Krigler

18. října 2014 02:10
Offline slniecko admin
Avatar
17556 příspěvků moje polička 18. října 2014 02:10

 

Parfémový dom Krigler zažil svoju najväčšiu slávu v 20. A 30. rokoch 20 storočia, keď jeho vône nosili monarchovia a celebrity tej éry. Sídlil (a znova sídli) v Hoteli Plaza v New Yorku (áno, áno, veľký Gatsby...). Založený však bol v roku 1904 v Petrohrade nemeckým chemikom Albertom Kriglerom, odkiaľ sa  kvôli nepokojom presunul už o 2 roky do Berlína. O ďalšie 4 roky sa pán Krigler premiestnil znova - tentoraz kvôli zdraviu - na juh Francúzska, kde otvoril pobočku a postupne ďalšiu v Monte Carle. V 30.rokoch sa jeho vnučka vydá za Američana a otvorí pobočku v New Yorku, kam sa po začatí druhej svetovej vojny presídli aj Mr.Krigler a na protest zatvorí pobočky v Európe a prehlási sa za francúzsko – americkú spoločnosť. Keď v roku 1955 starý pán zomrie, firma, zdá sa, úplnekončí...

Ale v 60. Rokoch jeho prapravnučka Kri-Kri J nájde v rodinnom archíve vyše 200 parfémových receptov a rozhodne sa firmu obnoviť a postupne uvádza do života mnohé prapradedkove parfémy.

V roku 2008 sa firma znova vracia do Hotela Plaza.

Dom Krigler ponúka radu jedinečných, jemných, ale mimoriadne kvalitných prafémov, ktoré vystihuje presvedčenie Mr.Kriglera, že parfém nemá pritiahnuť väčšiu pozornosť, než jeho nositeľ: „Ak povieme niekomu, že má pekný parfém, znamená to, že parfém nie je správne vybraný. Ale ak mu povieme, že skvele vonia, to znamená, že parfém je pre jeho nositeľa perfektný.“

Okrem toho ponúkajú vonné sviečky, kozmetiku a -  tradične – personalizované parfémy vytvorené špeciálne pre konkrétneho zákazníka.

Momentálne sú v ponuke tieto vône: Pleasure Gardenia 79, Hermitage Heritage 04, Schone Linden 05, Subtle Orchid 10, Good Fir 11, Chateau Krigler 12, Lieber Gustav 14, Mediterranean Peach 15, English Promenade 19, Sparkling Diamond 22, Blue Escapade 24, Relaxing Verbena 29, Juicy Jasmine 30, America One 31, Dolce Tuberose 43, Manhattan Rose 44, Lovely Patchouli 55 Classic, Lovely Patchouli 55 Night, Established Cognac 66, Cosy Cedar Wood 72, Oud for Highness 75, Oud Azur 75212, Oud Sumptuous 75213, Ultimate K'Oud 75214, Extraordinaire Camelia ²09, Jazzy Riviera ²10, Splendid Gold ²11, Ultra Chateau Krigler ²12, Topaze Imperiale ²13, Lieber Moment ²14

Offline slniecko admin
Avatar
17556 příspěvků moje polička 18. října 2014 02:25

Pár poznámok z letmého skúšania:

Pleasure Gardenia 79 - vôňa, krtrú pán Krigler vytvoril pre svoju mladomanželku.  Je to sladučké, jemnučké, gardéniové, pripomínala mi trochu Gardéniu od Micaleff, ale táto je éterickejšia.

Subtle Orchid 10 - nesmierne nežná vanilka...

Lieber Gustav 14 - pánska obdoba Jersey od Chanelu, akurát sa tam levanduľa miesi nie s vanilkou, ale s kožou...presvitá aj akýsi akoby drevený podtón, ale len tak mimochodom...

English Promenade 19 - začína ako jarno-letný vánok v záhrade a prejde pomaly do neuveriteľne vernej vône na slnku sa susšaceho dreva

Juicy Jasmine 30 - veľmi radostná vôňa, najviac som cítila jazmín a konvalinky ľahko osladené ylangom

America One 31 - veľmi jemná, nenápadná vôňa, taká až skoro "neexistujúca", trochu do drevena, ale nie ako čerstvé drevo, skôr ako práve vyčistený a naleštený drevený nábytok

Dolce Tuberose 43 - je to sladké a je to tuberóza...čo dodať...akurát to, že pekná, kultivovanaá..

Manhattan Rose 44 - nádhera , proste krása, podobá sa na Tea Rose od Perfumers Workshop, ale táto je akoby čerstvo odtrhnutá, človek ešte cíti rosu a život v lupienkoch...

