dvakrát uklizeno:-) nejdřív ostrá vůně laku na nehty.. pak, intenzivně, něco velmi známého a jedlého.. no ano jistě, bůhvíjak dlouho otevřená plechovka ananasu naloženého v cukrové vodě

a, vida - nově otevřená lahvička březového šamponu

ehm ne, to je  pasta z březového dehtu na sestřenčinu lupénku:-P

vedle leží staré kožené pouzdro na psací potřeby

venku za plotem sousedi pálí klestí a bůhvíjaké smetí. když mě zavolá do kuchyně, s úlevou vstávám a nesourodou směs nepořádku nechávám za sebou.

to jsem ještě nevěděla, že v kuchyni budu usazena do starého koženého křesla, ze  kterého vinou prasklých per v sedáku budu vstávat jen s obtížemi, jako by mě obklopilo a nechtělo pustit. kdoví, jak staré je a kdoví, kdo všechno v něm sedával přede mnou

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:23

LITTLE SONG

pepřové kafe! nakládaný sušený zázvor, prosypaný kávovými zrny. mletý kafe se sušeným zázvorem. pepř, pepř.. a růže a šalvěj. a a... všecko. píseň o lodi, jež dováží čaj a kávu. námořníci žvýkají tabák a pijí karibský rum. vezou kávu, čaj, koření a sušené byliny, růžový a bergamotový olej, okolo lodi se vznáší oblak vůně, který vítr odnáší daleko, daleko až na pevninu. i ten, kdo si nic z cizokrajného nákladu nemůže dovolit koupit, může aspoň dýchat tu krásnou vůni:-)

no a pak si koupí alespoň theissovy pastilky proti kašli, na tuberu jsou sice slabé, ale pro tu chvilkovou iluzi lepší budoucnosti..

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:25

NARCOTICO

chladná chodba ve starém městském domě, ze sklepa se táhne pach plísně, uskladněných brambor a stoletého uhelného prachu. schody z teracca jsou ošlapané ale týden co týden čistě umyté

stoupám po nich až do podkroví

tam, za lakovanými dveřmi, na stěnách visí kůže exotických zvířat, hlavy s roztodivnými kroucenými rohy, skleněné oči ně sledují, mezi nimi visí masky prapodivných božstev.. na malých vykládaných stolečcích, na lakovaných černých poličkách v cizokrajných tepaných mísách a pohárech nasypané potpouri z bůhvíjakých bylin a kytek .., v kamenných hmoždířích doutná kadidlo a pryskyřice. bydlí tu čarodějka? cestovatel z dob dávno minulých? podivínský sběratel?

nevím a raději to nechci vědět, potichounku se zase vytratím..

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:27

ODOR 93

plastové bonbony

bílé narcisy

hmhm.. kosatce? bane, to je tuberóza, pěkně vostrá!

žvýkačkově plastová tuberóza, mírně dozelena, jedovatá bílá kytka s tygřím žíháním

pořádně jedovatá kytice vázaná z bílých květin s trochou medu.  pánové tabák s kadidlem se někde zapomněli:-)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:31

SPIRITO

to přece znám! krásně povědomá, rozhodně pánská, ale miluju ji. navonět se touhle vůní, mohla bych skončit jako Narcis:-) a kdyby se jí snad navoněl kterýkoliv muž.. kuš!

2# Nota di Viaggio SHUKRAN

mátový čaj s citrony nakrájenými na kolečka, silný, sladký, dobrý.. trochu těch žlutých citronových bonbonů z plechovky 

intenzivní řezaná máta

veselá a skvělá vůně, dokud... dokud po asi dvou hodinách nepřejde do prapodivného pachu výluhu z kopřiv

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:34

L'OBLIO

koření, tabák a vanilka.. skořice? jedlé, moc příjemné a spíš pánské. sladké mléčné dřevo a opravdu cítím slaměnky. krásná, suchá vůně. sladce mléčné sušené květy, vidím vazbu ze suchých květin ve váze na stole, už mírně zaprášenou, zavřeným kastlovým oknem v oprýskaném rámu vnikají dovnitř šikmé paprsky světla.. venku je teplý letní podvečer. škoda, že to neumím namalovat

