Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:22

Candance no přesně. No nejvtipnější je, že zrovna mekáč sice dá to papírový brčko, no ovšem k salátu v krabičce dají plastovej příbor zabalenej v celofánu..

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:23

slniecko no neprodáš, takhle prodáš bambusový nebo kovový nebo skleněný brčko dovezený přes půl země a k tomu ještě spešl kartáček na čištění brčka 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:28

Ounz já jsem včera zahlédla v reklam, že mají víc eko obal na mcflurry...a k němu obří plastovou lžíci, která se bude rozkládat tak milion let...

ovšem teď je prostě módní řešit brčka. ne tři kolečka salámu v kusu plastu, ne to, že v marketech ti dají pět gramů vlašského salátu do plastové krabice s víkem...podle mě jsou brčka ten naprosto poslední problém.

ovšem, všechny ostatní problémy, ty skutečné, by zasáhly do neskutečně rozbujelého aparátu uhozených hygienických norem a pohodlí zákazníka. brčko se ho v podstatě nedotkne. ale změna obalové techniky v supermarketech by se dotkla sakra hodně lidí a nesla by neskutečné náklady.

Offline Janulik03
Avatar
16695 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:41

Jiná Realita mozno sa zacne zas balit salam a salaty do novin. A bude eko dvakrat , ani naklady nestupnu

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:45

Jiná Realita no ono je imho důležitý s něčim začít, nemusí fakt člověk skokem bejt zero waste, to ani nejde, třeba já se docela snažim, ale i tak se spoustě věcí nevyhnu, pořád je co zlepšovat. Mně vadí, jak se na tom kde kdo snaží přiživit, koupí si bambusový brčko a hned šloupne na ig hashtag neplastuj

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:46

Ounz nam ted na nejakem skoleni rikali, ze ten seznam jednorazovych plastovych veci, ktere zakazala eu, vychazi z nejakeho pruzkumu, jake veci se nejvic nachazeji na plazich, ze proto jsou tam (aspjn z meho pohledu) nepodstatne blbosti, ktere neverim, ze delaji nejvetsi objem odpadu jako brcka, uchostoury, tycky k balonkum

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 10:57

baltik no, tak asi se tyhle věci nerecyklujou tak jako plastové lahve, tak skončí někde na pláži. Mně neva, že se to zakáže, mě irituje, jak se toho hned každej chytne, vytasí se s papírovým brčkem a křičí ‘sem eko!’ Přitom zbytek jeho počínání hovoří o něčem úplně jiném. To samý výše zmíněný hm a spol, který založili svoje podnikání na nadprodukci hadrů a křičí teď něco o udržitelnosti..

Online continuity
Avatar
33684 příspěvků moje polička 08. června 2019 11:09

Jiná Realita ja s tebou souhlasim. Jogurtu jime  hodne a generuji drtivou vetsinu plastoveho obalu u nas doma. A ty jedine ve skle, ktere jsou tady bezne k sehnani mi proste nechutnaji. 

Ale ja osobne si myslim, ze spalovani je regulerni zpusob vyuziti odpadu a zrovna ty plasty hori dobre :). Bych to usili napla uplne jinym smerem nez k zakazu uchostouru. 

Avatar
08. června 2019 11:18

Ounz mne ta nadprodukce hadru prijde desiva, kdyz si uvedomim to meritko, ve kterem se odehrava. Jen vsechny ty mesta, kde jsem byla (coz je zlomek), vsude ty nakupni ulice plne lacinych retezcu a vsude ty hadry, co se tam vali ve slevach a nikdo je nechce. 

Ale zjistila jsem, ze muj satnik je celkem slow

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 08. června 2019 11:21

to nahore, je muj prispevek, nevim, proc se to nezobrazuje

Offline Kokoska
Avatar
28306 příspěvků moje polička 08. června 2019 11:22

Jiná Realita pribinaky se kdysi prodávaly v kelímku z nejakeho voskovaneho papíru, s papírovými víčkem. Pak je začali dávat do současného platového obalu, i kdyz se tomu dost dlouho ta firma branila. Tak treba to zas vrati. Jen ten rozprsklej pribinak v tašce, když vicko vypadlo, by se měl nějak vyřešit

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 08. června 2019 11:23

a co me pravidelne dostava - vietnamska vecerka a tam kazda paprika zabalena samostatne v plastove folii

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 11:42

jinx no přesně, člověk si říká, co se s těma přebytkama děje. Jako ono v tom množství lidí asi těžko půjde vyrobit přesnej počet kusů triček a kalhot, ale kdyby se řetězce víc soustředili na produkci věcí, co víc vydrží a nevyjdou za týden ‘z módy’ , tak to bude mít smysl. Plus člověk nesmí koupit každou pitomost se slovy ‘zatucenusemtotamnemohlanechat’ a vzít si ji na sebe jednou maximálně. Akorát, že z toho nebude asi takovej vejvar..