Established Cognac 66 - veľmi verná vôňa kvalitného koňaku...až budem obháňať nejakého alkoholika, tak možno, ale inak nevidím dôvod niečo také nosiť

Cosy Cedar Wood 72 - veľmi vydarená drevitá vôňa, fakt som sa cítila ako v cérovom háji...

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 18. října 2014 08:51
Reakce na slniecko:

Ta čísla jsou tam prostě k očíslování pořadí (a to na "druhou" je po refolmulaci) nebo to má jiný důvod? Jinak hezká práce, díky vám se člověk dozví o značkách, o kterých by jinak neměl ani páru.

Offline slniecko admin
Avatar
17556 příspěvků moje polička 18. října 2014 15:40
Reakce na naja:

Číslo znamená rok, v ktorom bol parfém vytvorený, teda napr. Subtle Orchid 10 bola vytvorená v roku 1910, vo všetkých dvojciferných číslach (s výnimkou Pleasure Gardenia 79, ktorú vytvoril v roku 1879 po tom, ako sa oženil pre svoju manželku) treba pridať na začiatok 19. Tam, kde je to na druhú, to znamená už toto storočie, teda napr. Jazzy Riviera ²10 bola vytvorená v roku 2010, vône s 5 ciferným číslom sú inšpirované niektorou staršou vôňou a prvé dve čísla uvádzajú rok vytvorenia tej staršj verzie, dvojka je vlastne tá ² ako v nových vôňach a posledné dve čísla rok vytvorenia novej. Teda napr. Oud Sumptuous 75213 znamená, že bol vytvorený na základe vône z roku 1975 (Oud for Highness 75) v roku 2013.

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 18. října 2014 16:36
Reakce na slniecko:

Aha, děkuji za osvětu, to by mě nenapadlo.

Offline slniecko admin
Avatar
17556 příspěvků moje polička 17. listopadu 2014 00:13

Na oslavu 110. výročie založenia sú uvedené tri vône:

Chateau Krigler vo verzii Parfum a v limitovanej edícii flakóna

Ultimate K'Oud 75214 vo verzii Parfum

Champfleury 132 vo verzii EdP

 

Offline jerry
Avatar
8955 příspěvků moje polička 12. května 2015 14:27

Lovely Patchouli 55 - luxusní koňak, mandle v hořké čokoládě, sladká suchá pačuli a kožené křeslo...prostě božská krása. Ale stačila hodina a vůně potemněla do podoby prachové, ale přitom vcelku jemné, pačuli s přídavkem čerstvě usušeného obilí a jemných oříšků. S pačuli ve vůních si můj nos obvykle příliš nerozumí, ale tato podoba je pro mě vysloveně příjemně uklidňující.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 28. srpna 2016 23:12

 Lovely Patchouli 55

Jak už sám název naznačuje, je pačuliovkou, do níž se prostě nejde nezamilovat. Pracuje s velmi podobným druhem pačuli jako Suma Oriental, tzn. je jen lehce nazelenalé, ale pak už převážně suché, prašně zemité. Na rozdíl od často obvyklého rumu, je tu, jak jerry přesně vystihla v recenzi, ambrově hřejivý koňak, osvěžený bergamotovou šťávou.

To nejzajímavější přichází ovšem až v další fázi, kdy se společně s pačuli objeví spařené, ještě nevyloupané zelené mandle, které si ke koňaku dopřejeme. A to všechno je zabaleno do luxusně naleštěné hladké kůže - i tady souhlasím s tím křeslem - přičemž v základu jako bonus dostaneme i kostičku bílé čokolády (tonka). Výborná intenzita a výdrž jsou samozřejmostí.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 30. května 2017 10:59

Established Cognac 66

„Pokušení pro ty, kdo ji nosí a ještě větší pro ty, kdo po ní touží.“ - Ano, tak téhle větě od Krigleru můžete v tomto případě rozhodně věřit a je zároveň i tak trochu odpovědí, odkud vzal Kilian inspiraci pro Apple Brandy. Established Cognac 66 je totiž hřejivou vůní zkaramelizovaných jablek, macerovaných ve zlatavém moku a naložených v dubovém sudu. Jen v tomhle případě se jedná o brandy, smíchanou s najemno namletou skořicí, která ji dodává hořkosladký, teplý smyslný tón, jenž váš nutí nasávat víc a víc, jak to jen skořice v její stoprocentně přírodní formě dokáže, čímž jablečného Kiliana s přehledem strčí do kapsy.


Talent na poezii nemám, ale narazila jsem na jednu báseň, která můj dojem z Established Cognac tak přesně vystihuje, že ji sem výjimečně dát musím.

