Xerjoff

24. srpna 2014 18:33
Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 16. dubna 2016 22:43

Oud Stars - Mamluk

Zlatý medový proud, vytékající přímo z plástve na žluté zralé citróny, na hnědý karamel s pár zrnky soli, pomalu a líně si razící cestu přes pár okvětních plátků jasmínu a vonokvětku s broskvovým tónem. Zlatý a hustý proud medu, pro nějž sbíraly nektar včelky na květech tabáku a který skane do dřevěné nádoby, na které ulpělo pár zrníček z vanilkového lusku a pár kapek balzamické ambry.

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 17. dubna 2016 13:53
Reakce na blackviolet:

Zní to zajímavě, ale za tu cenu bych si mohla skoro koupit letenku do Austrálie a zažít Ayers Rock in natura. 

No, to asi ano.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 22. dubna 2016 18:58

Oud Stars - Fars 

Fars, dnes provincie v Íránu, kdysi centrum mocné Perské říše s hlavním městem Pársa - Persepolis, které zničil v roce 330 př.n.l. Alexandr Veliký. Přímo srdce orientu. Dokáže nás Fars přenést v čase do doby velkokrálů Daria, Xerxa a Artaxerxa? Do doby, kdy na terase na úpatí hory Kúh-e Rahmát stával jejich honosný palác? Jak to vypadalo, a hlavně, jak to vonělo kolem paláce a v okázalých komnatách královské rodiny před dvěma tisíci pěti sty lety?

Moderní systém vodní kanalizace přiváděl vodu z hor a zavlažoval zahrady kolem paláce, které byly plné květin a ovocných stromů. Obdělávaná pole dávala velkou úrodu ječmene, rýže a dalších plodin. Obchodní styky s mnoha zeměmi obohatily zemi o rozličné zboží, obchodníci pravidelně přicházeli v karavanách a přinášeli králi skvostné dary.

Ale pojďme nahlédnout do královského paláce. Voní tady bergamotový olej a levandulové mýdlo s jemně kořenitým tónem pelargónie, zatímco teplý vítr přináší ze zahrad vůni růží, jasmínu a svěží zeleně, alabastrové nádoby na stolech skrývají med a vanilkové pochoutky. Ve vzdálené lázni si při koupeli princezny zapálily malý kousek nejjemnějšího oudu a ve zlatých nádobách jsou připraveny vonné balzámy a santalový olej. Všechny vůně se harmonicky prolínají a vůbec to není opulentně orientální nebo dusivě kořenité, to, co tady voní, je vůně luxusní čistoty s nekonečnou výdrží.

www.welt.de

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 25. dubna 2016 23:38
Reakce na blackviolet:

Casamorati 1888 -  La Tosca

Jak se zhostila značka Xerjoff tématu Pucciniho Tosky, jedné z nejdramatičtějších oper vůbec? Láska, žárlivost, vášně, úklady, vražda, sebevraždy, zoufalství a naděje. Děj plný zvratů a dramatických okamžiků, jde to vůbec?

V krátkosti: Zpěvačka Floria Tosca miluje malíře Cavaradossiho. Cavaradossi a jeho přítel Angelotti jsou italští revolucionáři a pronásleduje je italská policie. Policení komisař Scarpia je do Tosky zamilovaný a slíbí darovat jejímu milému svobodu, pokud s ním stráví noc. Tosca se ale neudrží a při pokusu o sblížení ho probodne. A pak to jde ráz na ráz. Angelotti spáchá sebevraždu při pokusu o zatčení. Komisařův slib byl zlý úklad a Cavaradossi je popraven zastřelením místo aby byly použity slepé náboje. Otřesená Tosca před zatčením spáchá sebevraždu.

Tosca byla přímo ukázková role pro Mariu Callas. Představení z 50. let s Giuseppem di Stefanem v La Scale jsou dodnes legendární. Malá ukázka třeba tady:

Tosca, Maria Callas

E lucevan le stelle, di Stefano jako Cavaradossi

Myslím si, že kdyby opravdu tohle všechno chtěli dát do vůně, nedalo by se to nosit.

Chris Maurice si vybral z Tosky tu lyričtější část, vidím to jako lásku mezi Toskou a Cavaradossim. Květinovou lásku. Je svěží jako sladká zralá mandarinka, vášnivá jako rudá růže s jemnými ostny eukalyptové žárlivosti a koketními zelenými lístky fialky. Při zemi ji drží trochu pačuli a do nebeských výšin ji povznáší ambra s lehkým nádechem vanilky. A je takřka nekonečná. 

