Volnay

21. srpna 2014 22:04
Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 21. srpna 2014 22:04

VOLNAY je francouzský parfémový dům, který existuje v Paříži od roku 1919. Jeho zakladateli byli Germaine Madeline a René Duval. Pro Germaine byl důležitý i vzhled flakonů, ve dvacátých letech pro ni dělaly krásné broušené flakony ve stylu art deco takové renomované firmy jako Lalique.

 V roce 2013 se jejich pravnuci Muriel a Olivier Madeline rozhodli vzkřísit tuto značku. Vzali esence původních parfémů, které byly uchovávány ve versaillské osmotéce a ve spolupráci s parfumérkou Amelie Bourgeois vytvořili pět nových parfémů. Všechny používají bázi označenou René Duvalem jako báze č. 4092. Je v ní obsažen pudr, vanilka, růže a hřebíček - složky, které byly ve dvacátých letech minulého století ve velké oblibě. I na nových flakonech je vidět inspirace stylem art deco.

V roce 2013 vzniklo pět vůní - Objet Céleste, Etoile d´Or, Perlerette, Yapana a Brume d´Hiver.

www.parfums-volnay.com

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 21. srpna 2014 22:23

Objet Céleste

květinově pudrová vůně

Začátek je svěže šalvějově bergamotový, brzy se přehoupne ke květinám, hlavně pivoňce a růži, a už tu máme i obláček pudru a mandlový prášek. Troška pačuli ji pošle směrem k lehké chypre, ale základ je hlavně pižmový se stopou dřeva a vanilky.

(www.artfire.com)

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 21. srpna 2014 23:55

Etoile d´Or

kožená orientální květinovka

Opět krátká předehra ve stylu citrusů s levandulí. Pak přichází hlavní téma - jemná kůže - které má variace s orientální růží, jasmínem, obligátním obláčkem pudru a hřebíčkem z báze č. 4092 a hlavně větvičníkem. Ve finále nám zůstává kůže s benzoinem, pudrem a pižmem.

(http://posterromance.files.wordpress.com)

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 22. srpna 2014 22:27

Perlerette

pudrově fialková vůně

Hodně pudrová sladká fialka s  ovocným tónem mošusového semínka, v pozadí zůstane růže okořeněná hřebíčkem a kosatec, možná i jeden zvadlý květ jasmínu. Vůně se moc nevyvíjí, zkrátka je to velká dávka pudru s vanilkou a pižmem, mošusové semínko vytváří takový až umělohmotný tón, ale postupně se vytrácí stejně jako sladkost. A ano, nakonec je to docela pěkná vůně, možná opravdu perleťová.

(www.perlenforum.de)

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 23. srpna 2014 22:43

Yapana

ambrovka s pudrem

Krásná ambrová vůně. Začíná pryskyřičnatě a kořenitě s pepřem, hřebíčkem s nahořklým grapefruitem, poté zůstanou pryskyřicové tóny, ke kterým se přidá kosatec a pudr. Je v ní také zelený nakyslý tón a ten na mě působí trochu rušivě, moc mi sem nesedí, vůni sice ozvláštňuje, ale v tomto případě bych dala přednost méně zvláštní vůni. Naštěstí netrvá dlouho, základ je pak krásná ambra s pudrem a nesladkou vanilkou. Mimochodem Yapana má být nějaká aromatická rostlina s léčebnými účinky původem z latinské Ameriky, kterou si oblíbila Germaine Madeline. 

(www.chat-reunion.com)

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 24. srpna 2014 23:10

Brume d´Hiver

zahřívací růže

Navzdory svému názvu tahle růže není v zimní mlze, naopak, je to růže, která hřeje. Že by proto, aby nám vrátila vzpomínku na teplo a slunce?

Přichází k nám s doprovodem pryskyřice a vetiveru, později s troškou dřeva, a halí se do mandlově vanilkového a fialkového pudru. Je to růžová, skoro transparentní růže, která nás nezahřívá ohněm, ale přikrývá nás prachovou peřinkou.

