Mazzolari

24. června 2017 21:50
Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 24. června 2017 21:50

Historie téhle italské niche značky se začala psát už v roce 1888, kdy si Augusto Mazzolari otevřel v Miláně svůj první obchod s kolínskými. Jeho syn Fernando pak v jeho práci pokračoval a otevřel v Miláně i dámský salón, kde vyvíjel další jedinečné vůně. Oba obchody pak zdědil jeho syn a současný majitel značky Augusto. A vzhledem k tomu, že vyrůstal obklopen kolínskými, které jeho otec míchal ve své dílně, asi není překvapením, že se i on rozhodl pokračovat v rodinné tradici a stal se rovněž parfumérem.

(http://www.morinostudio.com)

Krátce po té, co vytvořil svoje první vůně, nazvané Ma, Jangada a Monsieur Odar, si v roce 1966 otevřel svůj první obchod a založil i vlastní kosmetickou řadu Biosterel International. V 70. a 80. letech se pak už mohl pochlubit vlastní sítí butiku po celé Itálii. nabízející nejen parfémy, ale i produkty pleťové, tělové a vlasové péče. Poháněn velkou vášni a respektem k tradicím a věrný rodinné filozofii tak Augusto pokračuje v úsilí vytvářet vysoce kvalitní italské produkty, které jsou k dostání pouze na vybraných prodejních místech.

(http://www.mazzolari.info)

Aktuálně značka nabízí celkem 23 vůní. Z těch nejzajímavějších můžeme jmenovat sladce mandlovou Alessandro, nesladký pomerančový květ s mléčným santalem, vanilkou a bíločokoládovou tonkou ve Fleurs d´Oranger a gurmánsky pačuliovou Lei s vanikou a kakaem.

(zdroje: www.mazzolari.info a www.alzd.de)

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 29. června 2017 22:01

LEI

Tam kdesi v tajemnu starého města,

kde kroků mých už stálá je cesta

a tichá zář lampy

plátky tmy krájí

jak zlatým nožem z černého těsta …

tam říkám si,

jak sladký, ty podzime, dokážeš být …

jak čokolády kousek,

jenž toužím si vzít …

Lei je pro mě dokonalou podzimní vůní, v níž jde sladké pokušení čokolády ruku v ruce se zemitým pačuli. Jednoduché, ale dokonalé! Křupavá tmavá čokoláda se pomalu rozpouští a vpíjí do kypré vlhké země. Pár kousků však zůstává v podobě sladkých slz na tvrdém dřevěném prkénku a já neodolám, abych je nesetřela prstem, který si pak jako malá holka vložím do úst …

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 29. června 2017 22:03

Ambra

Tak z téhle ambry jsem trochu zmatená. Je to ambra, není to ambra... Každopádně už ten úvod je na ambrovku docela originální. Sladká mandarinka a s ní heřmánek, spíš květ heřmánku s lístky než heřmánkový čaj, a to všechno okořeněné pikantním zázvorem. A kde je ta slíbená ambra? Zatím místo sebe posílá pačuli a ylang-ylang se stopou jasmínu a vzápětí dokonce nějaký ovocný tón, který připomíná švestku. Taky lehce kožené labdanum.  Po hodně dlouhé době je tady něco, co by se při troše fantazie dalo nazvat ambrou, já bych to nazvala spíš napudrovanou kůží se zázvorem. A nakonec se objeví i ta vanilka.

Vaniglia

Vanilka - vanilkový lusk nejprve s květem orchideje rodu vanilovníku, pak se sladkým karamelem, jehož sladkost ale postupně slábne. Nic víc, nic míň, gurmánka pro všechny, kteří mají rádi jednoduché vanilkové vůně. Velmi dlouhá výdrž, která možná souvisí s tím, že tekutina má mírně olejovitou konzistenci.

 Musk

Jemné květinkové bílé mýdlo z babiččina prádelníku, na začátku lehce kořenité, potom hlavně pudrové a pak... pak už je konec. Škoda, že tam není navíc nějaký bonus.

Alessandro

Alessandro pro mě není vyloženě gurmánská vůně. Ani pasta di mandorle a ani moc ne amaretto, i když kapka likéru se tam na začátku najde. Alessandro klame tělem. Pro mě je to pudr vyrobený z jemně rozemletých mandlí s přídavkem jedné hořké mandle. A pudrové květiny - květinový prach z kosatce, otočníku a fialek. Nakonec nesladká vanilka.

 

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 29. června 2017 22:08

Bergamotto Mediterraneo

U Mazzolariho si člověk nemůže být jistý tím, že vůně nazvaná Bergamotto bude vonět po bergamotu. A taky že ne. Ne že by tady žádný nebyl, spolu s citronem a mandarinkou nás zavedou do citrusových hájů ve Středomoří, ale brzy podlehnou fialce. Sladká fialka vůni jednoznačně dominuje a s troškou pomerančového květu a jasmínu udělají z citrusovky květinovku, která je doplněná krémovým pižmem.

 Lei

Pačuli posypané kakaovým práškem a vanilkou se přihrne málem bez patřičného úvodu. Pokud si totiž k ruce nepřičichnete hned po nástřiku, citrusový vánek vám uteče.

Kakao se sladkou vanilkou se roztopí do čokoládového krému a labdanum je jistí před sklouznutím do plnokrevné gurmánky pryskyřičným tónem, ve kterém je dotyk semišové kůže. Dokonce jako by někdo přikápnul do čokolády kapku likéru. Čokoláda se ale nenápadně vytratí a zůstane nám nesladká vanilka na zakouřeném dřevu.

 Lui

Kdysi, v dobách, kdy ještě nebyly zakázány reklamy na cigarety, provázel nás na plakátech Marlboro Man. Větrem ošlehaný kovboj ve stetsonu, bílé košili a džínové bundě, v kožených chráničích přes džíny, pózující před krásnou přírodní kulisou někde ve Wyomingu nebo v Utahu. Marlboro Man, to je pro mě Lui.

Chlapská vůně. To je jasné hned v úvodu, kde místo něžných citrusů nabídne stopku kořalky. K pořádnému chlapovi patří  koňské sedlo a zemité tóny pačuli, ale také vůně tabáku. Pod drsnou slupkou se ale skrývá něžná duše, s květinami a sladce hořkou teplou živočišnou ambrou a pižmem.

Patchouli

Není pačuli jako pačuli. Co použili u Mazzolariho, je cítit kvalitou. Pačuli zpočátku citrusové a větrové, pak zemité a kořenité, dřevité a určitě ne sklepní. Je suché a živočišně ambrově teplé, lehce oslazené medem. Oldschool pačuli s výbornou výdrží.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 29. června 2017 22:14
Reakce na blackviolet:

... paráda! Ráda bych si Mazzolariho pěkně zmapovala.

Kdysi jsem zkoušela ještě Zagaru a Le Rose, ale moc si je už nepamatuji.

Alessandro se mi líbí, mám jej v plánu.

Offline blackviolet
Avatar
3325 příspěvků moje polička 29. června 2017 22:19
Reakce na Dalia:

Díky. Takhle jsem já mapovala poslední asi dva roky. Mazzolari mě baví.