Agonist

21. zaří 2014 00:00
Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 21. zaří 2014 00:00

(www.cafleurebon.com)

Za touto značkou stojí návrhářské duio Christine Gustafsson a Niclas Lydeen ze Švédska. Zajímavostí je, že Christine má francouzské kořeny a původně žila a studovala návrhářství v Paříži. S Niclasem se setkala až po svém návratu domů do Švédska, kde roku 2008 zrealizovali svůj sen o umělecké práci s vůněmi a následně se i vzali.

Všechny vůně jsou vyráběny z přírodních ingrediencí, v koncentraci EdP, jsou označeny jako unisexové a jsou inspirovány skandinávskou přírodou a kulturou. Parfumérsky spolupracují s Fabricem Pellegrinem, Ericem Moraldem a dalšími renomovanými "nosy". Pokud jde o samotné flakony, tak na jejich vzniku se podílí umělecká sklářka Åsa Jungnelius v renomované sklárně Kosta Boda, která se nachází v hlubokých švédských lesích v provincii Småland.

(www.agonistparfums.com)

Každá z vůní Agonist je nabízená jednak v jednoduchých hranatých flakonech s rozprašovačem a jednak v luxusních, ručně vyráběných sběratelských skulpturách (obojí o objemu 50 ml). Flakony v základní variantě jsou zase zajímavé tím, že na zadní straně flakonu je vypsané kompletní složení každé vůně. To je možno nalézt i na vrchní straně vnější krabičky, přičemž samotný flakon je usazen ve vnitřní dárkové krabičce.

(http://cdn3.volusion.com)

Přehled vůní:

Arctic Jade (2011), Black Amber (2011), Dark Saphir (2013), Isis (2013), Kallocain (2008), Liquid Crystal (2010), Onyx Pearl (2011), Solaris (2014), The Infidels (2009), Vanilla Marble (2011) a White Oud (2014)

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 21. zaří 2014 12:17

Black Amber

Málokterá ambrovka dnes dokáže ještě zaujmout. Black Amber to umí. Ona je tam ta ambra totiž velmi dobře schovaná mezi spoustou ostatních složek, především pak dřeva, spáleného na troud suchým teplým, až prachovým kadidlem. A hlavně je black už od začátku, což velmi kvituji.

Pánská? Neřekla bych, ve mně osobně spíš vyvolává představu čarodějnice v temném lese, míchající ve své jeskyni nějaký tajuplný lektvar, kterým se chce vytáhnout o sabatu. Takže jak ten lektvar vypadá?

Kadidlo s dalšími pryskyřicemi hraje prim už od počátku, kdy je promícháno s hustým anýzovým sirupem, skrze nějž je líně mazlivé. Zajímavý je však doprovodný tón slané mořské vody. Není typicky osvěžující jako třeba v Bois Naufragé, je to spíš jakoby se ta mořská voda odpařovala na rozpáleném dřevě, asi aby se nekazil odstín vůně.

Vůně postupně začíná sládnout pod přívalem sušených švestek, které nám na rozpáleném dřevě vystřídaly již dávno odpařenou mořskou vodu. A potom ji tu konečně máme, ambru, sladce palčivou podobně jako např. v Oriental Brulant, jen temnější, protože zde nemáme "našlehanou" prosvětlující tonku.

Leč tady se nám ta ambra pořád stydlivě schovává za již dodoutnávajícím dřevem, "prachovým" kadidlem a dalšími pryskyřicemi. Lákám jí, vábím ji, ale ona jen tu a tam nadzvedne svůj medově nasládlý závojíček, roztomile na mne zamrká a zase se schová. Asi se bojí, že taky skončí v čarodějnickém kotlíku.

Nebo jinak ... líbí se vám kejkle Toma Forda s Amber Absolute a novou Saharou Noir a nepohrdnete ani produkcí hodného strýčka Serge? Potom doporučuju zapsat si tuto vůni k vyzkoušení, protože za tu zkoušku to stojí.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 21. zaří 2014 22:07

Onyx Pearl

Jak že jsem to nazvala Black Amber? Čarodějnicí, která míchá tajuplný lektvar? Potom Onyx Pearl je černokněžník, noir jak zákon káže. Na úvod vás ve svém hábitu z hrubé neopracované kůže pěkně propleskne medicinálním úderem oudu a že to je pořádná ťafka. Náznak sladké palčivosti ambry, která následuje, nám tento černý pán vzápětí spálí na prach v zemitosti pačuli.

Zároveň však zřejmě mezitím vyřkl nějakou kouzelnou formuli, protože jeho kožený hábit se postupně uhladí do malinko jemnějších semišovějších tónů, ale skutečně jen nepatrně. A po všech těchto kejklích si v kotlíku z pikantního cedru zapálil santalové vonné tyčinky a omyl ruce v troše škrobového pižma.

