Cestování

09. srpna 2014 10:36
Offline Kokoska
Avatar
28258 příspěvků moje polička 30. zaří 2019 21:18

dorota jo, tam je pořád co objevovat.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 30. zaří 2019 21:51

Kokoska 

Portugalsko je hrozně fajn, já se tam musím vrátit, protože jsem si tam omylem smazala spoustu fotek z dovolené těsně před odjezdem. 

Offline Muslik
Avatar
189 příspěvků moje polička 30. zaří 2019 22:06

Jordánsko na týden přede mnou. Máte někdo zkušenosti a tipy? 

Offline Kokoska
Avatar
28258 příspěvků moje polička 30. zaří 2019 22:11

dynda to je určitě důvod! Tam je to tak fotogenické, až jsem si kolikrát říkala "Koukej očima a nečum pořád do hledáčku" :) To člověk chce zvěčnit ještě tuhle uličku a tuhle skálu a přitom je potřeba ten foťák odložit, sednout si a jen koukat a vnímat.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 30. zaří 2019 22:19

Kokoska 

Já jsem už mockrát zažila, že jsem někde nevytáhla foťák, že to z nějakého důvodu zrovna nešlo a řekla jsem si, že si ten pohled musím zapamatovat. Tak mám v hlavě několik obrázků, které si jenom pamatuju. Ale to, co jsem v Portugalsku fotila, jsem takhle zrovna neukládala. No nic, není to zas tak daleko, klidně si to zopakuju.

Offline Kokoska
Avatar
28258 příspěvků moje polička 30. zaří 2019 22:37

dynda V roce 2002 jsme v Portugalsku byli, některá místa jsme si teď zopakovali a vůbec to nevadilo. Jen tenkrát to byly hlavně památky UNESCO a letos spíš příroda a venkov.

Pro zajímavost Lisabon 2002 a 2019 :)

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 01. října 2019 04:43
Reakce na Kokoska:

jinx já taky. V těch malých horských městečkách by se dalo pobývat dlouho - bílé nebo kamenné uličky, kavárničky, hospůdky, líné podvečery... a u moře taková nostalgická mlhavá rána, jak se odpařuje voda... moc hezká krajina. A moc dobré jídlo a pití všude, moc dobrá vína, kafe (náprstek o síle, že se zkroutí jazyk, jak italské ristretto) je většinou tak za 60 centů, grilovaná masa, ryby, skvělé zeleninové polévky... jo, tam by se dalo vydržet.

​jo, to je presne ono, to miliju  zni to krasne

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 01. října 2019 06:57

Kokoska Moc hezký fotky, i povídání, docela mě to navnadilo!! A to srovnání je vtipný :-)

Muslik Jé, o Jordánsku jsme teď taky uvažovali, s dětmi, které tam nikdy nebyly, jsou teď hrozně levné letenky! :-) Já byla jen v Petře, takže moc neporadím, je to prostě pouštní krajina :-) A vzhledem k infrastruktuře bych si asi předem zjistila, na kterém místě se dá zajet k Mrtvému moři, protože tam se bez sprchy neobejdete a rozhodně to nejde všude ani z druhé strany, natož tady. Do Petry chcete na den, nebo na víc? 

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 01. října 2019 12:05
Reakce na Kokoska:

Tam je to tak fotogenické, až jsem si kolikrát říkala "Koukej očima a nečum pořád do hledáčku" :)

​Hm, tento problém poznám. Zistila som, že mi normálne odľahne, keď je niekde zakázané fotiť. Proste si to prezerám užívam a nebeží mi v hlave "aj tak to nemáš šancu všetko nafotiť, tak sa asoň dívaj / ale toto si FAKT chcem odfotiť"

Offline Karja
Avatar
35806 příspěvků moje polička 01. října 2019 13:03

Kokoska Krasny, jdu si asi setrit do prasaka! 

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 01. října 2019 13:04
Offline nellielovett
Avatar
5486 příspěvků moje polička 01. října 2019 14:22

Kokoska krásný fotky, jdu nám kouknout po letenkách

Offline Magráta
Avatar
7768 příspěvků moje polička 01. října 2019 15:13
@Kokoska - nádherné fotky (a kočky samozřejmě :-)) můj cestovní plán na příští rok je jasný :-)
Offline Kokoska
Avatar
28258 příspěvků moje polička 01. října 2019 18:03

Pokud někoho zajímá pro vlastní plány, která místa jsme projeli, můžu sem dát program zájezdu.

Offline Magráta
Avatar
7768 příspěvků moje polička 01. října 2019 20:06

Kokoska to by bylo fajn, díky 

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 01. října 2019 20:48

Kokoska áno, to by bolo super. Portugalsko je My sme pred pár rokmi za desať dní stihli akurát tak Porto, Lisabon a Paiva walkways, a strašne sa mi odtiaľ nechcelo. Mám ho v pláne zasa čoskoro

Offline Kokoska
Avatar
28258 příspěvků moje polička 02. října 2019 01:53

Portugalsko:

1.den: ráno odlet z Prahy do Lisabonu , celodenní pobyt a prohlídka města,čtvrť Belém (klášter dos Jeronimos),čtvrť Alfama (uličky mezi katedrálou Sé a kostelem sv.Vincenta), hrad sv.Jiří, čtvrť Bairo Alto, živé jádro města Baixa

