Mona di Orio

02. ledna 2015 18:25
Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 26. července 2015 11:56
Reakce na Evanilla:

Neboj, ani v tomhle nemáš divný nos, taky jí mám živočišnou. Řekla bych, že kromě té ambry tam je i kastoreum, protože přesně tím mi kromě toho Shalimaru připomíná i Ambra di Luna.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 31. března 2016 20:39

A čajová vůně Mona di Orio

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 05. dubna 2016 20:58

Taky jsem si ji poznačila. Složení vypadá dobře, ale jsem raději opatrná, protože z Myrrh Casati jsem byla poměrně dost zklamaná. Na druhou stranu je pravda, že vyrovnat se Moně bude těžký úkol pro jakéhokoliv parfuméra. Tak uvidíme v červnu, až půjde do prodeje.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 22. června 2016 23:27

Bohea Bohème

Na tuhle čajovku jsem byla zvědavá nejen kvůli složení, ale hlavně proto, že předloňský pokus spolupráce Jeroen Oude Sogtoena s Melanie Leroux na Myrrh Casati se u mě nesetkal s příliš velkým ohlasem. Pokud jste milovníky čaje, pak víte, že čaj Bohea (pojmenoval jej tak slavný švédský botanik Carl Linné, který si jeho rostlinky nechal přivézt do Švédska) patří mezi nejznámější oolong čaje. Pochází z pohoří Wuyi v Číně. Zdejší oblast je hojně porostlá stromy (zejména jehličnany), proto začali tento čaj udit stejně jako se udí slanina. Listy se však před tím nechaly pomalu ovadnout a potom se postupně sušily v místnostech, kde pod nimi hořel dýmavý oheň, čímž čaj získal svoji typickou vůni a chuť.

Samotná vůně však v sobě ukrývá hned směs několika čajů. Tím prvním je Earl Grey s typickou vůní trpkého a přírodního bergamotu (hurá!), okořeněný kardamomem a pepřem a minerálním nádechem. Tím dalším je heřmánkový čaj, zjemněný pudrovým kosatcem. Samotný čaj Oolong se objeví až po delším rozvonění. Tedy ono je to vlastně nejprve jen doutnající jehličí se senem, z něhož se až posléze začne konečně vynořovat zakouřený černý čaj. Vůni tohoto bych přirovnala ke zkvašené ořechovici s koženými podtóny a broskvovým slupkám (vonokvětka, která též často bývá jednou příměsí čaje Oolong), i když ty se jen mihnou.

Tím však ještě Bohea Bohème neřekla ani zdaleka svoje poslední slovo. Fredrik do ní totiž v základu přikápnul i trochu ginu, přihodil kousíček bobkového listu a celou tuhle čajovou směs znovu zahřál s pomocí včelího vosku a dřeva. Ano, tohle rozhodně není prvoplánová líbivá vůně, ale to ostatně nebyla žádná z Moniných kreací. Taky v ní nemám zamazanou koženou pánskou bundu jako v Tea for Two - oolong je přece jen o něco přívětivější čaj než Lapsang-Souchong. Tím nejpodstatnějším ovšem je, že je na ní poznat promyšlenost od začátku do konce. Vyloženě mě baví ji zkoumat, na čajovku výborně drží, a proto věřím, že z tohohle by už měla radost.

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 23. června 2016 08:17
Reakce na wendulka:

Ty jo...to je asi pánska, nie?

Ako, ja som milovníčka čaju, aj normálne, aj v parfémoch, ale prinajmenšom normálne tento "slaninový", ako si ho trefne nazvala nezvládam.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 23. června 2016 13:32
Reakce na slniecko:

Ne, vyloženě pánská rozhodně není. Tedy má určité momenty, kdy se z unisexu překloní lehce k pánským tónům, ale taková Panorama (Olfactive Studio), i když to sice není čajovka, mi ve srovnání s Bohea Boheme přijde mnohem víc pánská.

No já právě ten vyloženě uzený čaj v Tea for Two taky nezvládám, ale tady je to jen trošku, tím pádem to nevoní "špinavě" a líbí se mi to. Za zkoušku podle mě stojí.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 14. října 2016 23:19

Chamarré

Zkoušet cokoliv přímo od Mony je pro mě vždycky svátek vzhledem k tomu, že její rukopis je prostě neopakovatelný a nejinak je tomu tady. Pokud bych to měla hodně zjednodušit, řeknu, že Chamarré je její vlastní vizí legendární pětky s vlastním orientálním základem. Ale s jejími parfémovými výtvory to nikdy není jednoduché, protože se vždy jedná o velmi propracované vůně.

