Floris

28. prosince 2019 12:50
Offline slniecko admin
Avatar
17564 příspěvků moje polička 28. prosince 2019 12:50

Značka s bohatou a slávnou históriou, ktorá sa začala v roku 1730 a firma dodnes patrí potomkom zakladateľa.

Môže sa chváliť tým, že je dodávateľom kráľovskej rodiny od roku 1780, aj keď pôvodne išlo predovšetkým o hrebene a ústne vody .

V každom prípade, postupne začali dodávať aj parfémy, aj keď nie výhradne.

Vône sú charakteristické kvalitou, určitou konzervatívnosťou, ale rozhodne nádherným a luxusným prevedením. A cenami, ktoré sú v pomere k danej kvalite skoro skromné.

(zdroj obrázkov: www.florislondon.com)

Offline slniecko admin
Avatar
17564 příspěvků moje polička 28. prosince 2019 12:51

Floris


Bergamotto di Positano - Bergamotto di Positano síce naozaj začína veľmi pekným bergamotovým úvodom, ale v princípe je to óda na pomarančový kvet. To mi zodpovedá na otázku, ktorú som si kládla, prečo svadobná.... K slovu sa dostane aj trocha ľahkej, len jemne sladkej vanilky, jemný čajový tón a malilinká troška čisto, ale nie pracopráškovo pôsobiaceho pižma.


Edwardian Bouquet (Eau de Toilette) - Pomerne ostro pôsobiace chypré s hyacintom, jazmínom a vetvičníkom. Pôsobí „silne“, nie v zmysle nejakej prieraznosti, skôr sebavedome a dôstojne. Jedna z tých, čo radím do kolónky „na rodičovské a do banky“, proste tam, kde potrebujem cítiť (a dať pocítiť) svoju dominanciu.


Elite - Veľmi klasicky pôsobiaca zelená vôňa, dosť výrazne položená na machu. Začína zeleno-citrusovo, pokračuje „tmavozelenými“ tónmi až po onen machovo-chyprový základ s jemne koženým podtónom. Zaujímavé je, že hoci je vyznením pomerne typická pre dobu svojho vzniku (80-tky), pôsobí mimoriadne nadčasovo. Podľa mňa pokojne použiteľná aj ako unisex.


Fleur - Veľmi jemná, ľahká, kvetinovo-ovocná vôňa. Pôsobí nežne, voľnočasovo. Ľahunké kvety (aj jazmín je tu ľahunký, fakt!), ruža, fialka, lekno a štipka ylangu na jemné dosladnie, sú skombinované s trochou broskyne, a (asi vodného) melónu. Vhodná kľudne aj pre veľmi mladú slečnu, ale nijako nie infantilná, príjemná a pohodová aj pre dospelú dámu.

Honey Oud - Veľmi „silná“ vôňa. Je zaujímavé, ako sa oud,  zložka, ktorá je vo svojej podstate „nepríjemná“, správa inak, ak je zaliata poriadnou dávkou živíc a medu. Troška oudu v množstve sladkých tónov spôsobuje, že sladké tóny prestávajú byť protivne sladké napriek tej náloži, a naopak oud síce nekrotne, ale dáva celej zmesi silu a šmrnc. Asi ako 100% čokoláda, ktorá je sama o sebe nejedlá, spolu s cukrom a tukom vytvorí lahôdku.


Jermyn Street - Jermyn street je príjemná malá ulička blízko parčíku, na ktorej sídli hneď niekoľko parfumérií, medzi nimi aj Floris. A parfém ju preto celkom vystihuje. Príjemne zelená, zo začiatku čerstvo zelená vôňa. Fialka sa najprv ozve skôr listami, ale v srdci vykukne,jemne úpúdrová, v spoločnosti jalovca a koriandru. V drydowne sucho-zelený vetiver. Veľmi príjemná, nie ťažká, ale pohodová a pritom elegantná pánska vôňa.


Neroli Voyage - V princípe od začiatku horkasté neroli s morskými tónmi, zaujímavá kombinácia horkej a slanej, ale nepôsobí ťažko, či rušivo – ale nie je to ani „ľahký vánok“, či iná svieženka. Zázvor a fenikel pridávajú na ľahko pikantnej zelenosti. Dlho drží.


Night Scented Jasmine (Eau de Toilette) - Nádherná nežná kvetinová vôňa so síce bohatým zložením, ale vyznením pomerne jednoduchá, hladká, zato „živá“ imitácia nočného jazmínu (cestrum nocturnum), postupne prechádzajúca do zelených a jazmínových tónov a tónov rezaných cibuľových kvetov (evokovalo mi to stonky čerstvo odrezaných narcisov).

Royal Arms Diamond Edition - Nádherná ruža (ešte mám v nose tú ostroružovú z Grasse a táto mi ju silne pripomína) s kosatcom. Ani mrkva, ani púder. Malá trocha ylangu podporuje čisto kvetinové vyznenie vône.  Neskutočná, ako pko pravý, čistý, kvetinový drahokam.


Turnbull & Asser - 71/72 - Zaujímavá vôňa, fogére, začína citrusmi s bergamotom na čele, potom levanduľa s jemne koženým tónom. Oud necítim, ale môže spôsobovať ten kožený nádych, na to zaujímavá kombinácia kosatcového masla s kadidlom. Výrazne pánska vôňa, nie ťažká, zaujímavá a veľmi luxusne pôsobiaca.