Vrstvení vůní (layering) aneb míchání hotových vůní

24. března 2015 14:44
Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 24. března 2015 14:44

Ať už záměrně (Nebo je to barbarství? :) ) nebo náhodou: mícháte nebo míchaly/i jste dohromady dvě a více různých vůní? A jak to dopadlo?

Dneska jsem zrovna nešetřila Songes. Na límci mikiny mi ale zbylo trochu Oriental Flowers a už pár hodin se to dost tluče. Nakonec z toho vylezl banánový "Grain de Soleil."

Offline Fleur blogger
Avatar
6064 příspěvků moje polička 24. března 2015 20:58

Míchám ráda, ale vždycky jenom vrstvením, nikdy ne přímo ve flakónu. Mám už vychytanou řadu kombinací vůní, které se navzájem netlučou, ale podporují v sobě určité složky. Momentálně při přechodu ze zimních na jarní vůně nosím L´Instant (mám ho na kabátě, na šálách) a přes den ho klidně přestříknu Cruel Gardénií, popř. Shalimarem Souffle de Parfum.

Mandragore a Ninfeo mio zase přiživuji Eau d´Hadrien.

Offline RoSa
Avatar
8063 příspěvků moje polička 24. března 2015 21:30

Taky míchám, ale spíš asi v rámci jedné rodiny, třeba Givenchy III a Chanel Cristalle, nebo Wrappings a Eau du Soir... a tak... netluče se to ani to nevytváří žádné novotvary - jen se doplňují co do výdrže bych řekla...

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 24. března 2015 22:25

Len vrství, nemiešam vo flakóne...ak sa teda neráta to, že som raz chytila šajbu a do jedného refanu dala po jednom streku zo všetkého, čo som doma práv mala...bola z toho plná Julina

Inak chytám skôr také, že vylepšujem nejakú vôňu nejakým soliflorom, či "soliflorom", super sú na to vhodné tie malé ovocné Rocherky.

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 25. března 2015 08:44

Míchání se docela bojím... ale zrovna předevčírem jsem si dodala odvahy a schválně zkusila, co udělá kombinace Shalimaru s Mitsouko. Záměr byl trochu tu shalimarovskou vanilku přerazit, zostřit... no, moc to nedopadlo, žádnej skvost to teda nebyl!

Možná byla chyba, že jsem, jak píše RoSa o míchání stejných "rodin", spářila dohromady orientálku s chyprovkou

Offline Chantal
Avatar
258 příspěvků moje polička 25. března 2015 08:56

V Institutu Guerlain jsem se dozvěděla, že výborná kombinace Sylvaine Delacourte je Gourmand Coquin se Spiriteuse Double Vanille. Kombinaci se přezdívá "sex bomb" a je to docela trefné. Vznikne z toho opravdu velmi podmanivý elixír. 

Offline domenica blogger
Avatar
7963 příspěvků moje polička 25. března 2015 10:13
Reakce na Chantal:

O téhle kombinaci jsem neslyšela, ale může to být pěkné, i když dost sladké. Slyšela jsem ale o kombinaci Spiritueuse Double Vanille a Shalimar a to přijde jako bomba mně.  Mám vyzkoušené.

Jinak, "parfume layering" nepraktikuju tak, že bych se navoněla oběma (nebo více) vůněma najednou. Spíš někdy, když si vzpomenu (a je to spíš výjimečně) a původní vůně je už plně rozvoněná, případně začíná odcházet, přestříknu ji vůní, která se k ní hodí, nechá vyniknout oblíbenou složku, atd. Například: Shalimar + Jicky, L´Heure Bleue + Hiris, Rose Barbare + Une Rose atd. Je to ovšem spíš experimentování než zvyklost.

Jinak vůně, přirozeně namíchaná a vytvořená v prostorách s parfémy (šuplík, krabice apod.) nebo na šále je vždycky nádherná.

A přiznám se, že jsem alergická na doporučování míchání vůní, se kterým se lze občas setkat v obchodě. Jakkoli může být výsledek opravdu krásný, a vemlouvání se prodejce upřímné , vůni chci vnímat jako celek, komplexně, pokud by ji měla vylepšit jiná vůně, pak ji něco chybí. 

Offline Chantal
Avatar
258 příspěvků moje polička 25. března 2015 15:46
Reakce na domenica:

Také nejsem zastánce hlavně toho, aby mi někdo něco vnucoval jako skvělou kombinaci, abych si naráz koupila místo jedné věci dvě.

V Institutu jsme si ale s jednou milou paní prodavačkou dlouho povídali o vůních a došla řeč i na míchání či vrstvení vůní.

