Fotím, fotíš, fotíme

09. srpna 2014 22:06
Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 17. července 2017 01:03
Reakce na paktofonika:

A666 Tak som si to ešte raz celé premyslela. Určite postrebujem malý fotoaparát. Doteraz som mala Canon Powershot SX110. Jeho veľkosť mi vyhovovala. Fotila som prevažne len na automat, chcela by som to ale zmeniť a naučiť sa fotiť. Investícia by to mala byť jednorázová, ešte neviem či ma to bude baviť, ale dala som si za úlohu to skúsiť a venovať sa tomu. Ak by ma to bavilo určite si časom kúpim niečo lepšie. Cenovo to vidím max do 500€, ale ak si pomyslím že by ma to náhodou nechytilo  No možno by bolo naozaj lepšie začať s niečím lacnejším a až sa to naučím tak poriadne zainvestovať. Len či nieje limit tá veľkosť.

A ďalšia otázka je, dá sa s kompaktom natočiť video v slušnej kvalite? Priateľ totiž navrhuje, že bude lepšie kúpiť GoPro(prípadne inú značku)  a tam sa dájú točiť videá a fotiť. Pozerala som pár recenzií, v režime fotenia je tam len pár nastavení. Takže to by som mala kvalitné videá ale s fotením by som sa asi nikam nepohla. 

Mojím cieľom sú fotky ako má KoraKora vo vlákne Chlpáči :D No to je asi ešte dlhá cesta predomnou. 

Tak jsem koukla do vlákna k Chlupáčům, Kora Kora má fakt pěkné fotky. A pravdou je, že tak super hloubku ostrosti u portrétovek psů (krásně ostrý pes, rozmazané pozadí) se jen s kompaktem většinou dosáhnout nedá. Stejně tak může být trochu problém s tím, že na fotky v pohybu je potřeba fakt krátký čas - tj. dobrá světelnost objektivu (aby propustil najednou co nejvíce světla a tudíž se zkracovala doba focení - tuto vlastnost udává clona, čím menší, tím lepší světelnost) případně větší čip aby snesl větší citlivost (ISO)...... To, že má Kora FullFrame (nebo alespoň opravdu lepší foťák), je na těch fotkách docela znát, protože fotit rychlejis e pohybující zvířata za zhoršené světelnosti je opravdu oříšek.

Ten Canon Powershot ještě máte anebo odešel do věčných lovišť? Na jaký režim jste nejčastěji fotila - automat nebo alespoň nějakou poloautomatiku (priorita clony, priorita času, plný manuál)? Tušíte vztahy mezi ISO, clonou a časem? Ten foťák totiž dle parametrů co jsem našla nevypadá zase tak špatně, hlavně má ty režimy s možností pokročilejší volby nastavení a ani světelnost není zlá (i když samozřejmě klesá se zoomem - světelnost je clona, čím menší číslo, tím lepší). Mě osobně by na něm vadila jen absence hledáčku. Pokud fotoaparát ještě funguje, pak bych zatím koupi nového hned neřešila a spíše se učila využívat všech možností toho současného. Až teprve když budete mít pocit, že tušíte, jak kterou situaci vyfotit a jak z vašeho fotoaparátu vytěžit maximum a začne vás brzdit technická kvalita, pak bych uvažovala o koupi něčeho pokročilejšího. Ale to už asi budete vědět, co vlastně chcete, požadavky budou konkrétnější.

