Oblíbené jídlo, aneb - co jíte nejčastěji nebo nejraději.?

11. srpna 2014 19:38
Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 31. srpna 2014 17:52

Miluju rajčata a jím je každý den, celý rok a ve velkém množství. Denně mám k večeři nebo k druhé večeři řecký salát s fetou nebo talíř rajčat s mozzarellou. Zeleninu obecné mám ráda (brokolice, květák, cuketa, lilek) - jen lehce spařenou nebo grilovanou a hlavně se sýrem! (parmazán, feta, mozzarella, olomoucké tvarůžky...). 

Často, jak jen to jde (mohla bych denně) jím sushi. Miluju ryby, krevety a další mořské plody.

Denně bych mohla jíst (a jím) těstoviny a rýži.

Maso nejím často, nějak nemám potřebu, ale když, tak si pochutnám. Třeba takový hovězí plátek, vepřové medailonky, kuře (ale to už dávno jen od farmáře), játra na cibulce, biftek (rare) a nepohrdnu ani tatarákem, ale už jsem ho neměla, ani nepamatuju. Z uzenin si občas pochutnám na dobré krůtí šunce a mám ráda italské prosciutto crudo.

Miluju jednoduchá česká jídla z brambor, jako bramborové placičky, bramborák, škubánky, bramborová šátečky s povidly. Brambory na loupačku (s fetou nebo balkánským sýrem) jsou taky delikatesa.

Miluju čínskou, vietnamskou, indickou, italskou a francouzskou kuchyni. Ale skoro všude se něco najde: třeba turecké/kazachstánské manti atd...

Miluju cokoli s mákem (a aby toho máku bylo hodně!).

Miluju šišku studeného bramborového knedlíku z předešlého dne.

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 31. srpna 2014 18:41
Reakce na domenica:

Manti jsem jedla jen jednou, v Arménské restauraci, jejich verzi se zakysanou smetanou s česnekem a dodnes na to vzpomínám. Umíš je vyrobit?

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 31. srpna 2014 19:17
Reakce na Ronna:

Ani jsem to nezkoušela. Mám tyhle a podobné taštičky moc ráda. Variace se najdou ve spoustě dalších asijských kuchyních (mongolská, vietnamská, čínská), Rusové je taky dělají, akorát že třeba ty vietnamské a čínské se podávají s ochucenou sojovou omáčkou a do té se namáčejí. Chodím na ně tam, kde je umějí připravit "jako doma",  ale dají se koupit i chlazené nebo mražené. To jsem zkusila nedávno a byly vynikající, autentické.

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 31. srpna 2014 23:05
Reakce na domenica:

A kde je mají chlazené či mražené?

Offline Miru
Avatar
13868 příspěvků moje polička 01. zaří 2014 17:44
Reakce na domenica:

...jo, když už je něco s mákem, tak hodně máku, úplné makové černo.!, ne pár ubohých zrníček...

Hmmm, taštičky, šišky s mákem.!

Spotřeba rajčat a mozzarelly u mě nyní poklesla - je na tahle jídla pro mě "zima"...

Prohřívám se - vývary, červené víno, maso, čokoláda, a tak...

Offline Afrika
Avatar
123 příspěvků moje polička 02. zaří 2014 15:09

Robila som svoju verziu pukaneckých párancov (párance z Pukanca). Treba uvariť bársjaké hrubé slíže, v troche vody zo slížov rozhabarkovať bryndzu, aby sa liala, medzitým na panvičke opiecť staré uvarené zemiaky, tie potom popučiť  a všetko to zmiešať dohromady.

Offline MirkaU
Avatar
271 příspěvků moje polička 02. zaří 2014 15:18
Reakce na Afrika:

Robila som svoju verziu pukaneckých párancov (párance z Pukanca). Treba uvariť bársjaké hrubé slíže, v troche vody zo slížov rozhabarkovať bryndzu, aby sa liala, medzitým na panvičke opiecť staré uvarené zemiaky, tie potom popučiť  a všetko to zmiešať dohromady.

