Tom Daxon

20. listopadu 2014 15:47
Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 20. listopadu 2014 15:47

Tahle britská značka, v jejímž čele stojí Tom Daxon, je na trhu teprve od loňska. Tom již od mala vyrůstal v prostředí, spojeném s vůněmi neboť jeho matka byla 30 let kreativní ředitelkou u Molton Brown a on s ní tak mohl navštěvovat parfémové laboratoře v Grasse. Už jako čtyřletý chlapec se zde seznámil s Jacquesem Chabertem a jeho dcerou Carlou, která šla v otcových šlépějích a stala se rovněž parfumérkou. Oba mají za sebou praxi u firem jako Chanel, Guerlain a L´Oreal. A právě s nimi Tom coby kreativní ředitel spojil své síly, aby mohl tvořit vůně podle svých vlastních představ.

(http://scentsentiments.files.wordpress.com)

Samotné vůně jsou sice míchány v Grasse, ale uzrávají a do stáčeny do flakonů jsou již v Anglii. Aktuálně jich je celkem 9: Cologne Absolute, Crushing Bloom, Iridium, Reverie, Resin Sacra, Salvia Sclarea, Sicilian Wood, Vachetta a Vsop. Všechny mají koncentraci Eau de Parfum a objem 50 ml. Kromě nich  značka nabízí i řadu šetrných sprchových gelů ke každé vůní. Neobsahují totiž žádné parabeny, sulfáty, PEG, DEA, TEA, silikony, minerální oleje, umělá barviva, ani ftaláty. Nabídka zahrnuje i tělová mléka a vonné svíčky. 

(zdroj: www.tomdaxon.com a www.lukyscent.com)

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 20. listopadu 2014 19:30

Salvia Sclarea

Ve vůni se schovává travnatá louka, vlahá od citrusové svěžesti. Zároveň se na ní ještě drží ranní mlha (pryskyřičnaté tóny). Tráva však brzy začíná osychat, mlha se postupně zvedá, aby sem mohlo proniknout i několik slunečních paprsků a mohly tak poodhalit, že na louce roste i šalvěj, jejíž trpké aroma se line všude kolem.

V místech, kde je tráva čerstvě posečená, si někdo rozložil pár kousků čerstvě vypraného prádla (bílé pižmo), aby se tu mohlo na stále ještě chladné zemi usušit. Osobně bych uvítala té zeleně asi o kapku víc a taky větší intenzitu a výdrž, ale i tak si umím představit, že v létě dokáže příjemně osvěžit.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 22. listopadu 2014 17:48

Vachetta

V podstatě se jedná o variaci na Tea for Two jen s tím rozdílem, že tady nám ten uzený čaj okořenili štiplavým kardamomem a muškátovým oříškem a zasypali ho jehličím. Zanedlouho však koření začne ustupovat a udírna s voskově nasládlými pryskyřicemi a suchým dřevem rozjede svoje kouřové obrátky mnohem víc naplno než u L´Artisan.

A nepoleví ani s příchodem pánské kožené bundy, která taktéž pochází z Tea for Two. Pokud by si to tedy u L´Artisan zase časem s obnovou výroby rozmysleli, tato vůně by se mohla stát odpovídající alternativou. S intenzitou a výdrží z toho vychází stejně dobře..

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 23. listopadu 2014 17:09

Cologne Absolute

I tahle vůně se nese v absolutně nesladkém duchu. Neroli s bergamotem jí dodávají hořkou citrusovou svěžest, zároveň je trpce zelená po bylinkách. Zelené lístky fialek ji po rozvonění potom uhladí do sametova. Jen je škoda, že se do toho přimíchá i bobkový list a pačuli a vyleze z toho cosi mezi dlouho nevětraným skleníkem a zatuchlým sklepem s uskladněným trouchnivějícím dřevem. Takhle si kolínskou teda rozhodně nepředstavuju.