To pižmo je jediná věc, kterou bych této vůni asi vytkla, jinak jsem přesvědčená, že na mužském protějšku musí být úžasná. Sama bych si ji ovšem na rozdíl od Black Amber už netroufla nosit. A drží pochopitelně jak přibitá.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 22. zaří 2014 13:20

The Infidels

Taky si říkáte, co by se za názvem, který v překladu znamená "nevěřící" mohlo skrývat? Tak já vám to usnadním, je to sametová orientálka. Je kořenitá, kapku svěže citrusová a kouřově pryskyřičnatá. Najde se v ní i trocha tmavého švestkového likéru. Ale především je o karmínově rudé růži se sametově zelenými listy (pačuli zde tentokrát působí jak má, tj. kromě zemitosti dodává i ty správné tóny chypre), "mýdlovém" ylangu a "medově nasládlém" jasmínu. V základu se přidávají i lehce drhnoucí dřeva, "suchý" kouř z labdana, hřejivá pryskyřičnatá ambra a krémová vanilka s tonkou vůni příjemně uhladí.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 22. zaří 2014 22:12

Liquid Crystal

Vůně má být údajně ostrá a čistá jak samurajský meč. No tak to není ani jedno. Začíná směsí svěžích citrusů, nahořklé zeleně a nasládle pikantního hřebíčku, kterou vsypeme do velké mísy z chladného mramoru. Ovšem to nestačí, přimícháme ještě levanduli s práškovým cukrem a přežvykujeme si u toho s Wrigley Spearmint v puse. Zní to divně, já vím, ale ono to ladí dohromady.

No a na závěr, protože jsme si experimentování užili už dost, si jdeme upéct čerstvé mandlové sušenky. Právě jsme je vytáhly z trouby, takže se z nich ještě kouří (směs tonky, ambry a labdana). A navrch si je ještě postrouháme sušenou citronovou kůrou a posypeme několika mikroskopickými krystalky cukru. Dobrou chuť.

(http://2.bp.blogspot.com)

Offline Zimulka
Avatar
93 příspěvků moje polička 23. zaří 2014 21:29
Reakce na wendulka:

Liquid Crystal ... před nějakou dobou jsem ji zkoušla a mně v určité fázi přišla podobná Guerlainově Quand Vient La Pluie ... fakt

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 23. zaří 2014 21:39
Reakce na Zimulka:

Teda. No na mně vůbec. Ale věřím tomu, protože můžu na vlastní nos potvrdit, že určitý tón z Quand Vient La Pluie má i Journey Woman na domenice, jak to popisuje v recenzi.

Offline Zimulka
Avatar
93 příspěvků moje polička 23. zaří 2014 21:45
Reakce na wendulka:

... no a to mám na to dokonce svědka, který(á) se mnou tehdy souhlasil(a) - Lyonella

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 23. zaří 2014 22:01
Reakce na Zimulka:

To byl ten váš výlet po parfumériích, jak pak Lyonella zamyšleně očichávala jízdenku a divila se, že nic necítí? Na to si vzpomínám. Její postřehy k vůním mi moc chybí.

Offline Zimulka
Avatar
93 příspěvků moje polička 23. zaří 2014 22:09
Reakce na wendulka:

... ne ne, ten zážitek s jízdenkou je mnohem starší   - tohle byla parfémová tour ještě s cinkjou, dzonou a Katerynou ...

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 23. zaří 2014 23:17

Arctic Jade

Už z názvu je patrná inspirace arktickými ledovci. No překvapující je a v tom musím dát za pravdu andry, že u rozprašovače dost připomíná Eau de Shalimar. Už po nástřiku se ovšem ukazuje, že toto nemá s Guerlainem co dělat a dokonce se drží i tématu.

(http://environmentaljusticetv.files.wordpress.com)

Jiskřivě svěží citrusy a ostře kyselými brusinkami a lehce indolickým jasmínem by totiž s trochou fantazie mohli představovat mrazivě slunečný den. A chladně svěží sladká máta s kovovými tóny a kyselými malinami už opravdu působí jako taková ledová kra.

Snažíme se sice zahřát menší dávkou "mýdlového" ylangu, ale raději pokračujeme studenou krajinou dál a pod nohama nám křupe sníh (neustupující chladná mátová svěžest a nadýchanou "pudrovou" vanilkou, která sama o sobě připomíná tu z Eau de Shalimar). Rozhodně je to jedna z nejzajímavějších "svěženek" s velmi dobrou výdrží, jakou jsem zatím měla příležitost poznat.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 28. zaří 2014 13:32

Isis

Touhle vůní prý Christine a Niclas chtěi oslavit narození svého prvního potomka, proto i oficiální stránky hovoří o inspiraci momentem právě rozvitého poupěte, začátkem nového života. A v egyptské mytologii jsou tyto vlastnosti přisuzovány právě bohyni Isis. Bývá označována jako vládkyně nad životem a smrti, jelikož to byla ona, která unesla svého manžela, boha Osirida, jehož ze závisti zavraždil jeho bratr Sutech, z podsvětí a na pár chvil jej oživila, aby s ním mohla zplodit syna Hora. Kromě spousty dalších věcí je tedy i symbolem plodnosti a mateřství.