Offline Gatita
Avatar
7150 příspěvků moje polička 08. června 2019 11:58

Ja to dnes dotahla k dokonalosti- sla jsem nakoupit na trh, kam jsem dosla pesky, nakoupila jsem do batohu a igelitovych pytliku z minula. Troufam si rict,ze dnesni nakup byl opravdu zero waste;) Jenze bezne na toto nemam cas.

Mne je taky ouzko z toho bordelu, ktery generuji, a do nekterych obchodu ani nechodim (treba v takovem Primarku to vypada jak na skladce rovnou), i posledni dobou vic premyslim, jestli si neco koupim, jsem uz nejak presycena, i satnik mam pomerne slow. Ale tahle spolecnost, ekonomika atd. je uz zkratka nejak nastavena a nevim, jestli je vubec mozny krok zpet. Co ja vim, jake dopady by melo, kdyby vetsina gigantu omezila vyrobu. 

Jinak ja po dobach minulych nijak netruchlim, ale zrovna jsem si rikala, ze jsme zili (na urovni domacnosti) dost uvedomele a zero waste: vratne lahve od mineralek a limonad, stacena drogerie taky byla bezna, jizdenka byla vytistena na miniaturnim papirku a mohla bych pokracovat. 

Offline Gatita
Avatar
7150 příspěvků moje polička 08. června 2019 12:00

Ounz asi by na tom tolik nevydelali. I kdyby to kvalitni triko stalo trikrat vic. 

Edit: nevsimla jsem si zaveru.

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 12:18

Gatita no, toť otázka..

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 08. června 2019 12:21

A taky si nemyslim, že je nutný nakupovat jen na trhu, aby člověk byl přiroda friendly, tam to konec konců taky doveze někdo dodávkou a teda na farm trzích mají i věci, co mají jindy a jinde v obchodech. Tohle nakupování na trhu beru spíš jako určitou kulturu nebo životní styl. 

Offline Gatita
Avatar
7150 příspěvků moje polička 08. června 2019 12:35

Ounza tak mne ten trh prijde dobra volba - verim, ze tam prodavaji mistni vypestky, protoze tam vetsinu roku maji kulove;) Ale subjektivne to je hezci zelenina nez v bille. Konkretne na nasi bille me dere, ze neumi ty veci poradne skladovat- kdyz uz neco privezou pres pul sveta a pak to nechaj zaparit v igelitu. Hodnekrat jsem tam vyhmatla plesnive veci. To mi prijde jako zmar.

Offline slniecko admin
Avatar
17586 příspěvků moje polička 08. června 2019 12:40
Reakce na Ounz:

slniecko no neprodáš, takhle prodáš bambusový nebo kovový nebo skleněný brčko dovezený přes půl země a k tomu ještě spešl kartáček na čištění brčka 

​No, však ja s tebou súhlasím, to ja len tak na margo, že prečo...ono by to chcelo viac rozmýšľať hlavou a nie len ísť po trendoch, no...tým samozrejme nemyslím teba.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. června 2019 12:44

jestli chceme být jako společnost eko friendly, museli bychom se vzdát pohodlí a snížit zbytečnou spotřebu. a to většina nikdy neudělá.

nějaké brčka jsou fakt jen promile. v plastu je balené úplně všecko a většina toho je v podstatě ne jen zbytečně zabalená, ale úplně zbytečná, pro lidi škodlivá a v obchodě by vůbec nechyběla. namátkou polovina cukrovinek. nejhorší jsou ty, kde jsou tři čtyři sušenky v plastové vaničce a ta je v plastovém obalu. proč tohle vůbec kupovat. proč jako civilizace, která chce myslet na přírodu, kupovat a vyrábět kraviny typu kinder vejce. proč kupovat tolik vod v plastu. proč si koupit tři plátky sýra v plastu, když si můžu koupit bloček v mnohem tenčím plastu nebo mi ho nakrájí.

proč proboha mají kuchaři v televizi na rukou jednorázové gumové rukavice.

nemusíme nutit výrobce, aby vymýšleli jiné obaly. stačilo by donutit aspoň třetinu lidí přemýšlet, jestli tohle fakt musí kupovat nebo dělat.