databáze 126951 vůní od 8721 značek a 1656 parfumérů

Phoenicia Heeley

Phoenicia
značka: Heeley
parfumér: Heeley, James
rok: 2015
určení: unisex
hlava: kadidlo
srdce: labdanum, datle
základ: cedr, kůže, oud, santal, vetiver, guajak
Tito uživatelé vůni
Diskuze:
Komentáře k vůni (2)
Avatar
Fleur (09.8.2019 )

Když James Heeley při brněnské prezentaci svých vůní mluvil o kadidle, které jako protestant vnímal bez jakýchkoliv náboženských konotací, zmínil právě parfém Phoenicia, v němž chtěl rekonstruovat, jak mohla vonět dávná civilizace. Kadidlo tu má skutečně daleko do kostelní vůně. Slouží spíš jako roznětka pro explozi datlí a švestek naložených v koňaku. V této fázi se vůně zdá být smyslná jako harémová kráska Aziyadé, ale Heeley je anglický džentlmen, takže krásnou Féničanku rychle zahalí do pláště z jemné kůže a pro jistotu ji zamkne za dřevěnými dveřmi. V sousedství cedru a santalu se pouze jemně připomíná oud. Decentní orientálka, kterou tvůrce záměrně zpracoval tak, aby působila diskrétně. Opulentní složky dávkované v duchu klasicistního minimalismu jsou potěšením a soukromým tajemstvím pro samotného nositele vůně, protože do prostoru příliš nejdou.

Avatar
wendulka (03.5.2015 )

Vůně nese název starověkého státu, který se rozkládal podél pobřeží při západních svazích Libanonského pohoří severně od Palestiny. Jeho obyvatelé byli zdatnými řemeslníky a obchodníky, kvůli čemuž neváhali podnikat plavby po celém Středomoří a i dále (později založili např. Kartágo). A přesně tím má být Phoenicia inspirovaná.

Přivítá vás jako mramorově ledová, štiplavá kadidlovka. Postupně se však kadidlo v ní začíná prohřívat a vůně ukáže celý lodní náklad. Tím je především lehce, avšak příjemně živočišná zakouřená kůže, hromada šťavnatých sladkých datlí (mimochodem latinský název pro ně je Phoenix dactylifera), ale i surové kakao (labdanum) a tmavé dřevo. Tohle se hodně povedlo a to i jak z hlediska intenzity, tak výdrže.