Zní to všechno moc hezky, ale podle mě se úkol nějak nezdařil, takhle vznosně v mém případě emoce nezafungovaly, takže to vezmu čistě technicky: začíná explozí chladné jiskřivě svěží mandarinky s jemně štiplavým kořením, následovaný šumivým „Coca-Cola“ tónem otočníku. Ovšem žádná oživující přeháňka, která by přinesla ten slibovaný moment zrození stále nepřichází. Místo toho tu máme tekutý karamel s pudrovou vanilkou a broskví, připomínající vůni ovocného lipa, co se vám právě rozpouští v ústech.

Teprve v základu přichází něco, co bych, pokud zapojím fantazii, mohla považovat za okamžik zrození a to hřejivou pryskyřičnatou ambru. Tón ovocného lipa mizí a pudrová vanilka se spolu s podobně laděným pižmem mění v chomáčky žlutého pylu, vznášejících se ve větru za slunečného dne. Proč se s tímhle nemohli vytasit rovnou a nacpali do vůně tu nesmyslnou gurmánskou omáčku?

Offline blackviolet
Avatar
3320 příspěvků moje polička 08. prosince 2015 16:50

Dark Saphir 

Safír - drahokam vybroušený do mnoha fazet. Ty horní přinášejí koření s ovocným, nejdřív broskvovým, potom spíše malinovým tónem a lístky fialky. V bočních fazetách vidíme odlesk karafiátu, jasmínu a pudrového otočníku. A nejširší část, na které je to všechno postavené, je růže s pačuli a oudem spíše evropského ražení. O zjemnění se postará vanilka s krémovou tonkou a kapka zakouřeného kadidla. Vůní založených na růži s oudem je sice hodně, ale tahle je přece jenom trochu výjimečná, je mnohovrstevnatá jako stovky plošek dokonale vybroušeného safíru, ať se podíváte z jakékoli strany, ze světla nebo ze stínu, vždycky na ní bude něco zajímavého.

www.artisansblog.com

Offline Miru
Avatar
13843 příspěvků moje polička 08. prosince 2015 18:07
Reakce na blackviolet:

...jeden z mála odstínů modré, které snesu...

A zní to krásně, Tvoje recenze..!

Offline blackviolet
Avatar
3320 příspěvků moje polička 08. prosince 2015 20:56
Reakce na Miru:

Ta vůně je krásná. 

wendulka

Díky za přesunutí do správného vlákna, zapomněla jsem, že tady tu značku máme. Obrázek se mi, bůhvíproč, nepodařilo zmenšit.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 10. prosince 2015 23:30
Reakce na blackviolet:

To je maličkost. Však ono taky bylo to vlákno skoro až na konci, jak už je tu těch značek docela hodně. Já to přesouvám hlavně kvůli tomu, že se mi pak ty recenze ve vláknech značek lépe hledají, když na ně chci reagovat.

A s úpravou fotek si vůbec nelam hlavu. Sama s nimi kolikrát zápolím.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 22. března 2016 23:25

Blue North

Tahle vůně je z podobné rodiny jako Arctic Jade. Má evokovat svěží vzduch a krásu mrazivého severu. A i tentokrát se zadařilo. Do hlavní role byl postaven studený kosatec, který díky uvodní kombinaci štiplavého kardamomu, rozmarýnu, chladivé máty a jiskřivého zázvoru vyvolává dojem, že jako zázrakem vykvetl uprostřed široké zasněžené pláně. Jen vanilka s bílým pižmem po rozvonění ho zachrání, aby nezmrznul docela. V drydownu už jen jej zlehka podbarví vzdušný cedr.

(www.wallpapersonview.com)

Offline blackviolet
Avatar
3320 příspěvků moje polička 24. března 2017 22:27

Floralust

Svěží bílokvětinová vůně. Zpočátku citronová a bergamotová se zelenou frézií, citrusovou magnólií a jasmínem, doprovodné mýdlové pižmo má sladce kardamomový nádech a působí bohužel poněkud synteticky.

Offline blackviolet
Avatar
3320 příspěvků moje polička 24. května 2019 20:24

Agonist: Arctic Jade 

Sladce mentolové sněhové vločky, které studí na kůži. Rozpouští se ve vychlazeném krému z vanilky a květinově ovocné pomerančové směsi. Když se směs napění, přidá se do ní pačuli, pudr a mošusové semínko, promění se v pěnu do koupele.

Offline blackviolet
Avatar
3320 příspěvků moje polička 18. srpna 2019 21:27

Agonist: White Oud 

Severský oud (bez oudu). Bílé pižmo chladné jako sníh, vytvářející mapy na tmavé zemi. Na nezasněžených plochách konvalinky a vůně dřeva. Sever ale není tak nehostinný jak by se na první pohled mohlo zdát. Je tu vůně růže, fialka, zemitá zeleň ořechové trávy, která voní opravdu trochu oříškově, pačuli a krémová sladkost tonky. Všechno je tak nějak abstraktní, jako moderní obraz s velkou bílou plochou a pár tmavými stíny.