A já si doteď myslela, že slovensky umím, ale podle tohoto receptu bych teda neuvařila 

dusty
Avatar
02. zaří 2014 19:19
Reakce na MirkaU:

Veru, vkráda sa jej do písomného prejavu akýsi archaický tón. Slota by z nej mal radosť.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 02. zaří 2014 19:20
Reakce na MirkaU:

Přesně tak, koukám, jak puk(anec):-)

Offline barbucha blogger
Avatar
30683 příspěvků moje polička 03. zaří 2014 09:15

A to já vím přesně, co jsou to slíže, heč! Už od tý doby, kdy jsme se dohadovali nad názvem skupiny Horkýže slíže

Mimochodem ten recept zní podobně strašlivě, jako náš "grenadýrmarš"! Vařený nudle a rozhňahňaný (taky máme pěkný výrazy!) brambory a lehce osmahlá cibule, vše ve stejným poměru - smíchat.

Když jsme o tom slyšeli poprvé, krve by se v nás nedořezal, ale po prvním ochutnání jsme to od matky vyžadovali pravidelně. Název poměrně decentně popisuje situaci po požití této lahůdky

Offline Afrika
Avatar
123 příspěvků moje polička 03. zaří 2014 13:16
Reakce na dusty:

Veru, vkráda sa jej do písomného prejavu akýsi archaický tón. Slota by z nej mal radosť.

Archaizmy používam zámerne, je to taká moja súkromná misia - pripomínať zabudnuté slová, vždy ma pri čítaní poteší, keď natrafím na nejaký nový, hoci - tu som použila len jeden  - bársjaký. Slíže sú neznáme len v ČR.  Boli sme v Buchlove a Buchloviciach, objednávala som si vývar a nemohla som si spomenúť, ako sa povedia slíže po česky, lebo tie nemôžem, povedala som ty těstoviny, pochopili a doniesli mi vývar bez nudlí, čo bola ovegetovaná voda, v ktorej plávali tri kocky mrkvy. 

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 03. zaří 2014 19:29
Reakce na Ronna:

A kde je mají chlazené či mražené?

Taštičky kupuju v čínském krámku na Letenském náměstí. Mají je i v Japa shopu v Dejvicích (tam nechodím, vlastní ho Okamura ) , v korejském krámku u Palackého náměstí...

Offline juana
Avatar
105 příspěvků moje polička 03. zaří 2014 19:38

Stracchino, domácí :-)

Znáte to, jednu chvíli čekate ze brzy ovdovite vlastni rukou a o par hodin později jste rádi ze  ten chlap je už vdanej

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 15. zaří 2014 10:12

Máte rády kuskus? A když ano, podělte se, prosím, o nějaký recept a přípravu. Našla jsem něco na internetu, ale přeci jenom, když to má někdo důvěryhodný vyzkoušené, je to lepší. Ráda bych ho zkusila v nějakých salátech nebo se zeleninou. Chtěla bych se začít trošku zdravěji a pokud možno dietněji stravovat.

Offline Lalaith
Avatar
261 příspěvků moje polička 15. zaří 2014 11:19
Reakce na naja:

S kuskusem se dá dělat kdeco - mám ráda ostřejší, se zeleninou podle chuti, podusit nebo posmažit zeleninu na pánvi, přidat kuskus (uvařený), nechat spojit chutě. Koření taky přidávám podle chuti různé, většinou barevný pepř, případně nějaké grilovací. Nebo ho mám ráda se syrovými rajčaty, bazalkou, pepřem a trochou utřeného česneku. A i na sladko je fajn - se skořicí a medem a strouhanými jablky nebo jiným ovocem. Případně jen obyčejně jako příloha, vařený třeba v zeleninovém vývaru, aby měl trochu jinou chuť. Nebo smíchat s kukuřicí z konzervy a mít to taky jen jako přílohu. Určitě by se dal i zapéct, ale to jsem nedělala. Taky se s ním dají plnit různé druhy zeleniny a pak zapéct - rajčata, lilky, papriky, hodně okořenit, ať to má výraznější chuť, nebo přidat protlak nebo pasírovaná rajčata. :) Tisíc a jedna možnost. :) 

