databáze 126594 vůní od 8705 značek a 1652 parfumérů

Aziyadé Parfum d'Empire

Aziyadé
značka: Parfum d'Empire
parfumér: Cortichiatto, Marc-Antoine
rok: 2008
určení: unisex
hlava: granátové jablko, datle, mandle, pomeranč, švestka
srdce: kardamom z Guatemaly, cejlonská skořice, čínský zázvor, egyptský kmín
základ: pačuli, vanilka, karob, arabské kadidlo, pižmo, labdanum
Diskuze:
Komentáře k vůni (8)
Avatar
Miru (05.3.2021 )

( cca 4 hodiny !!! jsem se „trápila“…, tu vůni jsem už někde cítila..?!, ale kde?, co to je?!…,
a „mám to“!…)
Tahle lahůdka je velmi podobná vůni Dinner by Bobo!
Ale vzhledem k tomu, že je uváděná jako unisex nebo pánská,
je více kořeněnější, pikantnější, nepatrně méně sladká…
…prostě pro muže přijatelnější.
Takže, jaká vlastně je?..
Gurmánská, kořeněná, plná,
je to mix aromatického koření a laskomin,
ze kterých se vám samou slastí „kroutí palce u nohou“…!
Jestli bude takto muž navoněn…,
zařadím si ho do škatulky „Požitkář(ten, co si umí gurmánsky vychutnávat jídlo, pití, sex - prostě život..!)“…
A s tímhle chlapem bych určitě chtěla absolovovat „jízdu“ po těch nejlepších a nejluxusnějších restauracích…!, přinejmenším...
01/04/09

Avatar
daniela (26.10.2020 )

Nejdříve medicinální pecka do nosu, připomínající sirup proti kašli, vmžiku kořeněná pecka, příjemně sladce ovocná. Vzpomněla jsem si na oblíbený čaj Pickwick švestka + vanilka + skořice, také na Lutensovu Arabii (sušené ovoce + koření na sladká, ale i slaná jídla). Chvílemi se sice objevuje živočišný nádech (kari, kmín, kardamom?), naštěstí však vítězí to sladší a ovocné. Jako perník s ovocnou nebo dokonce griotkovou náplní a navrchu s osvěžující glazurou. Nebo anglický vánoční pudink. Kdysi jsem vůni považovala za nenositelnou (nepochopenou okolím). V dnešní době roušek - čím větší síla, tím líp :)

Avatar
ModestMourek (06.7.2020 )

Povedená orientálka příbuzná s Arabií od Lutense. Cítím kandovanou pomerančovou kůru, sušené datle, prašnou skořici smíchanou s živočišným kmínem a sametové kadidlo oslazené vanilkou.

Avatar
jerry (18.11.2018 )

Výrazná, hodně sladká, gurmánská vůně. Nejdřív sušené ovoce obalené v cukru, pak frontový útok kořeněné gardy pod vedením skořice a zázvoru. A nakonec jemná vanilka. Vůně sice pro mě nenositelná, ale přesto zajímavá.

Avatar
alibi (16.7.2018 )

Aziyadé je bohatou kompozicí... zdráhám se napsat vůní. Ona je totiž "chutná".

Vaše chuťové pohárky nejprve naplní ovocná alkoholická bowle, tu potom vystřídá vychlazený pečený čaj ochucený kořením, a hostinu uzavře sladké indické chutney. Všechny fáze vůně jsou až "kandovaně" sladké, okořeněné především zázvorem a skořicí, živočišný tón doplňuje kmín. Z ovoce, v té opaleskující zlatavé směsi, jsou nejvíce cítit rozvařené švestky a pomeranče. A v základu to vše drží pohromadě díky pižmu s pryskyřicemi.

Vůni bych doporučovala nosit spíše v chladnějších dnech, ale i podzim jí určitě bude slušet. A z vlastní zkušenosti ji nedoporučuji obléknout, pokud vám ráno není zrovna dobře. Přemíra vůní v parfému umí slušně rozhoupat žaludek.