Pokud fotoaparát dosluhuje, poohlédla bych se po něčem podobném (případně si nechala poradit v obchodě, přiznám se, že v kompaktech se zase tolik nevyznám). Možná bych zauvažovala nad pořízením něčeho s hledáčkem, ten totiž mění perspektivu a navíc s foťákem přímo u oka leckdy udržíte delší časy než s foťákem v natažených rukou....... Za sebe bych doporučila tu FZ200 od Panasonicu - má světelnost 2.8 po celý rozsah zoomu, což není časté a rozhodně se to hodí hlavně při focení dynamických objektů za horších podmínek. A zase bych se snažila naučit využít možnosti foťáku až do mrtě a pak uvažovala o koupi něčeho pokročilejšího. Protože všechny pokročilejší verze jsou většinou dražší, vyžadují častější investice (objektivy) a hlavně jsou větší. A pak se může stát, že prostě fotit ani nezačnete, protože se vám nebude chtít foťák tahat a protože ho nebudete umět ovládat, tak ta kvalita fotek nebude taková a zase to odradí......

Rozhodně dobrý nápad je začít kurzem. Dobré kurzy dělá Fotoinstitut, mají kurz Zákaldy focení pro každého, kde nezáleží na typu fotoaparátu.......

Cos e týče kamery GoPro, zkušenost nemám. A taky teda netoším většinou videa na fotoaparát. Ale vím,ž e spousta blogerek/blogerů používá právě fotoaparáty pro točení videí na blogy - blogerky mají většinou PENy od Olympusus. Takže evidentně je asi lepší varianta mít foťák co umí točit než kameru co umí fotit..... A můj osobní tip je, že GoPro kamerou se fotkám od Kory Kory ani nepřiblížíte....Jinak pokud chcete točit, je potřeba to zoheldnit ve výběru, ale tam nejlépe poradí profíci v obchodech. Každopádně při pořizování nového přístroje doporučuji zajít do specializovaného obchodu (FotoŠkoda, Megapixel apod.) a poradit se, foťák si ošahat, vyzkoušet......

Offline dzizisketa
Avatar
7440 příspěvků moje polička 18. července 2017 16:09

Jindřicháč při stmívání

Offline dzizisketa
Avatar
7440 příspěvků moje polička 18. července 2017 16:14

Voda - rybník Žofinka v chlumecké soustavě a borkovická blata

Offline dzizisketa
Avatar
7440 příspěvků moje polička 18. července 2017 16:15

Léto

Offline dzizisketa
Avatar
7440 příspěvků moje polička 18. července 2017 16:16

Cuknštejn

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 18. července 2017 22:37

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 18. července 2017 22:39

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 18. července 2017 22:41

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 19. července 2017 08:55
Reakce na dzizisketa:

Ten Jindřicháč je dobrý. Ty se taky dostaneš na hodně zajímavá místa... 

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 19. července 2017 20:10

Koupila jsem si nový polarizační filtr. Je slim, dodán v nádherné kovové krabičce, 10 let záruka. Mám obrovskou radost..A když se zaregistrujete do jakéhosi jejich klubu či co, tak když si filtr poškodíte,dostanete nový za poloviční cenu... nějak tak to tam píšou

www.vffoto.cz

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 19. července 2017 20:14

Offline Noren
Avatar
616 příspěvků moje polička 20. července 2017 13:54

Něco z léta

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 20. července 2017 13:58
Reakce na Noren:

ááách...všechno je to nádhera!

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 20. července 2017 16:11
Reakce na Noren:

Super

Offline Unnamed
Avatar
1141 příspěvků moje polička 20. července 2017 16:44
Reakce na Noren:

WOW! Jako ty fotky jsou tady vsechny krasny (u Berty uz ani nekomentuju  ), ale tohle je teda parada.

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 20. července 2017 18:32
Reakce na Noren:

Krásný.

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 20. července 2017 20:15
Reakce na Noren:

 

Offline Berta
Avatar
3487 příspěvků moje polička 21. července 2017 09:01

Fotka vlastně  nic moc... ani kvalita, ani krása, ale je to jen taková náladovka ze včera mobilem 

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 21. července 2017 10:41
Reakce na Noren:

Jedna hezčí než druhá.

Offline dzizisketa
Avatar
7440 příspěvků moje polička 21. července 2017 13:22

Variace na romantické téma "myslitel v lůně přírody"