Už ji mám taky odzkoušenou. Tu mandarinku v ní sladkou nemám, spíš do zelena, i když šťavnatou. Ten eukalyptus s růží a zelenou fialkou se mi ovšem líbí. Nepůsobí klasicky bylinně, ale ani bonbónkově jako Dama Bianca asi tím, že použili jen listy fialek. Přesto bych řekla, že tou pudrovou fialkovostí, bílým pižmem, vanilkou a ambrou má La Tosca trochu podobný rukopis. Sladká pudrovka, na rozdíl od bílé dámy prohloubená v dojezdu zemitostí pačuli.

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 02. listopadu 2016 22:42
Reakce na blackviolet:

Oud Stars - Fars 

Fars, dnes provincie v Íránu, kdysi centrum mocné Perské říše s hlavním městem Pársa - Persepolis, které zničil v roce 330 př.n.l. Alexandr Veliký. Přímo srdce orientu. Dokáže nás Fars přenést v čase do doby velkokrálů Daria, Xerxa a Artaxerxa? Do doby, kdy na terase na úpatí hory Kúh-e Rahmát stával jejich honosný palác? Jak to vypadalo, a hlavně, jak to vonělo kolem paláce a v okázalých komnatách královské rodiny před dvěma tisíci pěti sty lety?

Moderní systém vodní kanalizace přiváděl vodu z hor a zavlažoval zahrady kolem paláce, které byly plné květin a ovocných stromů. Obdělávaná pole dávala velkou úrodu ječmene, rýže a dalších plodin. Obchodní styky s mnoha zeměmi obohatily zemi o rozličné zboží, obchodníci pravidelně přicházeli v karavanách a přinášeli králi skvostné dary.

Ale pojďme nahlédnout do královského paláce. Voní tady bergamotový olej a levandulové mýdlo s jemně kořenitým tónem pelargónie, zatímco teplý vítr přináší ze zahrad vůni růží, jasmínu a svěží zeleně, alabastrové nádoby na stolech skrývají med a vanilkové pochoutky. Ve vzdálené lázni si při koupeli princezny zapálily malý kousek nejjemnějšího oudu a ve zlatých nádobách jsou připraveny vonné balzámy a santalový olej. Všechny vůně se harmonicky prolínají a vůbec to není opulentně orientální nebo dusivě kořenité, to, co tady voní, je vůně luxusní čistoty s nekonečnou výdrží.

www.welt.de

S první částí tvojí recenze o bergamotu, levandulovém mýdlu, pelargónii a jasmínu a teplém pouštním větru souhlasím beze zbytku. Jen ta medová sladkost s vanilkou se mi vyhnula, Já mám Fars pak už rovnou dřevitou a balzámovou s velmi kultivovaným vymydleným oudem.

Online Sweet Potato
Avatar
34708 příspěvků moje polička 03. listopadu 2016 12:42
Reakce na wendulka:

Omluv vpád parfémového laika, ale vymydlenému oudu se tu řehtám jak pako!

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 03. listopadu 2016 15:16
Reakce na Sweet Potato:

Ne. Chápu, občas se nám vydaří takové dvojsmysly.

Já třeba doteď nemůžu zapomenout na hlášku la.reiny ještě na a., když si stěžovala na to, že jí její šéfová zkritizovala Gourmand Coquin a prý se na ní při tom tvářila, cituji: "jako na chcíplého tchoře přitlučeného v pravé poledne za ocas na vrata pivovaru".

Offline Ellen
Avatar
1633 příspěvků moje polička 03. listopadu 2016 17:54
Reakce na wendulka:

A co se vlastně stalo s la.reinou, nevíš? Zaregistrovaná tu je...

A ještě mi chybějí vtipné komentáře moudjahidine. 

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 03. listopadu 2016 18:13
Reakce na Ellen:

La.reina se teď naplno věnuje jiným hezkým starostem a povinnostem- říkal mi to někdo na srazu a pak jsem to zaregistrovala i na FB.

Offline Ellen
Avatar
1633 příspěvků moje polička 04. listopadu 2016 17:08
Reakce na wendulka:

Aha.  Tak to ovšem ano. 

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 28. března 2017 19:22

Bouquet Ideale

Jaký je podle ideální buket podle Jacques Floriho? Sladce dřevitě kořenitý a hebký jako kašmír. A není lepšího koření než štiplavého skořice a muškátového oříšku, jenž tento buket odhalí. Tvoří ho především měkce dřevitý papyrus a pikantní cedr se špetkou zemitě peprného guajaku. Ovšem nejpříjemnější překvapení přichází až po delším rozvonění. To se totiž ukáže, že dřevo totiž tvoří jen podklad pro kumarin, vanilku a bílé pižmo, které společně vyčarují téměř dokonalé bari mandle, zlehka posypané práškovým cukrem, ovoněné trochou aromatického tabáku, a k tomu sklenku amaretta.

