Blbé a drobné (parfemové) dotazy

12. srpna 2014 17:51
Amun
Avatar
27. října 2017 15:27

Me by zajimalo, proc je ta fialka tak straslive nedostupna. Dejme tomu levandule - koupis ji uplne vsude, v jakekoli forme od oleje po mydlo. Nezda se, ze by byl nejaky problem v tom tu vuni imitovat (mam ted doma olej do lampicky za asi 4 libry a voni to krasne). Podobne ruze, hermanek... :D jako ten olej, co jsi sem dala, me opravdu laka. Vedet, ze to je presne ono, tak i ten mililitr.... mmm :D 

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 15:38

"Vůně: silná, léčivá, zelená vůně."

To bude fialkový list.

Ale inak dakujem, pridávam si na zoznam potencionálnych zdrojov, tento obchod som zataľ v merku nemala..

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 15:40
Reakce na Amun:

Pravdepodobne je ťažké ju extrahovať a ďaleko jednoduchšie nahradiť zmesou iných surovín, alebo chemickou napodobeninou. Tak ako píšeš, nie j prolblém ju imitivať, tým pádom sa asi ekonomicky nevyplatí vyrábať ju niektorým "tradičným" spôsobom.

Offline alibi blogger
Avatar
3951 příspěvků moje polička 27. října 2017 15:40
Reakce na Amun:

já tomu rozumím tak, že bys chtěla vůni, kterou cítíš jen závanem z šamponu. abys ji mohla inhalovat ve větším množství. problém je v tom, že parfemace šamponu není jistojistě jen ta fialka. tudíž parfém soliflor pouze z fialky ti bude vonět jinak. dokonce možná smrdět. troufnu si říct, že ve velké koncentraci ti bude smrdět určitě. já se vonnými esencemi poprvé při vaření mýdla málem přiotrávila :D

ad absolut - U fialky jsem to přesně nezjišťovala, ale asi to bude podobné jako u kosatce. U kosatce je to zjednodušeně tak, že se usuší oddenky, pak se destilují na přírodní olej – pastu (konkrétum). To ale obsahuje vosky a tuky, které tam nejsou žádoucí, takže se pak rozmíchá v lihu, vymrazí, přefiltruje a dále chemicky zpracuje na absolut (absolue).

Online viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 27. října 2017 15:44
Reakce na slniecko:

aha, mě by vůbec nenapadlo že listí z fialky voní po fialkách, myslela bych že listí je listí a voní prostě "zeleně":D

Offline alibi blogger
Avatar
3951 příspěvků moje polička 27. října 2017 15:48

a jak píše slniecko , tak fialka je velmi vzácná esence, tak je nahrazována právě kosatcem.

"Květy březnových fialek vydávají vzácnou vůni pocházející od etherického oleje v nich uloženého, jejž však jest obtížné vyrobiti. Proto je pravý fialkový parfém neobyčejně drahý a vzácný, a tak zvané jemnější fialkové parfémy jsou většinou směsí různých jemných voňavek, levnější pak obyčejně přípravky z fialkového kořene.

Fialkový kořen, kosatec kořen - Radix iridis florentinae. Florentinský kosatec, Iris florentina, v Italii často divoce rostoucí, má plazivý oddenek potažený hnědou korou, kteráž však ještě v čerstvém stavu se z něho slupuje. Fialkový kořen přichází v obchodě v bělavých, někdy vidlicovitě rozvětvených kusech, na povrchu uzlovitých, ztlouští palce a délky prstu. Čerstvý voní příliš silně, při vysýchání pak vydává jemnou vůni, podobnou fialkám. Fialkový kořen má býti pokud možno čerstvý, vláčný, těžký, na lomu bílý, nikoliv žlutavý. Používá se k přípravě vonných prášků a k vázání jiných vonných látek."

Zdroj: Dr. Jar. Procházka, Voňavkářství a prostředky kosmetické, nakladatel I. L. Kober, Praha 1924

edit: esence z levndule je v porovnání s fialkou velmi jednoduchá k výrobě, proto je relativně tak levná

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:04

No práve, nevoniapo fialkách, ale trpko zelene.

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:07

Tu je pekný článok....a ešte som narazila na informáciu, že na 1kg absolutu pred vojnou stálo okolo 10,000 US dolárov.

http://www.whitelotusaromatics.com/newsletters/violets_of_grasse

Online viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:08
Reakce na slniecko:

no jasně, ale proč je to pak fialkový extrakt? když to může být třeba z pampelišky:P

Offline ISON
Avatar
327 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:12
Reakce na Korsičanka:

Děkuji, zkusím to risknout :)

Amun
Avatar
27. října 2017 16:17
Reakce na slniecko:

wow, tak to je opravdu hodne. Mne se u te fialky moc nedari sehnat ani tu chemickou nahrazku, vsude je jen ten zeleny list (do aromalampicek a tak). V Praze jsem mela celou zahradu plnou divokych fialek, co jsem prinesla z lesa a jim se darilo. Ta vune se neda zapomenout  neco prekrasneho. Ted si rikam, ze mit zahradu plnou fialek je asi jako mit misto travy zlaty koberec :D

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:19

Keď je to z listu, je to v podstate z fialky (ale slušný predajca na to upozorní).

A tie ostatné, no to máš ako "Jahodový džús s 20% obsahom ovocia", kde zistíš, že je to to z cvikly, jabĺk a nviemčoho a prípadne je pridaných aj 2-3% jahôd.

Detto - pri parfémových olejoch - slušný výrobca uvedie zloženie:

https://www.providenceperfume.com/collections/perfume-oils

Alebo aspoň upozorní, že ide o zmes:

https://www.bulkapothecary.com/violet-fragrance-oil/

"Bulk Apothecary only sells the finest quality ingredients and our Violet fragrance oil is no different.  All of our oils are custom blended by a team of perfumers....."

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:20
Reakce na Amun:

Jedine, ak to dokážeš abstrahovať z tých kvetov:)))

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 27. října 2017 16:24

Jo a chemickú máš tu, nemám ju vyskúšanú, ale výrobca by to mal byť slušný:

https://www.perfumersworld.com/product/violet-fleuressence-6IG08436

Offline woman27
Avatar
298 příspěvků moje polička 28. října 2017 09:37

Mám fakt blbý dotaz. Ráda bych vložila do sekce "Poptávka" odstřik Louve (S. Lutens) a nějak se s tím nejsem schopna popasovat. Děkujil

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 28. října 2017 15:02
Reakce na woman27:

V čom je problém?

Offline woman27
Avatar
298 příspěvků moje polička 28. října 2017 18:23

Už se mi to povedlo, asi jsem si seděla na vedení :-).

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 29. října 2017 18:37
Reakce na woman27:

Offline Jitka77
Avatar
1101 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 10:41

Mám dotaz. Kde nejlépe koupit Shalimar EdP? Chci si pořídit menší flakon (třicítku nebo padesátku). Dá se v tomhle věřit eshopům jako elnino, notino? Má vůbec EdP v nabídce nějaký kamenný řetězec (Marionnaud, Douglas, Fann)? Nevzpomínám si, že bych ji tam někdy viděla. Chci vědět, že voní, jak má.

Offline domenica blogger
Avatar
7963 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 10:47
Reakce na Jitka77:

Pokud jde o elnino a notino, nesetkala jsem se s tím, že by si někdo stěžoval (osobní zkušenost mám opakovaně s Eau de Cologne... i když těch dodavatelů mají mraky, takže stoprocentní výpovědní hodnotu to nemá). V nabídkách našich kamenných řetězců Shalimar není.