Astier de Villatte

29. července 2023 14:27
Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 29. července 2023 14:27

Pařížskou značku Astier de Villatte založili Ivan Pericoli a Benoît Astier de Villatte se záměrem zprostředkovat zákazníkům zajímavý design ze všech koutů světa. Brzy zjistili, že cestovat se dá i prostřednictvím olfaktorických vjemů, a tak k originálnímu porcelánu, keramice a designovým objektům přibyly i vonné tyčinky vyráběné v Japonsku, vykuřovadla, kolínské vody a další parfémové kompozice. V roce 2022 iniciovali i znovuzrození tří historických vůní, pod jejichž rekonstrukcí je podepsán Dominique Ropion (Les Nuits - vůně používaná George Sand, Le Dieu Bleu - jedna z nejstarších vonných kompozic založená na egyptském kyphi, Artaban - inspirováno starým Římem).

U nás jsou některé k dostání ve VAVAVOOM .

Vonné tyčinky by zasloužily samostatné pojednání. Jsou krásně balené v krabičkách po 150 kusech, neuvěřitelně tenké a velmi intezivně vonící; stojánky na tyčinky vypadají ve skutečnosti mnohem lépe než na fotografiích, jsou subtilní a jakoby s lehkou patinou.

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 29. července 2023 14:28

Grand Chalet

Ve stínu lípy ve francouzské režii a se švýcarskými dekoracemi.
Grand Chalet má evokovat atmosféru dřevěného domu zasazeného do alpských horských pastvin, kde si polsko-francouzský malíř Balthasar Klossowski de Rola, známý jako Balthus, zřídil ateliér. Když v roce 1977 cestoval s rodinou do švýcarských Alp, zastavili se na čaj v hotelu Grand Chalet v Rossinière. Místo mu natolik učarovalo, že naddimenzovanou stavbu, která opravdu připomíná velikou chatu, zakoupil. Celý den pak od časného rána setrvával v ateliéru, aby využil jeho příjemné světlo ze severní strany.
Kromě světla do ateliéru proudila v létě také medová vůně lipového květu a právě ta tvoří spolu s mimózou páteř kolínské vody, jíž dodává výdrž srovnatelnou s toaletní, ba i parfémovou vodou. Lípa ve spojení s pudrovou mimózou zůstává neuvěřitelně svěží, téměř pikantní díky nabroušeným stéblům zelené trávy. Navonět se Grand Chalet je jako dopřát si venkovní sprchu s lipovým mýdlem v teplém letním dni a pak si v bílém lněném županu sednout na dřevěnou lavičku někam do stínu lípy.

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 29. července 2023 14:33

Eau Fugace

Vtírá se mi lehce dekadentní představa zvláštní kratochvíle: rekreační střelba na citrusy, které někdo nadhazuje. Vzduchem létají prostřelené krvavé pomeranče, zelené limetky, žluté citróny s tlustou kůrou, drobounké klementinky s koketními lístky u stopky. Dopadají po zásahu do trávy a jejich kysele osvěžující šťáva se vsakuje do hlíny. Výborné citrusové osvěžení, jež uzemňuje pačuli.

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 29. července 2023 17:59

Splash Orange Amère

Pomerančová šťáva s kapkou červeného rybízu, nepatrně doslazená mandarinkou a v závěru (cca po 3 hodinách) zjemněná dřevem. Efekt osvěžení bez pichlavosti kyselých citrusů a ostrých bylin. Vše je v téhle vůni sice syté, ale ne pronikavé, je to jako podívat se do slunce, ale až při jeho západu, přes clonu červánků. 

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 29. července 2023 18:55

Fleur To jsem zvědavá, která se mi bude líbit:) Díky za přiblížení

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 29. července 2023 19:28

Korsičanka Nevím, ty teď ujíždíš na úplně jiném typu vůní.

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 29. července 2023 19:39

Fleur Ale ráda se k některým "původním" vracím:)

Offline Martula
Avatar
1748 příspěvků moje polička 30. července 2023 08:12

Fleur Grand Chalet mě z tvého popisu velmi zaujala

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 30. července 2023 08:38

Martula Umím si ji představit jako ideální letní vůni pro někoho, kdo má rád lípu, mimózu, ale bojí se jejich opojnosti v horkém počasí. 

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 30. července 2023 09:49

Martula Zaujala mě ta samá - jak jinak...Jen mám obavu, že pro nás by šlo spíš o polívačku

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 30. července 2023 11:40

Korsičanka To rozhodně, jsou určeny k navonění ve stylu opakované sprchy.

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 30. července 2023 12:33

Fleur Já tedy vůně v průběhu dne ráda střídám, ale potěšilo by mě, kdybych si voněla alespoň hodinu až dvě

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 30. července 2023 17:25

Korsičanka Tak to by tyhle vůně měly zvládnout.

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 30. července 2023 17:29

Fleur Hmmm, tak je rozhodně v Brně vyzkouším:) Díky!

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 28. prosince 2023 12:44

Mantes La jolie

Zelená smršť najemno nakrájených bylinek v čele s mátou peprnou a s bazalkou, postupně přenechávají prostor citrusům a mírně dřevitému základu, jako kdyby se jejich vůně vsákly do dřevěného prkénka. Letní ráno s příslibem krásného dne, zakončeného mojitem.