La Parfumerie Moderne

20. října 2016 16:58
Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 20. října 2016 16:58

Philippe Neirinck, zakladateľ La Parfumerie Moderne, ako svoju inšpiráciu uvádza historku, ako sa ako dieťa motal po opustenom starom hoteli, našiel fľaštičku od parfému a uhranula ho orgovánová vôňa starého parfému (ktorú sa pokúsil vrátiť do života vo vôni Desárment), ako aj tajomstvo a fantazírovanie okolo toho, kto ho asi mohol nosiť. A tak keď sa ako dospelý rozhodol vytvoriť líniu parfémov, inšpiroval sa pri nich rôznymi starými hotelmi.


Mňa táto značka zaujala, keď vydala vôňu s názvom „No Sport“ (ktorá je – ako som sa dozvedela neskôr - venovaná Winstonovi Churchillovi), už len oportunizmom a jemným sarkazmom v názve. Vôní, ktoré majú v názve „Sport“, som našla v našej databázi 473 ale No Sport je iba jedna!

Zatiaľ majú v portfóliu 4 vône: No Sport, Désarment, Cuir X a Années Folles.

(zdroj obrázku: www.laparfumeriemoderne.com)

No Sport
Veľmi zaujímavá vôňa, bergamot s galbanom v úvode tvoria rázny, jednoznačne aj keď dosť netypicky zelený začiatok, zjemnievajú postupne do ľahko mätového akordu, toto dokáže spraviť sv kombinácii s niektorými zložnäkami ruža – podobne ako vo Vengeance Rose - ale v tomto prípade to má celé veľmi výrazne pánsky charakter. Výsledný efekt je ako čerstvá šťavnatá zele niekde pri vode, skôr v predlesí, než v lese samotnom, kde sa prelínajú vône rôznych druhov bylín, lístia, jarných kríkov. Nostalgická a veľmi originálna vôňa, ktorú štýlovo neviem priradiť k žiadnej inej.

Désarmant
Orgován bez orgovánu.
Prvotný efekt trochu pomarančovo-záchodový, potom orgován vo váze už s naozaj nie veľmi čerstvou vodou. Tanto počiatočný fekálno-nahnilý efekt našťastie pomerne rýchlo vyprcháva. Skôr prechádza do takého zvláštneho šumienkovo-kozmetického efektu. Postupne skrémovie, ylang s ružou, vanilkou a benzoinom vytvoria efekt krému s orgovánovou parfemáciou. Keď človek vydrží ten pomerne neusporiadaný začiatok, ktorý je našťastie krátky, tak vo finále je to pomerne originálna orgovánová vôňa, jemná, elegantná, luxusná a neotrelá, ktorá vydrží veľmi dlho.

Cuir X
Tentokrát zase kožená vôňa bez kože. Na začiatku veľmi povedome pôsobiaci kožený akord tvorený pravdepodobne tangerinkovou kôrou  a živicou elemi. Postupne dostáva zelenoživicový charakter, ktorý je pre elemi typický, ale pomocou šafránu sa zase vracia do tentoraz teplejšej koženej polohy. Jazmín je ostrý, zelený a neindolický, kosatec výslovne zemitý, ale nie mrkvový. Končí ako výslovne nesladká koženo-živicová vôňa.

Années Folles
Levanduľa s korením a bylinkami...predovšetkým sladkovetrovo koreneným muškátovým orieškom, jemne melancholickým vetiverom. Vôňa asi najlepšie vystihuje príbeh na ktorom La Parfumerie Moderne stavia, je ľahko nostalgická, ale nie domácka, skôr luxusná s miernym nádychom akéhosi nedefinovateľna, tajomna, aj keď je pôsobí skôr teplo ako odťažito. Rozhodne putuje do túžobníka, vidím ju ako dôstojnú, ak nie lepšiu náhradu za Chergui.

Edit: Nie Chergui, ale Gris Clair

Uložiť

Offline michaela
Avatar
318 příspěvků moje polička 21. října 2016 10:35

Années Folles -

s popisom vyznenia vône a zložiek súhlasím.

U mňa trvalo presne 5 dní od momentu zaľúbenia sa do vzorky do momentu, kedy som vybaľovala flakón z krabice.

(podobné tempo mal môj vzťah s Atelier Cologne Philtre Ceylan)

Podobnosť s Chergui nevnímam žiadnu (ani slniečko to nehovorí), ja by som ani jednu nevedela nahradiť / zastúpiť druhou z nich.

Za seba vnímam Chergui ako vôňu šíriacu sa do priestoru a zároveň vôňu intenzívnu a s dlhou výdržou.

Teraz nadleduje ALE... Années Folles sa do priestoru nešíri, zostáva blízko u tela. Ani intenzita vône nie je závratná. Výdrž áno, tá je výborná. Dokonca ja už o nej viem iba okrajovo a ešte sa stane, že sa objaví komliment.

Flakón je dosť ťažký, a vrchnák tiež.

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 21. října 2016 11:00
Reakce na michaela:

Áno všetky tie vône majú pomerne dlhú výdrž, ale držia sa skôr pri tele. Mne to vyhovuje, je to konieckoncov jeden z X dôvodov, prečo ak sa dá tak uprednostňujem extraity (tot nie sú). Ale niekomu by to mohlo vadiť.

S tým porovnaním k Chergui, priznávam, že tam môže bať trocha toho "čo sa babe chcelo, to sa babe snilo", totiž mám malý súkromný bojkot Lutensa a Chergui je zatiaľ jediná vôňa, ktorú som od neho chcela a zatiaľ nenašla plnú náhradu. Ono tá vôňa samozrejme nie je podobná, teda mimo toho, že je to "levanduľa s niečím navrch", ale vyvoláva vo mne podobné dojmy....až na to, že kým Chergui vidím skôr studenú, ako jesennú prašnú cestu do neznáma, toto vidím ako tajomnú komnatu so zapáleným krbom...ako ten pocit ľahkého tajomna a dobrodružstva tam mám.

Edit: Neviem na stránkach nájsť koncentráciu, takže to extraity môžu byť? Budem skúmať ďalej.

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 31. října 2016 18:33

Ok, tak vôbec sa ti nedivím, že nevnímaš podobu s Chergui...mala som na mysli Gris Clair...ospravedlňujem sa, takto to vyzerá, keď má človek miesto hlavy cedník....