(www.tranquility-cottage-nursery.co.uk)

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 06. zaří 2014 11:07

Perlerette

Jde se o velmi jemnou, vyloženě tělovou květinově pudrovou vůni. Nejzajímavější je asi začátek, kdy se s jiskřivými aldehydy mísí šumivé, sladce citrusové tóny, sladký nektar pomerančových květů a pár okvětních plátků ovocné růže. Přidává se i trocha hřebíčku, který vůni dodává přijemný kořenitě nasládlý a zároveň palčivě-dřevitý nádech. A pak už je to jen o něžné, přiměřeně sladké pudrové fialce s pár zrníčky vanilky, kolem níž se vznáší drobounké mydlinky. Těžko říct, zda by takhle mohla vonět perleť, ale rozhodně je to romantické, měkce nadýchané a řekla bych že skoro až dívčí.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 15. července 2016 21:25

Krásný krátký film o rodinném dědictví Parfums Volnay:

https://www.youtube.com/watch?v=8OkLERnExVU

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 31. července 2016 20:57

Ambré de Siam

svěží ambrovka

Svěžest a ambra, to je kombinace, která se normálně u ambrovek nevyskytuje, ale u této to tak je a jedná se opravdu o originální nápad. Ambra má svěží citrusově bergamotový, ale hlavně zázvorový úvod a zázvor je tady jako čerstvě vymačkaná šťáva z nastrouhaného zázvoru a dodává pikantní a trochu kořenitý tón. To docela sedí k názvu, Siam je dnešní Thajsko a tam se zázvor v kuchyni často používá. Teprve po chvíli ambru přikoření ještě špetka šafránu, skořice a hlavně pačuli. Díky benzoinu, mimochodem Siam prý byl svým benzoinem vyhlášený, vanilce a krémovému santalu pak postupně sládne a je jemnější a hladce balzámová, podmaluje ji taky dřevo a i tady se dají rozpoznat stopy báze 4092 s pudrem. V této fázi už ambra není svěží, ale hřejivá jako kašmírová deka, která ležela v komodě vedle otevřené pudřenky a do které je tak krásné se zachumlat.

www.faireletourdumondeenparfums.com

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 06. zaří 2016 14:48
Reakce na blackviolet:

Už ji taky zkouším. Kromě toho úvodního jiskřivého zázvoru v ní cítím i svěžest zeleného čaje s pikantní bergamotovou kůrou. Potom přejde do podobných pudrových tónů s růží a hřebíček jako Perlerette, avšak tady navíc s jemně štiplavou skořicí, dřevem a špetkou teplého kadidla. A konečně v další fázi vynikne balzamická ambra s vanilkou, pačuli a benzoinem a obláčku bílého pižma. Ano, to je opravdu povedená ambrovka. Jen mi podobně jako Perlerette přijde poměrně intimní.