Další doporučovanou kombinací z Paříže je Santal Royal a Habit Rouge. ;-)

Tato mě ale musím říct nenadchla tolik jako Spiriteuse Double Vanille a Gourmand Coquin, která je opravdu podmanivá a svým způsobem sexy.

Já také "perfume layering" spíše nepraktikuji, ale někdy se nějakou vůní stejné značky s podobným vyzněním voním přes den a na večerní akci pak zvolím něco sytějšího či těžšího. To mě vlastně docela baví, musím říct. 

Přes den třeba LPRN EdT a na večer LPRN Modele 2. Nebo přes den Eau de Shalimar a večer Oriental Brulant. A tak... 

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 27. března 2015 13:58
Reakce na Chantal:

V Institutu Guerlain jsem se dozvěděla, že výborná kombinace Sylvaine Delacourte je Gourmand Coquin se Spiriteuse Double Vanille. Kombinaci se přezdívá "sex bomb" a je to docela trefné. Vznikne z toho opravdu velmi podmanivý elixír. 

Jj, taky znám tuhle kombinaci z jedné předloňské návštěvy Guerlain Institutu. Slečna mi sice tvrdila, že Sylvaine si to prý otestovala na mužích, kteří jí byli ohromeni, no na mě to bylo až moc gurmánské.

Mnohem víc se mi líbí její nápad s použitím Cologne du Parfumeur coby podkladové vůně s L´Heure Bleue, Jardin de Bagatelle a těmi dalšími staršími vůněmi, zvláště Modrou hodinu to hezky osvěží. I když jinak na vrstvení vůní moc nejsem, tady si už druhé léto slibuju, že si kvůli tomu tu kolínskou pořídím, tak snad mi to letos konečně vyjde.

No a jinak z posledního školení u Sylvaine slečny přijely s novými tipy na vrstvení mainstreamových vůní, ale z těch jsem si zapamatovala akorát kombinaci Habit Rouge a La Petite Robe Noire 2012. Ta jediná mě totiž zaujala, protože právě ta Habit Rouge pomáhá utlumit ten umělý třešňový čaj, který mi v LPRN tak vadí.

Offline domenica blogger
Avatar
7963 příspěvků moje polička 27. března 2015 14:14
Reakce na wendulka:

Ovšem zní to proklatě účelově, že (od Sylvaine)? Proč tlumit třešňový čaj? Lepší mi přijde si LPRN nekoupit.  Kombinaci Habit Rouge a LPRN bych možná zařadila do tí kategorie barbarství, jak ji zmiňuje Hoolinka v úvodním příspěvku vlákna.

Jako podkladová vůně L´Heure Bleue se mi ohromně líbí jiná kolínská - Eau de Cologne Impériale.  Ale to si na to musím vzpomenout a to se moc často nestane, protože necítím potřebu do L´Heure Bleue moc zasahovat.

Offline dynda
Avatar
7247 příspěvků moje polička 27. března 2015 14:31

Moje oblíbená kombinace je Idylle EDP a Magic, ta přidaná sladkost dělá Idylle dobře. Nekombinuji je záměrně, ale obě jsou poměrně vytrvalé, takže se mi někdy přihodí svetr s jednou a navonění tou druhou. 

Jinak mám pocit, že by se mé vůně daly rozdělit do několika skupin, které by zvládaly přestříkávání s velice pěknými výsledky. U značky Guerlain mi připadá, že možnosti jsou skoro neomezené. Vlastně se mi jednou podařilo poměrně čerstvou Chypre Fatal "přiživit" Shalimarem, úplně omylem. A pořád to vonělo tak luxusně, hezky plně. No, opakovat to nebudu, ale byla to i tak dobrá vůně. Určitě lepší než většina roční světové parfémové produkce...

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 27. března 2015 18:59
Reakce na domenica:

Já to schválně nechtěla říct hned na rovinu, ale když jsi to naťukla: je a hodně. Taky bych zvolila variantu si LPRN nekoupit.

Bráno z pohledu Habit Rouge to barbarství je, ta sama o sobě vylepšovat nepotřebuje, ale z pohledu té LPRN je to krok k lepšímu za předpokladu, že k ní člověk přijde jako slepej k houslím.

Offline Fleur blogger
Avatar
6064 příspěvků moje polička 27. března 2015 19:45
Reakce na domenica:

Ovšem zní to proklatě účelově, že (od Sylvaine)? Proč tlumit třešňový čaj? Lepší mi přijde si LPRN nekoupit.  Kombinaci Habit Rouge a LPRN bych možná zařadila do tí kategorie barbarství, jak ji zmiňuje Hoolinka v úvodním příspěvku vlákna.