Sicilian Wood

Tohle dřevo je nasáklé svěžestí citrusů a ostrým kardamomem. Vzápětí už ale projeví i malinko zemitější charakter. Zdobí ho jemná nazelenalá konvalinka a lístky fialek. Postupně pak dřevité spektrum rozšíří i drhnoucí cedr, prohřátý voskovými pryskyřicemi a pálícím se jehličím a v téhle podobě už zůstává několik dalších hodin.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 24. listopadu 2014 22:32

Iridium

Iridium je drahý šedobílý kov, jehož název byl odvozen podle duhového odrazu povrchu svých sloučenin. Latinky se totiž duha řekne iris, a tak asi není překvapením, že hlavní vonnou složkou je zde právě kosatec. Napřed je mrkvový a nasládle zelený a je smíchaný se štiplavými pryskyřicemi a jalovcovým jehličím. Během chvilky se však mění suchý popelavý kosatec se třpytkami bílého pižma, doplněný trochou cedru.

Reverie

Tenhle kosatec je zpočátku trpce zelený a srší jiskrami pikantního zázvoru. Zásluhou pryskyřic působí v této fázi chladně a kouřově. Po rozvonění ovšem přejde do mnohem něžnější, nasládle pudrové podoby, kdy jej rozehřívá ambra. V drydownu je patrná trocha oudu, ale je velmi krotký a spíše jen zlehka podbarvuje celkovou semišovou hebkost vůně. Zatím "nejsladší" vůně od této značky.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 26. listopadu 2014 22:24

Resin Sacra

Jedná se o kostelní kadidlovku typu La Liturgie des Heures jen s tím rozdílem, že tady máme ten starý zaprášený kamenný kostel v jehličnatém lese rovnou, bez aldehydů. Samotné kadidlo se dřevem je tu ovšem dávno vyhaslé. Teplo s náznakem pryskyřičnaté nasládlosti vychází pouze z labdana a ambry, která se však vzápětí rozptýlí ve slaných výparech vetiveru a vůně tak opět končí spíše jako nesladká.

Vsop

Oficiální stránky sice slibují vůni koňaku a ano, cítit ve vůni je ihned po trpkém bergamotovém úvodu, jenže je ho tak zoufale málo pod vší tou hromadou jehličí a pepře, s nímž se pálí dohromady (pryskyřičnaté tóny) a působí spíše pánsky. Na unisexovou stránku se posune až po skončení pálícího procesu, kdy ty nejdrahocennější kapky nalijeme do dřevěného soudku a promícháme se zázvorem a nasládlou, najemno namletou skořicí a necháme uzrát.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 14. července 2017 21:36

Sicilian Wood

Dřevito květinová vůně, která pár citrónků a mandarinek schovává pod polínkem guajakového dřeva a ke květinám se musíme dostat přes mentolově štiplavý kardamom. Najdeme tam pár kvítků jasmínu, jednu konvalinku a asi opravdu i pár fialkových lístků včetně pudrových fialek. Doprovází je dřevo a sladká ambra s koženým tónem.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 14. července 2017 21:45

Iridium

Pokud se Tom Daxon snažil vytvořit kovový kosatec, tak se mu to podařilo. Pro mě má šedou barvu. Nejdřív se nachází v lese ve stínu jehličnanů, se zelenou andělikou. Potom se přesune do chemické laboratoře díky bohaté dávce Iso E super, která vytvoří umělý pižmově cedrový základ.

 VSOP

Koňak? Možná, při troše fantazie. Na začátku určitě, koktejl na bázi koňaku ozdobený proti všem pravidlům koňakové etikety hoblinkami kůry zeleného citronu a kořenitou pelargonií. Škoda, že pak nepřekvapí nějakým zajímavým vývojem, ale naopak koňak zmizí a zůstane po něm jenom pižmo s náznakem dřeva.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 15. července 2017 21:44

Resin Sacra

Balzamická ambra a semišová kůže, kouřové kadidlo a sladký benzoin, světlo a stín, majestát a láska. To je Kouzelná flétna a Sarastro ...

In diesen heil'gen Hallen                   (Within these hallowed halls

Kennt man die Rache nicht.              One knows not revenge.

Und ist ein Mensch gefallen,             And should a person have fallen,

Führt Liebe ihn zur Pflicht.                Love will guide him to duty.)

... jehož velkolepý bas ozvučí posvátné prostory, aby zpíval o lásce, přátelství a naději.