Mona vlastně jen použila klasické hřejivé pětkové aldehydy a smíchala je se šalvějí, aby je vzápětí ochladila trochou levandule. Samotné květinové srdce s jemně kořenitou tureckou růží s lehounkým nádechem červeného ovoce, nádherným pudrovým kosatcem a nebonbónkovou fialkou už ovšem působí moderně a společně vytváří příjemný rtěnkový akord.

A jak už jsem zmínila na začátku, v základu se s pomocí pudrově pryskyřičnatého opopanaxu, balzamické ambry a hřejivého kašmeranu vydala na rozdíl od Chanelu spíše orientálním směrem. Chválím projekci i výdrž, což však není u Moniných vůní nic neobvyklého. Je velká škoda, že se přestala vyrábět, protože ji já osobně považuju z jejích vůní za jednu z „nejsnáze“ nositelných.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 26. října 2016 22:43

Bohea Bohème

Začátek je tak trochu jako bylinková hojivá mast. Heřmánek, kardamom, čerstvá pryskyřice z jehličnatého stromu a konečně čaj, černý, dřevitý a kouřový. Kouřové dřevo má v sobě kožený podtón a krásně harmonizuje s kosatcem a lehce broskvovým nádechem. Krásná fáze a škoda, že tak nezůstane. Pro mě by tam ten jalovec = gin a bobkový list už nemusel být.

Výdrž je hodně dlouhá, ale na mně je vůně spíš tělová.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 12. zaří 2017 20:44

Dõjima

Název je odvozený od rýžové burzy s japonské Osace, kterou tamní Samurajové založili již v roce 1697. Ale rýži zde jako takovou rozhodně nečekejte. Dojima je podobně jako Santal-Basmati (Affiniscence) vůní příjemně nasládlého rýžového pudru a podobně laděného kosatce s bílým pižmem a mléčným santalem. Jen v tomhle případě jej místo kašmeranu zahřívá mošusové semínko s ambrou a navíc obsahuje špetku muškátového oříšku.

Suède de Suède

Ano, tohle je vůně měkounkých semišových rukaviček. Jen je musíme nejprve očistit od pepřového prachu, abychom si v nich mohli vyrazit do sadu, prosyceného zemitostí pačuli, natrhat kyselé bobulové ovoce, meruňky a lesní jahody. Anebo úplně jednoduše: Suede de Suede je vlastně veselá, hodná a způsobná mladší sestřička Lutensovy Daim Blond.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 15. března 2018 21:24

Dõjima

Jemný rýžový krém, který je ze zrn rozemletých na prach, nadýchaný a mléčně bílý jako pěna na květinovém mýdle. Z gurmánských ingrediencí je tu už jenom suše dřevitý muškátový oříšek, právě vyloupnutý ze skořápky šikovnýma rukama mulatek v tovární hale v Gouyave na Grenadě, kde je vzduch prosycený muškátovým prachem vznášejícím se nad dřevěnými lískami a jutovými pytli.

Jasmín a kosatec přeladí gurmánku do pudrova a přenesou ji na toaletní stolek, kde stojí otevřená dóza s tělovým krémem vonícím po mýdlovém pižmu, mošusovém semínku a hladkém santalu. A ještě něco, co vůni dodává luxusnější dotek. Jemně kožené labdanum, jako by vedle dózy s krémem ležela i kožená taštička na šminky.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 26. července 2018 22:21

Suède de Suède

Měkká semišová kůže s trochou štiplavého pepře v úvodu, která je doplněna kromě pačuli ovocným tónem vonokvětky a možná i morušky.  Tu znám ale jenom z finských pralinek Lakka, které jsou plněné likérem z jejích plodů, takže těžko říct. Ty pralinky jsou mimochodem výborné.

Mohla by tím ovocným tónem připomínat Tuscan Leather, ale Fordova verze je masivní kožená bunda k džínům a bílé košili zatímco verze Mony di Orio je měkoučká kůže nošená přímo na nahém těle, které je po koupeli napudrované.

Vůně je sice lineární, ale výdrž  má dlouhou.

