databáze 143478 vůní od 9510 značek a 1813 parfumérů

Iris Torréfié Guerlain

Iris Torréfié
značka: Guerlain
parfumér: Jelk, Delphine , Wasser, Thierry
rok: 2020
určení: unisex
hlava: bergamot, kardamom, káva
srdce: konkrét bledého kosatce, mošusové semínko
základ: vanilka, ambra, čaj, kůže, opopanax

kolekce L'Art et la Matiere

Diskuze:
Komentáře k vůni (11)
Avatar
jerry (25.4.2022 )

Suchý dřevitý kosatec (alias kosatcové dřevo), se suchým stříbřitě zeleným čajem a s vzdušně nakyslým nádechem. Postupně vše překryl lehoučkou vrstvou (jak z odklepnuté labutěnky) jemný pudr s malou příměsí nasládlého smetanově mandlového pudru s stopu cappucina. Univerzálně elegantní vůně.

Avatar
Cervanek (25.12.2021 )

Iris Pallida částečně Hermès, částečně L ´ Artisan Parfumeur (Iris Pallida z r. 2007 od Anne Filipo). Tipově kolínská à la chladivý Royal Extract II (také velmi atypický parfém z La Maison Guerlain) . Bledě modrý kosatec s bergamotem a kardamonem. Vůně je jako chladivý zurčivý potok v přilrodě. Ale kde je ta káva? Tu jsem zatím neobjevila.Celkový dojem - velmi příjemná a dobře nositelná vůně.

Avatar
wendulka (10.1.2021 )

Má podobně vznešený nástup mrkvového kosatce jako Iris Nazarena. Je stříbrošedý, má stejné rukavičky z měkoučkého semiše, jen místo anýzu s jalovcem jej v úvodu provází chladná zelená záře kardamonových třpytek a lehká stopa čerstvě namletých kávových zrn s tóny hořkých mandlí a špetičkou mleté bergamotové kůry.

Dokonce má v sobě i stejnou pižmovou vřelost a v základu jej obklopuje typově podobný kouřově šedý mlžný opar, který vytváří pudrově pryskyřičnatý opopanax. Zároveň však nezapírá svoje francouzské kořeny šálkem ambrou prohřátého černého čaje, v němž barista nechal vylouhovat i lusk pravé bourbonské vanilky a zabarví se do impresionisticky nachova.

Avatar
alibi (04.1.2021 )

první dojem - ve vzduchu malou chvíli povlává mošus a mrkev. kéž by ta káva s kardamomem a čaj s bergamotem neležel jen vpitý do kůže a já nemusela voňavé molekuly "lovit". 12 střiků a nic není cítit

Spojení kávy s kosatcem a kardamomem na pižmově vanilkovém základu mne zaujalo, ale (především díky tristní výdrži) do kolen nedostalo. Nicméně musím uznat, že se vůně příjemně nosila a odstřik byl rychle pryč.

Avatar
daniela (20.12.2020 )

Krásná kosatcová vůně s čajem. Dopředu jsem byla připravená, že bude s kávou, ale zjišťuju, že jsem asi "čichoslepá" na kávu v parfémech, nějak ji nedokážu určit. Vůně je spíše čajová a tak jako domenica jsem si vzpomněla na dávnou Secret Intention. Spolu s čajem cítím bergamot (ale ne přímo Earl Grey), květy kosatce a trochu koření (kardamom a jakoby podprahově i skořici). Vůně je vlahá a zároveň je v ní přítomen jakýsi kořeněný "osten".

A samozřejmě, jakmile jsem předchozí odstavec dopsala a další den se navoněla - cítím kávu! Je slaďoučká, s mlékem a cukrem a kořením, trochu i do skořicova. Ale je to káva :) Nevím jestli za to může chladnější počasí, nebo vonění se několik dní za sebou, kdy vůně už ulpí na vlasech a oblečení. Při zahřátí mě dokonce vůně obklopí jako oddechová koupel ve vlažném mléku s cukrem, vanilkou a skořicí... ano, Slon :) nebo lépe řečeno jeho jemnější sofistikovanější verze s čajem.

Iris Torrefié je hodně zajímavá a proměnlivá vůně. Překvapila mě i pochvala od dcery hned první den: "Krásně voníš, je to teda takové pánské, ale hezké, jde to k tobě."

Avatar
euridike (08.11.2020 )


Kosatec.
Vzpřímený.
Vznosný.
Jako do země pevně zaražené kopí.
A místo květu bouřné mračno.
Sivě kouřové, hebké jako samet, jako křídla lišaje.
Kosatec.
A plný šedého pylu s několika zrnky mošusu.
Kosatec, s nímž lze čekat na Godota.
Věčně.
Trpělivě.
S jistotou naprosté nejistoty.
Tenhle kosatec neuvadne.
Jeho vůně neplyne.
Jeho vůně trvá...

Avatar
Miru (25.10.2020 )

Flakon neznázorňuje intenzitu a sílu vůně, ale
chrání poklad uvnitř sebe...
...proto ta masivnost skla, víčka, syté barvy.
Protože Iris Torréfié je
především -
křehkost,
a vláčně skleněná hebkost...
...jako první cítím delikátně křupavý bergamot
(pár vteřin mi v hlavě zazní začátek z vůně Shalimar Initial),
zde, v Iris, ozvláštněný nejen kardamonem, ale hned i mikro pilinkami z kůže, mikro molekulami kávy, nebo černého čaje.?., kdo ví...
...a pak,
pak je to Thierrovo hedvábí utkané z kosatců -
z jejich něhy, křehkosti,
ze vzpřímeného držení těla, i přestože jim, nejvíce k ránu...,
za tenký krček, po ladné šíji smaragdově zeleného stvolu kreslí tenkou stezku kapky rosy...
Iris Torréfié voní jako andělské pápěří zralých pampelišek,
jako daleké světlo blyštící se skrz ozdobné závěsy ze zmrazků,
jako vonná pára nad kouřícím šálkem, a
hladí, konejší...
...jestli někdo chcete snít na křídlech Aprés L´ondée bez vody a L´Heure Bleue Nuit bez něžné
živočišnosti, tak prosím,
zmáčkněte rozprašovač -
21/10/20
*****************************************************************

...a naposled
(= čich je zpět!.)
((miluji a obdivuji diplomacii od domenica . V plno směrech...))