Jako podkladová vůně L´Heure Bleue se mi ohromně líbí jiná kolínská - Eau de Cologne Impériale.  Ale to si na to musím vzpomenout a to se moc často nestane, protože necítím potřebu do L´Heure Bleue moc zasahovat.

Potvrzuji! Eau de Cologne Impériale takhle s LHB kombinuji od loňského léta a je to velmi příjemné. Ostatně ona tahle kolínská funguje spíše jako podkladová báze pro jiné vůně od Guerlainu; zejména v létě je příjemné po sprše ji aplikovat na celé tělo a teprve na závěr přidat nějakou vůni - výborně se se všemi vůněmi od Guerlainu doplňuje.

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 27. března 2015 19:47
Reakce na domenica:

ano, vrstvila jsem v Institutu Spiritueuse Double Vanille a Shalimar č.p..... a málem jsem si sežrala ruku

Rozhodně jsem minimálně tři hodiny trávila s rukou u nosu.

Offline ntiti
Avatar
364 příspěvků moje polička 27. března 2015 20:08

Zakoupila jsem myrhu - pryskyřici, namlela na jemno a rozpustila v 90% alkoholu, aby nebyla tak zlatavě - otevřená, řízla jsem ji maličko ambrovým olejem, mám toho 30 ml, a teď zkouším, co to dělá. Samo o sobě to zas tak úchvatná vůně není, i když je na ruce velmi trvanlivá, ale přestříkla jsem touto substancí už pohasínající Opus ll - a je to úžasné. Zítra ji vyzkouším s některou růží.

Offline Chantal
Avatar
258 příspěvků moje polička 28. března 2015 07:07
Reakce na domenica:

K té radě LPRN si raději nekoupit... Ono se to snadno říká, když je ještě zásoba původní LPRN z roku 2009. 

Jakmile dojde, je třeba hledat nějaké exit strategies...

Offline Chantal
Avatar
258 příspěvků moje polička 28. března 2015 07:16

A ještě k míchání, skloubit Shalimar se Spiriteuse Double Vanille je výborný nápad, až budu mít Shalimar, musím to vyzkoušet! 

Velmi ráda také používám na přes den No. 5 Eau Premiére a pak večer změním na něco silnějšího - Coco Noir, Coromandel, čistý parfém Coco nebo čistý parfém Allure Sensuelle...

Vůně od Chanelu mají svůj společný otisk a vrstvení či míchání pak s mnohými jde velmi dobře.

Offline andry
Avatar
2696 příspěvků moje polička 02. dubna 2015 14:52

nedávno se mi povedlo vzít omylem jiný refan a původní bílou Habanitu přestříknout Kenzo Flower Essentielle. no a pak jsem měla schůzku. ehm.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 02. dubna 2015 17:26

Já jsem se dneska v průběhu dne olila různejma vzorkama a teď je mi z toho trochu šoufl.

Offline svěženkář blogger
Avatar
719 příspěvků moje polička 07. února 2016 19:59

Vrstvení vůní (layering) je pro mnohé kontroverzní věc.

V pricipu jde o nanesení kombinace vůní. Po aplikaci první vůně s určitým časovým odstupem naneste druhou. Vliv má jak způsob nanášení - nejčastěji nástřik či polití (splash) - časový odstup a aplikované množství (včetně poměru). Postupy se sdílí v diskusích, ale navrhne Vám ho třeba i odborník či prodejce.

Míchání - nikoli ve smyslu tvorby parfému - hotových vůní je dostupné a je o chuti zkoušet a hledat.

Pro někoho je to neúcta k cenným vůním či dokonce k návrháři vůně, pro jiného mrhání…

Pro mne experimentování, protože to, o co mi u vůní jde, je jejich krása, prožitek, to kam „Vás“ vezmou… (na výlet nebo do jiného stavu vědomí... ).

První vrstvení mi při své "exhibici" jako průvodce možnostmi světem niché vůní ukázal nejmenovaný majitel parfumerie. Naposledy se mi vrstvení připomnělo, když jsem "podcenil" výdrž jedné vůně, která následující den zcela změnilaprojekci, siláž a vlastně i charakter vůně aplikované po 28 až 29 hodinách.

Jako provokatér si neodpustím dodat, že obě vůně jsou těžko dostupné. První se již nevyrábí, ale ještě ji seženete za slušný peníz. Druhá (jen vzorek) je vintage verze ze 70. let a sběratelský kousek.

Téma zakládám k vzájemnému obohacování a sdílení zkušeností a postupů!

Jaké jsou ty Vaše?