Offline Miru
Avatar
13842 příspěvků moje polička 27. července 2018 05:16

blackviolet 

...to zní krásně!

Offline razorblade
Avatar
8142 příspěvků moje polička 27. července 2018 08:13

blackviolet jestli mohu podotknout: v parfemu je psana moruse a to je neco jineho nez moruska. moruska, kterou znas z finskych bonbonu, je takova zluta malina, co roste na severu, zatimco moruse je velkej strom s hodne sladkejma cervenejma nebo bilejma plodama, kterej naopak roste spis na jihu (i kdyz i v cz se da na par mistech najit) :)

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 27. července 2018 08:58

razorblade Tady to právě v databázi není správně, mělo by tam být ve složení ostružiník moruška - Rubus chamaemorus, cloudberry, moltebeere - tedy ty žluté maliny ze severu.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 27. července 2018 09:44

blackviolet Jsem dnes sice jen na mobilu  ale povedlo se mi opravit.

A jinak potvrzuju, Suede de Suede je dobrá vůně 

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 17. zaří 2018 11:00

Rose Etoile de Hollande - Kdesi som čítala, že keď sa Mona di Orio začala učiť parfumérskemu remeslu u Edmonda Roudnitska, ako jednu z prvých, alebo najťažších úloh - to si už presne nepamätám - dostala napodobniť vôňu konkrétnej ruže, ktorá rástla pod oknom. Či je tá historka pravdivá, alebo nie, rozhodne som po nej vždy bola zvedavá na nejakú ružu od nej. Aká teda ja? Začína tvrdšími staromódnymi aldehydmi. Potom prichádzajú ťažšie, ale už kvetinovo-korenisté tóny...krásna, temná, zamatová ruža, akých je ale X...potom sa ako prevrátením plášťa predvedie jemne púdrovo-vanilková ruža. No a keď toto odvanie, potom to príde! Nádherná, živá, letná ovocná ruža, nie odtrhnutá z kríka, ale rovno na tom kríku, ešte vlhká od rannej rosy, ale čerstvo doširoka rozvinutá na jasnom, predpoludňajšom, ešte nepálivom slnku. Nádhera!!! A takto drží už 11 hodín!!!

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 17. zaří 2018 11:01

A pri pátraní na stránkach som zistila, že majú krásnu radu cestovných balení, 10ml za 35€, alebo 3x10ml za 95€ a poštovné od 110€ zadara, tak ak by sa niekto našiel a pozbierali sme sa ....

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 10. února 2019 18:35

Santal Nabataea

Podobně jako Rose de Petra se i tahle santalovka nechala inspirovat antickým královstvím a jeho hlavním městem. Nádherný mléčný santal je tu stejně jako ve vůni SHL smíchaný s prašným černým pepřem, pudrově pryskyřičnatým opopanaxem a teplými písečnými tóny, evokujícím poušť. Jen v tomhle případě tu nekvete růže, ale pudrově sladký oleandr, meruňky a černý rybíz. A u ohniště je cítit čerstvě upražená káva.

Offline Fleur blogger
Avatar
6070 příspěvků moje polička 22. července 2020 11:38

Lux Mona di Orio

Nevypočitatelná citrusová rovnice s překvapivě pryskyřičnatým výsledkem.
Čerstvě nastrouhaná kůra z 1 limetky a 2 citrónů + 3,333 ml esenciálního oleje z hořkého pomeranče + 5 jantarově průsvitných úlomků ambry + 1 kapka fermeže + prázdná skleněná zkumavka od vanilkového lusku s 27 mikroskopickými zrnky na dně, vynásobeno třemi jemnými chloupky z rezavého kožíšku třítýdenního koťátka = Shalimar s pižmovou stopou, bez květin a zakouřeného kadidla. Komu ve výsledném součtu vyšla Orange Star bez jiskřivosti, musí pro správné řešení ještě dělit třemi a přičíst půl lžičky vláčného lesního medu s pryskyřicí.

Nemohu srovnávat s původní verzí; tu současnou považuji za velmi povedenou - zvlášť onen efekt pomalého "tuhnutí" vůně, která se od počáteční citrusové svěžesti začne zahušťovat a proměňovat v pryskyřičnatě nasládlou.

Offline Miru
Avatar
13842 příspěvků moje polička 22. července 2020 15:07

Fleur 

...nádherné!.

Ta vůně, to koťátko..., musí to být krása...