2.den: rovinami Alenteja do města Évora (římské i křesťanské památky, úzké uličky, kromlech Almendres v korkových hájích, Monsaraz (opevněná ves), Mourâo (hrad, městečko, řeka Guadiana), na skok do španělské Extremadury (městečko Olivenza s hradem), středověký hraniční most přes Guadianu

3.den: přes Portalegre do pohoří Serra de Sao Mamede, Marvao (bělostná ves na kopci, kostelíky, hradby i hrad), Castelo de Vide (městečko na svazích pod mohutným hradem, židovská čtvrť), Amieira de Tejo

4.den: Monsanto (městečko na kopci z mohutných žulových bloků, pevnost), Idanha a Velha (vykopávky z římských i vizigótských dob, římský most, hradby), město Covilha , lyžařské středisko Penhas de Saude , do nitra skalnatého žulového pohoří Serra de Estrela a na nejvyšší horu pevninského Portugalska Torre (1 993 m), horské město Seia, N

5.den: do nitra hor, Sabugeiro (nejvýše položená vesnice v Portugalsku, 1 050 m), horské středisko Manteigas (údolí Zezere), Belmonte (mauzoleum a socha objevitele Brazílie Cabrala, hrad), Sortelha (opevněná vesnice s mohutnými branami) i Guarda (žulově šedé město, 1 050 m, katedrála, židovská čtvrť, panské domy)

6.den: delší přejezd z hor do vlídnější krajiny, Tomar (templářský hrad, kostel dle Jeruzaléma, slavné okno v manuelovském stylu), krátce poutní místo Fátima (místo zjevení P.Marie r.1917, bazilika), klášter Batalha (originální Nedokončené kaple, královské hrobky, jemné dekorace), večer a nocleh u moře v Nazaré (rybářská vesnice při Atlantiku, písečná pláž pod skalními útesy ), Sítio (vyhlídka na moře a Nazaré ze skalnatých útesů, poutní kostel)

7.den: Peniche (pevnost Fortaleza), klášter Alcobaca (cisterciácký klášter z r.1178, legenda o Pedrovi a krásné Iňes de Castro, jejich hrobky v klášterním kostele, město známé keramikou), krátká zastávka v krásném a možná až kýčovitém opevněném městečku Obidos s bělostnými domy , exteriéry paláce a kláštera v městě Mafra

8.den: přímořská vesnice Azenhas do Mar, skalnaté pobřeží a mys Cabo da Roca (nejzápadnější mys pevninské Evropy), oblast pohoří Sintra s královskými hrady a zámky, palác Queluz, v pozdním odpoledni příjezd na letiště Lisabon, návrat do Prahy.

Offline Kokoska
Avatar
28258 příspěvků moje polička 02. října 2019 02:05

Ta tlustě vyznačená místa se mi líbila nejvíc. Vynechala bych Obidos, to je další bílé městečko s hradem, ale strašně profláknuté a narvané turisty. A taky není nutná Fátima, pokud to pro vás nemá nějaký význam jako pro věřící, žádnou atmosféru místa to nemá. V horách jsme měli nějaké kratší procházky, přesně to nenapíšu, průvodce to tam zná a vždycky nás někde vypustil a jinde nabral, ale je to tam všude moc hezké. Na Torre má smysl jet za opravdu hezkého počasí, je to dost náročná cesta do kopce a ten den, kdy byla mlha, to nebylo nic příjemného. Pak jsme se tam ještě jednou stočili další den, to už bylo o něčem jiném. Je to tak na pokoukání a zpátky, ale kolem krásné hory, kdo neřídí, může se kochat. Nazaré bylo hezké v podvečer, na pobřežní promenádě spousta hospůdek, Sítio je nad ním, hezká vyhlídka. Azenhas, tam se dá jít kousek cestou nad útesy s vyhlídkou na Atlantik, i koupat se dá, když nejsou moc vlny, pokud jste otužilí.

Offline Muslik
Avatar
189 příspěvků moje polička 03. října 2019 19:25
Reakce na Garfie:

Kokoska Moc hezký fotky, i povídání, docela mě to navnadilo!! A to srovnání je vtipný :-)

Muslik Jé, o Jordánsku jsme teď taky uvažovali, s dětmi, které tam nikdy nebyly, jsou teď hrozně levné letenky! :-) Já byla jen v Petře, takže moc neporadím, je to prostě pouštní krajina :-) A vzhledem k infrastruktuře bych si asi předem zjistila, na kterém místě se dá zajet k Mrtvému moři, protože tam se bez sprchy neobejdete a rozhodně to nejde všude ani z druhé strany, natož tady. Do Petry chcete na den, nebo na víc? 

​Diky i tak. No k mrtvém moři se nechystám, to znám dobře z Izraele. Petru dáme určitě na 2 dny. Budeme si půjčovat auto, snad to bude s dopravou ok, nesmějte se, ale my jsme vždy bývalí velcí batuzkari, takže jsme si nikdy auto nepůjčovali, ale tam to jinak asi moc pohodlne nepůjde. Tak sem na to zvědavá. Ještě chceme určitě do pouště Wadi Rum, a zbytek se nějak uvidí jak se vše bude vyvíjet. 

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 03. října 2019 19:32

nonemy Petr Sís má výstavu v DOXu.