IRIS TORRÉFIÉE Guerlain
...je
krásný...
Je křehký a přitom
plný.
Křehký zeleným a delikátně dřevitým bergamotem.
Plný douškem velmi teplé, chuťově plnotučné, nesladké, černé hebké kávy.
Chvílemi máte pocit, jako by jste polykaly hutnou vzdušnou smetanově kávovou pěnu nad kouřícím šálkem a
chvílemi - jako by vám mezi zuby vrznulo jemně nahořklé zkousnutí samotného kávového bobu.
...a nad tím vším se vznáší, s grácií a lehkostí,
jak elfka v půlnočních lesích nad mýtinami
a nebo gay-bohém mezi návrhářskými stoly s výkresy a štůčky luxusních látek světového módního domu
akvarelově zelenkavoantracitový
bergamot v objetí mohérového chmýří z pižma...
...a když přiblížím nos těsně k pokožce, cítím i doušek nasládlého slabého černého čaje omývajícího tenkou, ale luxusní, měkkou černou kůži.
JE to luxusní vůně.
domenica
má pravdu...
...je to luxus na - v tom nejlepším smyslu slova - doma, na nicnedělání, na chuť po klidu a pohodě, pro siestu u kouřící kávy, na chvíle, kdy nevíte, co chcete...
Iris Torréfiée voní horkou nesladkou černou, hedvábně koženou kávou s delikátním drhnutím zelenkavě dřevitého bergamotu(jež chvílemi vytváří dojem až mandlového akcentu)
a s pocitem, že vás v chřípí šimrají plamínky ohně...
...vůně pro dámu, když zrovna není v záři reflektorů a může být sama sebou, třeba
pro Monicu Bellucci

Avatar
blackviolet (18.10.2020 )

Zelená a korálově červená vůně.
Na začátku je plnokrevný kosatec s mrkvovým podtónem, který mu propůjčí zemitost aniž by připomínal samotnou mrkev. Je spíš jako korálově červená krémová rtěnka. Bergamot se svěžím kardamomem a jemná kůže je jako tmavě zelená semišová látka, do které je kosatec zavinutý. Krátce zavane vůně kávy jakoby vítr foukl do suchého prášku z pomletých kávových zrnek. A ze semiše vykoukne i jemné mýdlo z mošusových semínek. To nakonec i zůstane, pudrově kosatcové a bergamotově zelené.

Avatar
Martula (17.10.2020 )

Není to gurmánka. Je to květinová vůně s tím nejelegantnějším kosatcem, s jakým jsem se dosud setkala. Elegantní vůně mají někdy tendenci být příliš uhlazené a trochu nudné. Tady to nehrozí, protože ten tmavě fialový kosatec je dokreslený svěžím bergamotem a špetkou kávy s kardamomem. Bergamot s kávou a kořením vytváří zajímavý kontrast, nijak kosatec nepřebíjí. Kosatec je pudrový a vůně nesladká, bergamot osvěžuje od začátku až do konce.

Avatar
domenica (17.10.2020 )

Kosatec kardamomový. Suchý, kořenitý a kořeněný kosatec, který v kombinaci s osvěžujícím bergamotem a měkkým pižmem vytváří lahodný obláček elegantní a distingované vůně. Iris Torréfié promlouvá spíše tlumeně, ale vemlouvavě. Tak trochu netypický guerlain, vzhledem k produkci posledních let a vsadila bych se, že málokdo by při zkoušce naslepo tipoval právě tento parfémový dům... ale přesto, nechal mi okamžitě vzpomenout na dvě vůně Jeana Paula Guerlaina, obě z roku 2001 - Secret Intention a Purple Fantasy. Obě s kardamomem jako společným jmenovatelem. A velmi příjemná spojitost tu je i s mými oblíbenými olejovými extraity Cardamusc a Iris Pallida od Hermès z roku 2018.
(30.8.2020)

Avatar
Fleur (16.10.2020 )

Impozantní fortissimo nástup kosatce. V závěsu je stopa středně pražené a čerstvě pomleté kávy s ovocně nakyslou chutí z plantáží v Indonésii, kůra z bergamotu, hořká mandle, hebká kůže vonící novotou. Sebevědomá elegance. A potom se vůně ztratí. Je to s ní stejné, jako když jsem kdysi na starém knoflíkovém rádiu zkoušela naladit zahraniční rozhlasovou stanici a odněkud z nepředstavitelné dálky, rušena praskáním a hvízdáním v reproduktoru, ke mně doléhala hudba, povědomá skladba, u níž jsem si ale nedokázala vybavit název. Navonět se Iris Torréfié je téměř jako poslouchat přes stěnu rádio od sousedů. Vůně tu chvíli je, potom zmizí, ale když se člověk hodně soustředí, ucítí ji v podobě tlumeného perleťově rtěnkového obláčku, který v základu připomíná méně sladký French Kiss.