Carven

17. ledna 2020 13:45
Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 17. ledna 2020 13:45

Len stručne:

Marie-Louise Carven si v roku 1945 otvorila módny salón, v ktorom sa špecializovala na petite módu, teda na oblečenie pre drobné ženy, ktorým nesadnú celkom strihy pre bežnú populáciu.

V roku 1946 uviedla svoju prvú vôňu, Ma Griffe, a to vskutku veľkolepým spôsobom. Nechala na malých padáčikoch popadať z neba tisícky vzoriek po celom Paríži.

Prvý pánsky parfém, Vetiver uviedla v roku 1966.

Na prelome tisícročí po tom, ako madam carven odišla do dôchodku, sláva značky trochu upadla, avšak v roku 2009 znovuvydali vôňu Ma Griffe, neskôr prišli ďalšie, vrátane ikonického Vetiveru a v roku 2017 súbežne s módou exkluzívnych kolekcií začali vydávať cestovateľskú Collection Carven, kde je každá vôňa dedikovaná nejakej konkrétnej cestovateľskej destinácii.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 17. ledna 2020 13:47

Paris – Santorini
Napriek tomu, že tam žiadne vodné tóny nie sú uvedené, vôňu ako vodnú vnímam. Možno to robí tón figového listu s bergamotom, ťažko povedať. Kosatec pridáva vzdušnosť a slamienka pocit stredomorských vysušených bylín, ale bez bylinnej horkosti. Veľmi pekné.

Paris – Séville
Zvláštna vôňa, na to, čo hovorí zloženie, sa veľmi nepodobá. Ok, zelene je tam dosť, ale je pomerne sladká. Tipla by som si aj nejaké živičnaté tóny. Na spodku ľahká stopa púdropižma.

Paris – Sao Paolo
Veľmi veselá a zaujímavá vôňa, korenistá, nasládla, ale meniaca sa, raz rum, raz škorica, raz pomarančový kvet, raz iné korenie, všetko na solídnom vanilkovo-živicovom základe. Podarené. Ako večierok vo fľaške.

Paris – Florence
Príjemný kvetinový začiatok, bohužiaľ zvalcovaný nejakou nie úplne najšťastnejšou púdrovou zložkou. Plus trochu podobnej vetrovosti ako v Mon Guerlain. Vlastne taký mon guerlain do fialova.

Paris – Mascate
Nahorklo-sladko-trochukorenistá púdrovka. Rozhodne netuctová.

Paris – Manilla
Keď sa povie ovocne kvetinová vôňa, asi málokto si predstaví slivku s davanou. Pekná, zaujímavá, nie ťažká, zato netradičná kombinácia. Zaujímavé, ako sa k sebe hodia.

Paris – Bangalore
Presne to, čo by človek od vône s týmto názvom čakal. Šafrán, vanilka, santal, živice. Akurát všetko pekne uhladené, odľahčené a elegantné.

Paris – Tanger
Veľmi ľahká, svieža, citrusová vôňa, trocha podfarbená kardamómom. Prechádza do svetlých driev, vzdušný kardamóm však ostáva a tak trochu jej dodáva na originalite.. Veľmi pekná a ľahká vôňa.

Paris – Le Havane
Tabak, fakt veľmi silná tabaková vôňa, ako otvoriť dlho zavretý humidor. Ten tabakový tón je fakt pekný,m ale tak silný, že cezeň už nič iné neprerazí.

Paris – Prague
Jalovcové bobuľky – alebo po našom borievky (a z toho borovička:) ), trochu zelene a trochu dreva, trochu vlhkoomietkového pačuli. Napriek tomu pekná vôňa a bola som prekvapená, ako naozaj pripomína atmosféru stredoeurópskych miest. Akoby trafili prsne to zloženie zelene, dávno nenatreté lavička a jemne zaprášené ulice. Fakt na mňa pôsobila skoro domácky.

Paris – Alexandrie
Kadidlo s mrkvou je zvláštna kombinácia, ale tak proti gustu...aspoň to kadidlo vedie, no. Na niekom inom si ju viem predstaviť, čo sa mňa týka, o starosť menej.

Paris – Shenandoah
Nech to znie akokoľvek zvláštne s ohľadom na uvádzané zloženie, táto vôňa začína šťavnato. Pôvodne som tipovala v úvode pomaranč, alebo iné ovocné, či sladkocitrusové tóny. Zázvor je tu jemne pikantný, drevá svetlé a suché, z tejto kolekcie jedna z mála, čo by som asi naozaj rada nosila.

Paris - Izmir
Fréziu tam bohužiaľ nemám, ružu s myrhou áno. Podkreslené živičnatými tónmi. Celkom fajn.