Výročí okupace

21. srpna 2014 13:29
Offline Lalaith
Avatar
261 příspěvků moje polička 23. srpna 2014 22:23
Reakce na Hoolinkah:

Souhlasím, v tu chvíli, kdy padla tahle poslední záchranná otázka (původní zadání bylo surrealismus a dadaismus), byla už hodně vykolejená a prakticky mimo. Přítomnost ředitele tomu taky nepomohla. Málem na ni na chuděru zařval jak lev a z očí mu sršely blesky. Okno je hnusná věc...

V každým případě, právě proto, že jsme v dnešní době zahlcený informacema (včetně šokézních zpráviček o novejch trojkách podřadný zpěvačky nebo konspiračních teorií všeho druhu), měl by mít každej v paměti pár základních vědomostí (a to i ve tři ráno po narkóze :) ), aby byl vůbec schopnej ten příval dat třídit, filtrovat a kriticky zhodnocovat. Jinak půjde celá společnost brzo do hajzlu...

No jo, ale kdo dneska učí ve škole děcka filtrovat informace a kriticky je zhodnocovat? Mám dojem, že moc nikdo a věřím, že ty děti v tom prostě zákonitě musí být guláš. Ale to by bylo na větší debatu o stávajícím vzdělávacím systému. A k věci - třeba my jsme se v dějepise k roku 68 vůbec nedostali... Byli jsme rádi, že jsme stihli probrat druhou světovou. Ano, mluvilo se o tom ještě v ZSV a v češtině. Ale v tom hlavním předmětu se to prostě nestihlo, protože se učitel zapomněl někde ve středověku... A rozhodně jsme nebyli jediná škola, kde se tohle stalo. Už je to pár let, co jsem odmaturovala, ale ten samý učitel tam učí stále a jsem si 100% jistá, že učí pořád stejně. A třeba od mamky ani od babičky/dědy jsem o roce 68 neslyšela v podstatě skoro nic, jen útržkovité věci, jako že to bylo hrozný a že měli strach, konec.

Tím nechci nikoho omlouvat, jen jsem tím chtěla říct, že tu skutečně nemusí být všude tak, že se to omílá pořád dokola. 

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 24. srpna 2014 18:53
Reakce na Lalaith:

Hm, to máš pravdu. S požadavkem na kritický myšlení jsem se setkala až na vejšce, do tý doby to byla jen konzumace dat.

Já dějepis neměla na střední vůbec a na základce jsme se nedostali přes první světovou. Proto jsem zmínila i spoustu těch dalších zdrojů. Pravdou je, že je k tomu asi taky zapotřebí nějaká vůle tohle všechno vnímat. A škola tuhle vůli zrovna nepodporuje. Když to nikdo nepodporuje ani doma, tak je to jasný.

Ten úvodní příklad vysokoškolačky, co ještě zažila Husáka, mě ale stejně zaráží.

petra.prvni
Avatar
24. srpna 2014 19:38
Reakce na Hoolinkah:

Ten úvodní případ si na mou radu otevřel Google a poučoval se. A tohle mi přišlo na FB:

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 24. srpna 2014 19:52
Reakce na petra.prvni:

Hm, zaujalo mě vyjádření Jany, 21 (!) let, která neznalost ospravedlňuje tím, že už je to dlouho (?!), co maturovala. Proč teda vlastně maturovala?

petra.prvni
Avatar
24. srpna 2014 20:42
Reakce na Hoolinkah:

Hm, zaujalo mě vyjádření Jany, 21 (!) let, která neznalost ospravedlňuje tím, že už je to dlouho (?!), co maturovala. Proč teda vlastně maturovala?

Já nevím, tuhle otázku si kladu často u sebe.