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 15. zaří 2014 12:18
Reakce na Lalaith:

Díky

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 21. zaří 2014 22:45

Používáte čerstvý koriandr? Na trhu ho přede mnou paní kupovala několik svazků. Má takovou divnou jetou vůni i chuť. Snad si zvyknu. Četla jsem, že vynáší z těla těžké kovy a je tedy velmi zdravý.

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 22. zaří 2014 00:37
Reakce na Ronna:

Koriandr používáme často, a to do jídel asijských kuchyní. Používá se podobně jako třeba čerstvá zelená petrželka do polévky, zeleninových jídel...

Offline juana
Avatar
105 příspěvků moje polička 28. zaří 2014 22:11

Kuskus jsou těstoviny, vůbec nemusí být zdravé a dietní, já ho jim na sladko, se sušenými datlemi a kokosem s troskoiu citrónové stavy nebo lehce nakysly s olivovým olejem a balzamikovym octem jako přílohu k rybě

Offline Mitzi admin
Avatar
1093 příspěvků moje polička 06. října 2014 16:48
Reakce na domenica:

Miluju rajčata a jím je každý den, celý rok a ve velkém množství. Denně mám k večeři nebo k druhé večeři řecký salát s fetou nebo talíř rajčat s mozzarellou. Zeleninu obecné mám ráda (brokolice, květák, cuketa, lilek) - jen lehce spařenou nebo grilovanou a hlavně se sýrem! (parmazán, feta, mozzarella, olomoucké tvarůžky...). 

Často, jak jen to jde (mohla bych denně) jím sushi. Miluju ryby, krevety a další mořské plody.

Denně bych mohla jíst (a jím) těstoviny a rýži.

Maso nejím často, nějak nemám potřebu, ale když, tak si pochutnám. Třeba takový hovězí plátek, vepřové medailonky, kuře (ale to už dávno jen od farmáře), játra na cibulce, biftek (rare) a nepohrdnu ani tatarákem, ale už jsem ho neměla, ani nepamatuju. Z uzenin si občas pochutnám na dobré krůtí šunce a mám ráda italské prosciutto crudo.

Miluju jednoduchá česká jídla z brambor, jako bramborové placičky, bramborák, škubánky, bramborová šátečky s povidly. Brambory na loupačku (s fetou nebo balkánským sýrem) jsou taky delikatesa.

Miluju čínskou, vietnamskou, indickou, italskou a francouzskou kuchyni. Ale skoro všude se něco najde: třeba turecké/kazachstánské manti atd...

Miluju cokoli s mákem (a aby toho máku bylo hodně!).

Miluju šišku studeného bramborového knedlíku z předešlého dne.

Mohla bych s tebou snídat, svačit, obědvat i večeřet

V sobotu jsem byla poprvé ve vietnamské restauraci, vypadala na první pohled děsně, ale jídlo bylo vynikající! (pochopitelně jsem vlezla "omylem" až do kuchyně, byla totiž otevřená, tak jsem si tam obhlídla, že kuchyně naštěstí vypadá o hodně líp než lokál).

Dala jsem si na doporučení kamarádky Bún Bo Nam Bo a bylo to perfektní!

http://www.restaurace-menu.cz/magazin/nase-tipy/vietnamska-kuchyne/

Příště risknu závitky

A jinak moje asi nejmilejší jídlo (jedno z TOP5) je smetanová houbová omáčka s bramborovou kaší. Může být s masem, ale nemusí.