Pro mě nejlepší Sarastro Kurt Rydl

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 15. července 2017 23:46
Reakce na blackviolet:

Ta německá verze 

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 16. července 2017 12:21
Reakce na wendulka:

K tomu ale hlavně ta hudba. Doplnila jsem link na mého oblíbeného Sarastra.

Nenašla jsem nikde překlad do češtiny, tak aspoň volný překlad do angličtiny (ne můj).

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 16. července 2017 12:58
Reakce na blackviolet:

To nevadí. Originál je stejně nejkrásnější.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 16. července 2017 21:29

Vachetta

Vachetta je označení pro přírodně činěnou hovězí kůži přírodní barvy, která se používá pro výrobu sedel, kufrů nebo kabelek. A po sladkém a kořenitém úvodu s kardamomem, muškátovým oříškem a uzeným čajem se vůně kůže objeví. Jemná, nasládlá, trochu kouřová a zemitá kůže, zřejmě díky vetiveru, je doplněná trochou dřeva. Elegantní a dobře nositelná.

www.christies.com

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 03. prosince 2023 18:07

Tom Daxon

Magnolia Heights

Začína veľmi jemne tónmi magnólie, je priam kvetinovo-priezračná, potom ju totálne zvlacuje jazmín. Ale akože Pán Jazmín. Parádny jazmín. Pekná vôňa, keď človek nehľadá magnóliu, ale jazmínový soliflor.

Vachetta

No. Je to tam. Lapsang Souchong. Údený čaj. Jediný čaj ktorý nemám rada. Ale okrem toho je tam množtvo ľahkých, čerstvých, priam "akvatických" tónov, Takže toto tam pridáva aspoň aký-taký charakter a smerovanie. Možno s tým údeným tónom splýva aj trocha kože. Nedrží ktovieako, ale nie je to veľká škoda. Možno ako prvá vôňa pre nesmelého mládenca, alebo proste pohodovka na voľný čas.

Midnight Saffron

Viac levandule ako šafránu, ale kombinácia je to pekná a zaujímavá. Na to jemne semišové tóny. Príjemná, elegantná, nenútená, disciplinovaná. Veľmi sa nevyvíja, ale drží.

Salvia Sclarea

Podobne vodné pozadie ako u Vachetty, ale tu doplnené bylinné tóny. Túto si viem predstaviť ako pohodovú vôňu na voľný čas aj pre seba.

Reverie

Horké, horké bylinné tóny, trochu nasládlych živíc, trochu dymu. Nie je to zlé, len také akoby nedokončené.

Vsop

Znova ten vodný základ (inak ten sa mi páči, len tak nejako sám o sebe by bol prázdny), tentokrát s trochou korenia. Pekná kombinácia, tých korenistých tónov je tam vyslovene len toľko, aby to z času na čas pošimralo nos.

Crushing Bloom

Veľká kytica jarných kvetov, veselá, svieža, ako jarné prebudenie po zime. Veľmi verná a vydarená ľahká kvetinovka, aj keď bez vývoja.

Cologne Absolute

Uprataná citrusová kolínska, takmer bez horkých tónov. Do toho trochu jarných kvetov. Na to, že je to kolínska, a že je to Tom Daxon,  je to takmer Bold. Rozhodne veľmi pekná unisexová vôňa. Derie sa mi na jazyk trestuhodné klišé "moderne poňatá klasika".

Fuyu

Veľmi príjemná ľahko ovocná vôňa, príde mi, že aj trochu bieleho čaju, ale je možné, že mi to len evokuje názov. Veľmi jemnunký jazmín a hladký kosatec s pižmom dodávajú jemne zelenkavo zapúdrovaný nádych.

Laconia

Jemná vôňa vody a zelene, má to ľahko uhorkový podtón. Veľmi príjemná, ľahká, letná, nositeľná. Len neviem, či by sa mi chcelo dať toľko peňazí za parfemáciu Dove uhorkovej kolekcie.

ešte som privoňala ku sviečkam:

Sous les Glycines

Jemná, krémovo-kvetinová vôňa s medom. Skutočne veľmi jemné.

White Narcissus

Asi najvernejšie zobrazenie kytice rezaných narcisov vo váze, aké som kedy mala možnosť vyskúšať. Dosť výrazná, bála by som sa možno hlavybolenia, ale možno do dostatočne veľkého priesoru ok.