YOU GOT STUCK
IN MY HEAD
LIKE A
BILLBOARDS HOT 100 SONG
AND I SUNG YOU
OVER AND OVER
AND NOW
EVEN MY THERAPIST KNOWS
HOW YOUR COGNAC EYES
BUBBLED LIKE CHAMPAGNE
WHEN I MADE YOU LAUGH.

Offline euridike blogger
Avatar
3488 příspěvků moje polička 30. května 2017 11:18
Reakce na wendulka:

... Tvoje recenze je VELMI svudna... 

... a ta basen je krasna... /ja na podobne basne obcas narazim na Hello Poetry... jdu si ji opsat/

(a uzij si zitra ten Berlin)

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 30. května 2017 13:34
Reakce na euridike:

Díky. To je tím, že na likérové vůně si potrpím a některé likéry můžu i vnitřně.

Tu taky občas pročítám. Jak už jsem psala, obdivuju každého, kdo tohle umí včetně Tebe a Miru. Přála bych si něco podobného taky umět, ale mně pracuje fantazie jen na úrovni prózy.

(Díky, zítra se plánuju podívat i na tu Frau Tonis, tak pak dám vědět dojmy.)

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 07. června 2017 22:43

Lovely Patchouli 55

Dvě krásné vůně v jedné. Ta první je sofistikovaná pačuliovka s koktejlem z koňaku a sladké ovocné šťávy, s lístky pačuli usušenými na troud a pomalu rozmělněnými mezi dlaněmi a vonící po hořké čokoládě.  K druhé vůni - té elegantní kožené pohovce v pánském salonu - se dostaneme pomalu přes balzamickou ambru, a její prachovost a současně vanilková krémovost mi připomíná Byredo 1996.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 26. června 2017 22:04
Reakce na blackviolet:

Je skvělá, že jo? Já kdybych neměla Sumu Oriental, tak bych si ji určitě pořídila. Ale vím, že dvě pačuliovky prostě neunosím.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 26. června 2017 22:38
Reakce na wendulka:

Určitě jedna z nejlepších pačuliovek, krása . Ještě že mám tu Sumu Oriental .

Offline slniecko admin
Avatar
17556 příspěvků moje polička 27. června 2017 07:50
Reakce na blackviolet:

úplnou náhodou ich vo Viedni niekde nemajú?

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 27. června 2017 08:18
Reakce na slniecko:

Bohužel . Ale mají teď nově aspoň Vilhelm Parfumerie.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 27. června 2017 10:56

Chateau Krigler 12

Tuhle květinově pudrovou vůni prý měla v oblibě samotná Grace Kelly v době, kdy natáčela s Bingem Crosbym film Děvče z venkova, za nějž pak získala i Oscara a musím říct, že k tak výjimečné ženě jako ona mi sedí naprosto dokonale. Úvodní kombinace aldehydových růží a fialkového pudru evokuje dojem luxusních líčidel, avšak tyto díky kytičce konvalinek, která je vám vzápětí nabídnuta, nepůsobí vůbec přeslazeně ani olejovitě jako např. Lipstick Rose, ale spíš starodávně, ovšem v tom nejlepším smyslu slova. Po rozvonění pak už jen její nabíranou květinovou sukni načechrá mimóza s vůní sena a najemno nasekaných bílých mandlí s hebkým bílým pižmem.

(http://i.dailymail.co.uk)

Anebo úplně jednoduše: Chateau Krigler je maminka Farnesiany, která jí o mnoho let později povila vnoučata Iris Poudre a Stilettos on Lex.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 05. října 2017 21:56

Chateau Krigler 12

Pudrová a květinová vůně pro něžnou ženu. Růže s fialkou jako vůně její červené rtěnky a u ní pudřenka ve zlatém obalu, mimóza doplní sladký medový tón a pižmo evokuje bílý kapesníček v kabelce, který ležel u kytičky konvalinek. Když prochází hotelovou halou, zanechává za sebou obláček fialkového pudru.

A ještě příhoda o tom, jak se k parfému Grace Kelly dostala. V padesátých letech bydlela v blízkosti hotelu Plaza v New Yorku a jednou se tam na odpoledním čaji potkala s manželkou Alberta Kriglera, pro kterou tato vůně byla původně vytvořena. Grace se parfém natolik zalíbil, že si ho okamžitě koupila. Dnes se jím voní mimo jiné také holandská královna Maxima.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 07. října 2017 18:54
Reakce na blackviolet:

Mně Chateau Krigler 12 pořád straší v hlavě.

Offline slniecko admin
Avatar
17556 příspěvků moje polička 07. října 2017 19:41
Reakce na wendulka:

Keď ti poviem, že ich jeden čas predávali v BA....