Offline Fleur blogger
Avatar
6086 příspěvků moje polička 12. března 2017 17:01

Yapana: proměnlivá a pro mě právě díky této převlékací hře krásná vůně.
Začátek je svěží, citrusově nahořklý a náležitě opepřený. Má trošku medicinální nádech - možná to způsobuje yapana slibovaná v názvu. Dovolím si malé botanické okénko: Yapana, latinsky Ayapana triplinervis, přirozeně roste ve vlhkých tropech Brazílie, Ekvádoru, Peru. Pomáhá zejména při zažívacích potížích a sama rostlina se proti různým škůdcům brání specifickou vůní, za kterou mohou kumariny ayapanin a ayapin.
Růžový pepř dává vůni trošku kovový nádech, jako pár kapek krve po píchnutí se špendlíkem do prstu při zkoušení šatů u švadleny (to je jediné, bez čeho bych se obešla; podobně to cítím u Fille de Berlin či u Mon nom est rouge). Ale róba je dokončena, teď už jen přepudrovat tváře a vyrazit ven. Teplá vůně růží, pikantní karafiát, pudrová vanilka a hladká elegantní kůže dlouhých dámských rukaviček. Ve vůních Volnay bývá stejný základ, který charakterizuje značku (základ 4092: pudr, růže, vanilka, hřebíček), zde jej cítím nejvýrazněji.
Kůže (chvílemi je dokonce lakovaná) mě provází skoro celou dobu trvání vůně, v její polovině se k ní připojí i hřejivá pryskyřice. Pomyslné šaty povlávající v letním větru prosyceném vůní květin jsou překryty hebkým šálem z panenské vlny. Kůže s nasládlou ambrou je patrně dojem vyvolaný složkou "golden stone" čili "pierre d´Afrique". Malé zoologické okénko: jde o výměšky býložravce damana skalního, které se ve zkamenělé podobě sbírají a používají jako fixační složka v parfémech.
Pohyb vůně od hořké svěženky přes sytou květinově pudrovou až k hřejivé ambře mě okouzlil. Výdrž uspokojivá, sillage spíše decentní. Must have. Ještě bych potřebovala vyzkoušet tu jejich poslední vůni, která slibuje jiskřivou ambru, zda náhodou Yapanu netrumfne.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 07. srpna 2017 14:09
Reakce na blackviolet:

Brume d´Hiver

zahřívací růže

Navzdory svému názvu tahle růže není v zimní mlze, naopak, je to růže, která hřeje. Že by proto, aby nám vrátila vzpomínku na teplo a slunce?

Přichází k nám s doprovodem pryskyřice a vetiveru, později s troškou dřeva, a halí se do mandlově vanilkového a fialkového pudru. Je to růžová, skoro transparentní růže, která nás nezahřívá ohněm, ale přikrývá nás prachovou peřinkou.

(www.tranquility-cottage-nursery.co.uk)

Taky mi nepřipadá jako růže v zimní mlze. Jediný "chlad", který z ní v úvodu vychází, je štiplavá pryskyřice elemi. Samotná růže je ale opravdu zahřívací - klasická bulharská, ale vůbec ne omaná olejovitá, naopak něžná. Snáší se na ní vločky bílého pižma a vanilky, smíchané s najemno namletými mandlemi, fialkovým pudrem a perlivými kapkami otočníku. Druhou stranou ji zahřívá kadidlo s hřebíčkem a špetkou oudu, které této křehké pudrové krásce dodává sílu a orientální rozměr.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 08. srpna 2017 21:33
Reakce na blackviolet:

Etoile d´Or

kožená orientální květinovka

Opět krátká předehra ve stylu citrusů s levandulí. Pak přichází hlavní téma - jemná kůže - které má variace s orientální růží, jasmínem, obligátním obláčkem pudru a hřebíčkem z báze č. 4092 a hlavně větvičníkem. Ve finále nám zůstává kůže s benzoinem, pudrem a pižmem.

(http://posterromance.files.wordpress.com)

Mně se Etoile d´Or na papírku tvářila jako květinová chypre. Na ruce jsem jako Ty měla krátkou předehru citrusů s lehounlince kafrovou levandulí. Potom se ale na mně ta růže s jasmínem v kombinaci s kůží nějak zvrhla, ale fakt hodně. Až teprve v základu vykouknul ten něžný pudrový základ s hřebíčkem podobně jako v Perlerette.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 08. srpna 2017 22:54
Reakce na wendulka:

Zvrhla? Nějak do živočišna? Musím přezkoušet, ale mně se ta kůže zdála jemná .

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 09. srpna 2017 07:42
Reakce na blackviolet:

To překvapivě ani ne, spíš tak jako v té střední fázi divně zhořkla. Něco podobného na mně provádí nová 31 Rue Cambon.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 09. srpna 2017 15:26
Reakce na wendulka:

Tak u mě Etoile d'Or v pohodě, jemná kůže, růže s jasmínem, hřebíček, pudr .... Pořád se mi líbí, i po těch třech letech. Docela bych ji unosila .

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 09. srpna 2017 18:39
Reakce na blackviolet:

Njn, ušetřím