(http://1.bp.blogspot.com)

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 05. srpna 2017 00:11

Dolce Amalfi

Pokud bych měla tuhle vůni popsat jediným heslem, zněla by: Sunshine v podání Xerjoff. Dolce Amalfi totiž rozhodně není žádnou typickou letní svěženkou. Úvodní tóny zeleného jablka se šafránem tak trochu připomínají Monegalovo Flamenco s tím rozdílem, že tady se místo do malin zakousnete do šťavnaté kdoule a příjemně vás zchladí pikantní kardamom.

V další fázi k vám pak kromě hřebíčku zavane i vůně kadidla z nedalekého přímořského kostelíku poblíž pláže. Hlavní tón však stále udává kdoule, která se nakonec společně s vanilkou promění v pohár s ovocnou a plnotučnou vanilkovou zmrzlinou s bíločokoládovou polevou, jíž Dolce Amalfi začne typově připomínat již zmíněnou Sunshine.

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 19. listopadu 2017 21:32

Pikovaya Dama

Piková dáma v podání Italů se tentokrát postavy Heřmana dotýká z mého pohledu jen okrajově a zaměřuje především na mladičkou Lizavetu Ivanovnu z Puškinovy novely. Je totiž něžná pižmová kosatcovka s citrusově svěží pletí a růžolícími tvářemi, která vzdušnými krůčky tančí v objetí s hřejivým kadidlem po dřevěných parketách.

Symphonium

Symfonická árie začíná gurmánskými tóny měsíčků mandarinek a pomerančů, namočených do luxusní belgické čokolády smíchané s kardamomem. Po rozvonění se čokoláda stáhne do pozadí a naplno se rozezvučí větrově svěží kardamom, lehce podbarvený oudem, který zpívá o dalekém Orientu, aby nakonec závěrečný part mohla převzít smetanová vanilka s bílým pižmem a crème brûlée.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 19. listopadu 2017 22:01
Reakce na wendulka:

Zní to moc hezky, ale to jsou zase nějaké limitky .

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 19. listopadu 2017 22:58
Reakce na blackviolet:

Jo, bohužel exkluzivky. Přesto vyzkoušení nelituju, protože je to zase něco jiného, co Xerjoff dělá, resp. co pro ně udělal Jacques Flori.

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 25. prosince 2017 17:32
Reakce na blackviolet:

Oud Stars - Mamluk

Zlatý medový proud, vytékající přímo z plástve na žluté zralé citróny, na hnědý karamel s pár zrnky soli, pomalu a líně si razící cestu přes pár okvětních plátků jasmínu a vonokvětku s broskvovým tónem. Zlatý a hustý proud medu, pro nějž sbíraly nektar včelky na květech tabáku a který skane do dřevěné nádoby, na které ulpělo pár zrníček z vanilkového lusku a pár kapek balzamické ambry.

​Zkouším ji posledních pár dní a ve vnímání se tentokrát shodneme do puntíku. Jen toho karamelu s medem je tam na můj vkus víc než je zdrávo. Líbí se mi, ale ze zkušeností s Tabac Rouge, potažmo Tobacco Vanille by mě tahle kombinace nehledě na oud, který se je snaží krotit, určitě co nevidět začala drtit.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 25. prosince 2017 18:36

wendulka Já bych z té kolekce Oud Stars brala Fars, ta by se nosila dobře.

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 25. prosince 2017 22:05

blackviolet Mě z Oud Stars zatím vyloženě nechytlo nic, i když všechno to jsou povedené a kvalitní vůně. To je bez debat.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 25. prosince 2017 23:00

Casamorati - Bouquet Ideale

Vůni s názvem Bouquet Ideale bych asi na regále přešla bez povšimnutí, protože bych si pod ním představila květinovku. A to bych udělala chybu, tohle vlastně není vůbec květinová vůně. Tento bouquet je ze santalového dřeva s gurmánskou vanilkou a ovocem s krystalky zkaramelizovaného cukru.  Je okořeněný skořicí, muškátovým oříškem a tabákovým listem a zahalený do kouřové pryskyřice.

Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 21. května 2018 19:14

Cruz del Sur I

Jak si u Xerjoffu představují vůni Amazonie? Vysoko v korunách stromů voní vzduch rumem a bergamotem a zatímco se prorážíme mačetami mezi zelenými liánami džungle, nasloucháme zvířecím zvukům džungle, zastoupenému teplou živočišnou skořicí, kmínem, hřebíčkem, kastoreem a jehličnatým cedrem. A protože jsme dobrodruzi, máme s sebou v koženém batohu na zádech i placatku s frapinovským koňakem s vůní sušeného ovoce, jímž se snažíme zchladit před žárem tropického ambrového slunce s tóny rozpáleného kadidla.