Blbé a drobné (parfemové) dotazy

12. srpna 2014 17:51
Offline domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 10:59

aha, mě by vůbec nenapadlo že listí z fialky voní po fialkách, myslela bych že listí je listí a voní prostě "zeleně":D

Jj, voní zeleně, s jemnými květinovými podtóny.

Offline domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 11:12
Reakce na slniecko:

Pravdepodobne je ťažké ju extrahovať a ďaleko jednoduchšie nahradiť zmesou iných surovín, alebo chemickou napodobeninou. Tak ako píšeš, nie j prolblém ju imitivať, tým pádom sa asi ekonomicky nevyplatí vyrábať ju niektorým "tradičným" spôsobom.

Přesně tak. Extrahovat vůni z fialkového květu je pracné a nákladné, takže absolutní silice je obrovská vzácnost. Běžně se tedy nahrazuje směsí například něco+zelené fialkové listy a/nebo syntetickými látkami jako jsou ionon a methyl-ionon, které květ fialky přirozeně obsahuje a které byly syntetizovány už v roce 1893.

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 11:16
Reakce na domenica:

Díky. Tak to je zajímavé s těmi řetězci... pravda je, že klíč, podle kterého si konkrétně u Guerlainu vybírají položky do svého portfolia, jsem zatím nepochopila

Amun
Avatar
10. listopadu 2017 11:16
Reakce na domenica:

Co presne je ta silice? Je to neco, co se treba po par kapkach prida do parfemu? (jakoze v neredenem stavu to je takova sila, ze to ani nejde pouzit?)

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 14:33
Reakce na Amun:

Sú to éterické oleje. Éterické preto, lebo prchavé (keby neboli prchyvé, nevoňali by). A áno, jednak je to koncentrované a jednak sú v olejovej forme, takže sa riedia alkoholom, aby sa dali používať.

Olejové parfémy bývajú riedené nejakým olejom bez výraznej vône, väčšinou jojobovým.

Neriedené by boli aj dráždivé na kožu, stačí si kuknúť odporúčania na riedenie pri výrobe domácej kozmetiky.

Amun
Avatar
10. listopadu 2017 14:38
Reakce na slniecko:

Vyrabela jsi nekdy vlastni parfem?:D

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 14:47
Reakce na Amun:

Áno.

Amun
Avatar
10. listopadu 2017 14:54
Reakce na slniecko:

jak to dopadlo? byla to vune, u ktere by clovek nepoznal, ze je delana doma? Me tohle domaci crafteni strasne bavi, ale na parfem si asi dlouho netroufnu :D zatim jsem u vonavych svicek :D

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 15:26
Reakce na Amun:

Tak, ja to robím priebežne. Hlavne je to také hranie sa. Momentálne sa napríklad snažím prísť na správny pomer olejčeka a alkoholu,aby mi vyšiel soliflor materinej dúšky. Mám asi 5 rôznych olejov a skúšam pomery. Sranda je, že keď to rozriedim, tak to vonia ako tymián, nie ako myterina dúška. Možno na to kápnem, ak nie, tak asi klesnem tak hlboko že si spravím olejový z jojobáku.

Inak, keď si pozrieš, do db, aké množstvo parfémov existuje a koľko - hlavne prírodných - značiek robí vône na základe 3-4 esencií, tak hej, nositeľné to je. Pre mňa je to ale skôr hra s kombináciami, skúmanie, čo s čím čo spraví,, ako z hľadiska vône, tak z hľadiska výdrže.

Amun
Avatar
10. listopadu 2017 15:28
Reakce na slniecko:

bych chtela jit na nejaky workshop :D jinak blby dotaz. Pokud jsou ty parfemy redene v oleji/olejich, nemelo by to teoreticky delat fleky na obleceni?

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 15:34
Reakce na Amun:

Ak to kvapne na oblečenie, tak mastný fľak to asi spraví. Ale tie oleje sa väčšinou dávajú na pulzné bodz, za uši, na zápästia. Navrch bývajú balené v rollonoch, takže to je taký tenký film, že aj keď sa ti ošuchne o oblečko, tak aspoň mne to ešte nič s oblečením nespravilo.

Ale subjektívne mám oveľa radšej "normálne" alkoholové.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 15:35

Jo a workshopy robia kdekade, môj malý tajný sen e výlet do Grasse spojený s workshopom v Galimarde, alebo Fragonarde.

Offline domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 15:45
Reakce na Amun:

Silice jsou to, co tvoří vůni květů a někdy i ostatních částí rostlin (listy, kořeny, semena). Je několik způsobů jak je izolovat - extrakce, destilace, lisování... Většinou jsou pak ve formě kapaliny, nerozpustné ve vodě, rozpustné v alkoholu. Neředěné silice mohou velmi nevonět, mohou obsahovat jedovaté látky, způsobit prudkou reakci organismu...

Offline Mína
Avatar
239 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 13:33

Všimla jsem si podobnosti flakónů značek Aedes de Venustas a Au Pays de la Fleur d'Oranger - mají stejné tělo, liší se jen vrškem. Trochu mě to zklamalo, u nadstandardních vůní bych očekávala nadstandard ve všech směrech

Setkali jste se s něčím podobným, v rámci různých značek? 

Foceno ve spěchu, takže se omlouvám za kvalitu fotek i za tu papírovou tašku v pozadí - dřevo mi jeden z flakónů pohlcovalo.

Offline Miru
Avatar
13848 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 13:38
Reakce na Mína:

...momentalne si nevzpomenu na konkretní priklady, ale tech pripadu je nemálo, kdy si jsou flakony různých značek značně podobné.

No, kolikrat i jejich obsahy...

Nicméně - barevná kombinace na fotografiích je úchvatná.!

Offline Mína
Avatar
239 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 13:41
Reakce na Miru:

Tyhle si ale nejsou jen podobné, to tělo mají úplně stejné, přední a zadní stěnu flakónu tvoří vlnovka - nevím, jestli je to z fotek patrné. 

Děkuji za pochvalu, ale ta barevná kombinace se vytvořila jaksi sama.

Offline Miru
Avatar
13848 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 13:45
Reakce na Mína:

Jo, vidim to.

No tak spolu ladí aspoň...

Podívala bych se, která značka, vůně vznikla dříve, resp. kdo se opičil...

Ale chapu - ja zas jsem alergická, když někdo obšlehává vůně samotné...

Offline Mína
Avatar
239 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 13:47
Reakce na Miru:

No, to jsme asi všichni tady.

A kdo se po kom opičil? Vypadá to, že dřív začala používat tyto zvlněné flakóny značka Au Pays de la Fleur, snad už v roce 2005 u Neroli Blanc. Aedes až v roce 2012 

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 22:33

Mám dotaz...chtěla bych si ještě objednat na zkoušení nějaké vzorky..Ingredients. 

Co bych neměla vynechat? Mám v plánu nejspíš 10. Amouage mám prozkoušené, asi téměř všechny. Nechci nic s růží. Spíš sladkosti. 

Offline cinkja
Avatar
1514 příspěvků moje polička 14. listopadu 2017 22:39
Reakce na Renusatko:

Tak pokud sladkosti, tak určitě Profumum Roma. Třeba dnes do prodeje nově zařazené Sorriso .