Offline Lalaith
Avatar
261 příspěvků moje polička 24. srpna 2014 23:19
Reakce na Hoolinkah:

Právě, na školách se bohužel nedává důraz právě na to dávání si věcí do souvislotí, a to třeba dějepis je předmět, kde by to bylo fakt pořeba. Je to smutný, ale je to strašně moc o učitelích - pokud člověk natrefí na dobrého učitele, který ho strhne, tak si třeba bude infomrace i hledat sám. Ale se špatným učitelem to musí někoho jó hodně zajímat, aby měl dost vůle na to si něco sám zjišťovat, nebo k tomu právě musí být veden z domova. Spousta věcí by se na školách dala dělat a učit líp, ale chybí k tomu vůle. Často slyším třeba o dost velkých rozepřích mezi staršími generacemi učitelů a těmi mladými, co mají právě chuť to dělat jinak... 

Ale ano, je pravda, že u té starší vysokoškolačky je to překvapující. 

dusty
Avatar
22. února 2015 13:43

Necelé polstoročie po vstupe bratských vojsk a rok po smrti Biľaka je zrejme vhodný termín na akékoľvek zvrhlosti! Biľakovi postavili pomník!

https://dennikn.sk/54944/bilakov-novy-pomnik-v-noci-postriekali-cervenou-farbou/?ref=hlv

petra.prvni
Avatar
22. února 2015 15:01
Reakce na dusty:

Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 22. února 2015 19:41
Reakce na dusty:

To jsou ale nápady, stavět pomníky takovému hovadu... 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 23. února 2015 09:32
Reakce na dusty:

Nevěřila jsem vlastním očím! Přece to musel v té obci někdo navrhnout... schválit... zadarmo to taky určitě nebylo... co to tam žije za tvory?! 

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 24. února 2015 03:57
Reakce na barbucha:

Tiež som sa divila, ale keď som pozerala, čo je to za obec a zistila, že má cakum-prásk 394 obyvateľov, tak som usúdila, že tam asi žijú hlavne jeho bratranci a sesternice...ale aj tak, každá rodina má svojho blázna, ale busty mu za to nestavia...

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 24. února 2015 10:17
Reakce na slniecko:

Bratranci a sestřenice... celá vesnice velmi blízce pokrevně spřízněná, asi.  

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 24. února 2015 13:23
Reakce na barbucha:

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 24. února 2015 16:21

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 29. května 2015 12:25
Reakce na luciole:

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 29. května 2015 14:20
Reakce na luciole:

Ta pakáž se nikdy nezmění.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 29. května 2015 17:19

Nejhorší na tom ale je, že spousta lidí v týhle republice na to slyší. Z toho je mi tak nějak ouzko, protože prostě národ, který zapomněl svoji minulost, je odsouzen prožívat ji znovu. V tom případě mám ale celkem jasno: Beze mě.

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 30. května 2015 11:31
Reakce na Hoolinkah:

To máš bohužel naprostou pravdu... já jsem tak nějak doufala, že až vymře generace, která se o ten marast nejvíc zasloužila (což se v podstatě už stalo), dojde k nějakýmu myšlenkovýmu posunu, ale vono nic! Když nahlídnu na různý diskuse (a nemusej to bejt jen Novinky), jímá mě hrůza nad uvažováním mých vrstevníků a i mladších lidí. Mně teda z toho není ouzko, ale vysloveně na blití!

Teď jsem zahlídla zprávičku, jak Rusko zakázalo vstup některejm našim politikům, včetně samozřejmě Schwarzenberga - tu diskusi se otevřít neodvažuju, protože je mi jasný, že si všichni budou pochvalovat, kterak to báťuška tomu zdegenerovanýmu knížeti natřel... Že je tam naopak vítaným hostem to naše vožralý hovado, je signifikantní. To je pravej reprezentant většiny našeho národa, jeho úrovně a názorů! Kristepane.

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 30. května 2015 11:43
Reakce na barbucha:

Neviem ako to podali u vás, ale my sme sa s manželom dnes ráno dobre zasmiali...aj oni majú zoznam, bééé a nepovedia, kto na ňom je...bé-bééé