databáze 126907 vůní od 8717 značek a 1655 parfumérů

Bigarade Concentrée Frederic Malle

Bigarade Concentrée
značka: Frederic Malle
parfumér: Ellena, Jean Claude
rok: 2002
určení: unisex
složení: hořký pomeranč, růže, seno, cedr
Tito uživatelé vůni
Diskuze:
Komentáře k vůni (4)
Avatar
ModestMourek (12.6.2020 )

Svěží pomerančová šťáva podbarvená sladce kořeněným kardamomem přechází přes pomerančový šumák na hladké světlé dřevo. Je to příjemná kolínská odvozená od parfému Déclaration (Cartier), na mé kůži však vůbec nedrží. Po čtvrt hodině je pryč.

Avatar
Fleur (23.9.2019 )

Jean-Claude Ellena objevil už v Déclaration, jak geniální je spojení citrusů, kardamomu a cedru. Není tedy divu, že se téhle osvěžující kombinace nemohl nabažit a použil ji rovněž v Bigarade Concentrée, kterou pak vzal na výlet, pardon na Voyage (ale tam s nimi cestovalo i pižmo).
Bigarade Concentrée je Popelka, kterou macecha přinutila, aby pro nehodné sestry oloupala metrák pomerančů. Venku je krásně, Popelka v komůrce statečně loupe, holoubci moc nepomůžou, ale občas snaživě klovnou do odhozené kůry, ve vzduchu vibruje pomerančová šťáva a Popelce se tahle práce docela líbí. Macecha konečně uzná, že vitamínů už bylo dost, a tak Popelku předčasně propustí. Ta vyběhne na louku, kde se v kupkách suší seno, pomerančová vůně za ní vlaje jako oranžový závoj. Jiskřivá, optimistická, nezdolná. První citrusová toaletka, která drží.

Avatar
svěženkář (12.6.2018 )

POMERANČ NA VEČER

Byl pozdní večer, "oranč" ráj!
Večerní pomeranč byl citrusu čas,
jemné růže zval ku harmonii hlas,
kde suché seno, ale žádná stáj!

Bigarade concentreé, tedy koncentrovaný hořký pomenranč, je vskutku koncentrát! Se vším všudy, v dobrém i zlém.
J.C. Ellena při výrobě použil svou vlastní metodu, tzv. molekulární destilaci. Nejdříve takto vznikl Cologne Bigarade,
rovněž pod značkou Frederic Malle, poté ještě více "destilere" a vznikla Bigarade concentreé. Rozdíl mezi oběma vůněmi je v intenzitě a výdrži. Cenový rozdíl je malý, v případě této značky zanedbatelný. Podobným způsobem později vznikly i koncentrované verze citrusových kolínských pro Hermés (z Eau Concentreeé de Orage Verte, resp. Conc. de Pamplemousse rosé).
Pokud chcete krásný autentický hořký pomeranč, zkuste Cologne Bigarade. Na rozdíl od z míněných kolínských pro Hermes obsahuje vysoké množství (50%!!!) esenciálního oleje z hořkých pomerančů (blood orange, Blutorange, bigarade). Těch pomeranču s červenou dužinou, které lehkou nahořklostí připomínají růžový grep, jen méně hořký, zato sladší a šťavnatý. Onen vysoký podíl esenciálních olejů je dalším typickým znakem Ellenovy tvorby, tedy alespoň té "svobodné". To platí pro značku The Different Company, kterou založil a vlastní spolu s Thierry de Baschmakoffem. Takto jsou koncipovány například Divine Bergamote (70%) nebo Osmanthus. To vůně samozřejmě extrémně prodražuje. Frederic Malle parfumérům dává volnou ruku: tedy tvůrčí svobodu a použití nejkvalitnějších surovin. Tedy alespoň tomu tak donedávna bylo.
Ale zpět. Co se stane s Colonge Bigarade, když "destilere, destilere, destilere" a ještě "destilere"?
To, co u alkoholu. Podobně jako u ginu nebo vodky, když jsou vícekrát destilovány, má vůně jakýsi koncentrovaný odér. Osobně tomu říkám přepálená guma, či esence "přepáleného" alkoholu. Úvod je tak úderný. Po odeznění pálících se gum (po pár minutách) vystoupí krásný hutný pomeranč, ne překrojený, ale roztržený napůl. Guma postupně mizí a pomeračová vůně se ustálí. Do půl hodiny zmizí štiplavá kůra a zůstává jen věrný, jemný (nepřeslazený) pomeranč. Navíc podkreslený růží. Okvětními plátky. A zde se opět dostáváme k Ellenovu stylu a oběma citrusovým kolínským. Nalezneme tu Ellenovu "svatou" trojici: věrný citrus podkreslený jemnou růží a na slucnci prohřáté voňavé seno. Tuto trojici najdeme i u dalších Ellenových vůní. Na závěr růži pojící se s vůní suchého sena prolne lehce drhnoucí, ale příjemně uhlazený cedr. Ve vůni naštestí nejsou postřehnutelní Ellenovi oblíbení pomocníci: fixátor rhubofix a takový ten "glutamát světa vůní" cumarin (dovoňovadlo). Jeho proslulý minimalismus se tak omezuje na vysokou koncentraci vonné složky a minimum igrediencí. A to si líbít dáme.
Luxusní vůně s výdrží přes 5 hodin. Pomeranč vhodný i na večer, ke smokingu, na společenenskou událost.

Vzhledem k úvodu spíše pánská vůně, po rozvonění však již unisex, tedy pod obojí. Vždyť je to bi-garade :-)

Avatar
slniecko (10.6.2018 )

Čerstvo otvorený horký pomaranč, nádherná vôňa, ktorá bez výrazných zmien postupne slabne. V určitom momente sa prehupne do vône na slnku sa sušiaceho sena. Krásna, ale veľmi slabo na mne drží.