3# Nota di Viaggio CIAVURU D' AMURI

v úvodu cítím zelený jasmín s kadidlem. zelená postupně začíná přejímat vládu a ukazuje se její fíková podstata. zároveň se nahoru dere i něco dřevitého, ale mezitím se kadidlo někam vytratilo.. odvanulo ve formě kamenného prachu. a cítím i nějaké indoly, jasmín tleje.. aha už chápu, tohle je kostnice

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:36

1# nota di viaggio RITES DE PASSAGE

sytá zelená. řízné citrusy, nálož mechu a kapradí, pak množství pepře. zeleně mechový začátek se přes ostře pepřovou fázi postupně začíná prohřívat a sládnout. zemité mentolové pačuli položí základ pro dřevěné schody ke slunci, na kterém se rozpouští vonné masti a oleje v kamenných miskách a vysychají kožené pytlíky plné čarovných bylin. toto je opravdový čarodějnický lektvar, poslední, který zkouším a teprve v něm jsem objevila vůni, která odpovídá představám dle popisu Mea Fusciuniho:-)

Offline Fleur blogger
Avatar
6093 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:41

Renusatko viktorka_od splavu Moc hezky jste to shrnuly! Zdá se, že zatím zde není moc adeptů na nějaké kolektivní parfémové přání...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 21:46

Fleur pro mě snad jedině jako dárek pro muže, ale ten se nevoní, takže nic:-) L'oblio, Narcotico a Little song i rites de passage se mi líbí, ale ne až tak, že bych po nich zatoužila

a teď koukám, že jsem zapomněla na Luce! ta vůně je opravdu nezachytitelná:-):-)

Offline Korsičanka
Avatar
12845 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 22:22

viktorka_od splavu Krásně poeticky posáno, leč nikdo nezahořel... Shukran má velkého konkurenta v Tauerově Švýcarskoalpském Vzduchu a Heeleyho Mátě...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 22:22

Korsičanka jojo pravdu díš

a ještě 

LUCE

mandle a vanilka. připomíná trochu l'instant magic

žádný les, žádná zeleň..

trošku kůže a vanilky s ambrou..

tuším pěknou vůni, ale já prostě nic necítím:-((

a to skoro nic přetrvává celý den.. něco dřeva, kůže, sladkosti, moc příjemné, ale nepostižitelné, nezachytitelné... sakra ta mě štve! chtěla bych se zlít od hlavy k patě, chtěla bych se v ní koupat, vymáčknout všechno co to dá

napodruhé už cítím víc pryskyřic a kousek pěkné kůže, ale vážně jen kousek

ten pohled přes skleněný střep je asi výstižný, vůně se schovává za velkým zaobleným kusem skla, jako bych se přes něj nemohla dostat do toho krásného světa tam v dálce

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 14. dubna 2020 22:41

Fleur Kolektivní nevidím vůbec

Offline euridike blogger
Avatar
3493 příspěvků moje polička 15. dubna 2020 09:37

viktorka_od splavu Díky za recenze, však už jsem vyhlížela něco nového...

Offline andry
Avatar
2699 příspěvků moje polička 21. dubna 2020 20:31

Takže si píšu Luce, Ciavuru a - kterou? Narcotico? Little Song?

(ne chladnou, ne citrusy a bylinky, ne kadidlovou, ne vyloženě pánskou)

Kdo mi poradí, aby si pak mohl přečíst, že se mě pokusil omráčit?

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 21. dubna 2020 20:56

andry Minimálně bych byla zvědavá, co budeš na Narcotico říkat.

Offline Fleur blogger
Avatar
6093 příspěvků moje polička 21. dubna 2020 23:03

andry Notturno

Offline andry
Avatar
2699 příspěvků moje polička 17. července 2020 21:49
Reakce na Fleur:

andry Notturno

máš výborný odhad. ještě jsem nezkusila všechny, ale tahle mě hodně vzala.

Offline Fleur blogger
Avatar
6093 příspěvků moje polička 17. července 2020 21:51

andry Taky mi připadala zajímavá .