databáze 116657 vůní od 8382 značek a 1580 parfumérů

Privé Iris Céladon Armani

Privé Iris Céladon
značka: Armani
parfumér: Salamagne, Marie
rok: 2017
určení: unisex
hlava: aldehydy, bergamot, kardamom
srdce: kosatcový konkrét, čokoláda, maté
základ: pačuli, pižmo, mošusové semínko
Diskuze:
Giorgio Armani (Značky)
Komentáře k vůni (3)
Avatar
jerry (20.5.2017 )

Kosatec - suchý, s prachovou směsí suché hlíny a ještě suššího dřeva. Ovšem po rozvonění ryze pánská vůně v podobě nasládlého cedru poprášeného pudrem ze suché hlíny, santalu a hodně hořkého kakaa (něco jako nesladká a negurmánská reinkarnace "kakaového" Angela). Je to ale způsobeno výhradně mou kůží, protože na papírku i na látce je to kosatec - svěží, nasládlý a krémový.

Avatar
wendulka (09.3.2017 )

Už při první zmínce o téhle kosatcovce jsem si byla jistá, že mě nezklame. Doufala jsem totiž, že by mohla kvalitativně navazovat na každoroční kosatcové limitky od Armaniho. A přesně to se stalo. Při úplně první zkoušce jsem nabyla dojmu, že navazuje na loňskou Fil Rouge, ale přímé srovnání s dalšími armaniovskými kosatcovkami mi odhalilo ještě daleko víc potěšující skutečnost.

Ano, Iris Celadon skutečně pracuje s andělskými aldehydy a bergamotem z Fil Rouge. Zde jsou doplněny chladivým zeleným kardamomem. Po několika minutách přijde na řadu kosatec, jenže pozor: Iris Celadon není jenom o loňském křídovém kosatci, on se vrací k tomu úplně prvnímu kosatci z La Femme Bleue s lehoulinkou mrkvovou notou, postrouhaném vysokoprocentní čokoládou!

Semínka maté pak svou zelenou svěžestí částečně nahrazují loňskou anděliku. Chybí tu ovšem ten její anýzový tón s perlivým otočníkem, který kosatec posouval pralinkovým směrem. Místo toho je v něm ve společnosti kosatce možné v téhle fázi identifikovat velejemnou kůži, alternativně semiš, jaký můžete najít v Iris Nazarena, případně v Iris Prima, jak už trefně identifikovala blackviolet.

Jak se vůně dál rozvíjí, čokoláda se na kosatci začne pozvolna rozpouštět. Kosatec tím přejde do máslovější podoby. Zde nastupuje do hry hřejivé mošusové semínko, sladké bílé pižmo se špetičkou vanilky a pačuli. To přináší jednou stranou suchou zemitost, ale i mechové tóny jemné jako samet, čímž typově připomene trochu i závěrečnou fázi Sable Or v zaoblenější a odlehčené verzi, kdy už se kosatec pozvolna vytrácí. Výdrž má na mně srovnatelnou s Fil Rouge.

Avatar
blackviolet (25.2.2017 )

Nejdřív se objeví lehký, trochu sladký a pudrový kosatec, který díky aldehydům dostane voskově krémový a mýdlový podtón. Už kvůli tomu začátku by byl určitě hoden zařazení do každoroční limitované exkluzivní edice. Navíc mi v této fázi připomíná nějakou mou jinou oblíbenou kosatcovku. Přemýšlím a tipuju Iris Prima, kosatec s velejemnou kůží. Ten voskový tón by se totiž dal interpretovat i jako jemně kožený.
Z pudrového kosatce se postupně stává plnokrevnější máslový a s kardamomem a špetkou suchého pačuli se začne pomalounku rozpouštět v tmavé hořké čokoládě. Nakonec je do ní přímícháno krémové pižmo. Nepůsobí to ale gurmánským dojmem, spíš takovým lehce orientálním, protože kosatec skoro ztratil svou sladkost. Zato čokoláda je luxusní, z kakaových bobů, rozemletých na prášek a slisovaných do hrudek nebo tyčinek, jaké dostanete koupit na trzích v exotických zemích, kde kakaovníky rostou. Úžasně voní.
Po několika hodinách se z čokoládovo pižmového krému okořeněného pačuli kosatec nenápadně vytratí. Ale odpouštím mu to, svoji roli splnil beze zbytku. A stejně se zase brzy shledáme.