databáze 176840 vůní od 11009 značek a 2166 parfumérů

Cologne du 68 Guerlain

Cologne du 68
značka: Guerlain
parfumér: Labbé, Sophie
rok: 2006
určení: unisex
složení: bergamot, zelená mandarinka, citrón, klementinka, krvavý pomeranč, limetka, list grepu, bazalka, fenykl, badyán, levandule, vavřín, cypřiš, elemi, tymián, myrta, hruška, list fialky, břečťan, frézie, konvalinka, brambořík, kardamom, koriandr, černý pepř, růžový pepř, muškátový oříšek, zázvor, jasmín, plumérie, květ magnólie, pomerančový květ, pivoňka, růže, karafiát, ylang ylang, liči, fík, ostružina, slaměnka, pistácie, opopanax, ambra, benzoin, vanilka, labdanum, otočník, kosatec, tonka, šalvěj, pižmo, pačuli, oud, cedr, santal, vetiver, rostlinné pižmo, pralinka, myrha

výroba ukončena

Tito uživatelé vůni
Diskuze:
Komentáře k vůni (3)
Avatar
jerry (29.11.2020 )

Osvěžující lehká citrusově bylinková vůně - zpočátku bylo znatelné sladší koření (badyán, čerstvý zázvor, možná i špetka hřebíčku), ale pak už jen trojice citrus - cypřiš - vetiver. Přestože jde o EdT, výdrž bohužel odpovídá kolínské.....

Avatar
alibi (20.7.2018 )

Vůně Cologne du 68 (EdT) je pojmenována podle adresy na Champs-Elysées, kde sídlí Maison Guerlain. Byla vydána v roce 2006 jako oslava znovu otevření butiku po rozsáhlé rekonstrukci. Tvůrkyně parfému - nos Sophie Labbé pro kompozici parfému použila symbolicky 68 složek, které jsou vypsané na etiketě jednoduchého elegantního flakonu. (Přesněji: 68 je oficiálně přiznaný počet složek, skutečný počet je prý 70.)

Vůně zpočátku rozehrává klasické staromódní téma fougèrových kolínských vod, ale potom se stáčí k neobvyklému a modernímu květinově-kořeněně-gurmánskému jádru. Nápad na téma parfému vzešel od tehdejší umělecké ředitelky parfémového domu Guerlain, Sylvaine Delacourte. "Jakési shrnutí mých prázdninových dovolených do slané čerstvosti mořských břehů promísené s kořeněnou vřelostí Makchie". Makchie (Maquis) je název husté, voňavé divočiny Korsiky, koberec středomořských křovin přítomných všude na ostrově, stále plný květů a rojících se včel. V parfému chtěla zachytit vůni těchto květin, tak nádherně medovou a bylinnou.

Snad má vůně odrážet samotný akord Guerlinade, tak typický pro tuto značku. Nevím. Vůně je totiž velmi rafinovaně složená a zřejmě každý v ní ucítí trochu něco jiného, protože každý z nás má čichové vnímání jedinečné. Dokonce i pro jeden nos je vůně v průběhu nošení velmi proměnlivá. Přirovnala bych to k prstýnkům z pouti, které mají odrážet náladu nositelky změnou barvy svého "drahého kamene". A tak, stejně jako u toho "kouzelného" prstýnku, i jen při drobné změně teploty kůže vynikne jiná ze složek.

Když budu mluvit za sebe, tak úvodní osvěžující závany patří citrusům (pomeranč, grep, bergamot) s petitgrainem (a přísahám, že cítím i nahořklé neroli, které ve složení uvedené není). Ale hned vzápětí se přidají suché bylinné tóny bazalky, myrty a levandule, na pozadí trochu drhne dřevitý vetiver. Pak vůně malinko zesládne, to jak se prosadí pomerančový květ a začne prosvítat koření - ne jedno konkrétní, jen tušená vzdušná aromatická směsice. A vše dále ubírá na svěžesti a přibírá na sladkosti, to jak nabývá převahu krémový kosatec s magnólií i vanilka, heliotrop a zlatavé pryskyřice, skoro až jedlé. Vše se promíchává v takových vlnách a je to velmi zábavné a příjemné na nošení, přestože to zní velmi složitě. Prostě gejzír vůní.

Moc bych si přála, aby tato vůně, jejíž výroba byla v roce 2016 skončena, byla znovu vzkříšena.

Avatar
wendulka (11.1.2015 )

Zpočátku jsem těm uváděným 68 ingrediencím ve složení ani nechtěla věřit, ale je pravdou, že tahle vůně od nástřiku až po samý konec ukazuje trochu víc než většina běžných kolínských a jiných lineárních osvěžovadel. První tóny tvoří směs svěžích citrusů, jemně pikantního koření, nejvíc asi badyán a zázvor, jemně aromatické levandule a svěží zeleně. Pak ovšem přichází na řadu květinové tóny, které vůni zlehka postrkují k ženštější stránce: něžný pomerančový květ a další krémové květiny (magnólie?).

A skutečně, jak se Cologne du 68 dál rozvíjí, začíná postupně malinko hřát (slabounké pryskyřičnaté tóny) – zase se vracíme k unisexu. Zaznamenala jsem i suchý nazelenalý vetiver a poměrně vzdušný cedr. K tomu ještě vůně i zesládne. Ne moc, spíš intimně, ale i tak je v drydownu znát podpis domu Guerlain v podobě vanilky, tonky a jemné pudrovosti. Výdrží je to ovšem skutečně spíš kolínská – do dvou hodin je pryč.