Avatar
Fleur (13.4.2016 )

Tahle vůně mě lákala odkazem na stejnojmenný román, který vydal dobrodruh a dandy Julien Viaud, píšící pod pseudonymem Pierre Loti, jako svoji prvotinu roku 1879. Román sice hýří barvitými popisy Turecka a prozrazuje autorovo estétství (a požitkářství), které se odráží i v jeho lásce k parfémům (mimochodem nosil na míru vytvořený parfém Rose d´amour, jenž sestával z fialky, růže, šeříku, kadidla a pižma), jeho dějová výstavba je však dost chatrná. Postava mladičké exotické krásky Aziyadé, která žije v harému starého bohatého Turka, zůstává psychologicky plochá a stěží uvěříme tomu, že se tak prudce zamilovala do francouzského námořního důstojníka. Nejpřesvědčivější z celého díla tak jsou evokace exotických míst s jejich barvami a vůněmi. Možná právě proto Marc-Antoine Cortichiatto zvolil pro svoji vůni jméno Aziyadé. Je to totiž orientálka, ale zpracovaná s evropskou distinguovaností a odstupem.
První střik je docela osvěžující sprškou čerstvého ovoce, v níž rozeznám krvavý pomeranč, ale vzápětí už přichází hustá clona rozvařených švestek, datlí, kandovaného zázvoru, skořice a kardamomu, vše zalité kvalitní brandy. Vůně pravého anglického vánočního pudingu v okamžiku, kdy se všechny čerstvě nakrájené suroviny teprve promíchávají a jejich vůně se uvolňují, přesto Aziyadé nevnímám jednostranně jako záležitost do zimních dnů. Po hodině se dostaví mírně kritická fáze, kdy se naplno rozvoní kmín a kadidlo, neboť obě složky dodají dosud evropsky vytříbené vůni s gurmánským nádechem poněkud živočišný orientální punc.
Byla již zmíněna příbuznost s Frapinem, já cítím spřízněnost i s Lutensem (Féminité du Bois, Five O´Clock Au Gingembre).

Avatar
wendulka (07.1.2016 )

Tak po Cuir Ottoman je tahle kořenitá orientálka teprve druhou vůní od téhle značky, která mě dostala. I já se přikláním k tvrzení, že nevědět, od jaké značky pochází, tipovala bych ji na nějaký Frapin s tím, že mnohem lépe drží. Úvod jen zlehka osvěží granátové jablko a pak už nastupují sladké datle (chvilku až malinko lepivé, aniž by to však obtěžovalo) a kandované švestky, macerované v luxusním koňaku a posypané vydatnou dávkou teplého koření. Nejprve převažuje skořice s překvapivě příjemně živočišným kmínem - taky patřím k těm, kdo ho jinak ve vůních nesnáší - a postupně je vystřídá pikantně nasládlý zázvor se špetkou kardamomu. Po delším rozvonění pak pomocí několika ladných otoček vůni obkrouží teplé kadidlo se sametově kouřovým labdanem, oslazené vanilkou.

Avatar
MirkaU (11.1.2015 )

Aziyadé je jméno osmnáctileté dívky z autobiografického románu francouzského autora Piere Loti. Tato dívka z harému, původem z Kavkazu, byla milenkou francouzského námořníka a přestože námořník poznal mnoho žen, byla Aziyadé jeho celoživotní láskou.

A opravdu, vůně nás přenese do harému, kde mezi mísami zralostí ztěžklého ovoce popíjíme z pohárů prvotřídní koňak a těžká červená kořeněná vína.
Z vodních dýmek voní tabák a Aziyadé tančí ...

A teď věcně: zralé ovoce naložené v prvotřídním alkoholu a dochucené kořením.
I kmín se tam mihne, ale tak jemně dávkovaný, že mi nevadí. A to je zvláštní, všichni vypichují živočišný kmín a na mě si skoro neškrtne, přesto, že většinou se kmínu vyhýbám a jsem na něj citlivá (včetně třeba Hypnotic Poisonu).

Stejně zlehka je v Aziyadé dávkováno kadidlo. Asi po hodině se ke kadidlu na návštěvu krátce staví tabák, ale brzy je vytlačen sládnoucí ambrou. Méně sladká vůně, ale přesto z rodu Frapin 1270.
A to nejlepší nakonec - ráno voní ze hřbetu ruky se stejnou intenzitou jako večer.