Fort & Manlé

26. května 2019 21:13
Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 28. května 2019 22:29

Forty Thieves 

Jestli vám název připomněl Ali Babu, kterému se podařilo přemoci bandu čtyřiceti loupežníků a zmocnit se jejich bohatství v jeskyni, otevírající se na kouzelnou průpovídku "Sezame, otevři se", mysleli jste si to správně. Spolu s loupežníky se teď ocitneme v pouštní oáze, plné orientálních vůní. Petitgrain je ještě svěže zelený, ale pikantní pepř, dřevitý papyrus a kadidlo s labdanem nás přenese do končin, kde se podávají medové pochoutky a turecký čaj se sušenými jablečnými slupkami. A nesmí chybět růže, tentokrát s krátkou mezihrou pomerančového květu, se sladkou ambrou a horkem vysušeným santalem.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 30. srpna 2019 23:00

Maduro 

Ananas. Úplně autentický, který jste právě rozkrojili a teče z něho šťáva, kape do misky s jablečnými slupkami a skořicí a světlými, ještě neusušenými tabákovými listy, houstne, jeho aroma se pomalu vypařuje a najednou jsou tu kapky hustého medu, které se lesknou na listech tabáku. A pod nimi se skrývá oříškový vetiver, okvětní plátky růží, ambra s rozkrojenými vanilkovými lusky a pár lístky pačuli.

Rafinovaná. Lehce gurmánská. Znepokojující. Konejšící. Už vás nepustí.

Süleyman Le Magnifique 

Vůně pro sultána Sulejmána je decentní a kultivovaná, Sulejmán jen nebojoval, byl také básník a velký milovník žen. Jeho vůně je originálním spojením skořice se zelenou svěžestí galbana, kandovaného jablka s ambrou a sladkým benzoinem. Jemná tuberóza a růže něžně splývají s krémovým santalem a pačuli. Jako bychom procházeli prázdnými světlými místnostmi harému, kde utichl všechen ruch, otevřenými okny svítí slunce a ve vzduchu zůstaly jenom střípky všech vůní minulých nocí.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 01. června 2020 15:41

Confession of a Garden Gnome 

Tak nějak jsem si představovala jako dítě tajemnou zahradu. Vysoká kamenná zídka, nad ní vykukující koruny vzrostlých stromů a za nimi starý, snad opuštěný dům. A v takové zahradě by mohla stát i nějaká pohádková postava. Trpaslík, ne pestrý plastový, ale ruční práce prvorepublikového kameníka, už trochu omšelý a vybledlý, hlídající rozpadající se schodiště s balustrádou.

Na jaře po vydatných deštích začne rašit zeleň, ve stínu stromů se objeví koberce konvalinek s bílými krémovými zvonečky, keře kvetou květenstvími s ovocně citrusovou vůní, drobné fialky se schovávají ve vysoké trávě a míza proudí do prvních pupenů planých růží.

Jaké příběhy by nám ten letitý mužíček ze zeleného království asi mohl vyprávět?

Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 01. června 2020 15:43

blackviolet to zní pohádkově

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 01. června 2020 22:01

alibi Ten název a bujná zeleň s konvalinkami mě inspirovaly . Líbí se mi.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 07. června 2020 21:47

Impressions de Giverny 

Impresionistická zahrada podle Clauda Moneta, Giverny. Mozaika barev a vůní.

Pomerančovníky, zeleň neroli, citrusové yuzu a jablka. Ještě nedozrálé mango se žlutou dužinou. Cestičky lemované fíkovníky a květiny. Hodně květin. Magnólie, pivoňky, růže,  pudrové fialky, tuberóza. Bílá, žlutá, růžová, fialová, červená, zelená. Světlo a stín. Zapadající slunce barvy zlatého benzoinu v krémově bílých oblacích.

Nádherná zahrada. Škoda jen, že nemá trochu větší projekci a výdrž.

foto: claude-monet.com

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 22. července 2020 22:22

Meráki 

Krásná bílokvětinovka. V úvodu je dužina z masité broskve a zralé meruňky se svěže zelenými bergamotovými lístky. Ale také hustý zlatý medový balzám, ve kterém se vznáší květiny - ovocná vonokvětka, později i růže a jasmín, všechno lehce okořeněné koriandrem. Vůně není ale skoro vůbec sladká, je to sytá krémová bílokvětinovka se stopou příjemné slané živočišnosti, kterou v základu doplní ještě trochu zeleného pačuli a dřeva.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 13. zaří 2022 22:25

Late Harvest 

Červená a šťavnatá třešeň po chvíli zdánlivě mizí, aby udělala místo suchým tabákovým listům v koženém váčku na dřevěném stole. Vynoří se ale coby třešňová vůně tabáku a nakonec jako šťáva ve vanilkovém krému, zatímco tabák a dřevo se lehce připomínají jen zpovzdálí.